عباس ثابتی در گفتگو با روزنامه "صمت":

 درهای جهانی «تجارت» تنها به روی اعضای WTO بازمی‌ماند

شنبه, 22 شهریور 1393 -کد خبر: 1510

گامی بلند در جهت بهسازی اقتصاد
عباس ثابتی، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صمت در این خصوص می‌گوید: سازمان تجارت جهانی، نه یک سازمان اهریمنی و نه فرشته نجات برای کشورهای در حال توسعه و طبقات فقیر جوامع است.
 به گفته وی این سازمان برای گسترش تجارت خارجی در سطح بین‌الملل به وجود آمده و مسائل دیگر مانند تعادل طبقاتی، ابقا و گسترش حقوق بشر، حمایت از محیط‌زیست و دیگر مسائل مهمی که حتی ممکن است کلیدی باشند، در اهداف و برنامه‌های این سازمان جایی نداشته و ندارند. وی درخصوص ضرورت عضویت در این سازمان برای کشورهای جهان گفت: عضویت سازمان در تجارت جهانی برای هیچ کشوری داروی شفابخش تمامی مشکلات سیاسی و فرهنگی آن کشور نیست، ولی می‌توان گفت که گامی بلند در جهت بهسازی ساختار اقتصادی و رشد اقتصادی کشورهاست.این کارشناس اقتصادبین‌الملل درخصوص عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی گفت: باید دانست که عضویت ایران یک امر فوری و آنی نیست و این فرآیند در خوش‌بینانه‌ترین حالت حداقل روند چندساله‌ای را در پی خواهد داشت که تا آن زمان حتی مشخص نیست که این سازمان بتواند به حیات خود ادامه دهد.

فرآیند عضویت برای ایران
وی افزود: البته فرآیند طولانی‌مدت عضویت ایران وجه مثبتی هم دارد. این زمان فرصتی است که سیاست‌گذاران اقتصادی به بهبود ساختار اقتصاد ایران و بهره‌وری و کارآیی روی آورده و در راستای از بین بردن رانت و انحصار که با عضویت در تجارت جهانی برچیده می‌شوند، گام بردارند. در این رهگذر، پیگیری عضویت حداقل بهانه‌ای برای بهبود سیستم‌های کنترل بهره‌وری و افزایش راندمان در اقتصاد کشور خواهد بود.

توانایی همراه شدن با تجارت جهانی
این کارشناس اقتصادی درخصوص توانایی ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی می‌گوید: ویژگی‌های زیربنایی کشورمان از لحاظ منابع انسانی، اقتصادی و... در شرایطی بسیار مطلوب و در بسیاری موارد منحصربه‌فرد قرار دارد و این استعداد و توانایی وجود دارد که بتواند به سرعت خود را به سطوح بالای رقابت در عرصه اقتصادی برساند. این امر نیازمند یک پشتکار جدی در عرصه مدیریتی و کارشناسی در سطح ملی است. تاریخ ایران مملو از استعداد و توانایی برای حضور در عرصه اقتصاد جهانی است.

راهکارهایی برای رسیدن به تجارت جهانی
ثابتی راهکارهایی را برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی مطرح می‌کند و می‌گوید: برداشت قدم‌هایی همچون رویکرد موجود در سند چشم‌انداز توسعه کشور و اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ قانون اساسی، نقش اساسی در افزایش ظرفیت و توان رقابتی کشور و همچنین تعامل جدی‌تر با اقتصاد بین‌الملل خواهد داشت و راهکاری عملی است برای موفقیت ایران در پیوستن به سازمان تجارت جهانی. برنامه چهارم نیز در جهت هم‌پیوندی ایران با اقتصاد بین‌الملل قرار گرفته و بستری برای تسریع توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشورمان است. به گفته این کارشناس اقتصاد بین‌الملل در این میان تهدیدها کاهش یافته و استفاده از فرصت‌ها و تقویت آن زمینه مناسبی برای کاهش آثار منفی حضور در اقتصاد بین‌الملل و ازجمله عضویت در سازمان تجارت جهانی به‌شمار می‌رود.

لینک مصاحبه:

http://www.smtnews.ir/trade/foreign-trade/1510-موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۳۱ | ٩:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شرح مناسبت:
۳۱ شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است. دوران هشت سال دفاع مشروع امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزّت و شرف این مرز و بوم، به مثابه یکی از حساس‏ترین و بارزترین برهه‏های حیات راستین این ملت، همچون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارَکِ تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان می‏درخشد.
دفاع امت اسلامی ایران در برابر تجاوز همه جانبه دشمنان اسلام، در تاریخ افتخارآفرینی مبارزات حق‏طلبانه یک ملت سترگ، فروزان خواهد بود. پایداری ایران اسلامی که برخاسته از روح وحدت و ایمان بود، در سایه هدایت‏های رهبر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفت و باعث احیای یک مکتب سازنده و نهضت‏های آرمانگرا و ایدئولوژی جهانگیر شد. دفاع مقدس ما در زمینه‏های مختلف سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی و... توانست معادلات جهانی معمول را بر هم زَنَد و تحلیل‏های مادی دنیاپرستان را نقش بر آب سازد. این حادثه عظیم، بی‏شک در یاد ملت بزرگ ایران خواهد ماند و غرور و سرافرازی و حماسه‏آفرینی را در نسل‏های بعد بر جای خواهد گذاشت.
جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۲۸۸۷ روز به طول انجامید که طی آن هزار روز نبرد فعال صورت گرفت که ۷۹۳ روز حمله از سوی رزمندگان اسلام بود و ۲۰۷ روز از سوی ارتش متجاوز بعثی. در طول جنگ شمار ۳۸۱ هزار و ۶۸۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و یا زخمی شدند و ۷۲ هزار نفر به اسارت نیروهای اسلام درآمدند. در این هشت سال ۳۷۱ فروند هواپیما و ۸۲ فروند بالگرد دشمن منهدم شد. ۱۷۰۰ دستگاه تانک و نفربر، ۴۸۰ قبضه توپ و سه هزار و ۳۶۳ دستگاه خودرو نظامی به غنیمت ایران درآمد و پنج هزار و ۷۵۸ دستگاه تانک و نفربر، ۵۳۲ قبضه توپ و پنج هزار و ۱۵۲ دستگاه خودرو نظامی دشمن منهدم گردید. مقاومت رزمندگان اسلام سبب شد تا ذخایر ارزی عراق که در ابتدای جنگ، حدود سی میلیارد دلار بود، پس از شکست در عملیات بیت‏المقدس و فتح خرمشهر به صفر برسد و پس از پایان جنگ، این کشور بیش از هفتاد میلیارد دلار بدهی داشته باشد.
منبع : برنامه روزشمار تاریخ ازمرکز پژوهشهای صدا و سیما
.................................................................................
آیات و روایات متناسب با هفته دفاع مقدس
قرآن کریم: :
و لَولا دَفعُ اللَّهِ النّاسَ بَعضَهُم بِبَعضٍ لََهُدِّمَت صَوامِعُ و بِیَعٌ و صَلَواتٌ و مَساجِدُ یُذکَرُ فیهَا اسمُ اللَّهِ کَثیراً
اگر خدا بعضی از مردم را با بعض دیگر دفع نمی کرد ، صومعه‏ها و کلیساها و کنیسه‏ها و مساجدی که نام خدا در آنها بسیار برده می‏شود ، سخت ویران می‏شد
حجّ ، آیه ۴۰ .
پیامبرصلی الله علیه وآله :
إنَّ اللَّهَ یُبغِضُ رجُلاً یُدخَلُ عَلَیهِ فی بَیتِهِ و لایُقاتِلُ
خداوند دشمن می‏دارد مردی را که در خانه‏اش بر او حمله کنند و او نجنگد
عیون أخبارالرّضاعلیه السلام ، ج ۲ ، ص ۲۸ .
پیامبرصلی الله علیه وآله :
مَن قُتِلَ دُونَ مالِهِ فَهُوَ شَهیدٌ
هر که در راه [حفظ] مالش کشته شود ، شهید است
دعائم الاسلام ، ج ۱ ، ص ۳۹۸ .
امام علی‏علیه السلام :
إنَّ الجِهادَ بابٌ مِن أبوابِ الجَنَّةِ فَتَحَهُ اللَّهُ لِخاصَّةِ أولیائِهِ
جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را بر روی اولیای خاص خود گشوده است
نهج البلاغه ، خطبه ۲۷ .
امام علی‏علیه السلام :
در وصیت به حسنین‏علیهما السلام فرمود : وَاللَّهَ اللَّهَ فِی الجِهادِ بِأموالِکُم و أنفُسِکُم و ألسِنَتِکُم فی سَبیلِ اللَّهِ
خدا را خدا را در باره جهاد با مال و جان و زبان‏تان در راه خدا
نهج البلاغه ، نامه ۴۷ .
معصوم ‏علیه السلام :
لِیُقاتِل کُلُّ امرِی‏ءٍ عَن نَفسِهِ و مالِهِ و أهلِهِ
هر مردی باید برای [حفظ] خود و مال و خانواده‏اش بجنگد
تفسیر القمی ، ج ۱ ، ص ۲۵۸ .


موضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۳۱ | ۸:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از وبلاگ اردیب باغ پرگل و سیب:

امین حالا دیگه دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهرانه که علاوه برکارهای دیگه دستی هم برادبیات داره وشعر هم می گه . البته ما خبرنداشتیم . چند سالی هست که شعر وشاعری رابطور آماتور شروع کرده . ماامیدواریم درآینده ای نه چندان دور او ابتدا یک شاعر خوب بشه بعد هم یک سیاستمدار عالی رتبه .

 

شعر را درمدح کسانی گفته که دروبلاگ هااز او تقدیر و تشکر کرده بودند .

به نام آن خداوند یگانه                     همه عالم بود اورا نشانه

به نام آن خداوند قدیمی                   نباشد بهترازذاتش کریمی

تشکر می کنم من اینچنینی                   از آن افراد ملطوف زمینی   

      منم ممنون وبلاگای اردیب                که سوی شهرتم داده مرا شیب

         نخستین وب وب اردیب سلام است          

     که لطفش درحق بنده تمام است        

آبشکو دومین وب باشدوبس                   ندیده عاقلی مانند او کس      

        علی مؤبد بود وبلاگ ثالث                  الهی خدمتش گردان توخالص  1    

   وب چارم بود عباس اکبر                   به جان من قسم اوباشد اطهر  2

            نگردد تا زما شاکی ممیز                   بود وبهای بعدی در پرانتز

1: منظور وبلاگ اردیب باغ پرگل وسیب است

2: منظور وبلاگ اردیب نگین کویر است

 موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢٩ | ٧:٢٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

خور نگبن سبز کویر:

به گزارش خور نگین سبز کویر سایت خوری بصورت آزمایشی به نشانیwww.khoori.ir  برای آشنایی مردم شهرستان خور و بیابانک، استان اصفهان، کشور ایران و همه زبان شناسان و علاقمندان به گویش های مختلف در سراسر جهان راه اندازی شد. که می توان به آن افتخار کرد و به همگان نشان داد و بدان مباهات نمود.

 

در این سایت که بصورت آزمایشی شروع به کار کرده است، همانند Google Translate که زبان های مختلف  را به یکدیگر تبدیل می کند، سایت " خوری" زبان پارسی را به خوری و زبان خوری را به پارسی تبدیل می کند و تلفظ صحیح آنرا هم بصورت  Finglish هم لاتین به علاقمندان نشان می دهد. علاوه بر آن صحیح کلمه را بصورت آوایی  و از طریق اسپیکر تکرار می کند. یعنی یک انسان انگلیسی زبان، به خوبی و بدرستی یک پیرمرد قدیمی خوری زبان کلمات و زبان خوری را می تواند اسپل کند و صحبت نماید. این سایت به همت یک جوان خوری که من هم در رادیو خور این سایت را مشاهده کردم راه اندازی شده است و برای ادامه کار خود و تکمیل شدن دایره وسیع لغات آن نیاز به همکاری همه خوری زبانان و خوری دانان دارد که با هم این دایره لغات را تکمیل نمایند. در ادامه هم از جوانان خوری که این چنین علاقه مند به گسترش و پایایی زبان خوری هستند و این سایت را راه اندازی کرده اند کمال تقدیر و تشکر را می نماییم که نسل جوان و اهل علم ما هم می توانند با سر زدن به این سایت و استفاده از آن زبان آبا و اجدادی خود را فراگیری نموده و احیاء کنند، که متاسفانه رو به اضمحلال و فراموشی است و باید هر چه سریع تر در این جهت اقدام کنیم. و هم اینکه از امروز از همه کسانیکه دست به اینترنت هستند دعوت می شود که هر لحظه به این سایت زیبا سر بزنند و هر بار لغت جدیدی بر این دایره لغات زبان زیبا و بزرگ و میراث نیاکانمان بیفزایند. باشد که دلگرمی و تشویقی برای جوانان ادیب و خور دوست شهرمان باشد و کمکی برای احیاء فرهنگ غنی و پربار منطقه. در ادامه توضیحات این سایت در رابطه با زبان خوری و اهداف شکل گیری این سایت را می خوانیم:

ادامه مطلب را در وبلاگ خور نگین سبز کویر ملاحظه فرمایید.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢٦ | ٩:۱٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

جوان روشندل اردیبی (ارابه ای) -آقای امین رفیع، فرزند عباس -فعل خواستن را صرف کرد و وارد دانشگاه تهران -یکی از بهترین و باارزشترین و علمی ترین دانشگاههای کشور -شد .

امین پس از تحمل رنج ومشقت زیاد این بار فعل خواستن رادردرس خواندن خوب صرف کرد .امین قبلاً دوچرخه سواری را باوجوداینکه نابینا است ازخود به نمایش گذاشته بود که از شبکه اصفهان هم پخش شد . امین قرآن را به خوبی تلاوت می کند . استعداد سرشاری داردکه خداوند به او هدیه کرده است  او همینک پذیرفته شده دانشگاه تهران دررشته علوم سیاسی است .

من، تو، ما و شما ارابه ای عزیز باید از ظرفیتهای جوانانی قبیل امین در هیات استفاده کنیم و با بها دادن به آنها، اجازه حرف زدن ، نقد کردن و آزادی بیان را بدهیم اگر خواهان پیشرفت هیات و در پس آن آبادی و سربلندی اردیب و اردیبی هستیم.

ما که کلی خوشحال و خرسند شدیم چون فضای دانشگاه فضایی امیدآور، نشاط آفرین و علمی است و در آینده منتظر همفکری و نقدهای دلسوزانه امین در خصوص مسایل مختلف و حتی آدمهای مختلف هستیم و این البته انتظار بی جایی نیست.

در آینده نزدیک مصاحبه ای مفصل از این جوان در خصوص تفکرات و دیگاههای او راجع به مسایل مختلف خواهیم داشت انشاللهموضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢٤ | ۸:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اردیب نیوز:قابل توجه ( آقایانی) که دوست دارند در روستای عزیزمان اردیب سکنی بگیرند :طبق آخرین اطلاعیه از شورای اردیب به نقل از شبکه بهداشت خوربیابانک ثبت نام دوره  بهیاری  آغاز شده است که متقاضیان میتوانند بامراجعه به شبکه بهداشت خور باشرایط زیر ثبت نام کنند:

1.مقاطع سنی بین 18 تا28 سال

2.دارای مدرک تحصیلی دیپلم وفوق دیپلمموضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱۸ | ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شما فکر می کنید که طرح جدید و انتقادی ما نسبت به کجا و کیست؟؟؟؟

1-هیات امنای حسینیه صاحب الزمان (عج) و برنامه های آنها

2-مدیران وبلاگهای ارابه ای

3-شورا و دهیار محترم روستای ارابه

4-نماینده محترم شهرستان خوروبیابانک

5-مدیر و دست اندرکاران وبلاگ آبشکوه

6-فرماندار و سایر مدیران شهرستان خوروبیابانک

7-مدیران وبلاگها و خبرگزاری شهرستان خوروبیابانک

8-صندوق قرض الحسنه امید اردیب(برای خالی نبودن عریضه) ، والا ما را چه به صندوق امید اردیب!!!

9-مدیر محترم وبلاگ اردیب باغ پرگل و سیب(به تنهایی یک نفر نقد کننده کمشه!!!!)

10-هیچکدام

11- نمی دانم!!!!

بنا بر این است که طی هفته آینده و بر اساس افکارسنجی از شما دوستان عزیز، موردی که بیشترین (غیر از گزینه های 10 و 11) رای را آورد را به بوته انقاد بگذاریم و یک نقد کارشناسی و درست و حسابی با حضور جمیع دوستان وبلاگی از آن مورد داشته باشیم.

همچنین قرعه کشی بین تمامی عزیزانی که پاسخ به این سوال را بدهند نیز انجام شده و به قید قرعه به یک نفر جایزه نفیسی اهدا خواهد شد!! به شرط اینکه عزیزان پاسخ خود را با نام واقعی همراه با تلفن تماس در قسمت نظرات قرار دهند تا ما بتوانیم اولا آنها را شناسایی کنیم تا بتوانیم در صورت برنده شدن جایزه آنها را تقدیم کنیم. احتمالا قرعه کشی نیز در جلسه هفتگی حسینیه برگزار شود(البته با هماهنگی و همکاری برادران هیات امنا انشالله)

توضیحات جدید مدیر وبلاگ در مورد اطلاعیه:

 1-تا کنون در مورد این مطلب 35 نفر از دوستان همشهری و  افراد غیر همشهری که در برنامه های حسینیه حضور دارند و یا با وبلاگ ما به نحوی آشنا هستند منت بر ما نهاده و نظرات ارزشمند خود را به ثبت رسانده اند.  دست همگی آنها و نیز کسانی که مطلب ما را فقط خوانده اند و زحمت نظر را نکشیده اند را به گرمی می فشاریم

 2-ترتیب آرای مردمی اینگونه است که بیشترین رای را گزینه 1 و پس از آن گزینه 2 و جالب اینکه گزینه 9 در رده سوم می باشد.

3- نظرات نهایی این اطلاعیه هفته  آینده و در همین روز اطلاع رسانی می شود و بر اساس نظرات مردم و با هماهنگی دست اندرکاران حقیقی و حقوقی گزینه ای که بیشترین رای را بیاورد نقد سازنده ای را با حضور چند تن از مدیران محترم وبلاگها و افراد صاحب منصب و کارشناس در محل حسینیه صاحب الزمان خواهیم داشت و انشالله با این نقد می خواهیم "کلید کرسی های آزاد اندیشی منتقد و منصف" را در محل حسینیه بزنیم.(چنانچه هیات امنای حسینیه اجاز این کار را به ما بدهند.)

4-برخی از نظرات بسیار جالب بود! از جمله آنها دوستی فرموده بودند که: شما چکاره اید که به خودتان اجاز داده اید اینکار را بکنید و اصلا نظر ایشان این بود که ما باید اول خودمان را نقد کنیم!!از این دوست عزیز کمال تشکر را داریم و البته که کاره ای نیستیم و فقط دنبال یک ایده و طرح نویی بنام"کرسی های آزاد اندیشی منتقد و منصف" هستیم و بس و البته که ما سراسر ایراد هستیم و هیچ ادعایی هم نداریم . یا دوست دیگری گفته بودند که لازم نیست صدبار این اطلاعیه را بازنشر بدهی! تو که دنبال گیر دادن هستی به یک چیزی گیر بده بره پی کارش ول کن بابا و اصلا بیا به من گیر بده! خوبه؟؟!! از این دوست عزیز هم تشکر می کنیم بابت نظر بسیار زیبایی که گذاشته بودند.

5- چند تن از دوستان طی هفته قبل از ما خواستند که نظرات را منتشر کنیم که در پاسخ به آنها باید بگوییم که چون نظرات تقریبا با نام واقعی نظردهندگان ثبت شده است و نیز ما تجربه انتشار نظرات مردم را در مطلب نقد حسینیه  که از طریق همین وبلاگ منتشر شد را داریم و بازخورد خوبی از آن نداریم بنابراین ما را از انتشار نظرات معذور بدارید و عذر ما را پذیرا باشید. موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٧ | ٧:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از سایت اردیب نیوز

رییس شورای اسلامی روستای اردیب(ارابه):

شرایط دریافت تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی:


1.متقاضیانی که واحد مسکونی آنهاکم دوام غیر مقاوم بوده وتقاضای تخریب ونوسازی واحد مسکونی خود را دارند.

2.متقاضیانی که زمین بکر داشته وهیچگونه عملیات ساختمانی درآن انجام نداده باشند.

3.اخذ استعلام ضوابط ساخت وساز (فرم شماره1 دهیاری)قبل از صدور پروانه از بنیاد مسکن وصدور پروانه ساختمانی مطابق آن.

4.وجود ناظر نظام فنی روستایی(موردتایید بنیاد مسکن)به عنوان ناظر پروانه.

5.تهیه نقشه های ساختمانی متقاضی توسط دفتر خدمات فنی مهندسی روستایی(مورد تایید بنیاد مسکن).

6.متقاضیان مجرد باداشتن حداقل یکی از شرایط زیر میتوانند ازاین تسهیلات استفاده نمایند:

الف:متقاضیان مجردی که به سن قانونی رسیده ومشکل نظام وظیفه نداشته باشند.

ب:افراد مجردی که به استناد تاییدیه شورای محل ,سرپرستی خانوار خودرا برعهده دارندویاخود سرپرست باشند (خانم وآقا)

7.متقاضیان (هریک از زوجین)فقط یک بار حق استفاده ازاین تسهیلات را دارند.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٧ | ٧:٢٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 17 شهریور

حادثه تظاهرات 17 شهریور که به جمعه سیاه معروف شد، به واقعه کشتار تظاهرکنندگان در محلات فقیر نشین جنوب تهران و همچنین میدان ژاله، توسط نیروهای نظامی ارتش شاهنشاهی گفته می‌شود که در هفدهم شهریور 1357 و در جریان ناآرامی هایی که به پیروزی انقلاب ایران در این سال انجامید، رخ داد.

تنها چندروز پس از واقعه آتش‌سوزی سینما رکس آبادان در 28 مرداد 1357، دولت جمشید آموزگار که با شعار دولت فضای باز سیاسی روی کار آمده‌بود، مجبور به استعفا گردید و در روز 4 شهریور، محمدرضا پهلوی از جعفر شریف امامی که فرزند روحانی و رئیس مجلس سنا بود و به برخی مخالفت‌ها با دولت هویدا مشهور بود، دستور داد تا دولتی با شعار آشتی ملی تشکیل دهد.

اندکی بعد و در روز سیزدهم شهریور، راهپیمایی بزرگ عید فطر در تپه‌های قیطریه تهران، تبدیل به تظاهرات بر ضدّ حکومت شاهنشاهی شد. به دنبال این تظاهرات، ناآرامی‌های دیگری نیز تا روز شانزدهم شهریور به وقوع پیوست.

دعوت کننده اصلی راهپیمایی روز هفده شهریور روحانی‌ای به نام علامه یحیی نوری بود. این فرد از مبارزین برضد نظام شاهنشاهی بود که به صورت انفرادی عمل می‌نمود و ساکن اطراف میدان ژاله بود. از اولین ساعات صبح روز جمعه، مردم برای شرکت در راهپیمایی و نماز جمعه به امامت علامه یحیی نوری راهی میدان ژاله گردیدند. غافل از آنکه از ساعت 6 صبح، حکومت نظامی توسط فرماندار تهران ارتشبد غلامعلی اویسی اعلام و درحال اجرابود و اجتماع بیش از سه نفرهم  ممنوع بود. اعلام دیرهنگام حکومت نظامی (ساعت 6 صبح همان‌روز) از دلایل شلوغی این تظاهرات بود.

فرماندهان نظامی ابتدا چندبار با بلندگو از مردم خواستند که متفرق شوند و وقتی با بی‌تفاوتی مردم روبه‌رو شدند، به سوی آنان آتش گشودند. گلوله‌باران توسّط نظامیان، برای چند دقیقه بیشتر به طول نینجامید.

ادامه مطلب ... موضوعات مرتبط: مناسبت , دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٧ | ٧:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

انالله واناالیه راجعون

 مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک       دوسه روزی قفسی ساخته اندازبدنم

       بانهایت تاسف و تألم خاطر درگذشت مادری مهربان و زحمتکش مرحومه مغفور شادروان

زبیده رفیع

همسر حاج علی انصاری

را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبر و شکیبایی مسالت می نماید.

مراسم تشییع جنازه این مرحومه فردا ساعت 8 صبح موزخ 17/6/1393 از مقابل منزل آنمرحومه در روستای اردیب برگزار می گردد و مراسمات بعدی متعاقباً اعلام خواهد شد.  

مدیر و همکاران وبلاگ آبشکوه مصیبت وارده را به فرزندان داغدار آنمرحوم و خاندان رفیع ، انصاری، موبد، اسکندر، محتشم، ثابتی، جعفری و کلیه بستگان و آشنایان تسلیت عرض می نماید.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٦ | ۱:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سلام بر تو اى امام هشتم، اى فرزند پیامبر و على، اى پاره تن فاطمه اى جگر گوشه حضرت موسى بن جعفر، و اى امامى که هر لحظه دل هاى ما به شوق دیدار حرم مطهّرت مى تپد، سلام بر تو اى على بن موسى الرضا، و سلام بر پدارن بزرگوارت و فرزندان پاک و معصومت.
فرارسیدن یازدهم ذى القعده سالروز ولادت هشتمین امام معصوم، خورشید فروزان خراسان، مایه برکت و افتخار کشور ایران، محبوب دلهاى شیعیان، حضرت ابى الحسن على بن موسى الرضا علیه السلام را به همه مسلمانان جهان بالأخصّ شیعیان تبریک مى گوییم. و ذیلا خلاصه اى در شرح زندگانى آن حضرت مى آوریم.

 
 
 
 

ولادت:

حضرت امام رضا علیه السلام شب جمعه یازدهم ذى القعده در سال 148 هجرى در مدینه طیّبه به دنیا آمد، پدر بزرگوار آن حضرت امام هفتم موسى بن جعفر علیه السلام بود و مادر آن حضرت خانمى بود به نام امّ البنین یا تکتم یا نجمه که هر سه اسم در تاریخ آمده است.
این بانوى بزرگوار زنى با فضیلت بود که خدا او را شایسته همسرى حضرت امام موسى بن جعفر علیه السلام و مادرى امام رضا علیه السلام قرار داده بود.
ادامه مطلب...موضوعات مرتبط:
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٦ | ٧:۱٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شرح حال مختصری از حضرت شاه‌چراغ

 

 

 

 

حضرت احمد بن موسی مشهور به شاه‌چراغ فرزند حضرت امام موسی کاظم (ع) می‌باشد. وی با برادران دیگرش به نام‌های محمد و حمزه از یک مادر بودند. مادر آن حضرت مشهور به امّ احمد بود. پسران حضرت موسی کاظم (ع) نوزده نفر بودند که امام رضا (ع)، ابراهیم، عباس و قاسم هم از یک مادر بودند. در اصول کافی دربارة سپردن امامت از طرف امام موسی کاظم (ع) به امام رضا (ع) روایتی نقل شده که در این‌جا ترجمة آن به طور مختصر نقل می‌گردد

ادامهمطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱۱ | ٧:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شما فکر می کنید که طرح جدید و انتقادی ما نسبت به کجا و کیست؟؟؟؟

1-هیات امنای حسینیه صاحب الزمان (عج) و برنامه های آنها

2-مدیران وبلاگهای ارابه ای

3-شورا و دهیار محترم روستای ارابه

4-نماینده محترم شهرستان خوروبیابانک

5-مدیر و دست اندرکاران وبلاگ آبشکوه

6-فرماندار و سایر مدیران شهرستان خوروبیابانک

7-مدیران وبلاگها و خبرگزاری شهرستان خوروبیابانک

8-صندوق قرض الحسنه امید اردیب(برای خالی نبودن عریضه) ، والا ما را چه به صندوق امید اردیب!!!

9-مدیر محترم وبلاگ اردیب باغ پرگل و سیب(به تنهایی یک نفر نقد کننده کمشه!!!!)

10-هیچکدام

11- نمی دانم!!!!

بنا بر این است که طی هفته آینده و بر اساس افکارسنجی از شما دوستان عزیز، موردی که بیشترین (غیر از گزینه های 10 و 11) رای را آورد را به بوته انقاد بگذاریم و یک نقد کارشناسی و درست و حسابی با حضور جمیع دوستان وبلاگی از آن مورد داشته باشیم.

همچنین قرعه کشی بین تمامی عزیزانی که پاسخ به این سوال را بدهند نیز انجام شده و به قید قرعه به یک نفر جایزه نفیسی اهدا خواهد شد!! به شرط اینکه عزیزان پاسخ خود را با نام واقعی همراه با تلفن تماس در قسمت نظرات قرار دهند تا ما بتوانیم اولا آنها را شناسایی کنیم تا بتوانیم در صورت برنده شدن جایزه آنها را تقدیم کنیم. احتمالا قرعه کشی نیز در جلسه هفتگی حسینیه برگزار شود(البته با هماهنگی و همکاری برادران هیات امنا انشالله)

موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۸ | ٩:٠۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

   بازخونی حادثه هشتم شهریور 1360 

 

 در روز 8 شهریور 1360 محمدعلی رجایی رییس‌جمهوری و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر وقت بههمراه گروهی از اعضای هیات دولت در انفجار دفتر نخست‌وزیری به شهادت رسیدند.

 

 این واقعه درست دو ماه پس از آن رخ داد که آیت‌الله دکتر سیدمحمد حسینی‌ بهشتی و بیش از70 تن از چهره‌های سیاسی و اجرایی عضو حزب جمهوری اسلامی در انفجار دفتر این حزب ترور شده و به شهادت رسیده بودند. شهید رجایی هنگام مرگ 48سال سن داشت. او پس از پیروزی انقلاب ابتدا سمت وزارت آموزش و پرورش را برعهده داشت و سپس در سال 1359 به نمایندگی مردم تهران وارد مجلس شورای اسلامی شد. در 20 مرداد 1359به نخست‌وزیری و پس از عزل بنی‌صدر از مقام ریاست جمهوری در انتخابات دوم مرداد 1360 با کسب بیش از13میلیون رأی مردم به عنوان دومین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

 

 

 

باهنر نیز هنگام شهادت 48 ساله بود. او پس از پیروزی انقلاب مسئولیت‌هایی از جمله عضویت در شورای انقلاب، نمایندگی مردم کرمان در مجلس خبرگان، نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، وزارت آموزش و پرورش (در کابینه شهید رجایی) و دبیرکلی حزب جمهوری اسلامی (پس از شهادت دکتر بهشتی) را برعهده داشت. او پس از انتخاب رجایی به ریاست‌جمهوری، از سوی وی به نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

 

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۸ | ٦:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از اردیب باغ پرگل و سیب:

باهمت شورای اسلامی ودهیار محترم روستای اردیب ومساعدت اداره هواشناسی خوروبیابانک ایستگاه هواشناسی اردیب درهفته دولت افتتاح شد .

  رییس شورای اسلامی روستای اردیب طی تماس تلفنی اعلام کرد ایستگاه هواشناسی اردیب در فضای باز مخابرات اردیب نصب وراه اندازی شد.

ایشان افزودند پس از ماهها تلاش ونامه نگاری بااداره هواشناسی خوروبیابانک امروز آقای سعادت ایستگاه اردیب رانصب وافتتاح کردند .

ضمن تشکر از ریاست محترم شورای اسلامی روستای اردیب از ایشان وهمکاران تقاضا داریم نسبت به نامگذاری کوچه های اردیب ومزین کردن کوچه هابه نام شهدای اردیب اقدامات لازمه را مبذول فرمایند .

آبشکوه: ما نیز به سهم خود از پیگیری و تلاشهای بی وقفه شورا و دهیار محترم در تحقق این وعده- که قبلا خبر آنرا به نقل از رییس شورا خدمت شما خوانندگان محترم اعلام نموده بودم- تشکر و قدردانی می نماییم .

امید است در جهت اعتلا و آبادانی و سربلندی اردیب(ارابه) شاهد تحقق وعده های آتی شورا و دهیار محترم روستا باشیم. انشالله

 گرچه نیک می دانیم که این عزیزان کلیه تلاشهای خود را در این مسیر صرف می نمایند.

 موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٤ | ۳:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اردیب باغ پرگل و سیب نوشت:

جاتون خالی امسال تابستون دوسفر ی به اردیب داشتم . نیمه های شب برای ... که برخواستم  دیدم آبی درلوله ها نیست . خلاصه صبح جویا شدم گفتند شب ها آب راقطع می کنند از ساعت 11 تا 3 صبح اردیبی ها (12 تا 4 صبح ما ) تا فشار آب روزها کم نشود . اما خیلی کم بود . خانه های بالای ده که بعضاً با مشکل مواجه بودند.

 علت را جویاشدم گفتند آب چاه افول کرده باز علت را جویا شدم تا اینکه متوجه شدم آب وفاضلاب لطف کرده آب چاه ایراج را به خور وهفتومان وحسین آبادو دیگر روستاها می فرستد . پر واضح است که از چاهی که درزیرپای چاه آب ایراج است دیگر آبی به اردیب نمی رسد .

یادش بخیر چندین سال قبل از خور اومدن همین جا یی که الان چاه آب ایراج هست برای خوری ها چاه بزنن که سه تا روستای اردیب وایراج وعروسان باهم متحد شدند واجازه حفرچاه ندادند. چاه رازدند ولی ما پرش کردیم .تعدادی از هم ولایتی ها را بازداشت کردندوبه زندان اصفهان بردند امابااصراوپافشاری مردم این سه روستا این کارعملی نشد . یادمه من کلاس اول راهنمایی یا دوم راهنمایی بودم .ایراج درس می خوندیم چون اردیب راهنمایی نداشت حدوداً از اون موقع 32 یا 33 سال می گذره .

یه ژاندارمی بود اون زمان به اسم قیچی بند با چندین سرباز می ریختند توی روستاها وهرکی راکه می دیدند دستگیر می کردند خواه درپرکردن چاه نقشه داشته یا نداشته اورادستگیر می کردندو وبه پایگاهشان که ایراج بود منتقل می کردند وازاونجا به زندان اصفهان .

آخ یادش بخیر که به این واسطه چه ظلمها که برمردم بی گناه رفت تا آبشان وسرمایه شان به خور نرود . اما فی الحال می بینیم که خودمان دودستی تقدیم کرده ایم و ککمان هم نمی گزد .

امیدوارم این متن کسی را آزرده خاطر نکند فقط از روی دلسوزی برای مردم اردیب نوشتم که با کم آبی شدید مواجه هستند .

والعاقبه لاهل التقوی والیقین .

..........................................................

اما وبلاگ آبشکوه به زودی مطلبی را در این خصوص منتشر خواهد نمود. چرا که این دیگرمساله حیات است و نه چیز  پیش پا افتاده!!موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٤ | ۸:۱۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شما فکر می کنید که طرح جدید و انتقادی ما نسبت به کجا و کیست؟؟؟؟

1-هیات امنای حسینیه صاحب الزمان (عج) و برنامه های آنها

2-مدیران وبلاگهای ارابه ای

3-شورا و دهیار محترم روستای ارابه

4-نماینده محترم شهرستان خوروبیابانک

5-مدیر و دست اندرکاران وبلاگ آبشکوه

6-فرماندار و سایر مدیران شهرستان خوروبیابانک

7-مدیران وبلاگها و خبرگزاری شهرستان خوروبیابانک

8-صندوق قرض الحسنه امید اردیب(برای خالی نبودن عریضه) ، والا ما را چه به صندوق امید اردیب!!!

9-مدیر محترم وبلاگ اردیب باغ پرگل و سیب(به تنهایی یک نفر نقد کننده کمشه!!!!)

10-هیچکدام

11- نمی دانم!!!!

بنا بر این است که طی هفته آینده و بر اساس افکارسنجی از شما دوستان عزیز، موردی که بیشترین (غیر از گزینه های 10 و 11) رای را آورد را به بوته انقاد بگذاریم و یک نقد کارشناسی و درست و حسابی با حضور جمیع دوستان وبلاگی از آن مورد داشته باشیم.

همچنین قرعه کشی بین تمامی عزیزانی که پاسخ به این سوال را بدهند نیز انجام شده و به قید قرعه به یک نفر جایزه نفیسی اهدا خواهد شد!! به شرط اینکه عزیزان پاسخ خود را با نام واقعی همراه با تلفن تماس در قسمت نظرات قرار دهند تا ما بتوانیم اولا آنها را شناسایی کنیم تا بتوانیم در صورت برنده شدن جایزه آنها را تقدیم کنیم. احتمالا قرعه کشی نیز در جلسه هفتگی حسینیه برگزار شود(البته با هماهنگی و همکاری برادران هیات امنا انشالله)موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۳ | ٧:٠٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شما فکر می کنید در طرح نو ما چه خبر است؟؟؟؟

  موضوعات مرتبط: دانستنی , خبر

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢ | ٧:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

هفته دولت, آغاز هفته دولت, شهید رجایی

هفته دولت، هفته اقتدار و پیروزى دولتى است که حمایت و پشتیبانى میلیونها تن از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانى از دولتى است که هدفش اجراى حدود الهى و احکام آسمانى اسلام و ایجاد جامعه اى سرشار از عدالت، نظم و امنیت است. این هفته مبارک بر همه دولت مردانى که وجود خویش را وقف خدمت به اسلام و جامعه کرده اند، خجسته و فرخنده باد.

 به مناسبت انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال 1360 و شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر که نمونه ای از دولتمردان مردمی بودند و نیز به منظور آشنایی مردم با فعالیت ها و بیان اهداف و برنامه های آینده دولت، هفته ای به نام هفته دولت نامگذاری شده است که از دوم تا هشتم شهریور می باشد.

 علت نامگذاری چنین هفته ای این است که دولت شهید رجایی، نخستین دولت مکتبی بود که در آن دوره بحرانی حداکثر تلاش و کوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال کرد تا آن جا که جان خویش را بر سر آن نهادند. روحشان شاد

 همراهى ملت با دولت و پشتیبانى آحاد مردم از آن، از عوامل ثبات دولت و اقتدار آن است و این رابطه، تا هنگامى که دولت یک دولت ارزشى و خدمت گزار باشد، پایدار خواهد بود.

 امام خمینى (ره)؛ رهبر کبیر انقلاب، دورى مسؤولان ایران اسلامى را از رفاه و تجملات و ثروت ها، لطف الهى دانسته و مى فرماید:

" اگر یک حکومتى، ارزشهایش ارزشهاى انسانى، اخلاقى و اسلامى باشد (و) بخواهد خدمت به نوع خودش بکند و خودش را خدمت گزار بداند، قهراً ملت با اوست و قهراً یک قدرت خارجى نمیتواند او را تحت تاثیر قرار بدهد."

هفته دولت, آغاز هفته دولت, شهید رجایی

مولى الموحدین، امام على (ع) در قالب نامه اى به مالک اشتر، خطاب به همه دولت مردان اسلامى درباره تکبر و غرور ریاست چنین هشدار مى دهد:

"اگر با مقام و قدرتى که دارى، دچار تکبر و یا خود بزرگ بینى شدى، به بزرگى حکومت پروردگار که برتر از توست بنگر که تو را از آن سرکشى نجات مى دهد و تندروى تو را فرو مى نشاند و عقل و اندیشه ات را به جایگاه اصلى باز مى گرداند."

 دوم شهریور هر سال آغاز هفته دولت است که روز پایانى آن سالروز شهادت محمد على رجایى؛ رئِس جمهور و محمد جواد باهنر؛ نخست وزیر وقت ایران در سال 1360 است.

 شهیدان رجایى و باهنر تشکیل دهندگان نخستین دولت ایران پس از یکدست شدن جمهورى اسلامى ایران که پس از خروج دولتمردان عصر حکومت موقت و دولت ابوالحسن بنى صدر استقرار یافت. از این جهت دولت رجایى و باهنر آغاز عصر تازه جمهورى اسلامى بشمار میرود و شهادت آنها ضایعه اى است که دولت و مردم ایران هر سال به یاد آن در سوگ مى نشینند.

 و اما هفته دولت، فرصتى است تا لختى تامل کنیم و به آن چه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنیم. باید رنج و تلاش مسوولان متعهد کشور را ارج نهیم، خدمت هاى نادیدنى دولت مردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس گوییم و به همه تلاش گران و زحمت کشان نظام جمهورى اسلامى خسته نباشید بگوییم.

منبع: tebyan.netموضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢ | ٧:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

ابوعلی سینا, زندگینامه ابوعلی سینا, زندگینامه ابن سینا

 

بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک

روز اول شهریورماه ، به پاس بزرگداشت ابوعلی سینا ستاره پرفروغ عرصه طب در ایران ، روز پزشک نامیده شده است.

 در دنیای امروز کمتر ملتی است که به مفاخر گذشته خود توجه نکند زیرا یکی از علایم حیات و زنده بودن ملت ها ملتفت بودن و توجه داشتن به مفاخر گذشته فلسفی، علمی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و ملی آن هاست که این گذشتگان با وجود گذشت روزگار و سیر زمان و وقوع حوادث نا گوار با هزاران خون دل برای اینده گان خود به میراث گذ اشته‏اند که باید آن را گرامی و عزیز داشت و بارور ساخت.

 شیخ الرئیس نواسه علی سینا، ‌معروف به ابن سینا . به قولی در ماه صفر سال 370 هجری قمری(مطا بق 980 میلادی ) از پدر بلخی ایی بنام عبدالله ( از سبب وزیر مالیه بودن در زمان سلطنت نوح بن منصور به بخارا مرکز ماورالنهر و خراسان انزمان انتقال نموده بود) و مادر بخارایی بنام ستاره در قریه خورمیثن(قریه ای میان بلخ و بخارا)طفلی چشم به جهان گشود .که نامش را حسین گذاشتند .

 ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱ | ٩:٠٧ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()