این اخبار برگرفته از سایت اردیب نیوز است.

1-گشت بسیج همچنان فعال

دو هفته پیش بود که موسوی مسئول بسیج اردیب آقای عباس خاکسار را به عنوان مسئول عملیات پایگاه معرفی کرد تا زیر نظر فرماندهی پایگاه، فعالیت خود را آغاز نماید. در اولین اقدام مثبت عملیات، اکیپ گشت برای برقراری امنیت نسبی دشت اردیب در فصل برداشت محصول شکل گرفت و همچنان این اکیپ با مسئولیت عباس خاکسار فعالیت خود را ادامه می دهد. 

2-برگزاری مراسم جشن میلاد حضرت علی (ع)
توسط پایگاه بسیج حضرت بقیه الله (عج) 

 در شب با سعادت میلاد مولود کعبه حضرت مولی الموحدین، پایگاه بسیج حضرت بقیه الله اردیب اقدام به برگزاری جشن میلاد در مسجد صاحب الزمان اردیب نمود.

تا بعد...موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٧ | ۸:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

توضیحات آبشکوه:

سلام دوستان عزیز

در پی درج مطالبی خلاف واقع و بدن سند و مدرک و حتی ارایه مدرک جعلی  در وبلاگ بچه کویر -یکی از وبلاگهای به روز و فعال ایراج- در خصوص قرای سبعه و نیز منتسب نمودن نام ارابه به روستای ایراج بر اساس حرف و حدیث و شنیده ها و ... ، "وبلاگ اردیب نگین کویر "مستندات جدیدی از قرای سبعه و اختصاص نام زیبای ارابه به روستای اردیب منتشر نمودند که در ذیل عینا مشاهده می نمایید.

توضیحات زیر را علیرغم میل باطنی نوشته و منتشر می نمایم.

توضیح اینکه عده ای از همشهریان ایراجی و اردیبی به بنده و آقای ثابتی(مدیر محترم وبلاگ اردیب نگین کویر) معترض بوده و هستند که این چه کاری است که شما در فضای مجازی بر سر یک اسم راه انداختید. بیایید با اتحاد همدیگر این کار و فلان کار و بهمان کار را بکنیم. البته ما هم دنبال حاشیه و اختلاف نیستیم، اما برادران عزیز اردیبی همین تسامح و تساهل ها از ناحیه روستای اردیب از قدیم الایام تابحال باعث شده که روستای زیبای اردیب که روزی به عنوان دهستان شناخته می شد و دارای مدرسه و بهداری و ... بوده به این حال و روز درآمده است. یادتان هست همین چند صباح پیش شورا و دهیار قبلی روستای اردیب سر ندانم کاری و عدم مشورت با اهالی و مردم روستا خودسرانه، نامه بخش شدن روستای ایراج را سر وعده های هیچ و پوچ امضا نمودند و ایراجیها زیر قولشان زدند(البته ایراج بخش نشده هنوز اما ...-ومکرو و مکرالله و الله خیرالماکرین)... و یا در گذشته ای دورتر مردم ایراج سر مدرسه راهنمایی سر ما اردیبی ها کلاه گذاشتند و ... تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل ...!! و البته اینبار نمی گذاریم نام خلیج فارس را خلیج عربی بگذارند و ... این راه تا کوتاه نیامدن ایراجی ها و اذعان به انتساب نام ارابه به اردیب و قبول قدمت بیشتر اردیب نسبت به ایراج  ادامه دارد. والسلام.

اما مستندات جدید وبلاگ اردیب نگین کویر:

الف) قرای سبعه:

مطلب درج شده عینا برگرفته از سایت فرمانداری شهرستان خوروبیابانک می باشد. به نشانی ذیل :

http://www.khoorbiabanak.gov.ir/Default.aspx?tabid=3120

که در آن آمده است:  در دوره قاجاریه خوروبیابانک را قرای سبعه می گفتند و بنا به نوشته اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان این قراء عبارت بودند از :جندق - فرخی - خور- بیاضه - اردیب- مهرجان-گرمه .

بچه کویر عزیز این متن ارائه شد ه شما از نسخ اصلی مرآت البلدان اعتمادالسلطنه نیست  به شواهد ذیل لذا دنبال تحریف (مانند عربها-بلا تشبیه)نباشید.

واما مستندات موجود آن جهت استحضار خوانندگان عزیز وارجمند:

کتاب خور در آینه زمان صفحه  340

 همانگونه که مستحضرید درمتن تاکید نموده است قرا’سبعه هفت روستا:خور،بیاذه،گرمه،جندق،فرخی،مهرجان واردیب و درج شده است که نویسنده کتاب مرات البلدان از دیگر قصبات نامی نمی برد.

 کتاب برساحل کویرنمک  صفحه 57 به نقل ازنوشته اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان این قراء عبارتند از  جندق-فرخی -خور-بیاذه - اردیب -مهرجان وگرمه .

آبشکوه: عزیزان جهت مطالعه کامل مطلب فوق به لینک زیر متصل شوید:

http://navaieordib.persianblog.ir/post/1507/ 

 

 ب) نام ارابه متعلق به اردیب است و بس:

 1-درست است ایراج از "ایر "و "اِرا " "ائیرا" بمعنای محل زندگی قوم آریا می باشد .ولیکن هیچ ربطی به ارابه ندارد. چون ریشه کلمه آن متفاوت است.هر هجایی در زیان سانسکریت معنای متفاوت دارد اینکه دیگر ریشه اش متفاوت است.درضمن نقل شما  مستندی است از وبلاگ parsicwords

در ضمن  وفق شرح بیان شده کلمه ارابه را قدیمی تر ازکلمه ارا یا ایرا  دانسته ولی شرح کلمه ارابه را به زمان ورود اعراب به ایران دانسته که از نظر تسلسل زمانی درست نیست لذا یا ارا درست است ویا ارابه هر دو متضاد یکدیگر ومانعه الجمعند می باشند ومنطقی نیست.

 2-متن فوق در خصوص معرفی مزارع ایراج نادرست است.مزرعه ده محمد وچاه زین الدین ارثیه خانوادگی ماست (محمدرضابیک) ومزرعه هدیه هفت تومان (متعلق به هدیه همسر محمدرضابیک) هم به همین صورت می توانید به بزرگان روستا من جمله کربلایی محمدحسن موبد وجناب استاد مهرنوش جمشیدی رجوع نمایید.در موردمزرعه بهین هم که دیگر پر واضح است.درخصوص  بازیاب  وتقسیمات آن هم حتما به جناب استاد مهرنوش جمشیدی مراجعه نمایید.

3-نقل قول جناب رضا(مرتضی)هنری نیز گمان است ونظر قطعی ایشان نیست جهت اطلاع ایشان در مرکز مردم شناسی ایران نبوده ونیستند.

4- برای شناسایی بیشتر شمارابه کتاب آینه میراث جغرافیای جندق وبیابانک

نوشته ابراهیم دستان (یغمای ثانی)ومشعل کویر نوشته استادفرزین تابتی رهنمون می سازم .

بقول مرحوم یغما:    گوش اگرگوش تووناله اگر ناله ی من          

                                 البته آنچه به جایی نرسد فریاد است

 

در ذیل نیز چند مستند دیگر برای ( ارابه =اردیب )تقدیم حضور می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همشهریان عزیز  ایراجی واردیبی امیداست هر کجاهستید تنتان سلامت وشاد باشید.

آبشکوه: دوستان عزیز جهت مطالعه کامل مطلب فوق به لینک زیر متصل شوید:

http://navaieordib.persianblog.ir/post/1508/موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٧ | ٧:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
انالله واناالیه راجعون

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک       دوسه روزی قفسی ساخته اندازبدنم

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

       بانهایت تاسف و تأثر درگذشت  پدری فداکار شادروان

                                  حاج علی موبد

فرزند موسی

(بزرگ خاندان موبد)

را به اطلاع همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند و از خداوند متعال برای

آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبرو

شکیبایی مسئلت می نماید.

مراسم سومین روز درگذشت فردا یکشنبه از ساعت 4الی 6 عصر در مسجد جامع چوپانان و همچنین مراسم هفتم روز پنج شنبه در همین زمان ومکان برگزار خواهد شد. 

شرکت شما عزیزان موجب تسلی خاطر بازماندگان خواهد بود.

 

عرض تسلیت مدیر و همکاران وبلاگ آبشکوه:

اخوان گرامی محمد، علی و عباس موبد ضمن عرض تسلیت فقدان عمو گرامی و بزرگ خاندان موبد خدمت شما عزیزان و سایر بازماندگان،از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان صبرو شکیبایی مسئلت می نماییم. ما را در غم خود شریک بدانید.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٧ | ٧:۱٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

میسر نگردد به کس این سعادت            به کعبه ولادت به مسجد شهادت

   بنده دیگری نباش چرا که خداوند تو را آزاد قرار داد .

ولادت و حسب و نسب

 بنا بوشته مورخین ولادت على علیه السلام در روز جمعه 13 رجب در سال سى‏ام عام الفیل (1) بطرز عجیب و بیسابقه‏اى در درون کعبه یعنى خانه خدا بوقوع پیوست،محقق دانشمند حجة الاسلام نیر گوید:

 اى آنکه حریم کعبه کاشانه تست‏
بطحا صدف گوهر یکدانه تست‏
گر مولد تو بکعبه آمد چه عجب‏
اى نجل خلیل خانه خود خانه تست

 پدر آنحضرت ابو طالب فرزند عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف و مادرش هم فاطمه دختر اسد بن هاشم بود بنا بر این على علیه السلام از هر دو طرف هاشمى نسب است (2)

 اما ولادت این کودک مانند ولادت سایر کودکان بسادگى و بطور عادى نبود بلکه با تحولات عجیب و معنوى توأم بوده است مادر این طفل خدا پرست بوده و با دین حنیف ابراهیم زندگى میکرد و پیوسته بدرگاه خدا مناجات کرده و تقاضا مینمود که وضع این حمل را بر او آسان گرداند زیرا تا باین کودک حامل بود خود را مستغرق در نور الهى میدید و گوئى از ملکوت اعلى بوى الهام شده بود که این طفل با سایر موالید فرق بسیار دارد.
 شیخ صدوق و فتال نیشابورى از یزید بن قعنب روایت کرده‏اند که گفت من با عباس بن عبد المطلب و گروهى از عبد العزى در کنار خانه خدا نشسته بودیم که فاطمه بنت اسد مادر امیر المؤمنین در حالیکه نه ماه باو آبستن بود و درد مخاض داشت آمد و گفت خدایا من بتو و بدانچه از رسولان و کتابها از جانب تو آمده‏اند ایمان دارم و سخن جدم ابراهیم خلیل را تصدیق میکنم و اوست که این بیت عتیق را بنا نهاده است بحق آنکه این خانه را ساخته و بحق مولودى که در شکم من است ولادت او را بر من آسان گردان ، یزید بن قعنب گوید ما بچشم خوددیدیم که خانه کعبه از پشت(مستجار) شکافت و فاطمه بدرون خانه رفت و از چشم ما پنهان گردید و دیوار بهم بر آمد چون خواستیم قفل درب خانه را باز کنیم گشوده نشد لذا دانستیم که این کار از امر خداى عز و جل است و فاطمه پس از چهار روز بیرون آمد و در حالیکه امیر المؤمنین علیه السلام را در روى دست داشت گفت من بر همه زنهاى گذشته برترى دارم زیرا آسیه خدا را به پنهانى پرستید در آنجا که پرستش خدا جز از روى ناچارى خوب نبود و مریم دختر عمران نخل خشک را بدست خود جنبانید تا از خرماى تازه چید و خورد(و هنگامیکه در بیت المقدس او را درد مخاض گرفت ندا رسید که از اینجا بیرون شو اینجا عبادتگاه است و زایشگاه نیست) و من داخل خانه خدا شدم و از میوه‏هاى بهشتى و بار و برگ آنها خوردم و چون خواستم بیرون آیم هاتفى ندا کرد اى فاطمه نام او را على بگذار که او على است و خداوند على الاعلى فرماید من نام او را از نام خود گرفتم و بادب خود تأدیبش کردم و او را بغامض علم خود آگاه گردانیدم و اوست که بتها را از خانه من میشکند و اوست که در بام خانه‏ام اذان گوید و مرا تقدیس و تمجید نماید خوشا بر کسیکه او را دوست دارد و فرمانش برد و واى بر کسى که او را دشمن دارد و نافرمانیش کند. (3)

 ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: ائمه اطهار , ولادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٢ | ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

پدر؛ تکیه گاهی است که بهشت زیر پایش نیست
اما همیشه به خاطر پدر بودن باید ایستادگی کند؛
و با وجود همه مشکلات, به تو لبخند زند تا تو دلگرم شوی
که اگر بدانی … چه کسی ، کشتی زندگی را از میان موج های سهمگین روزگار به ساحل آرام رویاهایت رسانده است؛
“پدرت”را می پرستیدی …

روز پدرخورشید هر روز دیرتر از پدرم بیدار می شود
اما زودتر از او به خانه بر می گردد. به سلامتی هرچی پدره

 

 

 

روز پدر در ایران و سایر کشورها

روز پدر روزی است برای بزرگداشت پدرها.در ایران روز پدر در ۱۳ رجب زادروز حضرت علی بن ابیطالب (ع) ، اولین امام شیعیان گرامی داشته می‌شود.

 قبل از انقلاب اسلامی، روز ۲۴ اسفند زادروز رضا شاه بر پایهٔ گاهشمار ایرانی روز پدر نامیده می‌شد. اما پس از انقلاب اسلامی روز پدر به زادروز علی ابن ابی طالب امام نخست شیعیان تغییر یافت.

در بسیاری کشورها روز پدر، سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن در نظر گرفته شده‌است. این روز در ادامهٔ روز مادر و قدردانی از مادران است.

 روز پدر در سایر کشورها

 ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٢ | ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان قرای سبعه را این ها می داند :

جندق - فرخی - خور- بیاضه - اردیب- مهرجان- گرمه

 خور مرکز شهرستان وسیع خوروبیابانک می باشد و در گویش آن واژه های اوستائی و کهن به فراوانی یافت می شود . خور ( آفتاب ) است و فرشته نگهبان آفتاب و نماینده کارهایی که در روز خور (روز یازدهم از هر ماه شمسی ) انجام می شود . تاریخ خور حداقل تا زمان صفویه روشن است . بر روی یکی از دو طوقه علم وقف بر حسینیه خور تاریخ 974 هجری حک شده است که مربوط به زمان شاه طهماسب است . قباله هایی از خرید و فروش آب و املاک و اسنادی نیز مربوط به ازدواج از دوره شاه سلطان حسین در دست می باشد . تصور بر این است که عامل ارتباط در پیدایش خور نقش مهمی داشته است و چشمه دریاشو در قله تین ( چشمه ای در نخلستان خور ) محل مناسبی برای اُتراق کاروانها بوده است و همین چشمه مردمی رابه سکونت در این محل کشانده است .

در دوره قاجاریه خوروبیابانک را قرای سبعه می گفتند و بنا به نوشته اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان این قراء عبارت بودند از : جندق - فرخی - خور- بیاضه - اردیب- مهرجان- گرمه .

زین العابدین شیروانی صاحب بستان السیاحه مردم این منطقه را قومی عرب و شیعی مذهب می داند که از قدیم در آنجا سکنی گزیده اند .از نوشته های مورخین و جغرافیدان چنین بر می آید که منطقه خور و بیابانک به تناوب جزیی از استان یزد ،خراسان ، قومس به شمار می رفته است . در قرن چهارم و پنجم هجری از توابع خراسان و یزد و در دوران صفویه و قاجاریه از توابع یزد و سمنان بوده است . اسناد راهگشا در این مورد ، سفرنامه ناصر  خسرو ، نزهه القلوب حمدالله مستوفی قزوینی ، احسن التقاسیم مقدسی ، المسالک و الممالک استخری ، معجم البلدان یاقوت حموی ، صوره الارض ابن حوقل و .... می باشد .

با تشکر از اردیب نگین کویر

توضیح آبشکوه:

چند روز پیش که سری به وبلاگهای فعال شهرستان خوروبیابانک می زدم به مطلبی از وبلاگ خوب و به روز "بچه کویر" -که نویسندگی و به روز رسانی آنرا یکی از دوستان ایراجی بنده بر عهده دارند- برخورد کردم با عنوان "مصاحبه دهیار محترم روستای ایراج با شبکه اصفهان". کنجکاو شدم ببینم آقای دهیار محترم روستای همسایه و دوست و برادر ایراج چه سخنانی بیان فرمودند. یکی از نکات جالب این مصاحبه بکار بردن نام "ارابه" برای روستای ایراج بود و نیز نکته دیگر اینکه تلویحا فرموده بودند که قدمت باستانی ایراج از تمامی روستاهای منطقه جنوب شهرستان خوروبیابانک بیشتر یا همردیف گرمه و بیاضه است.

 به بخش نظرات  مصاحبه فوق الذکر که رفتم دیدم شخصی با نام"ایراجیم" کامنتی گذاشته و اردیبی ها را متهم به ندانم کاری و کاهلی و ... کرده و به استناد کتابی در امامزاده بیاضه گفته است که "ایراج قدمتش بیشتر از اردیب است و نام ارابه مال ایراج است"!!!!

... القصه بنده بلادرنگ ضمن ارسال کامنتی پر محتوا جواب این بنده خدا را داده و در آن کامنت وعده کرده بودم که در این خصوص در آینده نزدیکی اسناد دیگری در خصوص قدمت بیشتر اردیب و تعلق نام ارابه به روستای زیبای اردیب مطالبی را منتشر می نماییم که این مطلب در این راستا و از وبلاگ برادر عزیز و ارزشی خودم آقای ثابتی(وبلاگ اردیب نگین کویر) برگرفته و تقدیم میشود.

یکبار دیگر اعلام می نماییم چنانچه برادران تاریخ نویس و تارخ دان ایراجی مدارکی دال بر قدمت بیشتر ایراج و نام ارابه دارند منتشر نمایند تا  ضمن آشنایی با آن، باب گفتگو با آنها را باز نماییم. همچنین از سایر عزیزان همشهری اردیبی نیز تقاضا داریم ما را یاری نمایند تا اثبات نماییم اردیب در قدیم الایام چه جایگاهی داشته و البته خداوند نگذر از کسانیکه اردیب را با آن جایگاه تحویل گرفتند و الان به این حال و روزش انداختند.موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٢ | ٧:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

فاز دوم پروژه دهیاری اردیب وبازید رسمی رییس شورای بخش مرکزی خور وبیابانک

 فازدوم دهیاری اردیب"بازدید رییس شورای بخش خور"اردیب نیوز

شرح عکس: سمت راست: آقای هژبر محتشم(رییس محترم شورای اسلامی روستا)، وسط: آقای افلاکی(رییس محترم شورای بخش مرکزی خوروبیابانک)،سمت چپ: علی ثابتی-ثابت خان-(دهیار محترم روستا) 

به نقل از اردیب نیوز:

شنبه مورخ 93/2/20همزمان با آغاز پروژه دهیاری اردیب ,رییس شورای بخش مرکزی خوروبیابانک جناب آقای محمد رضا افلاکی از پروژه دهاری بازدید به عمل آوردند که خوشبختانه مورد تایید قرار گرفت,پس از بازدید از جناب افلاکی درمورد اینترنت پرسرعت پرسدم که ایشون گفتند ماتمام تلاشمون راکردیدم واز50نفربه 30 نفر کاهش دادیم ولی بازهم تعدادثبت نام به30 نفر نرسید یعنی 5نفر اردیبی ساکن درشهرهای دیگرندارید که ثبت نام کند واینترنت وارد اردیب شود .سپس مشکل را از هژبر محتشم جویا شدم وایشون گفتند حتی 5نفر از اردیبی های ساکن در شهرهای اطراف حاضر به ثبت نام نشدند .

بگذریم ....!لازم به ذکر است استاد وکارگر پروژه دهیاری ,اعضای شورای اسلامی و دهیار روستا هستند که واقعا جای بسی خوشحالیست که برای عمران روستا از جان مایه میگذارند.

برای دیدن عکسهای بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

http://www.ordibnews.ir/post/98

 

توضیحات آبشکوه:

اول : از دهیار و رییس و اعضای محترم شورا تشکر و قدردانی می نماییم. همچنین ضمن عرض خوشامدگویی به  برادر عزیز جناب آقای افلاکی-ریاست محترم شورای بخش مرکزی شهرستان- که قدم رنجه نمودند و به روستای ما تشریف آوردند از این عزیز درخواست داریم که بیشتر با مشکلات و عقب ماندگی های سالیان گذشته روستا  التفات نموده و سعی در حل معضلات نمایند مثل همین اینترنت و ...

دوم: از انتشار اخبار به روز وبلاگ اردیب نیوز و مدیر محترم آن آقای جعفری نیز تشکر می نماییم و به ایشان دست مریزاد ویژه خود را تقدیم می نماییم.

سوم : در جلسه ویژه میلاد مولی الموحدین حضرت علی ابن ابطالب(علیه السلام) که قرار است امشب در حسینیه صاحب الزمان (عج)- اردیبیهای مقیم مرکز- به شرط حیات برگزار شود، بنده موضوع اینترنت را به هیات امنا اعلام مینمایم تا به تعداد مورد نیاز ثبت نام بعمل آید. فقط خواهشمند است دهیار  یا رییس محترم شورا،  مبلغ موردنظر جهت ثبت نام و سایر مدارک را به بنده (شماره تلفن همراه: 09124096876)اطلاع رسانی نمایند. موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٢ | ٧:٠٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

دوستان عزیز همولایتی سلام

وبلاگ فعال و به روز "اردیب وب" طی پستهای جداگانه ای اقدام به برگزاری یک نظر سنجی و یک نظر خواهی با عناوین"نظرسنجی - که در خصوص عملکرد شورا و دهیار روستای اردیب می باشد" و "حسینیه صاحب الزمان - که نظرخواهی در خصوص حسینیه صاحب الزمان (عج) و هیات امنای آن می باشد" نموده است. دوستان عزیز می توانند با مراجعه به لینک زیر نظرات ارزشمند خود را منعکس نمایند.

http://www.ordibweb.ir/

اما چند نکته خدمت دوستان و فعالین وبلاگ "اردیب وب"

اول اینکه از اهتمام و توجه شما به این قبیل موضوعات تشکر و قدردانی می شود.

دوم اینکه مدت زمان شش ماهه برای بررسی عملکرد شورا و دهیار مدت کوتاهی است و ای کاش سر یکساله و بعد از استماع شنیدن عملکرد یکساله شورا و دهیار محترم این نظرسنجی شکل می گرفت.

سوم اینکه مدت زمان مشخصی را مخصوصا برای نظرخواهی حسینیه اگر در نظر می گرفتبد بهتر بود.

چهارم اینکه بهتر است نظرات و انتقادات و پیشنهادات دوستان دسته بندی شود و در هیات امنا به صورت خاص منعکس شده و بازخورد آن نیز به خوانندگان و نظردهندگان منعکس شود.

پنجم اینکه از بازپخش نظرات مخرب و غیر سازنده و احیانا غرض ورزانه به صورت عمومی جدا پرهیز شود چرا که اثر سو’ آن بیشتر از اثرات سازنده آن است.

و آخر اینکه ایکاش سایر وبلاگهای اردیبی(ارابه ای) هم در این خصوص فعال شوند و یاریگر هیات امنا و حسینیه شوند.

والعاقبه للمتقینموضوعات مرتبط: خبر , دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢۱ | ٦:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

ضمن عرض سلام خدمت تمام دوستان و تبریک میلاد امام جواد (ع) وحضرت علی اصغر(ع)به اطلاع میرساند امروز شنبه مورخ93/2/20 ساعت 18:30 الی 19 برنامه دیار من روستای زیبایمان اردیب از شبکه اصفهان پخش خواهد شد و تکرار آن فردا یعنی یکشنبه 93/2/21حدودا ساعت10 می باشد.

 لطفا به دیگر دوستان اردیبی هم اطلاع رسانی نمایید.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٠ | ۱:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

ضمن عرض سلام خدمت تمام دوستان و تبریک میلاد امام جواد (ع) وحضرت علی اصغر(ع)به اطلاع میرساند امروز شنبه مورخ93/2/20 ساعت 18:30 الی 19 برنامه دیار من روستای زیبایمان اردیب از شبکه اصفهان پخش خواهد شد و تکرار آن فردا یعنی یکشنبه 93/2/21حدودا ساعت10 می باشد.

 لطفا به دیگر دوستان اردیبی هم اطلاع رسانی نمایید.موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٠ | ۱:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
ولادت با سعادت امام محمد تقی {جواد الائمه} (ع)
حضرت جواد الأئمه(ع) بنابر مشهور در دهم رجب سال 195هـ به دنیا آمده اند.

اقوال دیگر در ولادت آن حضرت چنین است: 17 ماه رمضان، 15 ماه رمضان و آخر ذی القعده. به قولی هم در 13 رجب ولادت آن حضرت واقع شده است.

پدر بزرگوار آن حضرت امام رضا(ع) و مادر آن حضرت جناب سبیکه یا دره است که حضرت رضا(ع) نام ایشان را "خیزران" نهادند.

نام آن حضرت محمد و کنیه ایشان ابوجعفر و مشهورترین القاب آن حضرت تقی و جواد است. حضرت رضا(ع) آن حضرت را با کنیه یاد می کردند و می فرمودند: "أبوجعفر به من نامه نوشته است" و نامه هایی که از آن حضرت می رسید در نهایت جلالت و زیبایی بود و هنگامی که امام(ع) می خواستند نامه برای امام جواد(ع) بنویسند آن حضرت را به بزرگی و احترام مورد خطاب قرار می دادند.

یک روز در ایام کودکی حضرت جواد(ع) آن حضرت را نزد پدر بزرگوارش امام رضا(ع) آوردند. آن حضرت فرمودند: "این مولودی است که برای شیعه مبارکتر از او بدنیا نیامده است"، چرا که چهل سال و چند ماه از سن مبارک امام رضا(ع) گذشته بود و آن حضرت هنوز اولادی نداشتند و برخی از شیعیان در امر امامت نگران بودند، هنگامیکه خداوند جواد الأئمه(ع) را به مولایمان حضرت رضا(ع) داد نگرانی و شک و تردید مردم بر طرف شد.

آن حضرت شش فرزند داشت: أبوالحسن حضرت هادی(ع)، أبوطالب جناب زید، أبوجعفر جناب موسی مبرقع، حکیمه خاتون، خدیجه خاتون، أم کلثوم.

ولادت حضرت علی اصغر(ع)

گفتنی است ولادت با سعادت حضرت باب الحوائج علی اصغر(ع) نیز در این روز واقع شده است.

بعضی روایات نیز ولادت این حضرت را در روز هشتم یا نهم رجب ثبت کرده اند.

چهل حدیث گهربار از امام جواد علیه السلام را در ادامه مطلب ملاحظه نمایید.موضوعات مرتبط: ائمه اطهار , ولادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٠ | ٧:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()


موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱۸ | ۸:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
رهبر معظم انقلاب تاکید کردند:
کشور بدون جمعیت جوان، یعنی کشور بدون ابتکار و پیشرفت/ تمام مردان و زنان مرهون خدمات دلسوزانه ماماها هستند

خبرگزاری فارس: کشور بدون جمعیت جوان، یعنی کشور بدون ابتکار و پیشرفت/ تمام مردان و زنان مرهون خدمات دلسوزانه ماماها هستند

کثرت جمعیت جوان یکی از امتیازات کشور است و در صورت استمرار سیاست‌ها و اقدامات نادرستی که منجر به تحدید نسل و کاهش شدید جمعیت جوان کشور در طول سال‌های آینده خواهد شد، دچار ضربه بسیار بزرگی به نام «سالمندی عمومی» خواهیم شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار تعدادی از مسئولین جمعیت مامایی ایران همزمان با روز جهانی ماما، نقش این قشر در تأمین سلامت جامعه و همچنین در بقای نسل بشر را بسیار مهم و ارزشمند دانستند و با تأکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی در اقبال عمومی به استفاده از خدمات مامایی بمنظور اجرایی‌شدن سیاست اساسی افزایش جمعیت کشور، خاطرنشان کردند: مسئله تکثیر نسل و جلوگیری از کاهش جمعیت جوان کشور، یک مسئله حیاتی است و باید بطور جدی دنبال شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از خدمات و زحمات دلسوزانه جمعیت مامایی کشور که با صبر، دانش و تجربه، وظیفه‌شناسی و احساس مسئولیت حرفه‌ای، مهمترین نقش را در حفظ سلامت مادر و کودک ایفا می‌کنند، افزودند: بر همین اساس، تمام مردان و زنان مرهون منت ماماها هستند و این قشر نیز همواره از احترام و تکریم ویژه‌ای در میان مردم برخوردار بوده است.

ایشان فرهنگ‌سازی را مسئله مهم و اصلی در ترغیب جامعه‌ زنان به استفاده از خدمات مامایی و زایمان طبیعی برشمردند و گفتند: متخصصین باید زیان‌های ناشی از وضع حمل‌های غیر طبیعی و همچنین فواید و آثار مثبت زایمان طبیعی در حفظ سلامت مادر و کودک را مکرراً در مجامع عمومی و رسانه‌ها تبیین کنند.

رهبر انقلاب با اشاره به اهمیت فراوان تولید و افزایش نسل و نقش برجسته زایمان طبیعی و خدمات مامایی در این فرآیند، خاطرنشان کردند: کثرت جمعیت جوان یکی از امتیازات کشور است و در صورت استمرار سیاست‌ها و اقدامات نادرستی که منجر به تحدید نسل و کاهش شدید جمعیت جوان کشور در طول سال‌های آینده خواهد شد، دچار ضربه بسیار بزرگی به نام «سالمندی عمومی» خواهیم شد.

ایشان افزودند: کشورِ بدون جمعیت جوان، یعنی کشورِ بدون ابتکار و پیشرفت و هیجان و شور و شوق، بنابراین، برنامه حیاتی تکثیر نسل باید بطور جدی دنبال و پیگیری شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر ضرورت حل مشکلات جمعیت مامایی کشور، گفتند: مسئولان دستگاه‌های دولتی باید در صدد جبران کمبودها و نقائص در این بخش باشند.

در ابتدای این دیدار خانم دکتر معصومه آباد رئیس جمعیت مامایی ایران، از وجود 50 هزار دانش‌آموخته مامایی در کشور خبر داد و با اشاره به نقش مامایی در مقوله توسعه جمعیت افزود: امروز حدود 50 درصد نوزادان در کشور بصورت غیر طبیعی متولد می‌شوند که این سزارین‌های غیر ضروری و فراوان، یک مانع اساسی در تداوم باروری مادران و افزایش جمعیت است.

وی، تحت پوشش قرار گرفتن خدمات مامایی و اصلاح سامانه ارجاع و همچنین برنامه‌ریزی برای آموزش‌های مرتبط به دختران در مراکز آموزشی را از جمله راهکارهای اصلاح فرهنگ و نوع نگاه به خدمات مامایی برشمرد.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱٦ | ٧:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

نشست بصیرتی"هیئت منتظران موعود"اردیب نیوز

برگزاری نشست بصیرتی درهیئت منتظران موعود (اردیبهشت ماه)

جمعه شب مورخ 93/2/12 درمسجدصاحب الزمان (عج) پایگاه های بسیج  بقیه الله وفاطمه الزهرای اردیب به صورت هماهنگ برای نشست بصیرتی به مناسبت بزرگداشت مقام معلم از مربی اخلاق شهرستان خور وبیابانک جناب آقای امیرحسین امینی دعوت به عمل آوردند.

 

لطفا برای مطالعه کامل وعکسهای بیشتر به لینک زیر متصل شوید:

http://www.ordibnews.ir/post/86موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱٤ | ۱:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

پوستر امام هادی

اشاره

 

سال 212 هجری است و جواد آل محمد صلی الله علیه و آله ، شکفتن یکی از زیباترین گل های بوستان محمدی و چهارمین علی از خاندان اهل بیت را انتظار می کشد و بر تداوم کوثر فاطمی قامت شُکر بسته است. او علی النقی است که در هشت سالگی سکان کشتی هدایت انسان ها را از پدر دریافت کرد و 33 سال رهبر اهل ایمان و خرد بود.

... سال 254 هجری است. خلیفه ستمگر عباسی که تحمل محبوبیت امام در میان مردم را نداشت، فرزند پیامبر را به شهادت رساند و شیعیان و دوستداران را داغ دار غم و پرپر شدن گل فاطمه علیهاالسلام کرد.

مردی از تبار یاس

امام جواد علیه السلام ، پدر بزرگوار دهمین پیشوا، نام این مولود پربرکت را به نشانه علاقه مندی به اجداد گران قدرش به نام سه جد بزرگوارش، علی نهاد. او در فصاحت و بلاغت همچون جدش امیرمؤمنان علی علیه السلام و در تقوا و عبادت چونان امام زین العابدین علیه السلام بود. او چهارمین معصوم بود که به نام زیبای علی آراسته گردید.

مادر این کودک، زنی بافضیلت به نام سمانه بود که «سیده ام الفضل» شهرت داشت. او به اندازه ای از مقام و منزلت برخوردار بود که افتخار همسری امام جواد علیه السلام و مادریِ امام هادی علیه السلام را یافت. این بانوی والا، چنان در این خاندان پر نور درخشید که امام هادی علیه السلام درباره او فرمود: «مادرم، دانای جایگاه من و اهل بهشت است. او چنان است که شیطان از وی می گریزد و فریب حیله گران دنیاپرست در او اثر نمی کند. خدا پاسدار و نگهبان اوست و او در شمار مادران راستگو و درست کردار است».

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱۳ | ٧:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از اردیب نیوز :

  تعویض و ترمیم لوله های فرسوده اردیب

لوله کشیطبق آخرین اخبار دریافتی از رییس شورای اسلامی روستا آقای محتشم ,تعویض تمامی لوله های فرسوده روستا در دست اقدام است که فعلا لوله های قسمت مرکز روستا مقابل حمام عمومی را دیروز (سه شنبه)  از طرف آب فاضلاب روستایی شهرستان  خوروبیابانک تعویض گردید.

ضمن تشکر ازرییس شورای اسلامی اردیب آقای محتشم که واقعا با نامه نگاری ها و پیگیری های زیاد توانستند لوله های ترکیده وفرسوده روستا را که باعث به هدر رفتن مقدار زیاد آب شده بود تعویض کنند.

آبشکوه: از برادران عزیز و ارجمند در شورای اسلامی روستا و دهیار محترم تشکر وقدردانی می نماییم .موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱۳ | ٧:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

بنا به درخواست و سوالات شما عزیزان اردیب نیوز باری دیگر به سراغ دهیار روستای اردیب رفت و مصاحبه ای از طرف شما باایشان  تهیه کرد:

1.چرا در سایت های هواشناسی خور چیزی راجع به میزان بارندگی در اردیب درج نمیشود؟امکانات هواشناسی در روستا وجود ندارد ولی با پیگیری های دهیاری به خاطر عدم بودجه در هاله ای از ابهام است.

2.قرار بود کوچه های اردیب مزین به نام شهدای اردیب باشد آیا در این زمینه اقدامی کرده اید؟مسئول اجرای این کار و تهیه تابلو و فراهم نمودن بودجه این کار بخشداری مرکزی خور میباشد و بخشداری در حال تهیه تابلو برای تمام روستاها در شش ماه اول سال است.

3.تعمیر و بازسازی آب انبار به کجا انجامید؟نظر به این که آب انبار هنوز نه رسما تحویل میراث شده نه در اختیار کامل دهیاریست که بتواند بودجه اختصاصی داشته باشد کمتر به این موضوع توجه شده.

4.زمین های مزایده ای به کجا انجامید؟به گفته مسئولین باید مراحل قانونی و استعلامات لازمه انجام شود که این استعلام در حیطه کاری دهیاری نیست.

5ملاک مزایده زمین های اردیب چیست؟آیا از شرایط مزایده اطلاعات کافی دارید؟ملاک تحصیل درآمد برای عمران روستاست و در مورد اطلاعات کافی باید بگویم بله ,مزایده قانون مدون دارد و هر کس بالاترین نرخ را اعلام کند برنده مزایده است و این دلیل افزایش نرخ در روستا نمیشود و کلمه مزایده از نظر لغوی به این معنی نیست که موضوع مورد نظربه معنی زیادی وکثرت است بلکه منظور اصلی آن است که هرکس زیادتر وگرانتر بخرد مستحق است.

6.نرخ هرمتر مربع زمین در اردیب چقدر است؟باتوجه به تورم وفروش زمین های روستاهای همجوار واینکه موقعیت جغرافیایی زمینهای اردیب وجاذبه طبیعی از هر حیث نسبت به روستاهای دیگر مساعد تر است واز قدیم نیز مورد توجه بود حداقل باید از 10 تا 20 هزار تومان در نظر گرفته شود.

7.نرخ هر روز بنا وکارگر در اردیب چقدر است؟تبعیت ازمصوبات قانون کاراست وربطی به دهیاری ندارد ولی با قانون عرضه وتقاضاهم میشود به این سوال جواب داد که با کاهش نیروی کار و افزایش تقاضا از طرف مالک ساختمان باعث افزایش نرخ دستمزد میشود.

8.چرا برای گوسفندان روستا واستخدام چوپان اقدامی نمیشود؟به دلیل اینکه شغل چوپانی کار مشکل وپر مسئولیتی است وطالب تجربه میباشدو از طرفی در روستا افراد مسن ساکن بوده که قادر به انجام این امر نیستند وبر اساس تجربه ثابت شده هیچگاه مزد چوپان تمام وکمال پرداخت نمیشود واگر فرضا 300گوسفند به چراگاه فرستاده شوند دستمزد چوپان ماهانه 1200هزار تومان خواهد بود که این عدد برای اهالی قابل تحمل نخواهد بود.

9.اگر یک سرمایه گذارپیدا شود دهیار چه مقدار زمین میتواند به وی دهد؟وکلا این سرمایه گذار برای شروع کار چه کارهایی انجام دهد؟اگر موقعیت سرمایه گذار برای روستا مناسبت داشته باشد باعث خوشحالی است وهر حرکتی که باعث عمران اردیب باشد مورد رضایت اهالی است,اما تحویل زمین منوت به تحویل سهمیه شورا ودهیاری از طرف بنیاد مسکن است.

10تکلیف مرمت وباز سازی برج های اردیب چه میشود؟برج ها نیاز به صرف هزینه دارد که باید از طریق امکانات روستاومساعدت های مردمی انجام شودودر بودجه های دولتی ردیفی منظور نشده است.

11.آیا دهیار از اینکه نماینده در ایام عید به روستاهای جنوبی تشریف نیاورده اند اطللاعی دارند؟بی اطلاع هستم زیرامشغله کاری در ایام نوروز ورسیدگی به کارهای عقب مانده در روستا این اجازه رانداد تا موضوع پیگیری شود.

 

البته بعضی از شما دوستان در قالب پیشنهاد برای دهیار در وبلاگ کامنت گذاشته بودید که برای پاسخ این پیشنهادات به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

 

آبشکوه:

1- از مدیر محترم وبلاگ اردیب نیوز که این مصاحبه را ترتیب داده اند و تیز از دهیار محترم که قبول زحمت نموده و به سوالات اردیب نیوز پاسخ داه اند کمال تشکر و امتنان را داریم.

2- مواردی که در پاسخ های جناب دهیار به رنگ قرمز درآمده است در واقع سوالاتی است که مجددا در ذهن بنده نقش بسته است و در تمامی جوابهای آقای دهیار این به چشم می خورد و ما انتظار داشته و داریم حال که سنت خوب پاسخدهی از سوی دهیار و شورای محترم باب شده است ایشان قدری شفافتر پاسخ دهند تا اگر کمکی از دست ما برآید انجام دهیم.موضوعات مرتبط: خبر , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱۳ | ٧:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 

فرا رسیدن 10 اردیبهشت ماه و روز ملی خلیج فارس یادآور از خودگذشتگی های ملت سرافراز ایران و سندی ماندگار و نماد روشنی از هویت پرشکوه و تاریخ افتخار آمیز ملت بزرگ ایران است.

خلیج فارس براى ایرانیان تنها یک نام نیست بلکه بخش عظیم و لاینفکی از تاریخ مردمان سرزمینى مقدس است که نقش بزرگى در شکل گیرى و پیشرفت علم و تمدن بشرى داشته است.
آنانی که تاریخ را می دانند و پاس می دارند ،هیچگاه به یاد ندارند که غیر از "خلیج فارس" عنوان دیگری بر روی آن وجود داشته باشد و سازمان ملل متحد نیز تاکنون در سه نوبت نام این منطقه را «خلیج فارس» اعلام کرده که علاوه بر سابقه تاریخی نشان دیگری از حقانیت آن می باشد و دشمنان باید بدانند که با تحریف تاریخ، راهی از پیش نخواهند برد.
خلیج فارس برای ملت ایران به مانند جریان خون است که پایداری آن ، نیازمند حفاظت و صیانت است.
نگاه  خصمانه متجاوزان در طول تاریخ همواره این منطقه استراتژیک را موردهدف قرار داده و بی تردید خلیج فارس در طول چند سده اخیر شاهد تلاشها و جانفشانی های مردمانی است که در دفاع از صیانت آن صورت گرفته است .
ملت ایران پاسداری از این گهواره تمدن را بر خود وظیفه شرعی و ملی می داند و هیچگاه اجازه نخواهد داد تا این منطقه جایگاه نااهلان و متجاوزان شود و بی شک درفش حق طلبی و دفاع از هویت کهن خود را برافراشته نگاه خواهد داشت و فریاد آزادیخواهی و دفاع از ایران و خلیج همیشه فارس آن را سر خواهد داد.


موضوعات مرتبط: دانستنی , خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱٠ | ٦:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

معاون اول رئیس جمهوری در حکمی سید ابوالفضل رضوی را به سمت «معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور» منصوب کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری همچنین از تلاش‌ها و خدمات سید عباس پورهاشمی که پیش از این مسئولیت این معاونت را بر عهده داشت و به افتخار بازنشستگی نائل شد، قدردانی کرد. متن کامل این حکم بدین شرح است: بسمه تعالی جناب آقای سید ابوالفضل رضوی نظر به سوابق و تجربیات ارزنده جنابعالی، به موجب این حکم به سمت «معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور» منصوب می‌شوید.شایسته است بمنظور بهبود شرایط زندگی روستاییان و ارتقای شاخص‌های توسعه روستایی با تأکید بر نقش روستاییان در تحقق اقتصادی مقاومتی، اهتمام لازم معمول و ضمن هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی ذیربط در چارچوب شرح وظایف مصوب آن معاونت، پیگیری و نظارت لازم به عمل آورید.امید است با اتکال به الطاف خداوند متعال، ضمن بهره‌گیری از توانایی‌های همکاران محترم و همراهی همه مدیران و کارشناسان صدیق و توانمند با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در انجام مسئولیت محوله موفق باشید. اسحاق جهانگیری

آبشکوه: با آرزوی توفیق و سربلندی برای این برادر عزیز در سمت جدید و نیز بهره مندی روستای زیبای ارابه (اردیب) از برکات وجود ایشان در آینده.

(امیدی به نماینده فعلی مان که نیست!!!!!!!!!)موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٩ | ۸:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

بارش باران در اردیب(ارابه)

به نقل از اردیب نیور:

بعد از ظهر (دیروز-دوشنبه) آسمان اردیب بسیار غم انگیز بود که با ابرهای در هم تنیده اش نوید بارش باران رامیداد که با عنایت خداوند متعال باران بسیار شدیدی شروع به باریدن کرد,تقریبا به مدت نیم ساعتی این رحمت الهی بربام اردیب بارید که باعث به جریان افتادن آب در خیابان ها ومعابر شد.

(آبشکوه: همچنین طبق گزارش ابویم، بارش باران دیشب نیز ادامه داشته به قول اردیبی های-ارابه ای ها- پایه رویی بوده)

نکته اصلی اینجاست که آیا اردیب از روستاهای شهرستان خور وبیابانک هست یا نیست اگرهست پس چرا میزان بارش در اردیب اندازه گیری نمیشود وبه ثبت هواشناسی خورنمیرسد؟اگر شما دوستان میدانید به ما هم بگویید؟

جناب آقای فیروزی رییس محترم اداره هواشناسی شهرستان خور وبیابانک لطفا میزان بارندگی اردیب راهم مورد عنایت خود قرار دهید؟

 

بارش باران"اردیب نیوز

بارش باران در اردیبهشت"اردیب نیوز

آبشکوه: راستش رو بخواهید با دیدن این تصاویر زیبایی که توسط اردیب نیوز تهیه شده دلم گرفت و هوای دیارم را کرد!!

بارش باران"اردیب نیوزموضوعات مرتبط: خبر , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٩ | ٧:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 

ارابه اردیب سند قدیمی ارزش املاک اردیب  در قدیم

این سند قدیمی مربوط به سال 1267 قمری مصادف با 1231شمسی (یکصدوشصت ودوسال قبل )می باشد.بیع شرطی است از حاجی میرزا جعفر اردیبی از درباریان ناصرالدینشاه قاجار که ده فنجان آب و  یک باغ که امروزه به "باغ سلخو "معروف است بمدت یک سال به مرحوم ابوالحسن یغما که در آن زمان معلم وآموزگار اردیب بوده است بمبلغ 2تومان وپنج هزار دیناررایج خزانه اجاره داده است.

نکته قابل توجه در این سند 1-میزان اجاره بهای مذکور در سند است که ارزش آب واملاک اردیب را بیانگر می باشد.2- ارزش وموقعیت روستاست که جهت یک اجاره بها تمام افراد سرشناس ومحترمین بیابانک  آن راممهور نموده اند این افرادعبارتنداز :حاجی سید میرزا مجتهد موسوی (قاضوی)- ملاحسین آخوند زفرقندی - محمد علی اسدا... - مصطفی قلی خان سهام السلطنه عامری-محمد رضابیک زفرقندی -علی نقی سلطان جندقی- حاج شاه مددبیک - میرزا احمدسلطان - اسدبیک (نیای خاندان عامری)ابن جعفرسلطان بن رضا زفرقندی -صادق بن حاج نقی خوری - علی اصغر بیک یاور (نیای خاندان غلامرضایی) - فرج ا... موسوی- یارمحمدبیک جرمقی (گرمه ای)-حاجی محمد علی مهرجانی - و......  .

درضمن قباله به خط حاجی میرزا جعفر اردیبی  برادر حاج عبدالعلی اردیبی می باشد.

آبشکوه: ضمن تشکر از وبلاگ اردیب نگین کویر، چنانچه دوستان نیز سندی تاریخی از روستای ارابه قابل انتشار دارند ارسال کنند تا منتشر شود.
موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۸ | ٧:۳٠ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

آبشکوه: وبلاگ محترم پیام خور که الحق و النصاف یکی از به روزترین و فعالترین وبلاگهای شهرستان خوروبیابانک است، مطلبی را تحت عنوان: "ارابه" ریشه روستای ایراج است یا اردیب؟ منتشر نموده است. ضمن تشکر از مدیر محترم این وبلاگ به این موضوع ابتدا مطلب این وبلاگ را تمام و کمال با هم مرور می نماییم و در انتها نکاتی چند را خدمت همه ی عزیزان عریضه می نمایم.

پیام خور:  ۱- واژه آریایی ارابه (ار+اب+ه) به مانای گاری از ریشه اوستایی ار به معنای حرکت جنبیدن روانه شدن ساخته شده که در سنسکریت به صورت ایر Ira ईर به مانای driving آمده است. ایر در نام روستای ایراج (در مرکز ایران-خور و بیابانک) به مانای ارابه نیز به کار رفته است. در واژه ارابه پسوند اب نشانگر شوندگی آیندگی یابندگی و پسوند ه ابزارساز یا نشانگر همانندی است. واژه اعراب (جمع عرب) یا آراب یا اراب به مانای گردنده یکجا ننشین بیابانگرد را با واژه ارابه همریشه میدانند.

۲- ارا یا ایرا از ایرج که نقل قول عامیانه ومتل ایرج ومهرج است گرفته شده است. ومصدر آن هیچ ربطی به ارابه ندارد.

ارابه از دو بخش تشکیل شده است.
ارا+ بِه = جایی که از ارا بهتر است.
وآن جایی نیست غیر از اردیب.

۳- در گویش خوری به اردیب چه می گویندو آیا ارا که به ایراج در گویش گرمه ای و خوری گفته می شود و هنوز ریش سفیدان به کار می برند به کلمه ارابه نزدیک تر نیست و آیا ارا مخفف ارابه نیست.

قضاوت با شما

توضیحات تکمیلی آبشکوه:

اول اینکه: ما اینقدر سند ارایه کردیم که کلمه ارابه ریشه روستای اردیب است نمونه سند آن در زیر می آید:

جغرافی دانان نخستین جهان اسلام چون ابن خردادبه واسطخری ومقدسی وبه دنبال آنها ناصرخسرو از خوروبیابانک بانام سه ده یاد کرده اند که  عبارتنداز:بیاذق(بیاذه)جرمق (گرمهارابه (اردیب) .به گفته اینان روستاههای مزبور برسر راه اصفهان به نیشابورقرارگرفته بودند.(کتاب شناسی توصیفی خوروبیابانک،آلداود،سیدعلی .1384)

ارابه اردیب

 

ارابه اردیب 

ارابه اردیب

ابن حوقل درکتاب خود صورت الارض درمیانه سده چهارم هجری در ضمن شرح مناطقی که در بیابان میان فارس وخراسان قرار دارد از سه روستای جرمق ،ارابه،بیاذق نام می برد. درعصرقاجاریه به ازاین منطقه به عنوان قرا’ سبعه شناخته می شدودرمرآت البلدان ازآن نام برده شده است.

دوم اینکه: بند دوم دلایل وبلاگ پیام خور این مطلب(ارابه ریشه روستای اردیب است) را تصریح می نماید.

سوم اینکه: علی ایحال چنانچه دوستان ایراجی و یا هر عزیز دیگری دلایلی مستند و مستدل دال بر اینکه "ارابه" ریشه روستای ایراج است را ارایه نماید هم با او گفتگو می کنیم و هم نظر او را منعکس می نماییم. همچنین دوستای عزیز اردیبی هم اگر سندی مضاعف بر آنچه که گفته شده دارند خوشحال می شویم ارایه نمایند تا در معرض دید عموم قرار دهیم.

یا حقموضوعات مرتبط: خبر , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٧ | ٢:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سلام دوستان عزیز همشهری

دیرزمانی نبود که روستای زیبای اردیب(ارابه) با بروبچه های خوب و بامرام و دوست داشتنی اش -که الحق و الانصاف یکی از پاکترین و بهترین بروبچه های شهرستان خوروبیابانک هستند- در دنیای مجازی فعالتی نداشتند و قدر قدرت این رسانه را نمی دانستند!

 اما بعد از گذشت مدتی که فقط بنده و یکی از دوستان به تنهایی در این فضای مجازی نام ارابه(اردیب) را می بردیم و از تمامیت آن در این دنیای مجازی دفاع می کردیم! یواش یواش دوستان و جوانان سرشاز از توانمندی و تفکر ارابه ای دست به کار شدند و یکی یکی پای به این عرصه نهادند، تا جایی که در حال حاضر حدود 12 وبلاگ و سایت از روستای زیبایمان اردیب مشغول به فعالیت در فضای رسانه ای مجازی هستند و ما این را به فال نیک می گیریم.

همین الان هم قصد دارم جدیدترین وبلاگ با نام "اردیب وب" را خدمت دوستان عزیز معرفی نمایم که ضمن خوشامدگویی این دوست عزیز اردیبی برای ایشان آرزوی توفیق و سربلندی در این دنیای مجازی می نماییم.

آدرس وبلاگ "اردیب وب":

http://ordibweb.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٦ | ۸:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 

گلزارشهدا"اردیب نیوز"مصلا

اردیب نیوز نوشت:

فاز اولیه گلزار شهدا و ساخت مصلا که چندی پیش یکی از سوال های مصاحبه بنده با دهیار بود کلید خورد که گام اول این کار تخریب مکانی بود که قبلا برای این کار اختصاص داده شده بود وهمچنین خاک برداری  از قسمتی که اخیرا برای اینکار در نظر گرفته شده است شروع شد وطی صحبتهایی که با دهیار اردیب(ارابه) داشتم گفتند مشوق اصلی این پروژه  یکی از عزیزان ساکن شهر تهران بودند وهمچنین با پرداخت کمک هزینه ای برای ساخت این مصلا باعث دلگرمی دهیاری روستا برای ساخت این مکان شده اند.

وبلاگ آبشکوه هم به نوبه خود وهمچنین از طرف تمامی اهالی روستای اردیب (ارابه)مقیم تهران از این برادر عزیز تشکر می نمایم وآرزوی سلامتی و بهروزی برای والدین و خانواده محترم این هم ولایتی عزیز را ازخداوند متعال خواستارم.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٦ | ٧:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

خور نگین سبز کویر: جهاد علمی دانشجویان شهرستان خور و بیابانک آمادگی کامل دارد در صورت تصویب فرمانداری محترم و همکاری نهادهای مربوطه، شروع به تدوین  سند جامع چشم انداز پایدار شهرستان را عملیاتی کند.

 

 

باسمه تعالی

گزارش اولین نشست تدوین سند چشم انداز شهرستان خوروبیابانک

این جلسه به منظور تدوین سند چشم انداز توسعه شهرستان خوروبیابانک در محل آمفی تئاتر کانون شهید خسروی در تاریخ جمعه 8/1/1393 از ساعت 9 الی 13برگزار گردید. در این مراسم مسئولین شهرستانی، اساتید دانشگاه، دانشجویان، نخبگان و اقشاری از مردم حضور داشتند.

در ابتدا این مراسم با آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردیده و سرود ملی پخش گردید. سپس مهندس سید علی موسوی به بیان وضعیت فعلی شهرستان همچون نبود سند راهبردی دقیق و اجرایی و ضرورت وجود چشم اندازی برای توسعه و پیشرفت شهرستان پرداخت. همچنین اهداف تشکیل این جلسه و ضرورت تدوین این سند توسط افراد بومی و نخبگان بومی نیز ذکر گردید.  پس از آن مسئولین محترم شهرستان پشت تریبون حاضر شده و به بیان دیدگاههای خود در این رابطه پرداختند.

سخنران اول: امام جمعه محترم شهر خور حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ذوالفقاری

ادامه مطلب...

توضیحات مدیر وبلاگ آبشکوه:

سند چشم انداز یکی از مهمترین اسناد راهبردی هر منطقه ای می باشد که برگرفته از اسناد بالادستی نظام همچون سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران، قوانین توسعه کشور مثل قانون برنام پنجم، سیاستهای کلی نظام ، منویات مقام معظم رهبری، شرایط و امکانات محیطی و استراتژیک و جغرافیایی منطقه و... می باشد. آنچه در این سند مهم جلوه می نماید این است که منطقه(شهرستان خور و بیابانک و یا هر جای دیگری از این سرزمین در افق سند مثلا ده ساله یا بیشتر ) می خواهد به کجا برسد و این مهم البته با ارایه راهکارها و شرایطی گرچه دشوار می نماید اما دست یافتنی است و به دور واقعیت نمی باشد. آنچه در این راستا مهم است آسیب شناسی درست منطقه و شناسایی نقاط قوت و ضعف و فرصتها و تهدیدهاست و در واقع نوشتن یک ماموریت و استراتژی های مطلوب در راستای دست یابی به آنچه در سند و بیانیه ماموریت نوشته شده است می باشد. لذا ذکر چند نکته لازم و ضروری است:

1-از تدوین کنندگان این سند مخصوصا آقای سید علی موسوی که جوانی بسیار زحمتکش و سختکوش و البته ولایی و پیرو خط امام و آقا هستند کمال تشکر و قدردانی را به سهم خود می نمایم.

2-در این سند می بایست نقش روستا های شهرستان نیز دیده شود چنانچه سند چشم انداز شهرستان باشد.

3-ای کاش دهیار و شورای محترم روستای ما نیز به این گونه جلسات دعوت شوند تا زمینه و بستر و در نهایت امکان نوشتن سند چشم انداز برای این عزیزان در روستا فراهم شود انشالله.موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٦ | ٧:۱۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

روزبزرگداشت شیخ بهایی,شیخ بهایی,زندگی نامه شیخ بهایی,بیوگرافی شیخ بهایی

بهاءالدین محمد بن‏ حسین عاملی، معروف به شیخ بهائی (۸ اسفند ۹۲۵ خورشیدی، بعلبک - ۸ شهریور ۱۰۰۰ خورشیدی، اصفهان) دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است که در فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت و سرآمد دوران خود بود.از شیخ بهایی در حدود ۹۵ کتاب و رساله  در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و هنر و فیزیک بر جای مانده است.

به پاس خدمات شیخ بهایی به علم ستاره‌شناسی، یونسکو سال ۲۰۰۹ را به نام او سال «نجوم و شیخ بهایی» نامگذاری کرد.

 شیخ بهایی،این عالم و دانشمند بزرگ شیعه، در بعلبک متولد شد. شیخ بهایی دوران کودکی را در جبل عامل در ناحیه شام و سوریه در روستایی به نام «جبع» یا «جباع» زیست، او از نژاد «حارث بن عبدالله اعور همدانی» بوده‌است (از شخصیت‌های برجسته آغاز اسلام، متوفی به سال ۶۴ خورشیدی). خاندان شیخ بهایی از خانواده‌های معروف جبل‌عامل در قرن دهم و یازدهم خورشیدی بوده‌اند. پدر شیخ بهایی از شاگردان برجسته شهید ثانی بوده است.

 محمد ۱۳ ساله بود که پدرش عزالدین حسین عاملی به خاطر اذیت شیعیان آن منطقه توسط دولت عثمانی از یک سو و دعوت شاه طهماسب صفوی برای حضور در ایران، به سوی ایران رهسپار گردید و چون به قزوین رسیدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند، در آن سکنا گزیدند و بهاءالدین به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول شد. وقتی او ۱۷ ساله بود (۹۷۰ ق)، پدرش به شیخ‌الاسلامی قزوین به توصیه شیخ علی منشار از سوی شاه طهماسب منصوب شد. ۱۴ سال بعد، در ۹۸۴ قمری، پدر شیخ بهایی برای زیارت خانه خدا از ایران خارج شد اما در بحرین فوت کرد.

شخصیت علمی و ادبی و اخلاق و پارسای شیخ بهایی باعث شد تا از ۴۳ سالگی شیخ‌الاسلام اصفهان شود و در پی انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان (در ۱۰۰۶ قمری)، از ۵۳ سالگی تا آخر عمر (۷۵ سالگی) منصب شیخ‌الاسلامی پایتخت صفوی را در دربار مقتدرترین شاه صفوی، عباس اول برعهده داشته باشد.

شیخ بهایی در فاصلهٔ سال‌های ۹۹۴ ق تا ۱۰۰۸ ق سفرهایی چند به خارج از قلمروی صفویه داشت.این سفرها برای زیارت، سیاحت، دانش‌اندوزی و همچنین به گفته برخی مورخان به سفارت سیاسی بوده است. مکه، مصر و شام از جمله مقصد این سفرها بوده است.

شیخ بهایی در سال ۱۰۰۰ خورشیدی در اصفهان درگذشت و بنابر وصیت خودش جنازه او را به مشهد بردند و در جوار مقبرهٔ علی ابن موسی الرضا جنب موزه آستان قدس دفن کردند. هم‌اکنون قبر وی بین مسجد گوهرشاد و صحن آزادی و رواق امام خمینی در یکی از رواق‌ها که به نام خودش معروف می باشد است.

از او آثار زیادی بر جای مانده است. بر اساس پژوهشی، آثار شیخ بهایی، بالغ بر ۹۵ کتاب و رساله‌است. برخی از نویسندگان نیز آثار او را ۱۲۰ عنوان ذکر کرده‏اند.


خدمات شیخ شیخ بهایی:
در عرف مردم ایران، شیخ بهایی به مهارت در ریاضی و معماری و مهندسی معروف بوده و هنوز هم به همین صفت معروف است، چنانکه معماری مسجد امام اصفهان و مهندسی حصار نجف را به شیخ بهایی نسبت می دهند. و نیز شاخصی برای تعیین اوقات شبانه روز از روی سایه آفتاب یا به اصطلاح فنی، ساعت  آفتاب یا صفحه آفتابی و یا ساعت ظلی در مغرب مسجد امام (مسجد شاه سابق) در اصفهان هست که می  گویند وی ساخته است.

در احاطه شیخ بهایی در مهندسی مساحی تردید نیست و بهترین نمونه که هنوز در میان است، نخست تقسیم آب زاینده رود به محلات اصفهان و قرای مجاور رودخانه است که معروف است هیئتی در آن زمان از جانب شاه عباس به ریاست شیخ بهایی مأمور شده و ترتیب بسیار دقیق و درستی با منتهای عدالت و دقت علمی در باب حق آب هر ده و آبادی و محله و بردن آب و ساختن مادیها داده اند که هنوز به همان ترتیب معمول است و اصل طومار آن در اصفهان هست.

از دیگر کارهای علمی که به شیخ بهایی نسبت می دهند طرح ریزی کاریز نجف آباد اصفهان است که به نام قنات زرین کمر، یکی از بزرگترین کاریزهای ایران است و از مظهر قنات تا انتهای آبخور آن  9 فرسنگ است و به 11 جوی بسیار بزرگ تقسیم می شود و طرح ریزی این کاریز را نیز از مرحوم شیخ بهایی می دانند.
ازدیگر کارهای شیخ بهایی، تعیین سمت قبله مسجد امام به مقیاس چهل درجه انحراف غربی از نقطه جنوب و خاتمه دادن به یک سلسله اختلاف نظر بود که مفتیان ابتدای عهد صفوی راجع به تشخیص قبله عراقین در مدت یک قرن و نیم اختلاف داشته اند.

 

 

روزبزرگداشت شیخ بهایی,شیخ بهایی,زندگی نامه شیخ بهایی,بیوگرافی شیخ بهایی

یکی دیگر از کارهای شگفت که به شیخ بهایی نسبت می دهند، ساختمان گلخن گرمابه ای که هنوز در اصفهان مانده و به حمام شیخ بهایی یا حمام شیخ معروف است و آن حمام در میان مسجد جامع و هارونیه در بازار کهنه نزدیک بقعه معروف به درب امام واقع است و مردم اصفهان از دیر باز همواره عقیده داشته اند که گلخن آن گرمابه را بهائی چنان ساخته که با شمعی گرم می شد و در زیر پاتیل گلخن فضای تهی تعبیه کرده و شمعی افروخته در میان آن گذاشته و آن فضا را بسته بود و شمع تا مدتهای مدیدهمچنان می سوخت و آب حمام بدان وسیله گرم می شد و خود گفته بود که اگر روزی آن فضا را بشکافند، شمع خاموش خواهد شد و گلخن از کار می افتد و چون پس از مدتی به تعمیر گرمابه پرداختند و آن محوطه را شکافتند، فوراً شمع خاموش شد و دیگر از آن پس نتوانستند بسازند. همچنین طراحی منارجنبان اصفهان که هم اکنون نیز پا برجاست به شیخ بهایی نسبت داده می شود.../منبع:تلخیص ازaftabnewsموضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۳ | ٧:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

مشخصات و مختصات جغرافیای روستای زیبای اردیب یا همان ارابه

روستای زیبا و تاریخی اردیب(ارابه) در 370 کیلومتری شرق استان اصفهان، 230 کیلومتری شرق شهرستان نایین و 38 کیلومتری جنوب شهرستان خورو بیابانک  واقع شده است  این روستا دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای منطقه است.

 

سابقه تاریخی روستا: 

جغرافی دانان نخستین جهان اسلام چون ابن خردادبه واسطخری ومقدسی وبه دنبال آنها ناصرخسرو از خوروبیابانک بانام سه ده یاد کرده اند که  عبارتنداز:بیاذق(بیاذه)جرمق (گرمهارابه (اردیب) .به گفته اینان روستاههای مزبور برسر راه اصفهان به نیشابورقرارگرفته بودند.(کتاب شناسی توصیفی خوروبیابانک،آلداود،سیدعلی .1384)

ارابه اردیب

 

ارابه اردیب 

ارابه اردیب

ابن حوقل درکتاب خود صورت الارض درمیانه سده چهارم هجری در ضمن شرح مناطقی که در بیابان میان فارس وخراسان قرار دارد از سه روستای جرمق ،ارابه،بیاذق نام می برد. درعصرقاجاریه به ازاین منطقه به عنوان قرا’ سبعه شناخته می شدودرمرآت البلدان ازآن نام برده شده است.

دهستان اردیب  مرکزیت بخش نخلستان وجنوب بیابانک را داشته (مستند ذیل شاهدی برآن است) که اکنون حسب برخی عوامل به  روستا تبدیل شده است.

 آثار و ابنیه تاریخی روستا:

روستای تاریخی وسرسبز اردیب(ارابه) در دل کوه ده بن و بهین به نظاره نشسته ودارای جاذبه های توریستی فراوان از قبیل:میدان ومسجد تابستانی وزمستانی وشبستان و حمام قدیمی که در مرکزبافت قدیمی اردیب قرارداردکه در چهارسمت آن سابات اکنون اثری از باغچه نیست ومسکونی شده است  بانی این اماکن مرحوم محمدرضابیک زفرقندی خانه های قدیمی  دیوانخانه اسماعیل خان عرب عامری (در اوایل حکومت قاجار ، امیر اسماعیل خان عرب عامری والی خورو بیابانک  ،مقرحکومت خودرا " دیوان خانه "که ازبناهای باشکوه دوره زندیه است قرار داد ) ،خانه خلوت سهام السلطنه  عرب عامری،خانه مرحوم محمدرضابیک زفرقندی (درمرکز بافت قدیمی روستاست وحال حاضر به سه قسمت تقسیم شده که ازسه درمجزابه میدان  وازطریق زیرزمین وتونل به آب انبارقدیمی راه داشته است ودارای 2 شاه نشین بوده است )،خانه نو،خانه محمدابراهیم بیک زفرقندی و...آب انبار قدیمی این بنا متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل  قاجاریه است .

 

 

در زیر به شرح برخی از آثار تاریخی روستا می پردازیم

آب انبار:

بزرگترین آب انبار قدیمی شهرستان نایین ، آب انبار اردیب است.

این آب انبار در روستای زیبا و تاریخی اردیب از توابع شهرستان خور و یابانک واقع شده است.

 

بررسی هاو تحقیقات انجام گرفته نشان میدهد این بنا توسط  امیر اسماعیل خان عرب عامری و همراه با عمارت دیوان خانه بنیان نهاده شده است و متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل  قاجاریه است .همچنین این بنا قدیمی ترین آب انبار شهرستان نیز می باشد.

 

آب انبار اردیب دارای شعاعی معادل 43/8 متر و ارتفاع 5/7 متر می باشد .مخزن آب انبار گنجایش حدود   1000 متر مکعب  لیتر آب را داراست و منبع آب جمعیت 250 نفری روستا را برای مدت یک سال کفایت میکرده است . مخزن از طریق قنات روستا تغذیه می شده و در حال حاضر دسترسی به آب از طریق پاشیری در شرق مخزن میسر می شود که دارای  32  پله به ارتفاع  30 سانتیمتر  باشد آب انبار اردیب فاقد بادگیر است و جهت تهویه از روزنه های تعبیه شده در چهار جهت و بخش فوقانی استفاده شده است.

 

 بنا داخل میدانی است(این میدان در ایام عاشورای حسینی امسال به نام علمدار کربلا-حضرت ابالفضل العباس(ع)-نامگذاری گردید) که اطراﻑ آن دیوان خانه و خانه های ﻗﺪیمی است و حریم خاﺻﻰ ندارد .

 

دیوان خانه  

قدیمی ترین مقر حکومتی شهرستان خور دیوان خانه اردیب است.

در اوایل حکومت قاجار ، امیر اسماعیل خانعرب عامری والیخور  ،مقرحکومت خود را " دیوان خانه "که ازبناهای باشکوه دورهزندیه  و در روستای خوش آب و هوایاردیب بود، قرار داد.

به سبب این که روستای اردیب تقریبادر بین روستاهای منطقه از همه خوش آب و هواتر بود و دارای زمستانهایی نه خیلی سرد وتابستان هایی نه چندان گرم بود و نیز این روستا در حد وسط تمامی روستاهای جنوبی خورقرار داشت و کار سرکشی به بقیه روستاها را برای والی سهل تر می نمود و همچنین امرا ووالیان قبلی نیز به نوعی خود را مدیون قدرت حاکم این روستا می دانستند ، بنابراینامیر اسماعیل خان عرب عامری،دیوان خانه اردیب را مقر فرماندهی خود قرارداد.  

دیوان خانه دارای ایوانی دلگشا و گچبریهای ظریف و زیبا است و حدود 1500 متر مربع زیربنا می باشد وبنای آن از ساروجاست.  بنا داخل میدانی است(این میدان در ایام عاشورای حسینیامسال به نام علمدار کربلا-حضرت ابالفضل العباس(ع)-نامگذاری گردید) که اطراﻑ آن آبانبار معروف و قدیمی روستا و خانه های ﻗﺪیمی است .

این مجموعه برای پذیرفتن گردشگری آمادگی کامل دارد.

ادامه دارد...
موضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢ | ٧:۱٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
نیایش حضرت زین العابدین(علیه السلام) در پناه بردن به خدا از شر بدی ها
خدایا ، به تو پناه می برم از شورِ آزمندی و تندیِ خشم و چیرگی حسد و کم طاقتی و ناخرسندی از روزیِ مقدّر و تند خویی و زیاده روی در لذت جویی ، و پافشاری بر باطل ، و پیروی هوای نفس ، و سرپیچی از راه راست ، و فرو رفتن در خواب غفلت ، و کوشش بیش از نیاز ، و برگزیدن باطل به جای حق ، و پافشاری برگناه ، و کوچک نمایی ِ خطا ، و بزرگ نمایی ِ طاعت .
پناه می برم به تو از به خود نازیدن همچون توانگران و خوار شمردن درویشان ،و بد رفتاری با زیر دستان و ناسپاسی در حق آن کس که به ما نیکی کرده است .
خدایا ، به تو پناه می بریم از یاری کردن ستمگر و خوار داشتن ستم دیده و در خواست ِ چیزی که حق ما نیست و ندانسته سخن گفتن .
و به تو پناه می بریم از این که در دل خیال فریب کسی را بپروریم و شیفته کردار خود شویم و آرزوهای دور ودراز کنیم .
به تو پناه می بریم از بد سرشتی و ناچیز شمردن ِ گناهانِ کوچک و این که شیطان چیره شود ، یا روزگار ما را بیچاره و تیره روز گرداند و یا پادشاهی بر ما ستم ورزد.
به تو پناه می بریم از اسراف کردن و نیافتن روزی به مقدار نیاز .
به تو پناه می بریم از سرزنش دشمنان و نیازمندی به همانندِ خو ،و زندگی در سختی ، و مردن بی توشه آخرت .
به تو پناه می بریم از بزرگ ترین حسرت ، و سنگین ترین ناگواری و بدترین تیره بختی ، و بدسرانجامی ، و ناامیدی از پاداش نیک ، و فرود آمدن عذاب .
خدایا ، برمحمد و خاندانش درود فرست و به رحمتِ خود، من و همه مردان و زنان با ایمان را از آنچه گفته شد، در امان دار ، ای مهربان ترین مهربانان.
صحیفه سجادیه -امام زین العابدین علیه السلام- دعای هشتم


موضوعات مرتبط: نیایش

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱ | ۸:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سروهای اردیب بیش از 1250 سال  عمر دارند .

  بعضی ها فکر می کردند که این درختان حدود 2000 تا 2500 سال سن دارند اما ب مشخص شد که سن درختا ن از 1100 تا 1300 سال بیشتر نمی باشد .

  به نقل از بعضی منابع خبری سروهای اردیب اولین درختانی هستند که از سده های قبل در منطقه روییده اند وبیش از 64فوت ارتفاع دارند (حدوداً 19.5 متر ) که از کهنسال ترین درختان منطقه می باشند .

به نقل از بعضی منابع آگاه یکی از کنهسال ترین درختان سرو که بیش از 1500 سال عمر داشته براثر بی مهری خشکیده وتنه خشک آن هنوز در روستای زیبای ارابه یا همان اردیب خودمون پابرجاست .

جادارد مسئولین محلی نسبت به نگهداری این آثار ارزشمند وگرانبها اقدامات ویژ ه ای را انجام داده تا این درختان ارزشمند براثر بی مهری خشک نشوند .

محض یادآوری جادارد به ایراجی های عزیز بگویم که نام روستایشان (ارا) بوده و نام زیبای اردیب (ارابه). لطفاً به متون ادبی قدیم مراجعه فرمایید تا دچار اشتباه فاحش نشوید .

ضمناً نام قهوه خانه تان را عوض کنید .

به نقل از وبلاگ اردیب باغ پرگل و سیبموضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱ | ٧:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

روز شنبه مورخ 93/1/30 آقایان فرید زاده ,فخری وقاسمی از صدا وسیمای استان اصفهان جهت ساخت ویژه برنامه ای برای معرفی روستای عزیزمون اردیب تشریف آوردند بهتره همیشه در کنار کلمه اردیب از اسم تاریخی آن ارابه زیبا هم استفاده کنیم که رییس شورا و دهیار اردیب( ارابه )به استقبال این عزیزان رفته بودند که ابتدا مصاحبه ای از دهیار گرفتند که آقای ثابتی ضمن خیر مقدم به این عزیزان به معرفی روستا از جهات تاریخی,جغرافیایی پرداختند و پس از آن از مشکلات روستا لب به سخن گشودند مانند اختلال در سیگنال های آنالوگ تلویزیون ها که بیشتر اوقات باعث رنجش روستاییان شده پس از آن این عزیزان به همراه شورا ودهیار به آثار باستانی اردیب(ارابه) مانند آب انبار,خانه خلوت,سرو های تاریخی اردیب (ارابه)که بیشترین قدمت را در منطقه دارند,برجک های ارابه که نشان دهنده قدمت روستا است,دشت های سرسبز ,مقبره تاریخی واقع در قبرستان همچنین پارک جدید الاحداث برای فیلمبرداری رفتند همچنین از کارهای هنری اردیب (ارابه)که قالیبافی زبانزد خاص و عام است فیلمبرداری کردند از خانه بهداشت روستا بازدید به عمل آمد که خانم محتشم بهیار روستا صحبت هایی با عزیزان صدا سیما داشتند راجع به بیماری ها و اهمیت بهداشت در روستای عزیزمان اردیب(ارابه).

ضمنا در دو هفته آینده در برنامه دیار من از شبکه اصفهان  که به معرفی روستاهای اصفهان می پردازد نمایش داده خواهد شد البته 24 ساعت قبل از نمایش اطلاع رسانی خواهم کرد.

باآرزوی سربلندی روستایمان اردیب(ارابه)

برگرفته از وبلاگ اردیب نیوزموضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱ | ٧:٤۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به دیوانخانه مانا، به آن قلاع پابرجا

به آن مسجدشبستانت،به آن دشت نمایانت

به غیرت جوانانت ،شهیدان وعزیزانت

به حرمت بزرگانت، به یاد آن نیاکانت

رسا گویم ،  بسا گویم، زجان گویم

ألا إرابه زیبا ترا من دوست می دارم

 

نوشته اند به دورانها، مورخان دور ازما

ستخری،ابن خردادبه،مقدسی،ابوحوقل

عظیم تر ناصرخسرو ، ز إرابه ،ز إرابه

سه ده مانده ازآنِ ما بیاذق جرمق وإرابه زیبا

رسا گویم  ، بسا گویم زجان گویم

ألا إرابه زیبا ترا من دوست می دارم

ارابه اردیب

 

ارابه اردیب 

ارابه اردیب

به آب انبار وته شیرت به سرداران شیرگیرت

به ده بن وبه آن ده سر به آن سروان چون افسر

به آن مردان نام آور چو میرزا جعفراردیبی مُدبَر

که منشی ناصرالدین شه شد به دربار از همه سرشد

حسن بیک نامی دیگر که دیوانش شود دفتر

رسا گویم   بسا گویم زجان گویم

ألا إرابه زیبا ترا من دوست می دارم

 

عباس ثابتیموضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱ | ٧:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
یه بنده خدا نشسته بود داشت تلویزیون میدید که یهو مرگ اومد پیشش ...
مرگ گفت : الان نوبت توئه که ببرمت ...
طرف یه کم آشفته شد و گفت : داداش اگه راه داره بیخیال ما بشو بذار واسه بعد ...
مرگ : نه اصلا راه نداره. همه چی طبق برنامست. طبق لیست من الان نوبت توئه ...
اون مرد گفت : حداقل بذار یه شربت بیارم خستگیت در بره بعد جونمو بگیر ...
مرگ قبول کرد و اون مرد رفت شربت بیاره ...
توی شربت 2 تا قرص خواب خیلی قوی ریخت ...
مرگ وقتی شربته رو خورد به خواب عمیقی فرو رفت ...
مرد وقتی مرگ خواب بود لیستو برداشت اسمشو پاک کرد و نوشت آخر لیست
و منتظر شد تا مرگ بیدار شه ...
مرگ وقتی بیدار شد گفت : دمت گرم داداش حسابی حال دادی خستگیم در رفت!
بخاطر این محبتت منم بیخیال تو میشم و میرم از آخر شروع به جون گرفتن میکنم!


موضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱ | ٧:٢٦ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()