آمار بارندگی ایستگاه باران سنجی شهرستان خوروبیابانک(23/8/1392)

شهر میزان بارندگی
خور 00.7
جندق 00.0
فرخی TR
مهرجان 02.5
مصر 00.0
خنج 04.5
ایراج 01.6
بازیاب 02.0
گرمه 01.0
چاهملک 01.2
میان اباد گود 00.0
هفتومان 01.8
بیاضه 03.0


موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٢٥ | ٩:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

پیام خور: طباطبایی نایینی در جمع عزاداران حسینی خور: دلیل توقف پروژه های عمرانی شهرستان ، عدم تامین بودجه ی تخصیص داده شده می باشد.

همزمان با شب تاسوعای حسینی طبق روال سال های گذشته سید حمید رضا طباطبایی، نماینده مردم شهرستان های نایین و خوروبیابانک در جمع مردم عزادار شهرخور حضور یافت و به بیان گزارش کارکرد چندماهه ی اخیر خود پرداخت.

نماینده مردم شهرستان های نایین و خوروبیابانک در ابتدای سخنان خود لازمه ی پراختن به مسائل شهرستان خوروبیابانک را با توجه به مسائل کشور در زمینه های اقتصادی و سیاسی در عرصه های بین الملل در نظر گرفت.
طباطبایی نایینی هدف همه مسئولین کشور پیشرفت عادلانه برای همه مردم در تمام عرصه های اقتصادی با پیروی از ولایت فقیه بیان کرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه غنی سازی هسته ای و پیشرفت در انرژی هسته ای یکی از مطالبات مردم شده است گفت: این مطالبه هم اکنون به یک استعداد غنی است و به شرف ملی ما پیوند خورده است، به دلیل این استقامت و پایداری حملات شدیدی از سوی استکبار جهانی وارد شده است.
وی در ادامه به تحریم های بی سابقه علیه کشور در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: این تحریم ها باعث شد تا وابستگی کشور به نفت و در آمد های نفتی تاحدودی کاهش یابد و در زمینه های علمی با همت دانشمندان کشور پیشرفت های زیادی داشته ایم.
طباطبایی در خصوص عملکرد گذشته خود در حوزه ی انتخابیه مسائلی را بیان کرد و دلیل توقف پروژه های عمرانی شهرستان را عدم تامین بودجه ی تخصیص داده شده به آن دانست.
وی با بیان اینکه طی صحبت های صورت گرفته با مسئولین دانشگاه علوم پزشکی در سال جاری عملیات ساختمانی آن تمام خواهد شد و در اسرع وقت نسبت به تجهیز آن اقدام خواهند کرد.
طباطبایی در خصوص آب شهرستان بیان کرد طی صحبت با امینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان حدود یک میلیارد تومان جهت آب شهرستان اختصاص داده شده و طی مطالعاتی که انجام شده در سال آینده دغدغه ی کمبود آب در شهرستان خور وجود نخواهد داشت.
وی همچنین در مورد گازرسانی به خور گفت: خط یازدهم سراسری مصوب شده که این خط لوله گاز از جنوب غرب کشور به شمال شرق کشیده می شود و طی انجام آن به شهرستان خوروبیابانک نیز گاز رسانی خواهد شد.

 آبشکوه:

همچنین جناب ایشان در جمع عزاداران روستای اردیب نیز شرف حضور یافتند و سخنانی ولو کوتاه بیان فرمودند! کوتاه بودن سخنان ایشان دو دلیل بیشتر نمی تواند داشته باشد: اول: ایشان مثل معروف" کم گوی و گزیده گوی چون در" را رعایت می فرمایند. دوم: چیزی و حرفی برای گفتن ندارند و در واقع عملکردی ندارند که به مردم محروم روستایی گزارش نمایند! و یا شاید لازم نمی بینند گزارش دهند!!!!  چرا که وبلاگ آبشکوه و سایر وبلاگ نویسان محترم و نیز سایتهای شهرستان از مدتی قبل تقاضا کردیم که آنجناب عملکرد خود را منتشر نمایند تا هم ما مطلع گردیم و هم از عملکرد ایشان دفاع کنیم یا نقدشان کنیم اما دریغ از حتی یک جواب چه در سایت منتسب به ایشان و چه در وبلاگها و سایتها و چه در سخنان اخیر ایشان در چند روز گذشته در جمع مردم منطقه!! انگار ایشان به وبلاگ و سایت و ... علاقه ای ندارند!!شاید؟!!

نگاهی اجمالی به سخنان ایشان در جمع مردم خور و سایر روستاها فقط متضمن یک نکته است و آن اینکه: همه کارها ختم به بودجه می شود و فعلا بودجه ای در کار نیست و خلاص!! بیقه سخنان ایشان هم وعده های همیشگی!! مثلا مشکل آب ندارید سال آینده(همین امسال در ماه مبارک رمضان مردم خور آب نداشتند باور کنید. گاز را می کشیم طی چند سال آینده!! و ...)

جناب طباطبایی عزیز سید یزرگوار! قریب 20 ماه است که سکان نمایندگی شهرستانمان را در دست گرفته اید. لطفا حالا که گزارشی از عملکرد خود منتشر نمی نمایید، لطفا به سوالات زیر چنانچه صلاح می دانید پاسخ ارایه فرمایید:

1-در این 20 ماه چند پروژه عمرانی را شروع نموده اید که به علت نبود اعتبارات متوقف شده است؟؟!

2-در این 20 ماه کدامین مشکل عمده مردم که در ابتدای دوره نمایندگی تان(20 ماه پیش) مردم به شما می گفتند و احتمالا یادداشت می فرمودید حل شده است؟؟؟(مشکل آب خور، گاز خور، منبع آب روستای اردیب، خطوط آب شرب روستای اردیب، پروژه های نیمه کاره اردیب، دانشگاه و بیمارستان خور و ... از مشکلات باقی مانده روستاهای دیگر که بنده اطلاعی ندارم)

3-در این 20 ماه در مجلس شورای اسلامی چند بار نطق پیش از دستور داشته اید؟چند بار تذکر داده اید؟ پیش نویس چند طرح را برعهده داشته اید یا حداقل در آن همکاری نموده اید؟ در مورد چند لایحه ارایه نظر فرموده اید؟! چند جلسه در مجلس حضور داشته اید؟؟ و چند جلسه غیبت داشته اید؟؟!! چند بار با شبکه و پایگاه خبری مجلس مصاحبه نموده اید؟!!! و ...(این سوال واقعا مترتب به وظایف نمایندگی ایشان است و ربطی هم به بودجه ندارد)

 4-در این 20 ماه چند درصد از طرحهای تحقیقاتی،پژوهشی،فرهنگی و عمرانی که نمایندگان سابق شما به زحمت در دستگاههای اجرایی به تصویب رسانده اند را به سرانجام رسانده اید و اصلا چند تا طرح و پروژه مشابه را جدیدا پیگیری نموده اید تا تصویب و شروع بکار نماید؟!

5-در این 20 ماه چند بار به حوزه انتخابیه خوروبیابانک سرکشی نموده اید و نتایج این سرکشی ها چه بوده است؟

6-در شهرستان خوروبیابانک و در زمینهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی-هنری و میراث چه اقدامات مثبتی را پیگیری نموده اید؟! و یا به انجام رسانده اید؟؟

7-چه خبر از اجرای طرح استخدام مهرآفرین؟! و اصلا رقم بیکاری و نرخ رشد اقتصادی شهرستان خور الان چند درصد است و نسبت به ابتدای نمایندگی شما چه تغییری کرده است(مثبت شده یا منفی)؟!

در پایان ضمن اینکه یکبار دیگر خواهش می نماییم گزارش عملکرد 20 ماهه خود را منتشر نمایید، در باورمان دو نکته نمی گنجد اول اینکه: پاسخ همه سوالات فوق الذکر نمی تواند فقط و فقط عبارت "کمبود بودجه " باشد. دوم اینکه: ما مطمئن هستیم که شما عملکردی هم داشته اید که مثبت بوده و می خواهیم از طریق شما آنرا منتشر نماییم همین و بس!!!

جناب طباطبایی عزیز! دلمان می تپد برای سرزمین آبا’ و اجدادیمان، همین و بس!! 

                                                    موضوعات مرتبط: خبر , نقد

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٢٥ | ۸:۱۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اردیب همانند سایرنواحی منطقه کویردارای  مردمی متدین ودین مدار بوده ونسبت به برپایی واقامه عزای اهل بیت بالاخص سالار شهیدان احترام وارادت خاصی قائلند بطوریکه تمام اهالی روستا یکپارچه به تکاپوجهت برگزاری مراسم سوگواری برپامی خیزند وازکوچک تا بزرگ به نوبه خود تلاش میکنند.ازچندروزبه آغاز محرم شوروحال عاشورایی وعجیبی در روستابرپاست وباسیاه پوش کردن شبستان حسینیه ومسجدصاحب الزمان ومعابرعمومی ونصب پرچم مشکی برسردرخانه هابه پیشوازماه پیروزی خون بر شمشیر می روند.

اردیب نگین کویر

شب اول محرم اهالی به شبستان حسینیه(1) می روند وباخواندن زیارت عاشورا، اشعار محتشم ،مرثیه ونوحه به عزاداری اباعبدا...الحسین می پردازندهرشب نوحه های مختص همان شب را ذکر میکننددرزمان قدیم ازشب اول چراغی رابرروی برجک موجود در حسینیه بنام کلک قرارمیدادندبرای روشنایی آن زمین موقوفه ای وجودداردکه بمدت ده شب این چراغ راروشن می دارند.

پس از اجتماع عزاداران در شبستان حسینیه سرنوحه رایکی از پیرغلامان اباعبدا...

(2)می خواندومردم رابرای اقامه عزاداری بشرح ذیل فرامی خواند :

بارالها نشودلال به هنگام ممات ،هرزبانی که فرستدبه محمدصلوات .

پس ازآن دست به دعابرمیدارد:

      از برای سبب تعجیل در خروج و ظهور امام ثانی عشر فرمان  فرمای قضاوقدر،شعشه افروز شمس وقمر،لمعه اوج هل اتی ،خورشید آسمان قل لا اسئلکم علیه اجرا ،الی المودة فی القربی، آن امیری که نه یارآمده،زورروزمصاف ،شیردربیشه پلنگ درکوه ، سیمرغ درقاف ، آنکه چون تیربرکشدزغلاف ،لرزه برافتدبه هفت قله قاف،  آنکه چون برگ  از شجرریزد ،زیرتیغش عدوبه روز مصاف ، نایب مرتضی علی

باشد   نونهال ریاض عبدمناف ،بنام حضرت صاحب العصروزمان ، خلیفة الرحمن، شریک القران وامام الانس والجان، عجل ا...تعالی فرجه  ،خداوندظهورآن حضرت رامعجل ونزدیک بگرداند.

حاضران به احترام حضرت قیام نموده وسرنوحه رابه شرح ذیل می خواند:          

  مظلوم حسینم  محروم حسینم         لب تشنه حسینم  دل خسته حسینم 

  و جهت نوحه خواندن آماده می شوند هرشب نوحه م

ربوط به همان شب توسط مادحین اباعبدا... خوانده می شود واکثر نوحه ها بنام نوحه خوان آن ماندگار است حاضران  در شبستان پس از تشکیل دو دسته کوچه مانند به سینه زنی می پردازند.پس از خواندن هرنوحه یکی از چاوشان به چاوشی می پردازد که معمولا یک بیت است که دربرگیرنده شرح وقایع عاشورا و کربلا است پس از خواندن هر مصرع  سینه زنان به رسم ادب سر خم نموده وذکریاحسین را می گویند.

هرکه دارد هوس کرببلا بسم ا.....       هرکه دارد بسرش شورونوابسم ا.....

نوحه (3)

فراش قضا زد به فلک خیمه ماتم                 درماه محرم

معمار قدر ریخت بنای الم و غم                     در ماه محرم

نیلی به سرافکنده در این ماتم عظما          این گنبد مینا

خم گشته به فردوس قد حضرت آدم           در ماه محرم

می گفت سلیمان جهان وارث ادریس           که ای حضرت بلقیس

برچشم مکش سرمه و بر زلف مده خم        در ماه محرم

گفتا به دل غمزده یوسف به زلیخا                  که ای شوخ شکرخا

بر تخت مزن تکیه چنین با دل بی غم            در ماه محرم

حوران بهشتی که به عیشند و دل شاد        خرسند به داماد

باید که سیه  جامه نمایند  فراهم                  در ماه محرم

ادامه مطلب...

------------------------------------------------------------------------------------------

(1)شبستان حسینیه و مسجدجامع زمستانی وتابستانی اردیب ازبناهای قدیمی بشمار می رود که کل مجموعه را در لفظ عامیانه میدان می گفتند که دارای سکوهای جداجدابوده و بانی آن مرحوم محمد رضا بیک زفرقندی(نیای نگارنده)می باشد. که تاکنون چندین مرحله توسط اهالی روستاتعمیرگردیده ودرحال حاضر مسقف است.

(2)از قدیم سرنوحه رایکی از پیرغلامان اباعبدا... می خوانده که جادارد در اینجا از مرحوم حاج حسین موبد یادنمود.در حال حاضرکربلایی مصیب جعفری  سرنوحه را می خواند.

(3)این نوحه سنتی درشب اول دهه محرم توسط مرحوم حاج حسین ثابتی(نیای نگارنده) خوانده می شد.موضوعات مرتبط:
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٢٠ | ۸:٢٦ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

نسیم خور: بخشدار مرکزی خوروبیابانک گفت: بیش از ۱۰ مبلغ دینی در ایام دهه محرم به روستاهای بخش مرکزی خوروبیابانک اعزام می شوند

به گزارش نسیم خور به نقل از ایمنا نجم الدین نایب در نشست روسای شوراهای اسلامی روستاهای خوروبیابانک گفت: همه ساله در ایام محرم بیش از ۱۰ مبلغ دینی برای بیان فضائل و مناقب ائمه اطهار خصوصا سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) به روستاهای این شهرستان اعزام می شوند.
وی افزود: پاسخ به سوالات، مشاوره، تشکیل مجالس عزاداری و روضه خوانی، راه اندازی هیئت های مذهبی از برنامه های ویژه دهه اول محرم در مساجد این شهرستان است که توسط مبلغان دینی و هیئت امنای مساجد و تکایا انجام می شود.

آبشکوه: موجب افتخار است که روستای اردیب سالیان مدیدی است که از روحانیون بومی خود حجج اسلام آقایان شیخ حسینعلی موبد و حمیدرضا شیخ چه در ایام محرم و  چه ایام ماه مبارک رمضان بهره مند است و هم ایشان موجب عزت و سرافرازی مردم این روستای زیبا شده اند.

مدیریت وبلاگ آبشکوه به سهم خود از این عزیزان بزرگوالر و روحانیون معظم و معزز که بدون هیچگونه چشمداشت و ریایی سالیان متمادی که در خدمت مردم روستا هستند کمال تشکر و سپاس را دارد و برای ایشان آرزوی توفیق و سربلندی در تمامی مراحل زندگی را از خداوند منان مسالت دارد. موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٩ | ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

برخی بیماری ها و اختلالات هورمونی در بدن انسان باعث می شود تا زندگی بعضی از انسانها بسیار سخت جلوه کند و اکنون محمد لطیف خاتانا، مردی ۳۲ ساله که از اهالی کشمیر هندوستان است، به دلیل ابتلاء به یک بیماری نادر تقریبا شکل صورت خود را به صورت کامل از داده است و با روی تلخ زندگی مواجه شده است.

این مرد ۳۲ ساله که با همسر خود زندگی می کند و قرار است دو ماه دیگر نیز پدر شود، اگرچه از به دنیا آمدن فرزند خود بسیار خوشحال است اما در عین حال می گوید که نگران است که فرزندش با دیدن او به این شکل، از پدرش دوری کند.

لطیف در حال حاضر شغلی ندارد و ۴ ماه از سال را به شهر های اطراف رفته و با گدایی درآمد کسب می کند. او در زمان تولد یک غده بسیار کوچک بر روی صورتش داشت که به مرور بزرگتر شده و باعث شده تا در حال حاضر کل صورت او پوشیده شده و او بینایی خود را نیز از دست بدهد.

 


او که مردی قوی است، دوست داشت که بتواند با کار کردن برای خود کسب درآمد کند اما هیچ کس به او شغلی نداده است. وی مجبور شد که به گدایی روی آورد. با این حال وی در سال ۲۰۰۸ میلادی با همسر خود ” سلیما” آشنا شد. او نیز یک پا ندارد و به نوعی معلول به حساب می آید.


وی به رسانه های هندی گفته که در حال حاضر هیچ پولی برای رفتن پیش پزشک و دریافت خدمات درمانی ندارد و پزشکان تنها به او گفته اند که مشکلش به دلیل عوارض خورشید گرفتی بر مادرش در زمانی که او را باردار بوده بروز کرده است.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٤ | ۳:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اردیب همانند سایرنواحی منطقه کویردارای  مردمی متدین ودین مدار بوده ونسبت به برپایی واقامه عزای اهل بیت بالاخص سالار شهیدان احترام وارادت خاصی قائلند بطوریکه تمام اهالی روستا یکپارچه به تکاپوجهت برگزاری مراسم سوگواری برپامی خیزند وازکوچک تا بزرگ به نوبه خود تلاش میکنند.ازچندروزبه آغاز محرم شوروحال عاشورایی وعجیبی در روستابرپاست وباسیاه پوش کردن شبستان حسینیه ومسجدصاحب الزمان ومعابرعمومی ونصب پرچم مشکی برسردرخانه هابه پیشوازماه پیروزی خون بر شمشیر می روند.

شب اول محرم اهالی به شبستان حسینیه(1) می روند وباخواندن زیارت عاشورا، اشعار محتشم ،مرثیه ونوحه به عزاداری اباعبدا...الحسین می پردازندهرشب نوحه های مختص همان شب را ذکر میکننددرزمان قدیم ازشب اول چراغی رابرروی برجک موجود در حسینیه بنام کلک قرارمیدادندبرای روشنایی آن زمین موقوفه ای وجودداردکه بمدت ده شب این چراغ راروشن می دارند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٤ | ۳:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

درج دوم

اسفند ماه 1390 را به یاد دارید همان روزهایی که قرار بود کرسیهای مجلس برای یک دوره 4 ساله صاحب منصبان خود را بشناسند. در آن روزهای سرد زمستانی برای من و تو و داغ داغ برای کاندیداهای محترم آنروزها با همه ی زشت و زیبایی هایش گذشت و انتخابات علیرغم همه ی ناملایماتش برگزار شد. از صندوق رای مردم در حوزه نایین و خوروبیابانک که مردمانش همیشه در پای صندوقهای رای (به گواه تاریخ و آمارهایش) حاضر بودند و پس از سپری نمودن سه دوره کاندیدای اصلاح طلبان(مهندس رضوی) و دو دوره اصولگرایان(دکتر حسنی) تصمیم گرفتند به کسی که به زعم خودش و بنا به سخنان خودش در آن دوران نه اصولگرا و نه اصلاح طلب بلکه یک فرد میانه رو است رای دادند و او را برای 4 سال بعنوان نماینده خود راهی بهارستان کردند.

... از آن روزها مدت زمانی می گذرد (حدود 20ماه) و دیگر وقتش است که جناب سید بزرگوار و دوست داشتنی برخی از عملکردهای خود را در این 20 ماهه رو کند و به صورت عمومی اعلام نماید. این توقع بیجایی نیست و من و تمامی وبلاگ نویسان حاضریم آنرا بی کم و کاست منتشر کنیم و در جای خود نقد نماییم.

اما اگر اکنون نقدی بر عملکرد 20 ماهه ایشان وارد کنیم نابجاست چرا که ما نمی دانیم که ایشان چه عملکرد پنهان و پیدایی در حوزه انتخابیه خود داشته است که عملکرد ایشان را به نسبت نمایندگان ادوار گذشته و نیز شعارهای انتخاباتی اش به بوته نقد بکشیم و پاسخ سوالاتمان را بپرسیم. پس بی صبرانه منتظر انتشار عملکرد ایشان هستیم و از ایشان و دفتر و مسول دفتر ایشان تقاضا مندیم این خواسته بجای ما را در کوتاهترین زمان ممکن جامه عمل بپوشانند. انشالله موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٤ | ٩:٢۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

مقدمه

روزها همچنان از پی هم می‌گذرند و دوباره محرم با آن حال و هوای سحرانگیزش از راه می‌رسد. دوباره عطر خوش حسینی به مشام می‌رسد و نوای «یاحسین» گوش جان را نوازش می‌دهد. زمزمه‌ای که همواره ورد زبان ملت ایران بوده و با نشأت گرفتن از زمزمه‌ها و نام حسین(ع) بود که توانستند چنان حوادثی را بیافرینند به طوری که با گذشت زمان هنوز فعل حسینی‌شان در اذهان حک شده باقی مانده است.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: ائمه اطهار , امام حسین
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٤ | ٩:۱٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

همزمان با آغاز ماه محرم الحرام-ماه غلبه خون بر شمشیر- اولین شب از دهه این ماه عزیز با حضور انبوه عزاداران حضرت سید الشهدا(ع) ساعت 19 با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید در حسینیه و موسسه خیریه حضرت صاحب الزمان(عج))اردیبی های مقیم مرکز) شروع شد.

در ادامه مجلس مداح اهل بیت عصمت و طهارت(ع) جناب آقای رحیمی با نوای گرم و دلنشین خود زیارت پرفیض عاشورا را همراه با مرثیه خوانی قرائت نمودند .

سپس خطیب توانا و ارجمند حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای جواهریان به ایراد سخن پرداختند. ...

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: گزارش
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٤ | ۸:۳۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

دوشنبه شب و ساعات اولیه ی دیروز بارندگی در روستای اردیب و سایر مناطق  شهرستان خوروبیابانک نوید سالی پر بارش را به همشهریان داد. 

طبق گزارش های رسیده از ایستگاه های هواشناسی سطح شهرستان مقدار بارندگی ها به شرح ذیل می باشد.

هفتومان هفت و نیم میلیمتر(۷/۵)
بازیاب ۷ میلی متر(۷)
خنج پنج و هشت دهم میلیمتر(۵/۸)
چاهملک چهار و شش دهم میلیمتر(۴/۶)
خور چهار و سه دهم میلیمتر(۴/۳)
گود چهار میلیمتر(۴)
ایراج سه و هفت دهم میلیمتر(۳/۷)
مهرجان سه و سه دهم میلیمتر(۳/۳)
گرمه سه میلیمتر(۳)
بیاضه یک میلیمتر(۱)
جندق صفر(۰)

منبع: سفیر خور

موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٤ | ۸:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سیزده آبان در تاریخ انقلاب اسلامی برگی زرین، و مقطعی حساس، و مناسبتی پرخاطره است ، به خصوص که چهارده سال بعد از تبعید حضرت امام ( ره ) در همین روز ( 13 آبان 1357 ) فرزندانش در مقابل دانشگاه تهران و خیابان های اطراف با شعار درود بر خمینی ، مرگ بر شاه ، پایه های حکومت را به لرزه در آورده و با گلوله های ماموران شاه به خاک و خون غلتیدند .

 ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱۳ | ۸:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اطلاعیه

آبروی حسین به کهکشان می ارزد          یک موی حسین بر دو جهان می ارزد

گفتم که بگو بهشت را قیمت چیست           گفتا که حسین بیش از آن می ارزد

السلام علیک یااباعبدالله الحسین علیه السلام

پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله):

«بدرستیکه حسین(ع)چراغ هدایت و کشتی نجات بشراست»

مراسم عزاداری سید وسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش از تاریخ 1392/08/13درحسینیه صاحب الزمان عج (اهالی اردیب)  به شرح ذیل برگزارمی شود.

شروع مراسم : ساعت 19

برنامه ها : قرائت قرآن -شرح زیارت ناحیه مقدسه امام زمان(ع)-زیارت عاشورا-مداحی و نوحه خوانی -سخنرانی

مداح: کربلایی محسن رحیمی

سخنران: خطیب ارجمند حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای جواهریان

پایان مراسم : ساعت 21:30

مکان: میدان خراسان-خیابان 17 شهریور جنوبی-کوچه کشمیری-پلاک پرچم

بدینوسیله از تمامی همشهریان عزیز و نیز علاقه مندان و ارادتمندان به مکتب حسین و خط سرخ شهادت دعوت می گردد با حضور سبز خود موجب گرمابخشی مجلس عزای سیدالشهدا’(ع) و تسلی دل مادر پهلو شکسته اش حضرت فاطمه زهرا(س) گردند.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱۳ | ۸:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: در شش ماهه اول سال جاری بیشترین آمار ولادت مربوط به شهرستان اصفهان با 17 هزار و 953 ولادت و کمترین آمار مربوط به شهرستان خور و بیابانک با 143 ولادت بوده است.

تورج حاج رحیمیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان(ایسنا)، منطقه اصفهان، با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سال جاری 40 هزار و 556 واقعه ولادت در استان اصفهان اتفاق افتاده است، اظهار کرد: از این تعداد 20 هزار و 821 نوزاد پسر و 19 هزار و 735 نوزاد دختر بوده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.5 افزایش را نشان می‌دهد.

 ادامه مطلب...

منبع: نسیم خورموضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٥ | ٩:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

درج دوم

مقدمه:                                                                                       

روستای زیبا و تاریخی اردیب از روستاهای جنوبی و سرسبز منطقه خورو بیابانک است.فاصله این روستا تا اصفهان 370 کیلومتر ، تا نایین 230 کیلومتر و تا خوروبیابانک 37کیلومتر است.این روستا دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای منطقه است. دارای جاذب های توریستی فراوان از قبیل خانه نو، دیوان خانه، آب انبار قدیمی ، دشتی سرسبز و ... می باشد.

مشکل:

همه ی همشهریان عزیز اردیبی می دانند که روستای اردیب دارای دو منبع تامین آب می باشد 1- آب قنات و 2- آب چاه لرد. از قدیم الیام تا بحال آب قنات اردیب که اتفاقا آب بسیار شیرین و طعم گوارایی است برای آبیاری زمینهای کشاورزی است و بدینوسیله روستای اردیب دارای دشتی سرسبز همراه با انواع میوه ها و سیفی جات وسبزیجان و ... است که برخی از سیفی جات و میوه های آن نه تنها در منطقه خوروربیابانک بلکه در شهرهای بزرگ نیز دارای اسم و رسمی برای خود است ...بگذریم.. اما آب آشامیدنی مردمان روستا از قدیم از طریق لوله کشی و از چاهی که در بیرون آبادی قرار دارد تامین می شود که این آب نه تنها دارای طعم و مزه ی خوبی نیست بلکه از املاح زیادی نیز برخوردار است. به نحوی که علت بیشتر امراضی مثل سنگ کلیه و ... املاح اضافی آب شرب تشخیص داده شده است همجنین مردم هم از مصرف این آب ناراضی هستن.

... القصه برای رفع این مشکل در زمانهای دور، پیشینیانمان آب انباری درست کردند که اتفاقا یکی از بزرگترین آب انبارهای شهرستانهای نایین و خور محسوب می شود و روال کار این آب انبار اینگونه بود که آبهای هرز کشاورزی را در زمستان به این آب انبار وارد می کردند تا ذخیره ای باشد برای استفاده آشامیدین مردم. و در تابستان هم که آب برای زراعت عموما کم است هر کسی به نوبت مقداری از این آب کشاورزی خود را برای استفاده مردم به آب انبار سرازیر می کرد و مردم با استفاده از ظرفهای مخصوص (دبه، سطل و ...) این آب را به خانه هایشان می بردند برای مصرف روزانه. با تخریب بخشی از گنبد این آب انبار قدیمی و کم توجهی مسولان محلی و مخصوصا مسولان شهرستان خور این اب انبار خشک شد و مرد از ترس سقوط کسی به داخل آن و رخ دادن حادثه ای ناگوار قید آنرا برای استفاده بعنوان منبع آب شرب زده اند(البته امید به بازسازی آن جه حفظ آثار تاریخی روستا میرود).

در زمان شورای قبلی پیشنهاداتی برای رفع مشکل آب روستا داده شد که از آنجمله: 1-ساخت مخزنی بزرگ در قسمت جنوبی دشت و سرازیر نمودن آبهای هرز زمستان و نیز آبگیری آن در تابستان به نوبت و اتصال لوله آن منبع به منبع میان دشت(محل تامین آب شرب روستا) و جایگزینی آب آن منبع بجای منبع فعلی.2-جابجا کردن آب قنات با آب شرب فعلی و استفاده کشاورزان از آب چاه بجای آب قنات و استفاده مردم روستا از آب قنات بجای آب چاه و در همین راستا تعویض لوله های آب آشامیدنی و تعویض پمپ آبکش داخل چاه برای تقویت و آب دهی فراوان به کشاورزان.3- به جریان انداختن آب دوحلقه چاه میان روستا (چاه سرشیر و چاه پشت خونه مرحوم حمزه آذر) و آزمایش آب و دبی آبدهی این دو چاه و استفاده از آب آن برای کشاورزی و یا شرب در صورت مناسب بودن و نداشتن املاح.

تاکنون و علیرغم درخواستهای مکرر مردم روستا، بنا به دلایلی انجام هیچکدام از این راهکارها عملی نشده است و شوراهای گذشته و نمایندگان مجلس در ادوار گذشته و نیز مسوولین خوری هیچکدام قدمی در این خصوص برنداشته اند. لذا از تمامی دوستان عزیز همشهری مخصوصا اعضای شورا و دهیار جدید و نیز اعضای هیات متوسلین به حضرت مهدی(عج) اردیبی های مقیم تهران درخواست می شود نظزات و ایده های خود را جهت رفع این مشکل و البته مشکل فشار کم آب در تمامی فصول سال و نیز ترکیدگی لوله در اکثر کوچه ها به اعضای شورا ارایه نمایند و یا طی جلسه ای در ایام محرم و یا عید نوروز که اکثرا عازم روستا می شوند با هم اندیشی هم گامی در جهت رفع مشکل و آبادانی روستا برداریم انشالله. موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٥ | ٩:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
دفتر مشق حسن.....!
 
سخت آشفته و غمگین بودم
به خودم می گفتم: بچه ها تنبل و بد اخلاقند
دست کم میگیرند
درس ومشق خود را…
باید امروز یکی را بزنم، اخم کنم
و نخندم اصلا
تا بترسند از من
و حسابی ببرند…
خط کشی آوردم،
درهوا چرخاندم...
چشم ها در پی چوب، هرطرف می غلطید
مشق ها را بگذارید جلو، زود، معطل نکنید !
اولی کامل بود،
دومی بدخط بود
بر سرش داد زدم...
سومی می لرزید...
خوب، گیر آوردم !!!
صید در دام افتاد
و به چنگ آمد زود...
دفتر مشق حسن گم شده بود
این طرف،
آنطرف، نیمکتش را می گشت
تو کجایی بچه؟؟؟
بله آقا، اینجا
همچنان می لرزید...
” پاک تنبل شده ای بچه بد ”
" به خدا دفتر من گم شده آقا، همه شاهد هستند"
” ما نوشتیم آقا ”
بازکن دستت را...
خط کشم بالا رفت، خواستم برکف دستش بزنم
او تقلا می کرد
چون نگاهش کردم
ناله سختی کرد...
گوشه ی صورت او قرمز شد
هق هقی کردو سپس ساکت شد...
همچنان می گریید...
مثل شخصی آرام، بی خروش و ناله
ناگهان حمدالله، درکنارم خم شد
زیر یک میز،کنار دیوار، 
دفتری پیدا کرد …
آقا ایناهاش، 
دفتر مشق حسن.....!
 
ادامه مطلب...
 
منبع: خورنگین سبز کویر


موضوعات مرتبط: دانستنی , شعر فارسی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٥ | ٩:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سرتاسر حیات طیبه رسول ‌اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و لحظه به لحظه آن در نزد مسلمانان دارای اهمیتی بس شگرف و والاست؛ چرا که نه تنها کلام رسول‌ اکرم به نص صریح آیات قرآن، عاری از هرگونه هوا و هوس و متصل به سرچشمه وحی است(2)، بلکه عمل و فعل آن بزرگوار نیز بر تک تک مسلمانان حجت است و صراط مستقیم را به عالمیان می‌نمایاند.(3) اما در این میان، مقاطعی خاص از زندگی آن بزرگوار، به جهات گوناگون از اهمیتی ویژه برخوردار می‌باشد که یکی از بارزترین آنها، واقعه غدیر خم است. واقعه غدیر از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت، دارای درخشندگی و تلألؤ خاصی در تاریخ اسلام است. کمتر مقطع تاریخی را می‌توان در جهان اسلام یافت که از لحاظ سند، اطمینان از اصل وقوع، کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، قوت و استحکامی نظیر این رویداد مهم داشته باشد.

هنگامی که به راویان حدیث غدیر می‌نگریم، در مرتبه نخست نام اهل‌ بیت گرامی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) یعنی امام ‌علی (علیه السلام)، فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) دیده می‌شود و در مرتبه بعدی نام حدود 110 تن از صحابه پیامبر اسلام(4) به چشم می‌خورد که در این میان، نام افرادی شاخص از میان صحابه همچون:

1-     ابوبکر بن ابی­‌قحافه

2-     عمر بن ‌الخطاب

3-     عثمان بن عفان

4-     عایشه بنت ابی‌بکر

5-     سلمان فارسی

6-     ابوذر غفاری

7-     عمار یاسر

8-     زبیر بن‌ عوام

9-     عباس بن عبدالمطلب

10- ام سلمه

11- زید بن ‌ارقم

12- جابر بن عبدالله‌ انصاری

13- ابوهریره

14- عبدالله ‌بن ‌عمر بن ‌الخطاب

 

 

و... توجه آدمی را به خود جلب می‌کند که تمامی آنان در محل غدیر حاضر بوده‌اند و حدیث غدیر را بدون واسطه نقل نموده‌اند. سپس در میان تابعین(5)، حدیث غدیر از 83 تن از تابعین نقل شده است که از جمله آنان می‌توان به:

1-      اصبغ بن‌ نباته

2-      سالم‌ بن ‌عبدالله ‌بن عمر بن الخطاب

3-      سعید بن‌ جبیر

4-      سلیم‌ بن قیس

5-      عمر بن عبدالعزیز(خلیفه اموی)

و... اشاره نمود.

پس از تابعین، در میان علمای اهل تسنن از قرن دوم تا قرن سیزدهم، 360 تن، حدیث غدیر را در آثار خویش نقل نموده‌اند که 3 تن از صاحبان صحاح سته (صحاح ششگانه)(6) و دو تن از پیشوایان فقهی اهل تسنن(7) نیز در شمار این بزرگان جای دارند.(8)

در بین محدثین و علمای شیعه نیز افراد فراوانی حدیث غدیر را در کتب مختلف، روایت نموده‌اند، که تعداد دقیق آنان مشخص نیست. از این اندیشمندان می‌توان به:

1-      شیخ کلینی

2-      شیخ صدوق

3-      شیخ مفید

4-      سید مرتضی

و... اشاره نمود.(9)

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط:
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱ | ٢:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱ | ٢:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()