شرح ماوقع:

روز 28 مرداد یادآور کودتای ننگین و سیاهی است که شیرینی نهضت ملی شدن صنعت نفت را در کام ملت ایران تلخ کرد. پس از پیروزی قیام سی تیر به رهبری آیت‌الله کاشانی که باعث روی کار آمدن مجدد دکتر محمد مصدق شد، مصدق در صدد افزایش اختیارات خود و محدود کردن اختیارات مجلس شورای ملی برآمد و بنای اختلاف با آیت‌الله کاشانی را گذاشت. بدین ترتیب او بدون توجه به نقش و رهبری آیت‌الله کاشانی در قیام سی تیر که منجر به روی کار آمدن مجدد او شد، به پیاده نمودن شعار «جدایی دین از سیاست» پرداخت و برخی روحانیون و نزدیکان آیت‌الله کاشانی را دستگیر کرد. عوامل داخلی و خارجی نیز آنچنان شخصیت این مرد روحانی بزرگ و شریف را لکه‌دار کردند که شاید بتوان آن را در تاریخ ایران بی‌سابقه دانست. طرح کودتای نظامی 28 مرداد را باید در اصل، یک طرح انگلیسی دانست. انگلیس که پس از کوتاه شدن دست خود از صنعت نفت ایران، منابع بسیاری را در منطقه و خصوصا ایران از دست داده بود، با قطع امید از رسیدن به توافق، وارد مطالعه طرح یک کودتای نظامی شد. در ابتدا آمریکا مخالف بود اما پیروزی آیزنهاور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث تغییرات عمده‌ای در سیاست خارجی آمریکا شد. کرمیت روزولت رییس اداره خاور نزدیک سازمان سیا به فرماندهی عملیات انتخاب شد و آمریکا و انگلیس، ستاد مشترکی را در ایستگاه اطلاعاتی انگلیس در قبرس تشکیل دادند و عملیات کودتا را طرح‌ریزی کردند. اگرچه اجرای نقشه کودتا در 25 مرداد شکست خورد و شاه از ایران فرار کرد اما سستی مصدق و دلایل مختلف دیگر باعث شد که در 28 مرداد 1332 کودتا عملی شود و سرلشکر فضل‌الله زاهدی مجری طرح کودتا به جای مصدق نخست وزیر شد و بدین ترتیب با قبضه شدن قدرت در دست استبداد داخلی و استعمار خارجی یکی از ننگین‌ترین دوره‌های استبداد در تاریخ معاصر ایران رقم خود و باعث حاکمیت 25 سال دیکتاتوری محمدرضا شاه با حمایت مستکبرین و خصوصا آمریکا گردید. این واقعه تاریخی در‌س‌ها و عبرت‌های فراوانی برای ملت ایران به همراه د اشت و به عنوان یکی از تلخ‌ترین روزها در تاریخ ایران ثبت شده است.

برگرفته از سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس: http://www.irdc.ir/fa/calendar/43/default.aspxموضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۸ | ٦:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اردیب نگین کویر نوشت:

محور جندق-گرمسار یکی  ازمحورهای مهم مواصلاتی است که چنانچه ساخت این محورباتمام برسد حدود 300 کیلومترجاده تهران به جندق  نزدیکتر میشود وهمچنین مسیرچوپانان به تهران وسمنان کوتاهترمی شود. تاکنون ازحدود 70کیلومتری که مربوط به استان اصفهان میشود حدود44کیلومتر بسترسازی شده وبقیه اماده آسفالت می باشد. اما متاسفانه پس از گذشت 5 سال از زمان احداث پروژه بدلیل نارسایی بموقع بودجه معطل مانده است.

درذیل چندخبرمرتبط به این پروژه از سال 89 به سمع نظرتان می رسد:  

  • خبرگزاری فارس: مدیرکل راه وترابری استان سمنان از آغاز عملیات اجرایی احداث محور گرمسار ـ جندق خبر داد.مورخ 3/12/89

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=8912031221

اصفهان –خبرنگارکیهان:

بابهره برداری ازمحورملی جندق-گرمساردرکویرمرکزی ایران،فاصله شهرهاومناطق نوب شرقی کشوربه تهران 300کیلومترکمترمی شود.هوشنگ عشایری مدیرکل راه وترابری استان اصفهان در بازدیدیکروزه از راههای شهرستان های نائین وخوروبیابانک،روند ساخت محورجندق گرمسارراخوب ارزیابی کردوگفت: طول این طرح 260 کیلومتر است که زیرسازی 34 کیلومترآن در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، رجب قربانپور بعد از ظهر امروزدر حاشیه آغاز اجرای این طرح در گفت:وگوباخبرنگاران افزود: قطعه نخست این پروژه بزرگ وملی به طول20کیلومتراجرامی شود.مدیرکل راه وترابری استان سمنان افزود:این قطعه باعرض 11متروبامشخصات راه اصلی دراستان سمنان احداث  میشود. قربانپوردرادامه تصریح کرد:این پروژه به منظورارتباط شرق کشوربامرکزوغرب اجرایی شده وقسمتی از کریدور شرقی- غربی است.          چهارشنبه 4/12/89

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2086679

اردیب نگین کویر :

جناب آقای  سید حمیدرضا طباطبایی نماینده محترم  

 جناب آقای استوار فرماندار محترم شهرستان  

باتوجه به اهمیت حیاتی این طرح مواصلاتی که باعث بروز تحول تاثیر گذار در بخش های سرمایه گذاری، توسعه فراوری معادن در منطقه توسط افراد بومی ،صنعت گردشگری ،کاهش سوخت و استهلاک وسایل نقلیه در منطقه می شود. لذا امید است اقدام عاجل انجام داده وبا تقاضاهای کتبی  مشترک  جهت پیگیری ورفع موانع موجود این طرح  از مسئولین محترم ودولتمردان ذیربط در این قضیه همت کرده وبا جدیت پیگیرساخت این محور باشند ،تا  باعث پیشرفت اقتصادی وپیرو آن رونق کسب وکار  در منطقه گردد.موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۸ | ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
زلزله ای به بزرگی 3.9 ریشتر (مقیاس امواج درونی زمین) بامداد امروز (شنبه) حوالی «جندق» در استان اصفهان (هم مرز با استان سمنان) را به لرزه درآورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام خور به نقل از مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع زمین لرزه ساعت 4 و 3 دقیقه و 18 ثانیه و در عمق 17 کیلومتری زمین بوده است.

این زمین لرزه در موقعیت 34.25 درجه شمالی و 54.59 درجه شرقی به ثبت رسیده است.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢٥ | ٦:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین گفت: با شناسایی دو قلاده پلنگ ایرانی در چشمه‌ای در منطقه حفاظت شده ملی عباس‌آباد، از این گونه نادر عکس‌برداری شد.

حسین اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار اینا در نایین با اشاره به شناسایی این 2 قلاده پلنگ در شهرستان اظهار داشت: با عکس برداری توسط دوربین تله ای، دو قلاده پلنگ ایرانی در چشمه‌ای در منطقه حفاظت شده ملی عباس‌آباد نایین به اثبات رسید.
 
وی افزود: دوربین تله‌ای نصب شده توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین در محدوده یکی از چشمه‌ها در پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد، تصاویر جدیدی را در ساعات مختلف شب از پلنگ ایرانی به ثبت رسانده است.
حسین اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار اینا در نایین با اشاره به شناسایی این 2 قلاده پلنگ در شهرستان اظهار داشت: با عکس برداری توسط دوربین تله ای، دو قلاده پلنگ ایرانی در چشمه‌ای در منطقه حفاظت شده ملی عباس‌آباد نایین به اثبات رسید.
 
ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۱ | ٥:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

مراسم تودیع و معارفه سرپرست اداره تبلیغات اسلامی خوروبیابانک با حضور حجت الاسلام محمد هاشمی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام خور، در این جلس که روز شنبه مورخ ۱۷ مرداد ۹۴ درمحل فرمانداری تشکیل گردید آقای استوارفرماندار شهرستان پیشاپیش فرارسیدن شهادت رئیس فقه جعفری ششمین اخترتابناک آسمان امامت و ولایت امام جعفرصادق را تسلیت گفته وهدف ازبرگزاری جلسه را تودیع ومعارفه دوتن ازدانش آموختگان مکتب اهل بیت اعلام ودرادامه به شرایط ایجاد شده درزمان امام محمدباقروامام جعفرصادق اشاره نمودند که درآن موقعیت این دو معصوم توانستند بالغ بر ۱۰ هزار شاگردتربیت نمایند وافزودند: حوزه های علمیه که میراث گرانبهای فقه جعفری است درطول دوران توانسته است فقیهان وعالمان بزرگی همچون آخوند خراسانی، میرزای نائینی، مرتضی انصاری، علامه طباطبائئ ودررأس همه آنها حضرت امام خمینی(ره) را به جامعه بشری عرضه نماید که کار ترویج وتبلیغ وتبیین تمامی علوم را تا همین اواخر به خوبی ودرستی انجام می دادند ویکی از بارزترین عالمان دینی که درعلوم بسیاری صاحب نظراست ودر قید حیات است آیت ا...حسن زاده عاملی است. ایشان در خصوص روحیات اخلاقی و فعالیت های شاخص حجت الاسلام فیروزی سرپرست سابق اداره تبلیغات اسلامی اظهار داشت: صبوری، متانت ونرم زبانی ازبرجسته ترین خصلت های ایشان می باشد. و سپس انتصاب حجت الاسلام رفیع را به سمت سرپرستی اداره تبلیغات تبریک گفته وبرای ایشان آرزوی موفقیت نمودند.

 
ادامه مطلب...
 
 


موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۱ | ٥:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

السلام علیکم یا اهل بیت النبوٍة(ع)

جلسه هیئت ویژه شهادت امام جعفر صادق(ع)امشب مورخ 1394/05/19

از ساعت 20 الی 45/22 در حسینیه صاحب الزمان(عج) برگزار می شود.

بدینوسیله از تمامی همشهریان عزیز و نیز علاقه مندان و ارادتمندان به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت دعوت می گردد با حضور سبز خود موجب گرمابخشی مجلس عزا و تسلی دل مادر پهلو شکسته اش حضرت فاطمه زهرا(س) گردند.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٩ | ٩:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شرح مناسبت:

حضرت امام جعفر صادق(ع) پیشوای ششم مسلمانان، در  25 شوال سال 148 هجری قمری به دست خلیفه ی عباسی، منصور دوانیقی مسموم و در مدینه به شهادت رسید. امام صادق(ع) به شیخ الائمه نیز معروف است زیرا عمر ایشان از تمامی ائمه اطهار(ع) طولانی تر است. حضرت را در قبرستان بقیع در کنار پدر، جدّ و امام حسن مجتبی(ع) دفن کردند.

آن امام به هنگام شهادت شصت و پنج سال داشته و مدت سی و چهار سال از امامت حضرتش می گذشت.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٩ | ۸:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سلام دوستان عزیز !

در پی درج مطلبی با عنوان"وبلاگها و سایتهایی که تعطیل هستند و دریغ از یک خبر کپی شده" در تاریخ 14/5/94 در وبلاگ، پیامها و نظرات متعدد از طریق ایمیل و تلفن و پیامک به دست بنده رسید.

در این مقال ضمن ارائه توضیحاتی هر چند کوتاه در خصوص مطلب مذکور، آمادگی خود را جهت هرگونه نشست هم اندیشی در این زمینه اعلام می نمایم تا این مشکل مرتفع گردد.

1-از کلیه افراد و دوستانی که چه با نام و چه بی نام و یا با نام مستعار و ناشناس قبول زحمت نموده و مطلب را تا انتها مطالعه نمودند و ابراز محبت کرده و نظرات پیشنهادی شان را مرقوم فرمودند کمال تشکر و سپاس را دارم. از وبلاگ وزین "اردیب وب" هم که پاسخی در این خصوص ارائه نموده اند به صورت ویژه تشکر می نمایم.

2-همانگونه که در ابتدای مطلب فوق الذکر اشاره کرده بودم این نقدی ست اول برای خود بنده و بعد یادآوری است برای بقیه دوستان وبلاگ نویس. بنابراین من قبول دارم که وبلاگ آبشکوه هم دچار نواقصی است که ما همواره دست کمک و مساعدت و یاری به سوی دوستانی که در این عرصه فعالیت می نمایند دراز کرده ایم و نظرات آنها را با جان و دل خریداریم.

3-برخی از دوستان در مورد سایت حسینیه صاحب الزمان(عج) نظر گذاشته بودند که بنده در مقام پاسخگویی نیستم و از منتشر نمودن نظرات آنها بنا به دلایلی معذورم. البته نظرات آنها پس از جمع بندی و دسته بندی (نظراتی که سازنده  و مفید باشد) خدمت هیات امنای محترم حسینیه منعکس میگردد انشالله.

4-همچنین در خصوص نقاط ضعف دیگر وبلاگها نظرات متعددی به ثبت رسیده بود که بنده نه در مقام پاسخگویی هستم و نه به خودم اجازه می دهم که این کار را بکنم بلکه چنانچه به این نتیجه و جمع بندی برسم نظراتی که غرضی در آن احساس نشود را خصوصی خدمت مدیران وبلاگهای اردیبی ارائه می نمایم.

5-تعداد دیگری از دوستان خواستار برگزاری نشستی در این خصوص و در محل حسینیه صاحب الزمان(عج) شدند که اگر کسی بتواند  مسوولیت کار را بپذیرد من هم با تمام توان در خدمت بزرگواران هستم وگرنه خودم به شخصه زمان این کار را ندارم.

6-عده دیگری از دوستان در خصوص مشکلات روستا مطالبی را بیان نمودند که بنده پس از جمع بندی خدمت رییس محترم شورا آقای هژبر محتشم که الحق فردی زحمتکش و صبور و تلاشگر و  شنونده بالغی در مورد مسائل روستا و نیز همسایه ای گرانسنگ برای بنده حقیر می باشد ارسال خواهم نمود و چنانچه پاسخی دریافت نمودم آنرا از طریق همین وبلاگ منعکس می نمایم اما از انعکاس پیامهای دوستان در خصوص مشکلات روستا معذورم.

7- استقبال بسیار خوب موافقان و منتقدان این مطلب گویای دو واقعیت است:اول اینکه هنوز وبلاگها علیرغم وجود شبکه های اجتماعی، خوانندگان مخصوص به خود را دارد و حتی مسوولین محلی شهرستان اعم از فرماندار و بخشدار و ... به وبلاگهای محلی سری می زنند و حتی پیام هم می گذارند. دوم: نشاند هنده این واقعیت است که همگان (90درصد خوانندگان و نظردهندگان) اعم از وبلاگ نویس و خواننده وبلاگ بر این نقطه ضعف وبلاگهای اردیبی صحه گذاشتند و همگی جویای راهکاری برای رفع این مشکل هستند. اما عزیزان راهکار رفع مشکل در این است:

پس بار دیگر به کمک هم در این فضا برای اعتلای نام اردیب و آبادانی وطن آبا و اجدادی مان به صورت جدی وارد شویم مطلب بگذاریم، نقد کنیم ، راهکار بدهیم و ... بگذاریم منتقدان هر چه می خواهند بگویند

پس یا علی مدد

 موضوعات مرتبط: دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٩ | ٥:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

با سلام خدمت تمامی خوانندگان محترم وبلاگ

در ادامه یادداشت هفته قبل(با موضوع مسافرت به روستا)مطالب زیر را تقدیم می نماییم

... رسیدیم به روز دوشنبه(اولین روز کاری بعد عید فطر-29/4/1394)

با خنک های نسیم سر صبح روستای زیبای اردیب -که حالا با بارشهایی که طی روزهای گذشته در شمال و جنوب کشور اتفاق افتاده خنک تر و دلپذیرتر هم شده-از خواب بیدار می شوم و طبق قرار شب قبل که با ابوی گرامی ام داشتم، مشغول بنایی خانه می شوم. هوا اینقدر خنک و خوب است که آدم اصلا احساس نمی کنذد که چله تیرماه را سپری می نماید. در بین بنایی افرادی برای خداقوتی و دیدار به ما سری می زنند و ما نیز از این فرصت استفاده می کنیم و راجع به همه دری با آنها صحبت می کنیم از خنکی هوا گرفته تا موضعات اردیب و اقدامات نیک شورا و مشکلاتی که این عزیزان در ادامه راه باید به فکر چاره سازی برای رفع آنها باشند....

امروز هم با سفری که غروب به دشت زیبای اردیب داشتیم سپری شد و من باز حسرت درخت در حال خشک شدن سرو زیبای اردیب را می خوردم و البته چند تا عکس هم از سرسبزی اردیب و این درخت انداختم که به دلیل مشکلات سایت پرشین بلاگ فعلا موفق به آپلود آنها نشده ام....

فردا روز از نو و روزی از نو!! بنایی و همان داستان روز گذشته با یک تفاوت و آن اینکه امروز کمی گرم تر از دیروز شده بود ولی باز هم هوا خوب بود... البته ابوی می گفت این گرما برای محصولات این فصل اردیب مثل بادمجان و مخصوصا خرما لازم است و خنکی بیش از حد هم خوب نیست!!آخه شب قبل باور کنید که وسط حیاط هم جرات نکردم بخوابم چه برسد به پشت بام از بس هوا سر بود و نم نم باران هم در ابتدای صبح زیبایی خاصی به روستا داده بود و....

عصر که شد بعد از کار بنایی، سری به پروژه های عمرانی نیمه تمام اردیب زدم.  اول خانه عالم را دیدم که باید فکری به حال آن کرد و البته این هم از تصمیمات و اشتباهات دولت بود که چنین خانه هایی را بنا کرد!!! مردم را با منبر و روحانی آشتی دهید بقیه امورات خودش درست می شود!!!!یادم هست زمانهای نه چندان دور که من سن و سالی نداشتم اما خاطرم هست که مردم برای دعوت از روحانی برای یک وعده شام و ناهار توی نوبت می ایستادند همانگونه که الان برای افطاری شبهای ماه مبارک در نوبت قرار می گیرند و چه صفای داشتند مردم و روحانیون آنروزها و الان ...!!!بماند...

بعد رفتم ساختمان دهیاری که آن هم نیمه تمام بود و دلم به حال روزهای دهه 60گرفت!! همان روزهایی که مردم با خلوص نیت کار می کردند و بدون چشمت داشتی به هم کمک می کردند و خانه عالمی و ساختمان دهیاری ای در کار نبود اما اردیب آنروزها آبادتر و .... بود!!!

هوا کم کم داشت تاریک می شد و دیگر نایی برای دشت رفتن نداشتم.قدم زنان به عشق نماز جماعت به سمت مسجد صاحب الزمان(عج) را افتادم. به  میدان ولیعصر(آغل گله سابق) که رسیدم یاد گله داری و گمار رفتن دنبال گوسفندان و چوپانی و ... که در دهه 60 (سالهای 65 تا 73) افتادم چه روزهایی که مردم گوسفندان را به آغل گله اول صبح می آورند و نوبت هر کسی بود زودتر می آمد با توبره که مقداری غذا و آب داخلش بود و چوب دستی برای هدایت گوسفندان در صحرا! و آن روزها نیز گذاشت و الان نه گله ای است و نه گماری و نه نوبتی و نه صحرایی و نه .... بماند بگذریم... در همین مابین نگاهی هم به نانوایی تعطیل شده حاج فضل الله انداختم و یاد روزهایی که اینجا هم نانی پخته می شد و دست پیرمرد و پیرزنی ناتوان نان گرمی داده می شد و ... حالا اردیب نانوایی هم ندارد و به قول قدمی های جایی که نان توش گیر نیاید ... بگذریم...!!!

با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا جهت صرف شام و استراحت به منزل رفتم و به امید فردایی بهتر و پرکارتر و در نسیم خنکای شب کویر میون خونه خوابم برد.

فردا صبح اما متفاوت آغاز شد چرا که با صدای ابوی گرامی که می گفت آهای بلند شید بریم خرمن را در کنیم!! فهمیدم که هنوز خدا را شکر از بین آن همه رسم و رسومات و چیزای قدیمی لااقل خرمنی مانده که در کنیم . با ذوق فراوان آماده شدیم و به خرمن رفتیم و کار خرمن را تمام کردیم .موتور خرمنکوبی که از خور آمده بود یک ویژگی داشت و آن ایتنکه کاه را به مانند دانه داخل گونی می کرد و دیگر نیاز نبود کاه را از روی زمین جمع کنیم و توی چادر شب کینم و ببریم خانه توی کاهدان.... اما نکته قابل تامل و هشدار جدی به اردیبی ها اینکه این رسم خرمن کوبی هم اگر اینگونه پیش برود تا چند سال آینده مثل گمار گله و نانوایی و .... باید حسرتش را بخوریم و بگوییم چه روزهایی بود خرمنی داشتیم و ....

خب دوستان می دانم که حوصله شما سررفته است و مطلب به درازا کشیده شد بر من خرده نگیرید و عفو کنید انشالله در یادداشت بعدی مطالب شنیدنی دیگری هم دارم که به شرط حیاط برایتان می گویم

...پس تا بعد یا علی مددموضوعات مرتبط: دانستنی , خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱۸ | ٥:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
1-خوروبیابانک بیشترین نرخ باروری در استان اصفهان را دارد.
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیشترین نرخ باروری کلی در استان اصفهان مربوط به شهرستان خور و بیابانک با 2.49 و پایین ترین مربوط به گلپایگان با 1.35 است. ادامه خبر...
2-معدنکاران درگرمای حدود 50 درجه ای خور و بیابانک اقتصاد مقاومتی را بازتعریف می کنند
شهرستان بیش از 12 هزار کیلومترمربعی خور و بیابانک از توابع استان اصفهان به لحاظ محدودیت ها و دشواری های طبیعی با مسایلی نظیر کمبود باران، بی حاصلی خاک کشاورزی و عدم رونق دامپروری مواجه است، اما فعال سازی معادن در واقع می تواند رکن اقتصادی این منطقه محسوب شود. ادامه خبر...
3-توسعه گردشگری و معدن باید در شهرستان خور و بیابانک مورد توجه قرار گیرد
زرگرپور گفت: توسعه گردشگری و معدن باید به عنوان محورهای توسعه شهرستان خور و بیابانک و شرق استان مورد توجه قرار گیرد. ادامه خبر...
4-شورابه هایی که به کویر جان دادند
روزنامه ایران در صفحه گزارش نوشت:14 استخر نمک که کارشان تبخیر شورابه و رسوب گذاری املاح است. درخت های اکالیپتوس هم در مسیر به چشم می خورند همان ها که بوی تند و تیزی دارند. محصول نهایی کارخانه 50 هزار تن پتاس است و در کنار این محصول اصلی به گفته مسئولان کارخانه از شورابه نهایی استخر نیز ماده ای دیگر تولید می شود، ماده ای از کلرید منیزیم و کلسیم که تثبیت کننده جاده های خاکی و گردوغبار است و در مناطقی که مشکل ریز گرد دارند مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده همچنین در مناطق سردسیر به عنوان ذوب کننده برف استفاده می شود.ادامه خبر...
5-برپایی آئین سنتی آب به بذر شلغم بستن
کویرنشینان شهرستان "خور و بیابانک" همزمان با نیمه تابستان ، آئین سنتی ، مذهبی آب به بذر شلغم بستن را برپا کردند. ادامه خبر...

برای مطالعه ادامه خبرها لطفا به سایت زیر مراجعه نمایید.

http://www.payamekhoor.ir/موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٧ | ٦:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اشاره

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد. این روز ارزشمند اجتماعی، بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان گرامی باد.

ابزار اطلاع رسانی

در روزگاری که از آن به عصر اطلاعات و فن آوری نام می برند، قطعا نقش خبرنگار به عنوان ابزار اطلاع رسانی، نقشی حیاتی و انکار نشدنی دارد. در دنیای کنونی با وجود فن آوری های ارتباطیِ پیشرفته و متعدد در امر دست یابی سریع به اطلاعات و منابع مختلف و با وجود درگیری هایی که به طور آشکار در بیشتر نقاط این کره خاکی فراگیر شده، کسب اطلاعات صحیح و قابل اطمینان، تنها از راه خبرنگارانی درست کار شدنی است. خبرنگاران که از مهره های اساسی این مهم به شمار می آیند، باید با قبول خطرهای فراوان،به واقعیت مسأله پی ببرند و آن را به مردمان برسانند.

ویژگی های خبر

حرفه خبرنگاری، باخبر سر و کار دارد و آن را به شیوه های گوناگون به مخاطبان خود می رساند. این خبر، باید ویژگی هایی داشته باشد تا مورد توجه بینندگان، شنوندگان و خوانندگان قرار گیرد. خبر خوب، خبری است که درست، روشن و جامع باشد. اگر خبر درست نباشد، مردم اندک اندک به خبررسان شک می کنند و منبع خبری خود را تغییر می دهند. در قرآن کریم هم می خوانیم: «اگر فاسقی برایتان خبری آورد، بدون تحقیق حرفش را نپذیرید». نیز خبر باید با صراحت و روشنی، و به دور از ابهام و کنایه به دست مخاطب برسد. هم چنین خبری کامل است که به پرسش هایی که برای مخاطبانِ خبر به وجود می آید، پاسخ بدهد.

 موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٧ | ٥:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت آبفا استان اصفهان، هاشم امینی افزود: پنج هزار و 240 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی، هشت هزار و 800 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در دست اقدام و 13 هزار و 700 میلیارد ریال سرمایه گذاری از طریق مشارکت مردمی در این شرکت انجام شده است.وی به سرمایه گذاری بخش خصوصی به روش بیع متقابل در اجرای پروژه های شبکه فاضلاب شهرهای لنجان و مبارکه اشاره و اظهار کرد: این قرارداد بیع متقابل با شرکت فولاد مبارکه منعقد شد .امینی با بیان اینکه پروژه فاضلاب شهرهای شهرستان لنجان در بخش لوله گذاری شبکه فاضلاب 68 درصد پیشرفت فیزیکی قرار دارد گفت: بدنبال این قراداد مقرر شد شرکت فولاد مبارکه در مدت سه سال در قبال تخصیص 300 میلیون مترمکعب پساب به مدت 35 سال از شبکه فاضلاب شهرهای سده لنجان، ورنامخواست، زرین شهر، زاینده رود و چمگردان استفاده کند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط:
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٤ | ٦:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سلام دوستان عزیز خواننده

این مطلب یک نقد همراه با تذکر به خود بنده در درجه اول و بعد به همه ی دوستان وبلاگ نویس اردیبی می باشد. انشالله که بر من خرده وارد نکینید و مطلب سازنده باشد!!

دیرزمانی نه چندان دور درست در اواسط سال 1385 به فکر ایجاد وبلاگی به نام و اسم اردیب و در جهت زنده کردن نام روستای زیبای اردیب افتادم. اینکه دلیل اینکار چه بود بماند برای بعدها و فرصتی دیگر...

اما در اواخر مهرماه 1385 با کمک یکی از دوستان همکارم(محمد هاشمی) موفق به طراحی وبلاگی با نام "افق اردیب" شدم.چند صباحی در این عرضه و با این نام کار کردم و بعد از رایزنی با برخی از دوستان فرهنگی و هنریف تصمیم گرفتم در راستای زنده نمودن یکی از اماکن متعلق به اردیب، نام وبلاگ را به آبشکوه تغییر دادم.

از مهرماه 1388 تا بحال با این اسم در فضای مجازی وب فعالیت می نمایم. در آن سالها دوست دیگر من هم  آقای عباس ثابتی در این فضا فعالیت می نمود.

از سال 1391 و به ناگاه مواجه شدیم با حجم  وبلاگ هایی که با نام اردیب متولد گردید و من هربار با آرزوی توفیق برای این عزیزان مطالبی را از سر تجربه چند ساله تقدیم و پیشکش حضور ایشان می نمودم..

گذشت و گذشت تا اینکه تا اینکه کار به جایی رسید که تعداد وبلاگهای اردیبی از تعداد انگشتان دو دست فراتر رفت و مرز 20 را نیز گذراند و با طراحی سایت توسط دو تن از نوجوانان عزیز به نام "اردیب سلام" اینموضوع وارد فاز جدیدی گردید.

این جای بسی خوشحالی و خرسندی ست که روستای اردیب در فضای مجازی در حال حاصر دارای 26 وبلاگ و یک سایت می باشد اما نکته مهم چیز دیگری است که حالا عرض می نمایم...

بعد کیفیت را عرض می نمایم. تمامی وبلاگهای اردیبی به جز 4 تا از آنها (که البته آن 4 تا هم کمی کارشان کمرنگ شده است) بقیه وبلاگها طی 3 ماه اول شکل گیری بسیار فعال و خوب بودند و بعد از آن تحلیل رفتند و برخی از آنها از اواخر سال 91 هیچ مطلبی را درج ننموده اند و به نوعی فقط اسمی از آنها به یادگار مانده است...

این موضوع در حالی است که وبلاگهای دیگر منطقه خور هم به نوعی دچار همین مشکل هستند و باید فکری به حال آنها کرد.

اما در خصوص دلایل چرایی این اتفاق چند نکته به ذهن بنده حقیر خطور نموده است که تقدیم می نمایم.

1-ورود شبکه های اجتماعی و واتس آپ و وایبر و ...

2-سرعت پایین اینترنت مخصوصا در روستا و در کل در شهرستان خور

3-گرانی و هزینه بر بودن سایت و بلاگ

4-عدم آشنایی با نحوه ی گرداندن و مدیریت یک وبلاگ یا سایت

5- کمبود وقت برای این کار

.

.

.

البته افتحاری است برای بنده که به نقل  از رییس خبرگزاری شهرستان خور که در دیدار بنده با ایشان در شهرستان خور انجام شد ایشان بنده نوازی کردند و تنها وبلاگ فعال روستای اردیب که با بیشترین مراجعه کننده روزانه روبرو بوده است را "آبشکوه" اعلام نموده اندف اما اگر همین روال در بین وبلاگها طی شود دیری نمی کشد که بنده نیز بی انگیزه می شوم. پس بار دیگر به کمک هم در این فضا برای اعتلای نام اردیب و آبادانی وطن آبا و اجدادی مان به صورت جدی وارد شویم مطلب بگذاریم، نقد کنیم ، راهکار بدهیم و ... بگذاریم منتقدان هر چه می خواهند بگویند

پس یا علی مددموضوعات مرتبط: نقد

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٢ | ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 
استاندار اصفهان گفت: شهرستان خوروبیابانک و منطقه شرق استان با محدودیت‌هایی مواجه است که نیازمند سرمایه گذاری فعالان اقتصادی در این منطقه است و این امر مطالبه جدی مدیریت استان از اتاق بازرگانی و بخش خصوصی است.
 به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در بیست و ششمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به سفر روز گذشته خود به شهرستان خور و بیابانک اظهار داشت:‌ این شهرستان و منطقه شرق استان با محدودیت‌هایی مواجه است که نیازمند سرمایه گذاری فعالان اقتصادی در این منطقه است و این امر مطالبه جدی مدیریت استان از اتاق بازرگانی و بخش خصوصی است.
وی با بیان اینکه توسعه صنعت گردشگری و فعال شدن معادن بسیار غنی این منطقه به عنوان محورهای توسعه شرق اصفهان در نظر گرفته شده است، گفت: در این جا از همه فعالان معدن استان انتظار دارم که در ارتباط با فعال کردن معادن شرق استان تعامل و همکاری داشته باشند.
استاندار اصفهان افزود: فعال شدن و توسعه اقتصادی واشتغال‌زایی در این منطقه هم بخشی از مسائل امنیتی، اجتماعی و سیاسی مدیریت استان در این منطقه را رفع و هم با محرومیت‌زدایی از مهاجرت ساکنین این منطقه جلوگیری کند.
وی بیان کرد: مدیریت استان عزم خود را جزم کرده که معادن شرق و صنایع وابسته به آن را فعال کند و انتظار داریم اتاق بازرگانی نیز به این موضوع ورود پیدا کند تا بتواند این ظرفیت بزرگ را در جهت توازن منطقه‌ای فعال کنند.
زرگرپور به اهمیت بخش تعاون اشاره کرد و افزود: اهمیت بخش تعاون بر کسی پوشیده نیست و مقام معظم رهبری نیز تاکیدات مهمی برای این بخش دارند و معتقدند 25 درصد از سهم اقتصاد را باید بخش تعاون اداره کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور و متناظر آن استان اصفهان با این 25 درصد فاصله دارد، تصریح کرد: موظف هستیم که بستر و شرایط را فراهم کنیم تا بتوانیم تعاون را در جایگاه واقعی خود قرار دهیم.
استاندار اصفهان افزود: تعاون در استان اصفهان فضای مطلوبی دارد و به هیچ وجه زیر سایه بخش خصوصی قرار نخواهد گرفت.
وی با بیان اینکه فضا برای توسعه و پیشرفت و پیدا کردن جایگاه مناسب برای بخش تعاون وجود دارد، گفت: باید فعالان این بخش با تلاش مضاعف در راستای قرار گفتن تعاون در جایگاه والای خود بکوشند.
استاندار اصفهان به نشست‌های صورت گرفته با فعالان این بخش در هفته تعاون اشاره کرد و افزود: از آنها خواسته شد که مطالبات خود را در قالب یک بسته کارشناسی شده تهیه نمایند و به شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ارائه دهند تا بحث و بررسی بر روی آنها انجام شود.
وی با بیان اینکه 16 مورد از مشکلات بخش تعاون احصا و به شورای گفتگو ارائه شد، گفت: بررسی 5 مورد از موانع و راهکارهای پیشنهادی کمیته کارشناسی توسعه بخش تعاون استان در این جلسه صورت گرفت.


موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٠ | ٧:٥۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 
نخستین کارخانه تولید پتاس در کشور ظهر چهار شنبه با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار اصفهان راه اندازی و آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام خور، در مراسم راه اندازی نخستین کارخانه تولید پتاس کشور مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، فرماندار خوروبیابانک، نماینده مردم نایین و خوروبیابانک در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران ایمیدرو و مسوولان محلی حضور داشتند، رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: راه اندازی این کارخانه یکی از عینی ترین مصداق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٠ | ٧:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

با سلام خدمت تمامی خوانندگان محترم وبلاگ

در ادامه یادداشت اول همین هفته هفته مطالب زیر را تقدیم می نماییم

... رسیدیم به روز بعد عید فطر

این روز نیز چون تعطیل بود میهمانانی که از اقصی نقاط به دیدار آبا’ و اجداد خود رفته بودن هنوز در روستا بودند و آدم احساس می کرد که ایام عید نوروز است)به لحاظ شلوغی جمعیت و ....)

با صدای موذن نماز جماعت ظهر و عصر را به امامت حاج آقای موبد اقامه نمودیم و در ادامه سری به آب انبار اردیب که ظاهرا توسط سرکار خانم غلامرضایی کار مرمت و بازسازی آن رو به اتمام است زدیم. تقریبا کار بازسازی تمام شده است. جا دارد از تمامی کسانی که پیگیر این پروژه بودند از جمله دهیار محترم و مخصوصا رییس شورا تشکر به سهم خودمان نماییم. 

البته در زمان باردید ما پروژه  به دلیل تعطیلات عید فطر تعطیل بود و ما نتوانستیم مصاحبه ای با مهندس غلامرضایی داشته باشیم. اما واقعا لقب بزرگترین آب انیار خشتی شهرستانهای نایین و خور برازنده این آب انبار عظیم است!!

در آنجا فقط یک چیزی ذهن مرا مشغول کرد و آن اینکه گذشتگان ما چطور و با دست خالی (نه بالابری و نه جرثقیلی و نه ...) این بناهای عظیم و بیادمادنی را بسازند و مهندسین و معمارین امروزی ما با این همه امکانات هیچ یادگاری نساخته اند!!!

نزدیکی های غروب آفتاب به دشت زیبا هم سری زدیم دشتی سراسر میوه و خوردنی از انجبر و انگور بگیر تا کالک و هندوانه و خیار و گوجه و حالا دیگر انار تقریبا!! جایتان خالی شکمی از عزا درآوردیم و حسابی میوه خوردیم و کلی صفا و لذت بردیم. اما نکته ای که آزارم داد دین خشک شدم تدریجی سر با قدمت اردیب بود که از چند نفری سوال کردم هرکدام دلیل برای آن اوردند از آب کم تا خاک نامناسب و رسیدگی کم به آن و ....چهره ی دشت با این صحنه نازیبا شده بود و ایکاش کشاورزان محلی اردیبی و روستا و دهیار با کمک هم فکری برای آن بکنند!!!؟؟

این هم از روز بعد عید فطر

به دلیل اینکه حوصله خوانندگان محترم سر نرود بقیه مطالب را می گذاریم برای روزهای آینده انشالله و به شرط حیات!!

در قسمتهای آینده از گلایه های مردم و کمبودهای روستا و مصاحبه کوتاهی که با رییس شورا داشت و کلی مطالب خواندنی حرف خواهم زد...موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٧ | ٦:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

در تاریخ این اب و خاک ، دو گروه بی شک بزرگترین خیانت ها در حق سرزمین مادری مرتکب شدند . اول حزب توده که وطن فروشانه از سرنگونی مصدق تا انقلاب پیوسته دست یه دسیسه و خیانت زد و دیگری گروهک مجاهدین خلق .

سقوط جاویدان - سالگرد عملیات مرصاد!!!

گروهک منافقین در پی حملات عراق به خاک میهن اسلامی و عقب‏نشینی‏های موقت رزمندگان اسلام، با تصور این‏که پذیرش قطعنامه 598 ناشی از جدایی ملت و دولت است، به خیال واهی، فرصت را غنیمت شمرده و سعی در رسیدن به اهداف پلید خود نمود. منافقین با جمع‏آوری دیگر ضد انقلابیون سرخورده، از کشورهای مختلف اروپایی، نیرویی به استعداد تقریبی 15 هزار نفر فراهم کرده و با بهره‏گیری از جنگ‏افزارهای اهدایی صدام و دیگر اربابان خود، حمله خود را از غرب کشور به خاک جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٥ | ٥:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

با سلام و عرض ادب و احترام به پیشگاه تمامی خوانندگان عزیز

در ادامه مطالب یادداشت هفته برای این هفته سفر به اردیب - که در ایام عید سعید فطر قسمت مان شد- را برایتان بازگو مینمایم. انشالله مقبول افتد!

اول اینکه بابت چند روزغیبتم در فضای مجازی آنهم به دلیل مسافرت از همه ی خوانندگان محترم عذرخواهیمی نمایم.

دوم اینکه اجازه میخواهم- گرچه دیر شده- اما عید سعید فطر را خدمت تمامی عزیزان تبریک عرض نموده و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما مومنین روزه دار را از درگاه خداوند متعال مسالت نمایم.

 اما بعد...

... جانم برایتان بگوید که با کلی ذوق و شوق منتظر رسیدن روز 27 ماه مبارک رمضان بودیم آن هم به این دلیل که از قبل برنامه ریزی کرده بودم که به اتفاق خانواده در بعداز ظهر این روز عازم دیار خوبان روستای زادگاهم روستای زیبا و سرسبز اردیب شوم.

بالاخره انتظار به سر آمد و عصر چهارشنبه 27 رمضان المبارک 1436 هجری قمری به اتفاق خانواده راهی "اردیب" شدیم.با یک روز اقامت در شهر خور و دیدار با اقوام (پدر و مادر خانم و خانواده خواهرم) راهی اردیب شدم.

روزهای گرم و طاقت فرسای اواخر تیرماه است و مردم روزه دار و مومن اردیب به انتظار افطار آخرین -سی امین-روز ماه مبارک رمضان لحظه شماری می کنند به دو دلیل: اول اینکه خداوند به آنها توفیق داده تا یک ماه رمضان دیگری را درک کنند و دوم اینکه بخاطر افطاری که قرار است در مسجد به مانند شبهای قبل دور هم جمع شوند...

... القصه با صدای اذان موذن (کربلایی مصیب-ابوی بنده) مردم باصفای اردیب و حالا دیگر بهمراه میهمانانی که ازشهرهای دور و نزدیک به اردیب آمده اند سفره افطاری سراسر نور و صفا و صمیمت پهن گردید و مردم با سوپ خوشمزه ای که آقا ذبیح الله-آشپز خوش ذوق و سلیقه-تدارک دیده بود افطار نمودند و بعد از آن اقامه نماز جماعت مغرب و عشا و سخنرانی روحانی دوست داشتنی و باصفای اردیب -حضرت حجه الاسلام کربلایی شیخ حسین علی موبد- را داشتیم و در نهایت تکبیرهای مخصوص عید که توسط کربلایی مصیب جعفری به مناسبت حلول ماه شوال و عید فطر قرائت می گردید...

شب را با امید فردایی عیدانه و برگزاری نمازی به شکرانه یک ماه عبادت خداوند به صبح رساندیم و طبق سنوات قبل راس ساعت 6 قدیم(ساعت رسمی آبادی هنوز همان ساعت شش ماهه دوم سال است و اینجا ساعت به جز برای مدرسه جدید نمی شود) با صدای اذان و تکبیرهای موذن نام آشنای اردیب از جا کنده شدیم و فهمیدیم که اگر دیر برسیم به خرمای نماز عید هم نمی رسیم چه رسد به نماز عید!!!

...نماز طبق معمول در فضای آکنده از تبریکات عید و قبولی طاعات و عبادات مردم به همدیگر و با صفا و صمیمت به امامت حاج آقا موبد برگزار شد و پس از آن روانه مسجد شدیم تا مطابق رسوم هر ساله فاتحه ای برای اموات قرائت کنیم...

بعد از آن مردمان زحمتکش روستا مطابق روزها و هفته ها و سالها مشغول کشاورزی و کار روزمره خود شدند...

بعد از ظهر روز عید مراسم سنتی جشن عقد یکی از بروبچه های خوب اردیب(محمد آقا اخوی بنده) برگزار شد و ما در تب و تاب هر چه بهتر برگزار شدن جشن عقد دوندگی بی امانی می کردیم تا اینکه بعد از صرف شام میهمانان با کلی خستگی ناشی از فعالیت این روز شلوغ کاری ساعت 2 بامداد افتادم!!!!

...فردا صبح با هوای بسیار خنک روستا مواجه شدیم و...

ادامه دارد...

 موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۳ | ٦:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()