به نقل از اردیب نگین کویر :

  آئین مراسم عروسی در روستای اُردیب به قلم  پژوهشگر فرهنگ وآئین های ایرانی  جناب آقای لسان الحق طباطبایی در فصلنامه فرهنگ مردم شماره 49و50 بهاروتابستان 93به چاپ رسیده است.

در چکیده این مقاله آمده است:روستای اُردیب در دشت کویرمرکزی د ر هفت فرسنگی خوروبیابانک  در ازنای زمان به همان مهرونشان گذشته آئین های خود از جمله مراسم ازدواج را محترم می شمارند.جزئیات این آئین عبارتند از :نشان کردن ،کفش وانگشتر،عقدِ  ازدواج،سرتراشان ،دوره زدن، حنابندان ،خوانچه بران،گداخته بران، پاتختی ،خانه طلبان ،آئین لباس پوشانیدن بر داماد،حجله بران وخواندن ترانه های محلی ،هدیه از سوی داماد برای کمک به اماکن مذهبی وتلاوت سوره الرحمن در شب زفاف.

اُردیب نگین کویر:

جناب استاد طباطبایی در مقاله پیشگفت  باقلم وزین خود به زیبایی کامل تمام ابعاد این رسم دیرینه را که نماد هویت وآیین بازمانده از  نیاکانمان است که سینه به سینه ونسل به نسل حفظ شده است را با عنایت براینکه  نیک علاقمند وسخت پایبند برآنیم ،  به تحریر در آورده اند.

این قلم به مصداق آیه "لم یشکر الخالق لم یشکر المخلوق " از جانب خود وسایر اُردیبیهای عزیز به استاد لسان الحق طباطبایی که خود نیز مفتخر برآنست که عُلقه ورگه ای  از  اُردیب و اُردیبیها دارد  دست مریزاد گفته و کمال سپاس وتشکر را ابراز داریم.

در آخر جهت تداعی این آیین نکویمان در ذهن شما عزیزان  به بیان  ابیات زیر که هرکدام جداگانه در زمان خاص خود در مراسم عروسی خوانده می شود بسنده می نمایم.

اول خوانیم خدا را  ، محمد مصطفی را    ،علی مرتضی را  

         صل علی محمد صلوات برمحمد

صلوات را خدا گفت جبریل بارها گفت در شان مصطفی گفت     

        صل علی محمد صلوات بر محمد

                                           **********************

  هی های سر می تراشیم       به دور سر می تراشیم

 هی دومادحنا می بنده به دست وپامی بنده      حنای اصل کرمونه عاشق نما می بنده

                                         *******************

  بیا برویم از این ولایت من وتو                           تودست منا بگیر ومن دامن تو

                  ای یار مبارک بادا  ایشالا  مبارک بادا    

                                    *********************

عزیزان همشهری ودوستان وآشنایان  که خواستار  تهیه فصلنامه فرهنگ ومردم شماره 49 و50 می باشند می توانند با انتشارات فصلنامه فرهنگ مردم به شماره 88071158  تماس حاصل نموده واز مراکز پخش آن اطلاع یابند.

 موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢٩ | ٧:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

قسمت نتیجه گیری این نوشته را حتما بخوانید.

 موقعیت مردمی:

یهودیان سراسر جهان، 14 ملیون نفر

7 ملیون نفر در آمریکا

6 ملیون نفر در آسیا

2 ملیون نفر در اروپا

یکصد هزار نفر در آفریقا

 جمع کل مسلمانان در جهان: یک ملیارد و نیم

یک میلیارد نفر در آسیا و خاور میانه

400 ملیون نفر درآفریقا

44 ملیون نفر در اروپا

5 ملیون نفر در آمریکا

از هر پنج نفر جمعیت روی زمین، یکی مسلمان است

در مقابل هر یک هندو، دو مسلمان قراردارد

درمقابل هر پیرو بودا ، دو مسلمان قراردارد

درمقابل هر یهودی 107 مسلمان قراردارد.

با اینهمه 14 ملیون یهودی از یک میلیارد و نیم مسلمان نیرومند ترند!

 فکر کنید چرا؟

از سناریوهای تحلیل توطئه دست بردارید؟ این موقعیت را کسی به طور مصنوعی به آنها نداده است. نگویید کار انگلستان است و آمریکا . اگر هم انگلستان و آمریکا از آنان حمایت می کنند بپرسید چرا؟ مگر آنها چه نفوذی در آمریکا و انگلستان دارند که دولتهای آنها مجبور به حمایت هستند. چرا مسلمانان این نفوذ را در این دولتها ندارند؟ تعداد مسلمانان در این کشورها کمتر از یهودیان نیست !! اما نفوذ مسلمانان مهاجر به آمریکا چرا کمتر از نفوذ یهودیان مهاجر به آمریکاست؟

نتیجه 1 : حمایت آمریکا و انگلستان و سایر قدرتها علت قدرت یهودیان نیست بلکه معلول قدرت آنان است. هر چند در مراحل بعدی به قدرت بیشتر هم می انجامد.

چرا؟

ببینیم چرا؟

 ادامه مطلب را بخوانید لطفا!موضوعات مرتبط: دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۸ | ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

گزارش جالب "یورومانیتور" از سبک زندگی در ایران/ ایرانیان چه می‌خرند، چه می‌پوشند و چه می‌خورند

بخش اول گزارش جالب و مفصل میدانی "یورومانیتور" از سبک زندگی مصرف کننده در ایران را با هم مرور کنیم!!.

به گزارش خبرنگار مهر، ساختار گزارش "یورومانیتور" درباره سبک زندگی در ایران به روند مصرف کننده، بخش بندی مصرف کننده، مردم، خانه و خانوار، درآمد، مخارج مصرف کننده، شغل، آموزش، تغذیه (شامل نوشیدنی های بدون الکی)، نوشیدنی، استعمال دخانیات، ظاهر افراد، مد، بهداشت و سلامتی، فراغت و سرگرمی، تکنولوژی مصرف کننده و حمل و نقل اختصاص دارد. بخش‌هایی از این گزارش مفصل در ذیل منتشر می‌شود:

روندهای مصرف کننده

"ایران باجمعیت 75.5 میلیون نفری در سال 2010، پرجمعیت ترین کشور در خاورمیانه است. در طول دوره بررسی سن میانه از 24.5 در سال 2006 به 26.7 در سال 2010 به سرعت افزایش یافته است و انتظار می رود به 32.3 در سال 2020 برسد.

پیش بینی می شود جمعیت تا سال 2016 به 80 میلیون نفر برسد. این جمعیت دوبرابر جمعیت در سال 1980 است. تا سال 2020 ایران 83.7 میلیون سکنه خواهد داشت که اکثریت میانسال خواهند بود.

انتظار می رود که در همه گرو های سنی افزایش سنی بیشتر از 34 سال بین سال های 2010 و 2030 داشته باشیم، یک افزایش سریع جمعیت در افراد 40 تا 50 ساله محتمل است. دلیل آن زاد و ولد زیاد در سال های دهه 1980 است. در سال های 1980 تعداد 19.912 تولد در مقایسه با تعداد 15.708 تولد در سال های 1990 وجود داشت.

همچنان که سن ازدواج افزایش می یابد و جوانان ایرانی به خصوص تحصیل کرده ها که تمایل دارند که پس از فارغ التحصیل شدن ازدواج کنند، این امر را تا سنین نزدیک 30 سال به تأخیر می اندازند. ایران خانوارهای جوان زیادی متشکل از زوج های جوان که نوزادها و خردسالانی هستند، خواهد داشت.

جمعیت جوان ایران سبب فشار زیاد به بازار مصرف کننده و کار است. این گروه از جوانان دارای تحصیلات عالی خواهند بود و جز قشر متوسط جامعه خواهند بود و تأثیر زیادی بر رفتار مصرف کننده در ایران خواهند داشت. مخارج مصرف کننده در ارتباطات و حمل و نقل بیشترین رشد را خواهد داشت. در طی دوره پیش بینی این آمار به ترتیب 84.4 و 74.1 درصد است. این گروه های سنی عامل اصلی مصرف این گروه های محصول هستند.

مصرف کنندگان جوان و تقاضای رو به رشدشان برای محصولات و خدمات بهتر و متنوع تر بر تقاضای برای یک طیف وسیع از محصولات در طی دوره پیش بینی تأثیر خواهد گذاشت. تمایل به غرب و آخرین روندهای آن، فاکتورهای اصلی اثر گذار بر انتخاب، به خصوص در مورد محصولات مد، لوازم آرایشی، لوازم الکتریکی، غذا، نوشیدنی و بهداشت و سلامت هستند. خانواده های جوان به محصولات و خدمات با کیفیت بالاتر نیاز دارند.

تا سال 2020 گروه هدف اصلی برای بازاریابان میانسالان ایرانی خواهند بود، زیرا این گروه سنی اکثریت جامعه را تشکیل می دهد. محصولات مربوط به این رده سنی مثل محصولات ضد پیری (anti aging)، مکمل های بهداشتی و خوراکی شاهد رشد تقاضای بالایی خواهد بود.
میانسالان در سال 2020 احتمالا فرزندان جوانی دارند که باید نیازهای آن ها را برآورده کنند و زمانیکه فرزندشان بخواهد تشکیل زندگی دهد، از او حمایت کنند. بنابراین آنها برای جهیزیه فرزندشان خرید می کنند.

تقاضا برای محصولات نوزادان و محصولات مربوط به خردسالان ممکن است افزایش اساسی در مقدار نداشته باشد. اما با افزایش سطح تحصیلات والدین و دقت در مورد کیفیت محصولات تقاضا برای محصولات با کیفیت بالا افزایش می یابد.

دولت با یک معضل اساسی به اسم بیکاری با نرخ 14.6درصد در سال 2010 روبرو بود. آمار غیر رسمی نشان می دهد که این آمار بسیار بزرگتر است. امنیت مالی از بالاترین درجه اهمیت برخوردار است و اگر بخش مالی این نیازها را نشان دهد و انگیزه های مالی مثل گزینه های اجاره و رهن را ارئه دهد، تأثیر مثبتی بر اقتصاد خانواده خواهد گذاشت.

سوپرمارکت‌ها

کانال های توزیع در ایران گسترده شده اند و بهترین خدمات را به مصرف کنندگان می رسانند. در حالی که تعداد زیادی مغازه خوار و بار فروشی، نانوایی و قصابی در کشور وجود دارد، سوپرمارکت ها و مراکز خرید مدرن به سبک غربی در حال رشد و توسعه هستند و گزینه های خرید را به جمعیت جوان ایرانی ارائه می دهد.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۸ | ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از "اردیب نگین کویر" :

محور جندق-گرمسار یکی  ازمحورهای مهم مواصلاتی است که چنانچه ساخت این محورباتمام برسد حدود 300 کیلومترجاده تهران به بیرجند نزدیکتر میشود وهمچنین مسیرچوپانان به تهران وسمنان کوتاهترمی شود. تاکنون ازحدود 70کیلومتری که مربوط به استان اصفهان میشود حدود44کیلومتر بسترسازی شده وبقیه اماده آسفالت می باشد. اما متاسفانه پس از گذشت 4 سال از زمان احداث پروژه بدلیل نارسایی بموقع بودجه معطل مانده است.

درذیل چندخبرمرتبط به این پروژه از سال 89 به سمع نظرتان می رسد:  

  • خبرگزاری فارس: مدیرکل راه وترابری استان سمنان از آغاز عملیات اجرایی احداث محور گرمسار ـ جندق خبر داد.مورخ 3/12/89

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=8912031221

اصفهان –خبرنگارکیهان:

بابهره برداری ازمحورملی جندق-گرمساردرکویرمرکزی ایران،فاصله شهرهاومناطق نوب شرقی کشوربه تهران 300کیلومترکمترمی شود.هوشنگ عشایری مدیرکل راه وترابری استان اصفهان در بازدیدیکروزه از راههای شهرستان های نائین وخوروبیابانک،روند ساخت محورجندق گرمسارراخوب ارزیابی کردوگفت: طول این طرح 260 کیلومتر است که زیرسازی 34 کیلومترآن در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، رجب قربانپور بعد از ظهر امروزدر حاشیه آغاز اجرای این طرح در گفت:وگوباخبرنگاران افزود: قطعه نخست این پروژه بزرگ وملی به طول20کیلومتراجرامی شود.مدیرکل راه وترابری استان سمنان افزود:این قطعه باعرض 11متروبامشخصات راه اصلی دراستان سمنان احداث  میشود. قربانپوردرادامه تصریح کرد:این پروژه به منظورارتباط شرق کشوربامرکزوغرب اجرایی شده وقسمتی از کریدور شرقی- غربی است.          چهارشنبه 4/12/89

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2086679

اردیب نگین کویر:

جناب آقای  سید حمیدرضا طباطبایی نماینده محترم   و جناب آقای استوار فرماندار محترم شهرستان  

باتوجه به اهمیت حیاتی این طرح مواصلاتی که باعث بروز تحول تاثیر گذار در بخش های سرمایه گذاری، توسعه فراوری معادن در منطقه توسط افراد بومی ،صنعت گردشگری ،کاهش سوخت و استهلاک وسایل نقلیه در منطقه می شود. لذا امید است اقدام عاجل انجام داده وبا تقاضاهای کتبی  مشترک  جهت پیگیری ورفع موانع موجود این طرح  از مسئولین محترم ودولتمردان ذیربط در این قضیه همت کرده وبا جدیت پیگیرساخت این محور باشند ،تا  باعث پیشرفت اقتصادی وپیرو آن رونق کسب وکار  در منطقه گردد. موضوعات مرتبط: خبر , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۸ | ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
روز 28 مرداد یادآور کودتای ننگین و سیاهی است که شیرینی نهضت ملی شدن صنعت نفت را در کام ملت ایران تلخ کرد. پس از پیروزی قیام سی تیر به رهبری آیت‌الله کاشانی که باعث روی کار آمدن مجدد دکتر محمد مصدق شد، مصدق در صدد افزایش اختیارات خود و محدود کردن اختیارات مجلس شورای ملی برآمد و بنای اختلاف با آیت‌الله کاشانی را گذاشت. بدین ترتیب او بدون توجه به نقش و رهبری آیت‌الله کاشانی در قیام سی تیر که منجر به روی کار آمدن مجدد او شد، به پیاده نمودن شعار «جدایی دین از سیاست» پرداخت و برخی روحانیون و نزدیکان آیت‌الله کاشانی را دستگیر کرد. عوامل داخلی و خارجی نیز آنچنان شخصیت این مرد روحانی بزرگ و شریف را لکه‌دار کردند که شاید بتوان آن را در تاریخ ایران بی‌سابقه دانست.
طرح کودتای نظامی 28 مرداد را باید در اصل، یک طرح انگلیسی دانست. انگلیس که پس از کوتاه شدن دست خود از صنعت نفت ایران، منابع بسیاری را در منطقه و خصوصا ایران از دست داده بود، با قطع امید از رسیدن به توافق، وارد مطالعه طرح یک کودتای نظامی شد. در ابتدا آمریکا مخالف بود اما پیروزی آیزنهاور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث تغییرات عمده‌ای در سیاست خارجی آمریکا شد. کرمیت روزولت رییس اداره خاور نزدیک سازمان سیا به فرماندهی عملیات انتخاب شد و آمریکا و انگلیس، ستاد مشترکی را در ایستگاه اطلاعاتی انگلیس در قبرس تشکیل دادند و عملیات کودتا را طرح‌ریزی کردند.
 اگرچه اجرای نقشه کودتا در 25 مرداد شکست خورد و شاه از ایران فرار کرد اما سستی مصدق و دلایل مختلف دیگر باعث شد که در 28 مرداد 1332 کودتا عملی شود و سرلشکر فضل‌الله زاهدی مجری طرح کودتا به جای مصدق نخست وزیر شد و بدین ترتیب با قبضه شدن قدرت در دست استبداد داخلی و استعمار خارجی یکی از ننگین‌ترین دوره‌های استبداد در تاریخ معاصر ایران رقم خود و باعث حاکمیت 25 سال دیکتاتوری محمدرضا شاه با حمایت مستکبرین و خصوصا آمریکا گردید. این واقعه تاریخی در‌س‌ها و عبرت‌های فراوانی برای ملت ایران به همراه د اشت و به عنوان یکی از تلخ‌ترین روزها در تاریخ ایران ثبت شده است.


موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۸ | ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت:4 شهراز استان اصفهان در منطقه کویر واقع شده اند که شرکت گاز استان اصفهان تاکنون نتوانسته به دلیل عدم همجواری به خطوط لوله اصلی گاز به آن ها خدمات ارائه دهد اما با اتمام خط لوله انتقال سراسری گاز از یزد به کرمان عملیات اجرایی و طراحی و شبکه گذاری خطوط گاز در شهرهای جندق،خوروبیابانک و چوپانان در سال جاری آغاز می شود.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢٥ | ٧:٠٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
بزرگداشت شعائر الهی نشانه تقواست
 
سوره حج آیه 32 : و هر کس شعایر خدا (نشانه های نام و یاد خدا) را بزرگ شمارد، بدون تردید این بزرگ شمردن ناشی از تقوای دل هاست.
 
تقوا و تخصص
 
شهید چمران فرمود:‌  می گویند تقوا مهمتر ار تخصص است آن را می پذیرم ولی می گویم کسی که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست.


موضوعات مرتبط: حدیث

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢٠ | ٧:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

مقدمه: در ادامه مطلب اردیب چه خبر؟ چنانچه خاطر مبارکتان باشد در قسمت سوم بخشهایی از گپ و گفت خودمانیمان با ریاست محترم شورای روستا را برایتان منتشر نمودم. در این قسمت قصد دارم ضمن انتشار بخش پایانی این گپو گفت خودمانی چند خبر خوب هم برایتان داشته باشم.پس تا آخر این بخش با ما همراه باشید.

... از رییس شورا در خصوص بحث تعویض آب کشاورزی با آب چاه سوال کردم که ایشان اینگونه پاسخ دادند که موضوع باید با یک بحث کارشناسی انجام شود که ما نیز درخواست کار کارشناسی اینکار را کرده ایم تا انشالله به سرانجام برسد.

سوال بعدی من در خصوص وعده های انتخاباتی رییس محترم شورا بود و مشخصا بحث راه اندازی کارگروهها بود که ایشان در پاسخ به این سوال گفتند : برخی از کارگروهها منجمله کارگروه کشاورزی و عمران آبادی تشکیل شده و اعضای آن نیز مشخص شده اند و هرزگاهی تشکیل جلسه هم می دهیم و مصوبات این کارگروهها در قالب نامه ای برای مسوولین ارسال می شود.تشکیل بقیه کارگروهها را نیز در دستور کار دارم و انشالله با همت دوستان و شما عزیزان مرکز نشین تشکیل می شود.

سوال دیگرم در خصوص بحث اشتغالزایی و مشخصا اینکه چنانچه شخصی سرمایه گذار را پیدا نماییم که حاضر به سرمایه گذاری در روستا شود شورا تا چه میزان می تواند و در چه محدوده هایی می تواند به او کمک کند؟ که ایشان پاسخ خود را به دوبخش تقسیم کردند. در بخش اول در خصوص بحث اشتغالزایی گفتند که ما دستمان باز نیست و با توجه به کمبود بودجه و نیز بحث مهم آب اردیب و همچنین عدم پاسخگویی مسوولین علیرغم در خواستهای مکرر کار چندانی نتوانستند به انجام برسانند. در بخش دوم و در خصوص سرمایه گذار ایشان گفتند که ما هر نوع کمک و همکاریی که در توان داشته باشیم از بحث نامه نگاری به ارگانها و معرفی سرمایه گذار تا همکاری در محیط روستا و فراهم آوردن امکانات محلی برای ایشان از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.( پس سرمایه گذاران بشتابند که منطقه اردیب منطقه ای بکر و سرشار از فرصتهای سرمایه گذاری است!)

سوال بعدیم در خصوص بحث پروژه های عمرانی نیمه تمام اردیب بود؟ رییس محترم شورا اینگونه پاسخگو بودند: در بحث خانه عالم متاسفانه بخشداری و فرمانداری تا همینجای کار نیز هیچ کمکی نکرده اند و اصلا بودجه ای برای اینکارها در اختیار ندارند و تنها متولی این بخش سازمان تبلیغات است که با کمبود بودجه روبروست و مانیز نامه نگاری های چندباره ای در این خصوص کرده ایم اما یا پاسخی نداده اند و یا گفته اند بودجه نداریم. در خصوص ساخت ساختمان دهیاری نیز خودتان شاهد هستید که ما فعلا با مصالحی که موجود بود خودمان(اعضای شورا و دهیار محترم و همکاری برخی از همولایتی ها) کار را آغز کرده ایم اما فعلا بودجه ای به آن صورت تعلق نگرفته است و ما نیز نامه نگاریهای فراوانی در بحث عمرانی و پروژه های روستا کرده ایم اما دریغ از پاسخ!!!

به دلیل گرمای هوا، ضمن عذرخواهی از رییس محترم شورا ادامه گفت و گو را به زمان دیگری و در محل منزل ایشان و یا منزل ما موکول کردیمکه البته قسمت نشد ما دیگر بار این برادر عزیز را ببینیم و با او به صحبت بنشینیم.

اما خبرهای خوب به نقل از رییس محترم شورا و به زعم بنده:

اول اینکه: بحث نصب و راه اندازی ایستگاه هواشناسی اردیب تصویب شده و در حال مراحل پایانی جهت خرید تجهیزات است و به زودی و احتمالا در کنار ساختمان دهیاری و یا نزدیکی سرجوب این ایستگاه راه اندازی خواهد شد.

دوم اینکه: بحث آب انبار و تعمیر آن نیز با پیگیری شورا و دهیار محترم دارد به نقاط مثبت و روند رو به رشدی می رسد و اداره میراث خور قول اختصاص بودجه ای خوب در سالجاری را به اینکار داده است انشالله.

سوم اینکه: قرار است با مساعدت مدیر کل محترم آب استان اصفهان و نیز همکاری اداره آب و فاضلاب خور و به مدد نامه نگاریها و تلاشهای فراوان شورا و دهیار محترم، بحث تعویض لوله ای آب از خیابان مخابرات که منتهی به دشت اردیب می شود در سالجاری آغز شود انشالله.

چهارم اینکه: علیرغم گرمای شدید هوا، آب قنات به لطف خداوند و دعای مردم زحمتکش روستا کم نشده است و دشت اردیب سرسبز و پررونق است. دلیل آنهم وفر سیفیجات منجمله بادمجان و گوجه وخیار وکالک و ...، میوه جات منجمله انگور و انجیر و البته انارو ... می باشد.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٥ | ٧:۳٠ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از اردیب نیوز:

 من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق

امام رضا علیه السلام فرمودند :کسی که از مخلوق تشکر نکند از خالق تشکر نکرده

به پاس زحمات بسیارزیاد برخی از عزیزان  در ماه پر فضیلت رمضان, اردیب نیوز وظیفه خود میداند از این عزیزان هرچند کوچک ولی صمیمانه,تقدیر به عمل آورد خواهشمند است پس از قرائت اسامی عزیزان برای سلامتیشان صلواتی برمحمد وآل محمد هدیه کنید.

1.هیات امنای مسچد صاحب الزمان:بر قراری نظم در مسجد

2.شورا ودهیاری روستا:بر قرای نظم در روستا

3.کربلایی مسیب چعفری : مناجات های زیبا واذان های دلنشین

4.حسن جعفری:مربی جزخوانی قرآن کریم

5.حاج اکبر موبد:موذن و نظافت مسجد

6.رضا خاکساری:نظافت مسجد ومشارکت در تقسیم افطاری

7.حمیدرضا ثابتی:امور فنی مسجد ازجمله نصب کولر و....

8مهدی شیخ:آشپز

9.علیرضا موبد:آشپز

10.ذبیح الله آذر:آشپز

11.محمد شیخ:تقسیم افطاری

12.برادران بسیج پایگاه بسیج بقیه الله:مشارکت در تقسیم افطاری

13.خواهران بسیج پایگاه فاطمه الزهرا:مشارکت در تقسیم افطاری وشستشوی ظروف

 ...................................................................................................

توضیحات تکمیلی آبشکوه:

ما نیز که در ایام عید سعید فطر به عنوان میهمان در روستا حضور داشتیم و از برنامه های خوب و منظم و نیز صمیمیت و صفای مردم خوب و زحمتکش روستای زیبایمان اردیب لذت و حظ و بهره ای فراوان بردیم تقدیر و تشکری ولو زبانی و قلبی و اندک می نماییم و نیز  از دهیار و شورای محترم روستا به جهت برخوردهای خوب، انتقادپذیری بالا، تلاش و جدیت در پیگیری امور روستا و نیز دعوت از روحانی معظم و معزز جناب آقای فیروزی و برگزاری باشکوه و به دور از حاشیه و منظم نماز عید فطر تقدیر و تشکر نموده ، دوام توفیقات ایشان را از درگاه ایزد منان خواهان و خواستاریم. موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٥ | ٧:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

مقدمه

 زمان آن رسیده است که دیگر نمی‌توان اهمیت ماده‌ای که 70درصد سیاره ما را پوشانیده است و همین نسبت را هم از بدن انسان تشکیل می‌دهد، نادیده گرفت. همان‌طور که اواخر قرن بیستم شاهد شوک نفت بود، اوایل قرن بیست‌ویکم ممکن است با یک شوک آب روبه‌رو شود. همین آب ساده قدیمی، به سرعت به سمتی می‌رود که به «طلای آبی‌رنگ» تبدیل شود؛ کالایی که باید آن را جست‌وجو کرد، برای آن جنگید، با دردسر فراوان آن را از کشوری به کشور دیگر و از منطقه‌ای به منطقه دیگر منتقل کرد و احتمالا به بالاترین قیمت پیشنهادی آن را فروخت؛ وضعیتی که هم نشان از تهدید دارد و هم نشان از فرصت. داستان اصلی آب این است که 97درصد سطح کره زمین پوشیده از آب است و 97درصد آب جهان هم شور است و استفاده بشر از آن سه‌درصد باقیمانده، در نتیجه صنعتی‌شدن و ضرورت تولید غذای بیشتر برای تغذیه جمعیتی ثروتمند‌تر، به‌شدت افزایش پیدا کرده است. میزان مصرف جهانی آب در سال1900 جمعا حدود 770کیلومترمکعب بود و امروز این رقم به سه‌هزارو840کیلومترمکعب رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که در سال 2050 به بیش از پنج‌هزارکیلومترمکعب برسد.

 این ارقام بسیار کمتر از بارندگی سالانه جهان به میزان 9000 تا 12هزارکیلومترمکعب است که در مناطق قابل دسترسی انسان می‌بارد. اما آلودگی، ضایعات و ناکارایی در تحویل آب، بخش بزرگی از آن را می‌بلعد، همان‌طور که تغییرات اقلیمی همراه با خشکسالی‌های ناشی از آن و ذوب زودرس برف‌ها، بخش دیگری را. طبق تخمین‌های سازمان‌ همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در سال 2030، بیش از نصف جمعیت بشر در مناطقی که عرضه آب در آن مناطق تحت فشار است به سر خواهند برد. به‌لحاظ اصولی می‌توان نمک را از آب دریاها خارج کرد و عرضه آب شیرین را افزایش داد، اما نمک‌زدایی و آب‌شیرین‌کنی، هم پرهزینه است و هم به مقادیر زیادی انرژی نیاز دارد که با وجود کاهش هزینه‌های این کار در سال‌های اخیر، هنوز نمی‌توان انتظار داشت که برای آبیاری‌های وسیع به‌زودی قابل بهره‌برداری باشد. از کل 2/5  تا سه‌درصد آبی که شور نیست، 70درصد آن در قطب‌ها، یخچال‌های طبیعی یا در سرزمین‌های یخبندان، قرار گرفته است.

به این ترتیب همه موجودات زنده به جز آنها که در دریاها هستند، تنها حدود 0/75 درصد آب را برای زنده‌ماندن در اختیار دارند، گرچه بیشتر این آب قابل دسترسی هم در سفره‌های زیرزمینی قرار دارد و بقیه آن به‌صورت باران نازل می‌شود که به داخل دریاچه‌ها و مخازن رفته یا در رودخانه‌ها جاری می‌شود. آب منبعی است همانند نفت که مدت‌های مدید به تاراج رفته و اکنون که دچار کمیابی شده، به‌زودی با انبوهی از تقاضای سیری‌ناپذیر روبه‌رو می‌شود. آنطور که پیداست، چیزی نمانده است که اختلاف بین کشورها و مناطقی از کشورها، بر سر سدها و رودخانه‌ها شدت پیدا کند. آب در بسیاری از جاها کمیاب است و کمیاب‌تر هم خواهد شد. عرضه و تقاضای آب را به هم‌رساندن بسیار مشکل خواهد شد و تعداد و شدت تنش‌های سیاسی و پتانسیل‌ها برای ایجاد مشکل، افزایش می‌یابد. استمرار عملکردهای جاری، بی‌تردید به استقبال فاجعه‌رفتن است.
ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مقاله , دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱۳ | ۸:٠٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

در ادامه قسمتهای قبلی، امروز قصد دارم یه کمی از وضعیت فعلی اردیب اعم از  وضع کسب وکار و آب و پروژه های عمرانی و ... که در گپ و گفتی کوتاه که با رییس محترم شورای روستا داشته ام را تقدیم شما نمایم.

...بعد از برگزاری مراسم نماز عید فطر که امسال هم باشکوهتر و هم مرتب تر و نیز با اجرای بسیار خوب برادر گرامی حضرت حجه الاسلام و المسلمین فیروزی -رییس نمایندگی سازمان تبلیغات شهرستان خوروبیابانک- و انجام سنت نیکوی یادآوری و فاتحه خوانی اموات در مسجد صاحب الزمان(عج)، رهسپار خانه شدیم. بعد از استراحت کوتاهی، راهی منزلی که در پایین روستا(شهرک ولیعصر(عج)) و به همت ابوی گرامیم بنا نموده ام شدم و پس از سرکشی به آنجا و در راه برگشت و به دلیل همسایگی منزل ما با منزل رییس شورای اسلامی روستا-آقای هژبر محتشم- به صورت اتفاقی با ایشان برخورد نمودم و در حالی که ایشان بر موتور خود سوار بود و از دشت بر می گشت به دلیل قرابت و دوستیهای فی مابین بنده و ایشان و نیز حق همسایگی در زیر تیغ آفتاب بنده دقایقی با ایشان به گپ و گفت خودمانی پرداختم که ماحصل آن این است:

من ابتدا از برگزاری مراسم منظم عید فطر امسال و دعوت از روحانی خوب و صاحب نام منطقه تشکر و قدردانی نمودم. در ادامه دلیل نداشتن روحانی برای ماه مبارک رمضان امسال را جویا شدم که رییس شورا در ابتدا ضمن تبریک عید فطر خدمت همه اردیبی ها در هر کجا که حضور دارند، گلایه ای کوچک از برخی از وبلاگهای روستا به دلیل  انتشار برخی مطالب نادرست در خصوص این موضوع کردند و سپس دلیل اصلی این موضوع را در دو چیز دانستند اول ینکه آقای حجه الاسلام شیخ حسنعلی موبد که از روحانیون خوب روستا هستند در آخرین لحظات زیر وعده و قولی که داده بودند به شورا میزنند و دوم اینکه عملا زمان را از دست داده می دیدند فلذا گرچه اقداماتی برای جذب روحانی انجام داده اند اما به نتیجه نرسیده بود.

سوال بعدیم در خصوص وضعیت آب اردیب و دلیل جیره بندی آن بود که ایشان اینگونه پاسخ دادند : شورا برای حل این مشکل از چند جبهه وارد عمل شده است. اول اینکه  از اداره آب و فاضلاب خور جهت کمبود آب در روستا درخواست کمک شده تا این معضل ریشه یابی شود!  -چرا که اردیب سرزمین کم آبی نبوده و نیست-.از اداره آب و فاضلاب خور جهت اندازه گیری دبی آب داخل چاه دستگاهی را به اردیب آوردند و ضمن اندازه گیری دبی آب چاه، نتیجه اینگونه اعلام شده که آب چاه اردیب و دبی آب کم شده است ولی علت آن هنوز معلوم نیست. دوم اینکه مدیر کل آب و فضلاب استان را زمانی که به خور سفر کرده بود را به اردیب آوردیم و از نزدیک ایشان را با وضعیت آب و لوله ها و شبکه فرسوده آب اردیب آشنا نموده و مشکلات را به اطلاع ایشان در محل رساندیم و قرار شد موضوع تا حصول نتیجه پیگیری شود که الحمدلله خبردار شدیم که قرار است با تامین اعتباری یکی از مسیرهای اصلی و شاه لوله را در اسرع وقت تعویض نمایند. سوم اینکه شورا بخصوص مسوول آب روستا تا حد امکان جلوی هدررفت آب را از طریق تعمیر لوله هایی که در کوچه ها و خیاتبانها شکسته و باعث هدررفت آب می شود را گرفته ایم و این، کار دایمی  مسوول آب شده است. چهارم اینکه و در نهایت برای اینکه این مشکل موقتی حل شود مجبور شدیم اب را جیره بندی کنیمالبته با برنامه به نحوی که به مردم فشار نیاید و در ساعات پایانی شب آب مناطقی از روستا قطع می شود و هنگام اذان صبح وصل می گردد.

بنده در اینجا البته از اقدامات شورا و دهیار محترم در این خصوص تشکر و قدردانی نموده و باید اذعان نمایم که الحق و الانصاف اقدامات شورا قابل تقدیر است به جهت اینکه با اینکه کمبود اب در اردیب هست اما جیره بندی آب به گونه ای است که واقعا مردم در عذاب نیستند و در ساعات اوج مصرف آب قطع نیست.البته پیشنهاداتی هم به رییس شوار در این خصوص دادم. منجمله اینکه: شاید پمپ آبکش داخل چاه ضعیف باشد و باید بررسی شود. و یا کمبود اب اردیب ممکن است بخاطر چاهی باشد که بالادست ایراج حفر نموده اند و آب آن برای هفتومان و حسین آباد و یا شاید هم خور می رود و یادآوری داستان چاهی که خوریها زمانی (سال 1393-4 اگر اشتباه نکنم) قرار بود در همین محلی که چاه آب برای هفتوان حفر شده است حفاری کنند که البته با مقاومت مردم سه روستای اردیب و ایراج و عروسان آنزمان موفق به اینکار نشدند ولی اکنون در همان مکان چاه را حفر نموده اند و آب آن به صورت شبانه روزی به هفتومان و شاید هم خور و ... منتقل می شود.

لطفا ادامه گپ وگفت ما با رییس شورای روستا را در روزهای آینده بخوانید

ادامه دارد...  موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱۳ | ٧:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سلام دوستان و همشهریان عزیز

در ادامه مطلب اردیب چه خبر؟؟ امروز قسمت دوم آنرا تقدیم می نمایم.

چنانچه خاطر شریف شما باشد در قسمت اول عرض نمودم که پس از مدتی توقف در پارک و درکنار دوستان عزیز، ساعت 2 بامداد روز عید فطر به استراحت پرداختم.

... پس از مدت کوتاهی استراحت با نوای اذان عید فطر که توسط کربلایی مسیب جعفری انجام شد، از خواب بیدار شده و عازم محل فریضه عید فطر شدیم. ادامه این مطلب را با اجازه وبلاگ اردیب نیوز که به خوبی حق مطلب را ادانموده است را بازنشر میدهم.

نماز عبادی عید سعید فطر ساعت 7:30 صبح روز سه شنبه در مدرسه شهید حسینی اردیب به امامت حجت الاسلام والمسلمین شیخ مرتضی فیروزی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوروبیابانک اقامه شد. به گزارش اردیب نیوز این مراسم با استقبال بسیار خوب مردم نجیب اردیب برگزار شد. پس از نماز شیخ مرتضی فیروزی به ایراد خطبه ها پرداختند و در سخنان بسیار خوبی مردم را دعوت به حفظ معنویت بدست آمده در ماه مبارک کردند. درادامه برنامهمراسم یادبود امواتی که در طی یک سال اخیر دار فانی را وداع گفته بودند در مسجد صاحب الزمان برگزار شد. در ابتدای مراسم علی ثابتی دهیار محترم روستا اجرای برنامه را به عهده گرفت و در ادامه شیخ مرتضی فیروزی بالای منبر رفت و پس از سخنرانی کوتاه، به رسم سال های گذشته لیست اموات سال اخیر را قرائت نمود و از حضار در مجلس برای هر نامبرده درخواست اهدای یک صلوات را نمود. 

پایان بخش مراسم روز عید، صرف صبحانه (آش شله قلمکار) بود که هر ساله بانی صبحانه روز عید، برادر بزرگوار محمد جعفری(حسن) به یاد همسر مرحومش می باشد.

توضیحات آبشکوه: از حاشیه های این مراسم امضای طوماری بود که توسط شورا و دهیار محترم روستا تهیه شده بود و خطاب به مهندس سید ابوالفضل رضوی(معاون مناطق روستایی و محروم معاون اول رییس جمهور) در خصوص مسایل و مشکلات روستا و پیرو جلسه ای که ایشان در هفته های گذشته با نمایندگان روستاهای منطقه داشتند، بود.

عکس های این مراسم را در وبلاگ اردیب نیوز ملاحظه نمایید.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٢ | ۸:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

با سلام خدمت دوستان همشهری

فرصتی دست داد تا یکبار دیگر به عشق زیارت پدر و مادرم و سایر بستگان، بار سفر بسته و راهی زادگاهم یعنی روستای اردیب(ارابه) شوم. آنچه در ادامه خواهید خواند شرح مختصری از آنچه که در این سفر کوتاه اما بسیار روحیه بحش و آرامش دهنده می باشد.

روز دوشنبه عصر (30 رمضان المبارک 1435 ه.ق) وارد روستا شدیم و با استقبال گرم خانواده و همشهریان مواجه گشتیم. بعد از صرف افطار در جوار پدر و مادر عزیزم و اندکی استراحت به قصد آبیاری راهی دشت شدیم. البته این آبیاری توفیق اجباریی بود که در نبود اخویهایم در روستا نصیب بنده شده و چقدر عالی شد که اینگونه شد!! حتما می پرسید چرا؟؟ خب دلایل زیادی دارد که یکی از آنها باد و هوا و سکوت و آرامش همراه با ترنم آب روان و شیرین قنات ارابه است که باور کنید روحیه ای به من داد که تا پایان آبیاری در کنار پدرم کلی لذت و کیف کردم . هوای بسایر عالی، انگور، انجیر، انار و سایر میوه های بهشتی که در دشت ارابه یافت می شود بهمراه سکوت آرامبخش و سخنان شیرین ابوی که خاطراتی از گذشته را بهمراه داشت لحظاتی سراسر شور و نشاط را برایم در روز اول سفر به اردیب رقم زد.

...القصه آبیاری  ساعت یک بامداد به ژایان رسید و من به قصد استراحت راهی خانه شدم که با صحنه هایی ناب روبرو شدم که باورتان نمی شود. می ژرسید چه صنحه هایی؟؟؟ عرض می کنم خدمتتان.

... ساعت حدود یک و نیم بامداد روز سه شنبه -روز عید سعید فطر است و بدلیل همجواری منزل ابوی با پارک روستا، در حالیکه پاسی از شب گذشته بود متوجه شدم عده زیادی از جوانان، نوجوانان و میانسالان روستا ازجمله مدیران محترم وبلاگهای اردیب سلام و اردیب باغ پرگل و سیب در پارک حضور دارند و مشغول بگو و بخند هستند و بچه ها هم در حال تاب بازی و سرسره بازی هستند. دیدن این صحنه ها آنهم در آن ساعت، برایم هم جالب بود و هم وجدآور، و همین باعث شد که من هم مدتی در کنار این دوستان باشم . خلاصه ساعت دو و سی دقیق بامداد روز عید فطر رفتم خانه و در هوای بسیار مطبوع و دل انگیز به عشق فردا و نماز عید و .... به استراحت پرداخت.

ادامه دارد.... موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱۱ | ٧:٤٦ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

یکماه از عطش به غمش گریه کرده ام

                                   مهر قبولی طاعتم امضای زینب است

وقتی که قوت غالبم اشک روضه هاست

                                 با این حساب فطریه ام پای زینب است

دارم یقین که عیدی امسالم از کرم

                                 یک کربلا به لطف دعاهای زینب است 

 

 

 

                             (عید سعید فطر بر شما مبارک)  موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٦ | ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از اردیب نیوز:

برگزاری راهپیمایی روز قدس در اردیب

به گزارش اردیب نیوز مورخ93/5/3 هم زمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مردم روستای ولایت مدار اردیب نیز مانند سایر نقاط کشور در روز جهانی قدس به خیابان ها آمدند تا در تجمعی هرچند کوچک نفرت و خشم خود را علیه رژیم منحوس صهیونیستی ابراز کنند و از مردم مظلوم فلسطین و به ویژه غزه که این روزها غرق در خون و آتش است حمایت نمایند. در این اجتماع که با مدیریت شورای اسلامی و مشارکت بسیج روستا شکل گرفت؛ شرکت کنندگان از جلوی مسجد صاحب الزمان(عج) ، میدان ولی عصر را 3 دور راه پیمایی کردند و با شعارهای مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا نفرت خود را از سردمداران کفر ابراز نمودند. 

 قرآن های زیبا با خط عثمان طه جایگزین قرآن های قدیمیمسجد صاحب الزمان (عج) روستا شد 

در شب بیست و پنجم ماه مبارک رمضان تعداد 50 جلد قرآن به خط عثمان طه با ترجمه توسط موسوی مسئول بیسج و چند نفر از اعضای هیئت امنای مسجد تعویض گردید. موسوی در این خصوص به خبرنگار اردیب نیوز گفت چند وقت پیش یکی از جوانان خوب اردیب از تهران با من تماس گرفت و در خصوص مورد نیاز بودن قرآن برای مسجدسوال کرد که من در جواب وی گفتم تعداد 80 جلد قرآن یک دست نیازمندیم. وی ادامه داد این 50 جلد به همت همان جوان که خواسته نامش فاش نشود از خیرین تهرانی جذب شده است. موسوی این کار خیر را در ماه مبارک رمضان به فال نیک گرفت و خواستار جذب 40 جلد مفاتیح الجنان نیز برای مسجد شد و گفت اگر کسی از اردیبیهای ساکن تهران توان جذب این مورد را نیز از خیرین داشته باشد مشکل مسجد در مورد ادعیه نیز مرتفع خواهد شد.

  گروه اردیب نیوز ضمن تشکر از بانی این کار خیر آرزوی طول عمر و سلامتی برای این عزیزان را دارد. موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٥ | ٩:۳٦ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()


موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٥ | ٩:۳٠ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

توضیح آبشکوه: این مطلب را بیاد چهلمین روز درگذشت پدرم و با هماهنگی و اجازه آقای علی اصغر جعفری(مدیر وبلاگ) منتشر می نمایم.همچنین برای تمامی پدران و مادرانی که در قید حیاتند منجمله والدین همکار و دوست عزیزم آقای جعفری آرزوی سعادت سلامت و طول عمر پربرکت و با عزت را از درگاه خداوند متعال خواستارم. از خوانندگان عزیز التماس دعای خیر دارم.  محمد هاشمی

پدر!! 

ای مهربان پدر قسمت نشد که با تو گفتگو کنم!

با این دل شکسته تو را روبرو کنم

قسمت نشد که لحظه غمگین رفتنت

با اشکهایم مسیر تو را شستشو کنم

بوسیدنت که هیچ/بغل کردنت که هیچ

حتی نشد که تو را یک دل سیر بو منم

از یادها گذشت و در بادها گم شدی

حالا کجا حضور ترا جستجو کنم؟

تو رفتیو من مانده ام که باز

باید تمام عمر تو را آرزو کنم...

به یاد تمامی درگذشتگان «خاصه پدران» جهت شادی روحشان صلواتموضوعات مرتبط: شعر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٥ | ۸:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

پیام خور: پس از پایان مراسم روز جهانی قدس تعدادی از همشهریان به صورت خودجوش نزد سید حمیدرضا طباطبایی نایینی رفتند و به بیان مشکلات شهر خور پرداخته و خواستار رسیدگی بهتر و بیشتر وی برای حل و فصل نهایی و قطعی مشکلات شهرستان شدند.

به گزارش پیام خور رفع مشکل بی آبی، هزینه بالای آب و برق، بی کیفیتی آب، عواقب مخرب حفر قنات در مجاورت قنات های اصلی و حیاتی خور و چند مورد دیگر از جمله مسائل مطروحه در این جمع بود که نماینده مردم خوروبیابانک به صورت مختصر توضیحاتی ارائه نمودند و گفتند که ما در حال پیگیری برای رفع مشکلات شهرستان شما هستیم.

ولی آنچه که از ظاهر قضیه پیدا بود اینکه مردم قانع نشدند ولی نماینده محترم مردم قول پیگیری های بیشتر برای رفع کامل مشکلات را دادند.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٤ | ٧:٤٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

آبشکوه: سلام خدمت دوستان گرامی

خبری در سایت "اردیب نیوز" منتشر گردیده که بد نیست آنرا بازنشر نماییم چرا که عده کثیری از همولایتی ها در حال عزیمت به روستا به مناسبت تعطیلات عید سعید فطر و نیز گذران تعطیلات تابستانی هستند و این خبر را حتما بخوانند تا کمتر دچار مشکل شوند.

اردیب نیوز:

اردیب هم دچار قطعی آب شد !!!

متاسفانه به دلیل خشکسالی و گرمای طاقت فرسای تابستان اردیب هم مانند خیلی از نقاط کشور از جمله شهر خور با مشکل کم آبی و قطعی آب روبرو شده است. به گزارش خبرنگار اردیب نیوز، محتشم مسئول شورای اسلامی روستا دلیل قطعی آب را خشکسالی و افت فشار بر اثر کاهش آب در سفره های زیرزمینی عنوان کرد که چاه آب آشامیدنی روستا هم از این قضیه مستثنی نیست. وی در ادامه گفت با تدبیر شورا و دهیاری آب 3 ساعت در شبانه روز قطع می گردد تا در ساعات دیگر روز دچار افت فشار نباشیم. ساعت قطع آب از 7 الی 10 صبح اعلام شده است. موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٤ | ٧:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()