اتمام حجت امام حسین(علیه السلام) با دشمن  در جریانات تاریخى، استناد مردم یا تاریخ سازان دلایلى است که مورد تمسّک قرار مى گیرد. مردم در پى حجّت و سند براى عمل خویش یا ارزیابى عملکرد دیگرانند. تاریخ سازان نیز براى پاسخگویى به (محکمه تاریخ)، براى قاضى وجدان ها حجّت بر جاى مى گذارند.

براى این که راه عذر و بهانه جویى براى متخلّفان یا مخالفان بسته شود، (اتمام حجّت) مى شود، تا هم در تاریخ ثبت شود، هم نگویند که: ندانستیم، نشنیدیم، کسى به ما چیزى نگفت، اگر مى دانستیم چنین و چنان مى کردیم. اگر مى شنـاختیم بـه گونه دیگرى عمل مى کردیم و از اینگونه حرف ها.

در نبردهـاى اسلامى، پیش از آن که زبان سلاح به میان آید، (اتمام حجّت) مى شود و با آیات و بیّنات، راه و چاه باز شناسانده مى شود تا اگر جنگى پیش آمد، یا قومى گرفتار عذاب الهى بـه خـاطر عملکرد زشت خویش شدند، از پیش حجّت بر آنان تمام شده باشد و نگویند که چشم و گوشمان بسته بود. در قرآن کریم از "بیّنه" داشتن پیامبران سخن به میان آمده است و نشان دادن آیات الهى را هم براى اتمام حجّت دانسته است، تا اگر عدّه اى ایمان مى آورند یا به علت تکذیب و دشمنى هلاک مى شوند، از روى بیّنه و حجّت باشد:

لِیَهْلِکَ مَنْ هَلَکَ عَنْ بَیِّنَةٍ وَ یَحْیى مَنْ حَىَّ عَنْ بَیِّنَةٍ (1)؛ تا هر کس هلاک مى شود، از روى بیّنه هلاک شود و هر کس زنده مى ماند، از روى بیّنه زنده بماند.

فرستادن پیامبران مبشّر و مُنذر نیز از دید قرآن براى اتمام حجّت است، تا مردم پس از این بعثت ها، حجّت و بهانه و مستمسکى بر کفر و طغیان و گمراهى خود نداشته باشند: رُسُلاً مُبَشِّرینَ وَ مُنْذِرینَ لِئَلاّ یَکُونَ لِلنّاسِ عَلَى اللّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ. (2)

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢٩ | ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
توصیف جامعه‌ای که امام حسین علیه السلام در آن می‌زیست پس از ظهور اسلام در مکه و بعثت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، شنیدن پیام پیامبر برای مستکبران و مال اندوزان آن سامان گران آمد. آنان وقتی ندای لااله الا الله را می شنیدند بر خود لرزیدند و گسترش روزافزون این ندا چیزی جز کوتاه کردن دست خدایان دیگر در برنداشت. بت پرستی که جزء لاینفک فرهنگ بدوی عرب بود بهترین وسیله زورمداران و صاحبان ثروت و قدرت برای استفاده از انسان ها بود.

درست است که آنچه آن روز پیغمبر از آنان می خواست اقرار به یگانگی آفریدگار بود اما به دنبال آن پیام ها آیه های دیگری هم نازل شد. آنچه مستکبران را به هراس می انداخت و بر آینده خود بیمناک می ساخت این آیه ها بود: آن کس مالی را فراهم آورده و آن را شمرده است پندارد مال او وی را جاویدان می سازد هرگز! و در حطمه افکنده می شود. چه می دانی حطمه چیست؟ آتش افروخته خدا که در دل ها راه یابد. (همزه/ آیه 2 تا 7) (1)

این آیات و آیاتی نظیر آن در دل کسانی چون ابوجهل، ابوسفیان و ولید بن مغیره و سایر مال اندوزان هراس افکند و آنان را واداشت تا در مقابل پیامبر به انحاء مختلف صف آرایی کنند و به دشمنی با او برخیزند. لذا بسیاری از نو مسلمانان به مدینه که در مجاورت شهر مکه قرار داشت مهاجرت کردند و از این طریق هم به گسترش حوزه مسلمانی می پرداختند و هم جان و مال مومنان از اذیت و آزار دشمنان در امان می ماند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢٩ | ٦:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
چیستی شعارهاى امام حسین(علیه‌السلام) از مدینه تا کربلا برخى از کلمات حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) چه در فاصله مدینه تا کربلا و چه در روز عاشورا، داراى پیام هاى مؤثر و دیدگاه هاى الهام‏بخش براى جهاد و کرامت است. این سخنان یا در ضمن خطبه ‏ها آمده است، یا رجزها و اشعار آن حضرت، و حالت‏ شعارى به خود گرفته ‏است.

مى ‏توان هدف حسینى و اندیشه ‏ها و روحیه ‏هاى عاشورایى را از آنها دریافت و آن‏ فرازهاى فروزان را شعارهاى نهضت عاشورا دانست. برخى از این شعارها چنین است:

1- "على الاسلام السلام، اذ بلیت الامة براع مثل یزید" (1)؛ این را در پاسخ مروان در مدینه فرمود، که از آن حضرت مى خواست تا با یزید بیعت کند.

2- "و الله لو لم یکن ملجا و لا ماوى لما بایعت ‏یزید بن معاویة‏" (2)؛ در پاسخ برادرش ‏محمد حنفیّه فرمود.

3- "انى لا ارى الموت الا سعادة و الحیاة مع الظالمین الا برما" (3)؛ خطاب به یارانش در کربلا .

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢۸ | ۸:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
کـلام امـام حسیـن علیه السلام به عمر بن سعد

مالک! ذبحک اللّه على فراشک، ولا غفر لک یوم حشرک، فواللّه انی لارجوا ان لاتاکل من بر العراق الا یسیرا.

 یـکى از ملاقات هاى سیدالشهدا علیه السلام در کربلا با عمر بن سعد است که بدون نتیجه، پایان پذیرفت ایـن جلسه به درخواست امام علیه السلام و با حضور حضرت ابوالفضل و حضرت على اکبر علیه السلام از یک طرف و از جانب دیگر عمر سعد همراه پسرش حفص و غلامش لاحق تشکیل شد و دیگران نیز بـیرون خیمه ایستادند اما این که در این جلسه چه گفته و چه شنیده شد، تاریخ مطالب زیادى نقل نکرده است.

ابن کثیر این جلسه را چنین توصیف مى کند: "حـتـى ذهـب هـزیع من اللیل و لم یدر احد ما قالا؛ قسمتى از شب (ثلث یا ربع )گذشت و کسى ندانست که آن دو با هم چه گفتند. ولى آنچه در کتب آمده است این که حضرت به عمر سعد فرمود: از خدا بترس! تو که مى دانى من فرزند چه کسى هستم پس چرا مرا یارى نمى کنى؟

عمر سعد بهانه آورد که: مى ترسم خانه ام را ویران کنند.

حضرت فرمود: من آن را از نو براى تو مى سازم.

باز به بهانه دیگر متوسل گردید که: مى ترسم باغ و زراعتم را بگیرند.

حضرت فرمود: من بهتر از آن را در حجاز به تو مى دهم.

بـاز عـمر سعد به بهانه دیگرى متمسک شد که: مى ترسم زن و بچه ام را ابن زیاد در کوفه بکشد.

ایـنـجـا بـود کـه حـضـرت عـصـبـانى شد و فرمود: ویرانى خانه و مزرعه، موجب جواز قتل فرزند پـیـامبر صلی الله علیه و آله نمى شود، لذا او را نفرین کرد و فرمود: خداوند تو را در رختخوابت ذبح کند و در روز قیامت تو را مورد بخشش قرار ندهد و امیدوارم که از گندم عراق نخورى مگر مقدار کم.

عمر سعد با استهزا گفت: اگر گندم نخوردیم از جو خواهیم خورد.(1)

ابـن حـجـر نـقـل مى کند که روزى عمر سعد به امام حسین علیه السلام گفت: جمعى از نادانان مى گویند که من قاتل شما هستم. حضرت فرمود: اینان سفیه نیستند و درست مى گویند.

ابـن حـجـر نـقـل مى کند که روزى عمر سعد به امام حسین علیه السلام گفت: "ان قوما من السفها یزعمون انی اقتلک؛ جمعى از نادانان مى گویند که من قاتل شما هستم. حضرت فرمود: اینان سفیه نیستند و درست مى گویند.(2)

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢٧ | ٧:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
ورود به کربلا و اتفاقاتی که رخ داده است... نزول امام حسین علیه‏السلام به زمین کربلا(1) روز پنجشنبه دوم محرم سال شصت و یک بوده است.(2)

در مقتل ابى اسحاق اسفراینى آمده است که: امام علیه‏السلام با یارانش سیر مى‏کردند تا به بلده‏اى رسیدند که در آنجا جماعتى زندگى مى‏کردند، امام از نام آن بلده سؤال نمود.

پاسخ دادند: شط فرات است.

آن حضرت فرمود: آیا اسم دیگرى غیر از این اسم دارد؟

جواب دادند: کربلا .

پس گریست و فرمود: این زمین، به خدا سوگند زمین کرب و بلا است! سپس فرمود: مشتى از خاک این زمین را به من دهید، پس آن را گرفته بو کرد و از گریبانش مقدارى خاک بیرون آورد و فرمود: این خاکى است که جبرئیل از جانب پرودگار براى جدم رسول خدا آورده و گفته که این خاک از موضع تربت حسین است، پس آن خاک را نهاد و فرمود: هر دو خاک داراى یک عطر هستند!

در تذکره سبط آمده است که امام حسین پرسید: نام این زمین چیست؟

گفتند: کربلا . پس گریست و فرمود: کرب و بلأ. سپس فرمود: ام سلمه مرا خبر داد که جبرئیل نزد رسول خدا بود و شما هم نزد ما بودى، پس شما گریستى، پیامبر فرمود: فرزندم را رها کن! من شما را رها کردم، پیامبر شما را در امان خودش نشاند، جبرئیل گفت: آیا او را دوست دارى؟ فرمود: آرى! گفت: امت تو او را خواهند کشت، و اگر مى‏خواهى تربت آن زمین که او در آن کشته خواهد شد به تو نشان دهم! پیامبر فرمود: آرى! پس جبرئیل زمین کربلا را به پیامبر نشان داد.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢٧ | ۱:٠۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

با سلام خدمت دوستان گرامی

با توجه به فرارسیدن ماه محرم قصد داریم انشالله در طول این ماه چند مطلب خوب و تاثیرگذار را خدمتتان تقدیم کنیم باشد که مقبول درگاه حق و امام حسین (ع)  افتد. آمین! 

 

 

 

محرّم ماه آگاهی، ماه شکوفایی، ماه سوگواری و ماه عشق است. محرّم ماه آزادی و رهایی، ماه رشد و بالندگی، ماه جوشیدن و اندیشیدن، و ماه فانی شدن و به ابدیت پیوستن است. محرّم مدرسه عشقی است که باید درآن درس آموخت. محرابی است که باید در آن به نماز عشق ایستاد و نردبانی است که باید از آن بالا رفت تا به لقای حق شتافت.

هرروز عاشورا و هر سرزمین کربلاست

عاشورا سالروز عروج خونین سبک بالان عاشقی است که با شهادت خویش حماسه جاودانه و با شکوهی در تاریخ آفریدند. عاشورا چشمه نوری است که سیاهی ها و تاریکی ها را از جان می شوید و زلالی و پاکی را سخاوتمندانه به آن هدیه می کند. فریاد سرخی که از خاک تفتیده کربلا برخاست، طنین بیدارباشی بود که تمامی اعصار و قرون را درنوردید و با رنج مظلومان تاریخ آمیخته شد و به ابدیت پیوند خورد. نه کربلا به یک سرزمین محدود می شود و نه عاشورا در غروب یک روز پایان می یابد.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢٢ | ٦:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

انالله و انا الیه راجعون

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست،

 هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود،

صحنه پیوسته بجاست،

 خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

       بانهایت تاسف و تأثر درگذشت پدری مهربان و همسری دلسوز و زحمتکش مرحوم  مغفور شادروان

 حاج رمضانعلی رفیع 

را به اطلاع کلیه همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند.

 مراسم تشییع جنازه امروز شنبه ساعت 30/8 صبح از مقابل منزل پسر آن مرحوم (مرتضی) در تهران به سمت بهشت زهرا جهت تغسیل و نماز و بعد از آن عزیمت به سمت روستای اردیب جهت تدفین انجام خواهد شد.

مدیر وبلاگ آبشکوه و کلیه همشهریان:مصیبت وارده را به همسر و فرزندان داغدار آنمرحوم آقایان: حاج محمد حسین ،حسن ، مجتبی، مرتضی و مصطفی و داماد ایشان آقای رحمتی و کلیه بستگان و آشنایان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبر و شکیبایی مسئلت می نماید.موضوعات مرتبط: خبر , تسلیت

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۱۸ | ٥:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سایت سفیرخور در مطلبی نوشت: چند مدتی است که شاهد این هستیم که دیگر اتوبوس های مشهد از مسیر های مواصلاتی شهرستان به این شهر زیارتی عبور نمی کنند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای همشهریان شده است.چه مسافرانی که ساعت ها منتظر رسیدن اتوبوس برای عزیمت به اصفهان می مانند چه کسانی که برای زیارت امام هشتم عازم مشهد مقدس هستند. علت را که جویا شدیم گفتند: وضعیت جاده ها خراب است و باعث تصادف و جان باختن مسافران می شود و از سوی دیگر اتوبوس هایی که بنا به اظهار راننده های آن ها بیش از ۱۵ سال است که در مسیر اصفهان به مشهد از جاده خور یا جندق عبور می کنند و حال با تغییر مسیر دچار چالش هایی شده اند.درتماس تلفنی با چند نفر از راننده های این مسیر، همه اظهار داشتند که در مسیر جدید (اصفهان-گرمسار-مشهد) معروف به حرم تا حرم، ضمن طولانی بودن و افزایش ۱۳۰کیلومتری مسیر، در یک سفر رفت و برگشت باید حدود یک میلیون و 300هزار ریال نیز عوارض پرداخت شود.رانندگان همچنین عنوان می کنند در طول مسیر قبلی، مسافرانی با مقصد نایین، انارک، خور، جندق، فرخی، طبس، تربت حیدریه و... نیز می توانستند سوار اتوبوس شوند که حال علاوه بر بلاتکلیفی مسافران این مسیر، رانندگان نیز درصد بالایی از مسافران خود را از دست داده اند.درصحبت با یکی از مسئولین شرکت های مسافربری شهرکرد بیان داشت که این بخشنامه فقط مختص اتوبوس های با مبدا اصفهان است و شامل دیگر شهرها نمی شود اما ماموران پلیس راه از ثبت ساعت تمامی اتوبوس ها خود داری می کنند.در این رابطه در بین مردم شهرهای مسیر نیز نارضایتی های زیادی دیده می شود که در این رابطه مردم شهرستان خوروبیابانک، طوماری با امضای صدها نفر از مردم آماده کرده اند.سربازی که به علت نبود وسیله برای رفتن به اصفهان اضافه خدمت نصیبش می شود، کارگری که به همین دلیل از کار خود بازمی ماند و دانشجویی که کلاس درس خود را از دست می دهد و نمونه های دیگر حاصل این بی تدبیری است.در ابتدا گفته می شد که این طرح تا پایان شهریور ماه سال جاری ادامه می یابد ولی با شروع مهرماه و پایان یافتن مسافرت های تابستانی، هنوز شاهد جلوگیری از تردد اتوبوس های مشهد در مسیر خوروبیابانک هستیم.در منظقه ای کویری با وسعت بسیار زیاد و فاصله بیش از ۴۰۰کیلومتر از مرکز استان که حضور جمعیت برای تامین امنیت این منطقه بسیار حائز اهمیت است، عبور این وسایل نقلیه، کم ترین کمک به مردم جهت احیا و ابقا در کویر بوده که متاسفانه این هم دریغ شد.چند مدتی است که شاهد این هستیم که دیگر اتوبوس های مشهد از مسیر های مواصلاتی شهرستان به این شهر زیارتی عبور نمی کنند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای همشهریان شده است.چه مسافرانی که ساعت ها منتظر رسیدن اتوبوس برای عزیمت به اصفهان می مانند چه کسانی که برای زیارت امام هشتم عازم مشهد مقدس هستند. علت را که جویا شدیم گفتند: وضعیت جاده ها خراب است و باعث تصادف و جان باختن مسافران می شود و از سوی دیگر اتوبوس هایی که بنا به اظهار راننده های آن ها بیش از ۱۵ سال است که در مسیر اصفهان به مشهد از جاده خور یا جندق عبور می کنند و حال با تغییر مسیر دچار چالش هایی شده اند.درتماس تلفنی با چند نفر از راننده های این مسیر، همه اظهار داشتند که در مسیر جدید (اصفهان-گرمسار-مشهد) معروف به حرم تا حرم، علی رغم طولانی بودن و افزایش ۱۳۰ کیلومتری مسیر، در یک سفر رفت و برگشت باید حدود ۱۳۰ هزار تومان نیز عوارض پرداخت کنند.در دیگر قسمت از صحبت های راننده ها مشاهده می شود که علاوه بر مسافرین با مقصد مشهد، مسافران با مقصد خور، جندق، فرخی، طبس، تربت حیدریه و … نیز مسافرانی بوده اند که حال بلاتکلیف اند و اتوبوس هایی که بنا به گفته ی راننده ها ۸۰ الی ۹۰ درصد مسافران خود را از دست داده اند.با یکی از مسئولین شرکت های مسافربری شهرکرد که صحبت کردیم و ماجرا را جویا شدیم بیان داشت که این بخشنامه فقط مختص اتوبوس های با مبدا اصفهان می باشد و شامل دیگر شهرها نمی شود اما ماموران پلیس راه از ثبت ساعت اتوبوس ها خود داری می کنند.در بین مردم شهر نیز نشان از نارضایتی دیده می شود و آن از طوماری که صدها نفر با امضا آن را تایید نموده اند مشهود است.سربازی که به علت نبود وسیله برای رفتن به اصفهان اضافه خدمت نصیبش می شود، کارگری که به همین دلیل از کار خود باز می ماند و دانشجویی که کلاس درس خود را از دست می دهد و نمونه های دیگر حاصل این بی تدبیری است.در منظقه ای کویری با وسعت بسیار زیاد و فاصله بیش از ۴۰۰ کیلومتر از مرکز استان و فاصله حداقل ۳۰۰ کیلومتری از مراکز استان های همجوار که حضور جمعیت برای تامین امنیت این منطقه حائز اهمیت است،عبور این وسایل نقلیه، کمترین کمک به مردم جهت احیا و ابقا در کویر می باشد.در ابتدا گفته می شد که این طرح تا پایان شهریور ماه سال جاری ادامه می یابد و با با شروع مهرماه و پایان یافتن مسافرت های تابستانی، مسیر قبلی دوباره راه اندازی می شود ولی اکنون با گذشت ۹ روز از پایان مسافرت ها هنوز شاهد جلوگیری از ورود اتوبوس های مشهد به خوروبیابانک هستیم و همچنان جاده گرمسار میزبان اتوبوس هایی است که بیش از ۱۰ سال راه خود را از مسیرهای خور و جندق پیموده و در بین مردم شهرستان جایگاهی پیدا کرده اند.پایگاه تحلیلی خبری سفیرخور از طرف مردم فهیم شهرستان خوروبیابانک خواستار پیگیری مسئولین امر و پاسخگویی برای حل این معضل می باشد و تا حصول نتیجه به پیگیری خود ادامه خواهد داد.

آبشکوه: ما نیز به عنوان یک شهروند شهرستان خوروبیابانک و از روستای اردیب ضمن تایید نوشته بجا و خوب سایت وزین سفیر خور! خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی نماینده محترم سید بزرگوارمان و نیز جناب دکتر یا مهندس رضوی معاون محترم دفتر مناطق روستایی معاون اول رییس جمهور و ویر مسکن و شهرسازی و نیروی انتظامی و سایر مسوولین مملکتی هستیم و تا حصول نتیجه به پیگیری خود ادامه می دهیم.موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۱٥ | ٦:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

آبشکوه:

روز ملی روستا توسط شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور ارج نهادن به روستائیان و فرهنگ روستائی تصویب شد.

 بر اساس تصمیمات جلسه مورخ 02/07/1393دستگاههای فرهنگی کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد به منظور ارج نهادن به روستائیان عزیز و فرهنگ روستائی تعیین یک روز به نام «روز ملی روستا» به شورای فرهنگ عمومی کشور پیشنهاد شود.

بر این اساس، طی درخواست مرکز توسعه روستایی، 15 مهرماه به عنوان روز ملی روستا توسط شورای فرهنگ عمومی کشور تصویب شد.

موضوع برای تصویب نهایی و درج این مناسبت در متن تقویم رسمی کشور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال و شورای یاد شده در جلسه 736 مورخ 24 شهریور ماه سال 1393، 15 مهرماه را به عنوان روز روستا تصویب کرد.

مصوبه مذکور توسط رئیس مرکز توسعه روستایی به استانداران سراسر کشور ابلاغ و مقرر شد اقدامات لازم از سوی مراجع ذیربط جهت تجلیل از جایگاه روستائیان و روستانشینان به مناسبت این روز بعمل آید.

و اما چند نکته:

اول اینکه سال گذشته و به همت معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم معاون امل رییس جمهور همایشی با نام"همایش ملی روز روستا" در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد!!! بله درست شنیده و دیده اید در تهران و در سالن سران اجلاس !که بسیاری از روستاییان عزیز کشورمان اسم چنین سالن مجللی را هم هنوز نشنیده اند چه برسد به اینکه دیده باشند؟؟؟؟

دوم اینکه حالا همایشی برگزار شد و دست مریزاد به برگزار کنندگان آن!! سوال اینست که دستاوردهای آن به جز حیف و میل اموال و بیت المال _البته با ادعای خزانه خالی !!!!-چه بود و چه اتفاق مهمی برای کشاورزان رخ داد به جز اینکه طی سال 93 تا بحال کشاورزی و کشاورزان ما به رکود و در برخی مناطق به ورشکستگی رسیده اند!!(ماجرای هندوانه هایی که کشاورزان حاضرند معدوم کنند اما به دلیل عدم صرفه اقتصادی آنرا نمی فروشند و .... را یادتان که هست!!!)

سوم اینکه مطابق مصوبه و ابلاغیه دولت به تمامی استانداران ، مقرر شد اقدامات لازم از سوی مراجع ذیربط جهت تجلیل از جایگاه روستائیان و روستانشینان به مناسبت این روز بعمل آید. سوال اینجاست که خداییش چند تا استاندار اینکار را کردند و چند تا فرماندار این کار را کردند و نتایج آن چه شد؟؟؟!!!! ما که در روستا و شهرمان ندیدیم شما چطور؟؟؟

چهارم پیشنهادی دارم و آن اینکه بیایید به جای برگزاری این گونه همایش ها، نمایش ها!!! و این نوع ابلاغیه ها و دستورات، قدردان زحمات روستاییان به واقع باشیم و با برنامه ریزی صحیح و اصولی کاری کنیم که روند مهاجرت روستا به شهر متوقف و معکوس شود و این میسر نمی شود جز به خدمت به بندگان خدای روستایی و بردن امکانات و خدمات به سطح روستاها و دیدن مشکلات آ،ها از نزدیک!!!موضوعات مرتبط: دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۱٥ | ٥:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

انالله و انا الیه راجعون

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست،

 هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود،

صحنه پیوسته بجاست،

 خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

       بانهایت تاسف و تأثر درگذشت مادری مهربان و همسری دلسوز مرحومه  مغفوره شادروان

 بانو قمر خاکساری 

را به اطلاع همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند.

 مراسم تشییع جنازه فردا چهارشنبه ساعت 7 صبح از مقابل منزل آن مرحومه انجام خواهد شد.

مدیریت و همکاران وبلاگ آبشکوه و کلیه همشهریان:مصیبت وارده را به فرزندان داغدار آنمرحومه و کلیه بستگان و آشنایان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحومه مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبر و شکیبایی مسئلت می نماید.موضوعات مرتبط: تسلیت

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۱٥ | ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به هفت رنگ پاییز زیبای اردیب سلام ، سلام به مهر! ماه درس و مشق و مدرسه! سلام من به تو دانش آموز عزیز! باز هم مهر آمد مدرسه ها باز شد و ...! همکلاسیهای قدیمی یادش بخیر زنگ تفریح ، ورزش، ترس از درس ریاضی ،شیطنتهایمان،مبصرهای بداخلاق کلاس، اسمهای روی تخته سیاه وچند ضربدر، چوب معلم ،دعواهایمان،خندیدنهایمان ، بار و بندیل بستن به قصد درس خواندن و رفتن به دیار غربت!!!، خانه اجاره کردن، تخم مرغ نیمرو خوردن هر روز ظهر در دیار غربت و ....!! افسوس که زود گذشت .... و حالا ما مانده ایم و یک دنیا خاطرات تلخ و شیرین از آن دوران غریبانه و سخت اما با لذت و حلاوت!!

دوست عزیز اردیبی هر کجا هستی سلامت باشی و در هر لباسی که به مملکتت خدمت می کنی سربلند و سرافراز باشید!!لطفا برای تجدید خاطره هم که شده ما را با ذکر خاطره ای و یا عکسی میهمان کنید!

لطفا در قسمت نظرات برای دوستان دوران تحصیلتان پیام بگذارید وتجدید خاطرات کنید 

 

اولین روز دبستان بازگرد

کودکی ها، شاد و خندان باز گرد

باز گرد ای خاطرات کودکی

بر سوار اسب های چوبکی

خاطرات کودکی زیباترند

یادگاران کهن مانا ترند

درسهای سال اول ساده بود

آب را بابا به سارا داده بود

درس پند آموز روباه و خروس

روبه مکار و دزد و چاپلوس

روز مهمانی کوکب خانم است

سفره پر از بوی نان گندم است

کاکلی گنجشککی باهوش بود

فیل نادانی برایش موش بود

با وجود سوز و سرمای شدید

ریز علی پیراهن از تن می درید

تا درون نیمکت جا می شدیم

ما پر از تصمیم کبری می شدیم

پاک کن هایی ز پاکی داشتیم

یک تراش سرخ لاکی داشتیم

کیفمان چفتی به رنگ زرد داشت

دوشمان از حلقه هایش درد داشت

گرمی دستانمان از آه بود

برگ دفتر ها به رنگ کاه بود

مانده در گوشم صدایی چون تگرگ

خش خش جاروی با پا روی برگ

همکلاسیهای من یادم کنید

باز هم در کوچه فریادم کنیدموضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۱۳ | ٥:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

اعمال غدیر چیست؟اعمال عید غدیر

در باب عید غدیرآمده است:روز عید غدیر عید الله الاکبر و عید آل محمّد(ص) است و در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که از آنجناب پرسیده شد آیا مسلمانان را غیر از جمعه و فطر و قربان عیدی هست؟

 فرمودند:آری. عیدی هست که حرمتش از همۀ اعیاد بیشتر است.

 راوی گفت: کدام عید است؟

 حضرت فرمودند: روزی است که پیامبر(ص) امیر المومنین علی(ع) را به جانشینی خود نصب فرمود و اعلام کرد: هر که من مولا و آقای اویم، پس علی مولا و آقا و پیشوای اوست و آن روز هیجدهم ذی الحجه است.

 راوی گفت: در آن روز چه کار باید انجام داد:

 فرمود: باید روزه بدارید و عبادت کنید و محمد و آل محمد(ص) را یاد کنید و بر ایشان صلوات فرستید. رسول خدا(ص)، علی(ع) را وصیّت کرد که این روز را عید گرداند و هر پیامبری به جانشین خویش وصیّت می کرد این روز را عید گرداند.

 و در حدیثی از امام رضا(ع) خطاب به ابن ابی نصر بزنطی آ مده است که فرمود: ای پسر ابی نصر! هر کجا که باشی بکوش روز عید غدیر نزد قبر مطهّر حضرت امیر المومنین حاضر شوی. به درستی که خداوند می آمرزد در این روز از هر مرد و زن مومن گناه شصت سال ایشان را؛ و از آتش دوزخ آزاد می کند دو برابر آنچه که در شبهای قدر و فطر و ماه رمضان آزاد کرده است و پرداخت یک درهم در این روز به برادران مومن برابر با هزار درهم در اوقات دیگر است؛ و در این روز به برادران مومن خود نیکی و احسان کن و هر مرد و زن مومن را شاد گردان. به خدا سوگند اگر مردم فضیلت این روز را چنان که باید بدانند، هر آینه فرشتگان با ایشان هر روز ده مرتبه مصافحه کنند.

 برای این روز شریف اعمال زیادی وارد شده که ما به اختصار به بعضی از این اعمال اشاره می کنیم. (جهت تفصیل بیشتر به کتاب شریف مفاتیح الجنان مراجعه شود.)

 1- روزه.

 2- غسل کردن.

 3- زیارت حضرت علی(ع) که یکی از آنها زیارت "امین الله" است.

 4- خواندن دعای "ندبه".

 5- چون مؤمنی را ملاقات کند، این تهنیت را بگوید: «الحمد الله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایه امیر المومنین و الائمه المعصومین علیهم السلام.»

 و برای این امور فضیلت بسیاری ذکر شده است:

 پوشیدن لباسهای نیکو - زینت کردن - استعمال بوی خوش - شادی کردن و شاد نمودن شیعیان امیر المومنین - گذشت از تقصیر شیعیان - برآوردن حاجت آنان - صله رحم - اطعام اهل ایمان - شکر و سپاس به خاطر نعمت بزرگ ولایت و...موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۸ | ٦:۳۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

ای گوهر بحر آفرینش

وی چشم و چراغ اهل بینش

همنام علی مرتضایی

سرتا به قدم خدانمائی

امروز که دل قرین شادیست

میلاد تو ای امام هادی است

میلاد تو برهمه مبارک

بر مهدی فاطمه مبارکموضوعات مرتبط: ائمه اطهار , مناسبت , ولادت

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۸ | ۱:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

با سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز و گرامی!

چند خبر کوتاه فرهنگی از شهرستان خوروبیابانک را تقدیم می نمایم. حوانندگان محترم برای مطالعه ادامه خبرها می توانند به پایگاه اطلاع رسانی پیام خور به نشانی http://www.payamekhoor.i مراجعه بفرمایند.

 

1-مراسم تودیع و معارفه امام جمعه شهر خور برگزار شد
مراسم تودیع و معارفه امام جمعه شهر خور با حضور حجت الاسلام و المسلمین صالحیان مسئول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان اصفهان، نماینده محترم مردم نایین و خوروبیابانک در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسئولین ، اعضای ستاد نماز جمعه خوروبیابانک و خانواده معزز شهدا برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام خور، در جلسه شورای اداری شهرستان خوروبیابانک که صبح روز پنجشنبه در سالن آمفی تئاتر خور برگزار شد از زحمات حجت الاسلام و المسلمین اکبر ذوالفقاری امام جمعه سابق خور تقدیر و حجت السلام و المسلمین مهدی نژاد به عنوان امام جمعه جدید خور منصوب شدند.

2-راهپیمایی نمازگزاران خور علیه آل سعود برگزار شد
نمازگراران خوری پس از اقامه نماز جمعه با شرکت در راهپیمایی انزجاز خود از خیانت های دولت بی کفایت سعودی را به شدت محکوم کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام خور همزمان با سراسر کشور مردم مومن و انقلابی خور پس از اقامه نماز جمعه با شرکت در راهپیمایی برائت از آل سعود، انزجار و نفرت خود را نسبت به جنایات آل سعود در منطقه منا اعلام کردند.
3-اولین نشست امام جمعه جدید خور با طلاب
اولین نشست امام جمعه جدید با طلاب و روحانیون خوری مقیم قم برگزار شد .
4-افتتاح پایگاه بسیج امام سجاد علیه السلام در شهرداری خور
با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در خصوص اهداف بسیج در جامعه و تاکید بر گسترش هر چه در ادارات و جامعه ، صبح امروز با حضور فرماندار ،فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان و جمعی از روسای ادارت پایگاه بسیج امام سجاد (ع) شهرداری افتتاح گردید .

5- عزیمت کاروان زیارتی همشهریان اردیبی از حسینیه صاحب الزمان(عج) به مشهد مقدس

آبشکوه: این کاروان با دو دستگاه اتوبوس عصر روز دوشنبه مورخ 30/6/94 از محل حسینیه عازم مشهد مقدس شدند تا پس از زیارت و شرکت در مراسمات مختلف از جمله دعای عرفه و نماز جمعه و ... انشالله روز شنبه (امروز) به سلامتی به تهران بازگردند.

خوشا به سعادتشان و زیارتشان مقبول درگاه حق انشالله!موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٤ | ٦:۳۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 

 

 

 

 

31شهریورماه 1359 رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی، جنگی تمام‌عیار را علیه ایران آغاز و صدام حسین معدوم با لغو یک‌جانبه قرارداد 1975 الجزایر، جنگی نابرابر را در شرایطی به ایران اسلامی تحمیل کرد که کشورمان از جانب استکبار جهانی به‌ویژه امریکا تحت فشارهای متعدد و شدیدی قرار داشت. در داخل نیز جناح‌های وابسته به غرب و شرق با ایجاد جوی  مسموم و راه‌اندازی ترور شخصیت‌های تاثیرگذار و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم، درصدد تضعیف انقلاب اسلامی بودند.

 جنگ که شروع شد کشور هیچ‌گونه آمادگی برای پذیرش یک جنگ تمام‌عیار نداشت، اما با هدایت‌ها و رهبری‌های حکیمانه امام خمینی، کشور توانست خود را پیدا کند و فرزندان راستین انقلاب اسلامی ضمن پایان‌دادن به اقدامات کور گروهک‌های نفاق و ایادی استکبار در داخل کشور، خود را به سرزمین‌های موردتجاوز رسانده و با دلاورمردی در هشت سال جنگ نابرابر با حماسه‌آفرینی‌ها و رشادت‌های خود، دستاوردهایی را به ارمغان آوردند که چشم طمع بیگانگان به این مرز پرگهر کور شد. دوران سراسر حماسه و ایثار ملت ایران که اکنون به "دوران دفاع مقدس" مشهور است، دوره پر از راز و رمزی است که در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و فرهنگی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

 این دفاع قهرمانانه ملت ایران، نبردی تاریخ‌ساز بود که پایمردی و فداکاری یک ملت را در مقابل تمامیت استکبار جهانی به منصه ظهور گذاشت. جنگ 8 ساله و مقاومت بی‌نظیر ملت ایران در آن دوران سراسر مقاومت، اوج هم‌بستگی ملی را نمایان کرده است؛ به‌طوری‌که جوانان این مرزوبوم با هر سلیقه و عقیده‌ای در آن حضور داشته و سهیم بوده‌اند. اقشار، گروه‌ها، اقلیت‌های مذهبی، اقوام و ... همه، به‌نوعی در دفاع مقدس و مردمی 8 ساله حضور داشته‌اند. این حضور غیرتمندانه با ابتکارات، نوآوری‌ها، خلاقیت‌ها و اقدامات منحصربه‌فردی همراه بوده ‌است که در تاریخ بشر کم‌نظیر یا حتی بی‌نظیر بوده و  برکات و دستاوردهای گرانبهایی را برای کشورمان به ارمغان آورده است.  

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , جنگ تحمیلی , دفاع مقدس
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۱ | ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

... تا غروب آفتاب دستش رو به آسمان بلند بود و با تضرع اشک می‌ریخت ... تا بالاخره بخشیده شد...

 نهم ذیحجه (در ایران، فردا پنجشنبه) روز عرفه است. خداوند متعال در این روز به سه مکان و سه گروه از انسانها، توجه ویژه دارد:
 

1. کربلا و زائران امام حسین (ع).

 2.  صحرای عرفات (در نزدیکی مکه) و حجاج بیت الله.
 3  .  هر جا از دنیا که دستی به سوی او بلند شود و دلی بشکند.
 چرا «عرفه»؟
 ـ آنگاه که جبرئیل (ع) مناسک حج را به حضرت ابراهیم (ع) می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت : «عرفت؟» یعنی «یاد گرفتی؟» و او پاسخ داد آری. لذا به این نام خوانده شد.
 ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: مناسبت , دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/٧/۱ | ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()