از قیام مظلومانه حسینی تا غیبت غریبانه مهدوی سالار شهیدان حضرت امام حسین (علیه السلام) در آن شبی که از مدینه خارج می شدند به زیارت قبر جدشان رسول الله(صلی الله علیه و آله) رفتند و عرض کردند: درود بر تو ای رسول خدا! من حسین، فرزند فاطمه... هستم و نوه تو که مرا در میان امت خود به جای نهادی، .... گواه باش که این مردم دست از یاری من برداشتند و مرا ضایع کردند و از من نگهبانی نکردند و این است شکوه من نزد تو تا تو را دیدار کنم. [1]

امام حسین(علیه السلام) به اراده و خواست خود از مدینه بیرون نرفت. حرکت شبانه ایشان در اواخر ماه رجب به همراه خانواده در شرایطی بود که بر اثر اصرار یزید در بیعت گرفتن از ایشان جان مبارکشان در خطر بود. این نوشتار در پی آن است که به مشابهت موقعیتی که امام حسین(علیه السلام) درگیر آن شدند با شرایطی که حضرت مهدی(علیه السلام) را ناگزیر از غیبت کرد اشاره کند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۳٠ | ٦:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
به نقل از پیام خور:
با توجه به اجرای برنامه پزشک خانواده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و نیاز به نیروی آزمایشگاه تعداد ۱ مجوز به کارگیری رشته شغلی آزمایشگاه ترجیحا مرد و بومی ودارای مدرک کاردانی یا بالاتر در رشته علوم آزمایشگاهی جهت جذب در شبکه بهداشت و درمان شهرستان خوروبیابانک صادر گردیده است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت نام تا مورخ ۹۴/۰۸/۲۱ به  شبکه بهداشت و درمان شهرستان خوروبیابانک واحد کارگزینی مراجعه یا با شماره تلفن ۴۶۳۲۲۰۳۰-۰۳۱
داخلی ۶ واحد کارگزینی تماس حاصل فرمایید.
 


موضوعات مرتبط: خبر , استخدام

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٢٥ | ٥:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
* محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده ، و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.

* محرم ماهی است که به وسیله سید مجاهدان و مظلومان اسلام زنده شده ، و از توطئه عناصر فاسد و رژیم بنی امیه، که اسلام را تا لب پرتگاه برده بودند ، رهایی بخشید.

* این خون سید الشهدا است که خونهای همه ملت های اسلامی را به جوش می آورد .
* ماه محرم برای مذهب تشیّع ماهی است که پیروزی، در متن فداکاری و خون به دست آمده است.

* محرم ماه نهضت بزرگ سید شهیدان و سرور اولیای خداست، که با قیام خود در مقابل طاغوت، تعلیم سازندگی و کوبندگی به بشر داد، وراه فنای ظالم و شکستن ستمکار را به فدایی دادن و فدایی شدن دانست. واین خود سرلوحۀ تعلیمات اسلام است برای ملتها تا آخر دهر.

ادامه مطلب ...


موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٢٥ | ٥:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سلام دوستان عزیز خواننده

این مطلب یک نقد همراه با تذکر به خود بنده در درجه اول و بعد به همه ی دوستان وبلاگ نویس اردیبی می باشد. انشالله که بر من خرده وارد نکینید و مطلب سازنده باشد!!

دیرزمانی نه چندان دور درست در اواسط سال 1385 به فکر ایجاد وبلاگی به نام و اسم اردیب و در جهت زنده کردن نام روستای زیبای اردیب افتادم. اینکه دلیل اینکار چه بود بماند برای بعدها و فرصتی دیگر...

اما در اواخر مهرماه 1385 با کمک یکی از دوستان همکارم(محمد هاشمی) موفق به طراحی وبلاگی با نام "افق اردیب" شدم.چند صباحی در این عرضه و با این نام کار کردم و بعد از رایزنی با برخی از دوستان فرهنگی و هنریف تصمیم گرفتم در راستای زنده نمودن یکی از اماکن متعلق به اردیب، نام وبلاگ را به آبشکوه تغییر دادم.

از مهرماه 1388 تا بحال با این اسم در فضای مجازی وب فعالیت می نمایم. در آن سالها دوست دیگر من هم  آقای عباس ثابتی در این فضا فعالیت می نمود.

از سال 1391 و به ناگاه مواجه شدیم با حجم  وبلاگ هایی که با نام اردیب متولد گردید و من هربار با آرزوی توفیق برای این عزیزان مطالبی را از سر تجربه چند ساله تقدیم و پیشکش حضور ایشان می نمودم..

گذشت و گذشت تا اینکه تا اینکه کار به جایی رسید که تعداد وبلاگهای اردیبی از تعداد انگشتان دو دست فراتر رفت و مرز 20 را نیز گذراند و با طراحی سایت توسط دو تن از نوجوانان عزیز به نام "اردیب سلام" اینموضوع وارد فاز جدیدی گردید.

این جای بسی خوشحالی و خرسندی ست که روستای اردیب در فضای مجازی در حال حاصر دارای 30وبلاگ و یک سایت می باشد اما نکته مهم چیز دیگری است که حالا عرض می نمایم...

بعد کیفیت را عرض می نمایم. تمامی وبلاگهای اردیبی به جز 2تا از آنها (که البته آن 2تا هم کمی کارشان کمرنگ شده است) بقیه وبلاگها طی 3 ماه اول شکل گیری بسیار فعال و خوب بودند و بعد از آن تحلیل رفتند و برخی از آنها از اواخر سال 91 هیچ مطلبی را درج ننموده اند و به نوعی فقط اسمی از آنها به یادگار مانده است...

این موضوع در حالی است که وبلاگهای دیگر منطقه خور هم به نوعی دچار همین مشکل هستند و باید فکری به حال آنها کرد.

اما در خصوص دلایل چرایی این اتفاق چند نکته به ذهن بنده حقیر خطور نموده است که تقدیم می نمایم.

1-ورود شبکه های اجتماعی و واتس آپ و وایبر و ...

2-سرعت پایین اینترنت مخصوصا در روستا و در کل در شهرستان خور

3-گرانی و هزینه بر بودن سایت و بلاگ

4-عدم آشنایی با نحوه ی گرداندن و مدیریت یک وبلاگ یا سایت

5- کمبود وقت برای این کار

.

.

.

البته افتحاری است برای بنده که به نقل  از رییس خبرگزاری شهرستان خور که در دیدار بنده با ایشان در شهرستان خور انجام شد ایشان بنده نوازی کردند و تنها وبلاگ فعال روستای اردیب که با بیشترین مراجعه کننده روزانه روبرو بوده است را "آبشکوه" اعلام نموده اندف اما اگر همین روال در بین وبلاگها طی شود دیری نمی کشد که بنده نیز بی انگیزه می شوم. پس بار دیگر به کمک هم در این فضا برای اعتلای نام اردیب و آبادانی وطن آبا و اجدادی مان به صورت جدی وارد شویم مطلب بگذاریم، نقد کنیم ، راهکار بدهیم و ... بگذاریم منتقدان هر چه می خواهند بگویند

پس یا علی مدد

 موضوعات مرتبط: دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٢٠ | ٦:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
مقایسه نهضت امام حسین (ع ) با سایر نهضتها و قیامها

 اوضاع جهان اسلام در زمان دو امام

شهادت امام حسین در سال 61 هجرى است و وفات امام صادق در سال 148، یعنى وفات هاى این دو امام هشتاد و منظور نشود!!! هفت سال با یکدیگر تفاوت دارد. بنابر این باید گفت : عصرهاى این دو امام در همین حدود هشتاد و هفت سال با همدیگر فرق دارد. در این مدت اوضاع دنیاى اسلامى فوق العاده دگر گون شد. در زمان امام حسین یک مساءله بیشتر براى دنیاى اسلام وجود نداشت که همان مساءله حکومت و خلافت بود، همه عوامل را همان حکومت و دستگاه خلافت تشکیل مى داد، خلافت به معنى همه خلافت به معنى همه چیز بود و همه چیز به معنى خلافت ؛ یعنى آن جامعه بسیط اسلامى که به وجود آمده بود به همان حالت بساطت خودش باقى بود، بحث در این بود که آن کسى که زعیم امر است کى باشد؟

 ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٢٠ | ٥:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
ماهیت قیام حسینى

شرایط سه گانه عظمت نهضت

مى دانیم که امام حسین نهضتى کرده است که شرایط سه گانه عظمت را دارا بوده است :

الف - مقدس بودن هدف و شخصى نبودن آن ، به خاطر انسانیت بودن آن تواءم یا فداکارى و گذشت از منافع فردى بوده است به همین دلیل بشریت اینگونه افراد را که مرز میان خود و دیگران را شکسته اند از خود مى داند و خود را از آنها مى داند، او را فداى امت و مصالح امت مى بیند.

ب - اینکه تواءم بوده با یک بصیرت قوى و نافذ، و آنچه دیگران در ظاهر نمى دیدند، او در خشت خام مى دیده است . به عبارت دیگر از محیط خودش پیش بود.

ج - اینکه نورى بوده که در میان یک ظلمت کامل درخشیده است . (350)

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱٧ | ٥:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
خطبهء حضرت زینب علیها السلام در کوفه  اینجا کوفه است، کوفه با دمشق خیلى فرق دارد، کوفه شهرى است که تا بیست سال پیش مرکز حکومت على ـ علیه السلام ـ بود. اینجا مرکز شیعیان بود. مردم اینجا ـ که بخشى از عراقیانند ـ طالب حکومت عدل اسلامى و خواهان آزادى از چنگ ستمگران و هواخواه اهل بیتند، اما حاضر نیستند بهاى (دستیابى به) چنین نعمتى را بپردازند!اینان، هم زندگى مادى و ثروت و ریاست مى خواهند، و هم آزادى از یوغ ستمگران، اما اگر فشارى بر آنان وارد شود، یا منافعشان را در خطر ببینند، دست از همهء آرمانهاى خود مى کشند! اینان شخصیتى دو گونه دارند، گرفتار نوعى تضاد درونى هستند، از یک سو پسر پیغمبر را با شور و حرارت دعوت مى کنند، و از سوى دیگر چون فشار بر آنان وارد مى شود نه تنها وعدهء خود را فراموش مى کنند، بلکه کمر به قتل او مى بندند، پس باید اینان را بیدار کرد، باید متوجه خطاهایشان ساخت، باید گفت که با قتل حسین بن على ـ علیه السلام ـ چه جنایت بزرگى مرتکب شده اند

ادامه مطلب..موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱٦ | ٦:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
ره آورد سفر اسیران- قسمت دوم 

درهم کوبیدن پشتوانهء فکرى امویان

معمولاً در جوامع بشرى، قدرتها و حکومتهاى ستمگر هر اندازه زور داشته باشند، بالاخره نیاز به یک پشتوانهء فکرى و فلسفى و عقیدتى دارند، یعنى به یک نظام اعتقادى نیاز دارند که تکیه گاه نظام اقتصادى و سیاسى و توجیه گر وضع موجود آنها باشد. به تعبیر دیگر، قدرتهاى حاکم ستمگر همواره در کنار ابزار سلطهء نظامى و پلیسى بر مردم، نیازمند ابزار فکرى و روانى نیز هستند تا مردم را براحتى رام و مطیع خود سازند، زیرا اگر مردم، مردمى دارى فکر و اندیشهء درست باشند و نظام حاکم بر خود را نظام فاسد و خائن بدانند، هرگز زیر بار آن نمى روند، از این نظر ضرورت یک پشتوانهء فکرى و عقیدتى براى این گونه حکومتها بخوبى روشن مى گردد. البته ممکن است این پشتوانهء فکرى بر حسب تفاوت جامعه ها، به صورت یک فلسفه، یک مکتب، یک <ایسم> و یا به صورت یک مذهب و اندیشهء مذهبى باشد.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱۳ | ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: شعار و فریاد مرگ بر آمریکای ملت ایران دارای پشتوانه قوی عقلانی و منطقی و برگرفته از قانون اساسی و تفکرات اصولی است که ظلم و ستم را بر‌نمی‌تابد

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان، مبارزه ملت ایران با استکبار را مبارزه ای «منطقی، خردمندانه و متکی بر تجربیات تاریخی» خواندند و با استناد به مشکلات و ضرباتی که به علت اعتماد به امریکا و ساده اندیشی برخی سیاسیون، در تاریخ معاصرِ کشور بوجود آمده افزودند: امریکا، همان امریکای قدیم است اما عده ای مغرض و یا ساده لوح تلاش می کنند این دشمن توطئه گر را در افکار عمومی ملت به فراموشی و غفلت بسپارند تا امریکا در فرصتی مناسب خنجر را از پشت فرو کند.

در این دیدار که در آستانه سیزده آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی انجام شد رهبر انقلاب، مقطع کنونی را دوره تثبیت عزت ملت و ترسیم نقشه پیشرفت ایرانیان دانستند و هوشیاری، آگاهی و بصیرت عمومی به ویژه جوانان را در این مقطع، بسیار مهم خواندند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱۳ | ٦:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 
دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان خور و بیابانک گفت : بر اثر باراش باران در شهرستان ،صبح امروز یک نفر جان خود را از دست داد.
آقای ایزدی افزود : خانمی 45 ساله، ساکن روستای چاه ملک پس از بارندگی و آبگرفتگی منزل، دچار برق گرفتگی شد و فوت کرد.
وی گفت :دیشب(دوشنبه شب) شهرستان خور و بیابانک شاهد بارش شدید باران بود که به همین علت شبکه برق،مزارع کشاورزی و 300 متر جاده های شهری و روستایی خسارت دیده است که میزان آن در دست بررسی است.
همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام خور، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: بر اثر بارش بارندگی و نزولات آسمانی در 48 ساعت گذشته مناطقی از این استان از جمله محور میمه – اصفهان و فرخی ، خور و چاه ملک در شهرستان خوروبیابانک دچار سیل و آبگرفتگی منازل شدند.
کریمی افزود: در شهر فرخی خوروبیابانک بر اثر شدت بارش باران و جاری شدن سیل 20 خانه دچار آبگرفتگی و 5 خانه نیز بین 40 تا 100 درصد تخریب شدند.
وی گفت: اعزام 15 امدادگر به مناطق سیل زده ، اسکان 200 نفر از افراد گرفتار در سیل ، رهاسازی 8 دستگاه خودرو گرفتار در سیل و توزیع پتو و کنسرو از جمله اقدامات امداد در 48 ساعت گذشته بوده است .
گفتنی است امدادگران اصفهانی در بارندگی های دو روز گذشته به 222 نفر از افراد گرفتار در سیل و آبگرفتگی امدادرسانی کردند.
 
منبع: خبرگزاری صدا و سیما


موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱٢ | ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
ره آورد سفر اسیران- قسمت اول 

اینک با توجه به این همه تبلیغات گسترده و زیانبار بر ضد خاندان پیامبر، اهمیت سفر باز ماندگان امام حسین ـ علیه السلام ـ به شام بخوبى روشن مى گردد، زیرا آنان در این سفر، آثار چهل سال تبلیغات مسموم کننده را از بین بردند و چهرهء کریه حکومت اموى را بخوبى معرفى کردند و افکار خفتهء مردم شام را بیدار و متوجه حقایق ساختند، به طورى که مى توان گفت هنگام باز گشت به مدینه حکم ارتشى فاتح را داشتند که ماءموریت خود را بخوبى انجام داده باشد!

در اینجا براى آنکه عظمت رسالت و ماءموریتى که پیام آوران قیام امام حسین ـ علیه السلام ـ انجام دادند، کاملاً روشن گردد بى مناسبت نیست به دو نمونهء تاریخى اشاره کنیم:

1ـ مصونیت خاندان امامت در فاجعهء حَرّه

پس از شهادت امام حسین ـ علیه السلام ـ همزمان با مناطق دیگر کشور اسلامى، اندک اندک شهر مدینه نیز که مرکز خویشاوندان پیامبر بود، به هیجان آمد. حاکم مدینه به گمان خود تدبیرى اندیشید و گروهى از بزرگان شهر را به <دمشق> فرستاد تا از نزدیک خلیفهء جوان را ببینند و از مراحم وى بر خوردار شوند تا شاید در باز گشت به مدینه مردم را به اطاعت از وى تشویق کنند

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱٠ | ٩:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به گزارش خبرنگار آبشکوه از اردیب، خدا را شکر باران پاییزی که از سحرگاه دیشب شروع شد و تا صبح ادامه داشت باعث خوشحالی کشاورزان و لطافت هوا در روستا شد. همچنین گزارش ها حکایت از این دارد که باران در شهرهای فرخی و خور از شدت بیشتر و خسارات احتمالی همراه بوده است.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱٠ | ۸:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

نقش زنان در روز عاشورا  سه گونه نقش زنان

زن در تاریخ سه گونه نقش داشته و یا مى توانسته است داشته باشد: یکى اینکه شى ء بوده و گرانبها و در نتیجه منفى محض و در ردیف قاصران بوده ، بى نقشى بوده در ردیف اشیاء گرانبها و در آن همان منطق کنج خانه و خدمت به مرد و زاییدن و شیر دادن ، بدون آنکه استعدادهاى روحى او رشد کند، بدون اینکه تعلیم و تربیت واقعى بیاید و شخصیت پیدا کند مى باشد که هر چه دست و پا شکسته تر بهتر و گرانبهاتر، هر چه بى زبان تر بهتر و گرانبهاتر، هر چه بى خبرتر گرانبهاتر و هر چه منفعل تر و بى هنرتر بهتر: یعنى از سه اصلى که شخصیت انسانى انسان را تشکیل مى دهد: آگاهى ، آزادى ، خلاقیت ؛ هر چه نداشته باشد بهتر. ولى در این نقش ، زن ملعبه فرد و مرد هست ، اما ملعبه جامعه مردان نیست .

نقش دوم این است که اساسا تفاوت مرد و زن را ندیده بگیریم ، و هر گونه حریم را که احترام زن و بسته به او است برداریم و زن را مورد دستمالى و بهره بردارى کامل قرار دهیم ، فاصله و حریم را به کلى از میان ببریم . در این نقش ، شخص بوده و عامل تاریخ ، امام بى بها و نقشش بیشتر در جهت تاریخ بوده است . به عبارت دیگر زن در آن نقش تا حدى عزیز و محبوب و گرانبها بود، امام ضعیف ، یک ضعیف گرانبها و یک شى ء گرانبها. و در نقش ‍ دوم یک نقش دوم یک شخص بود اما شخص بى بها.

نقش سوم و یا مکتب سوم آن است که شخص گرانبها باشد و آن به دو چیز وابسته است : یکى رشد استعدادهاى خاص انسانى یعنى علم ، آزاده ، قدرت ابتکار و خلاقیت ، و دیگر دورى از ابتذال ، و مورد بهره گیرى مرد بودن ، پس رشد استعدادها در عین نگه داشتن حریم . در این مکتب ، حریم و نه محبوسیت و نه اختلاط است .

 

 ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٦ | ٥:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
نتایج و پیامدهاى قیام عاشوراب ـ قیام مختار

در سال شصت و شش هجرى <مختار بن ابى عبید ثقفى> در عراق قیام کرد تا انتقام خون حسین ـ علیه السلام ـ را از قاتلان آن حضرت بگیرد.

مختار پس از ورود<مسلم بن عقیل> به کوفه، با او همکاى مى کرد، ولى همزمان با گرفتارى و شهادت مسلم، توسط عبید الله بن زیاد دستگیر و زندانى شد. او پس از حادثهء عاشورا به وساطت <عبد الله بن عمر>(شوهر خواهرش) نزد یزید، از زندان آزاد گردید و چون در آن ایام <عبد الله بن زبیر> در مکه قیام کرده خود را خلیفهء مسلمانان معرفى مى کرد، مختار رهسپار مکه شد و به همکارى با عبدالله بن زبیر پرداخت.

در سال شصت و چهار هجرى، پنج ماه پس از مرگ یزید، مختار چون آمادگى مردم عراق را جهت قیام و انقلاب بر ضد بنى امیه و بى میلى آنها را نسبت به حکومت عبدالله بن زبیر شنید، رهسپار کوفه گردید و فعالیت خود را آغاز کرد.]؛ّّ (13)

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٥ | ٥:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 ورود اهل بیت علیهماالسّلام به دارالا ماره عبیداللّه زیاد چون از ورود اهل بیت به کوفه آگه شد، مردم کوفه را از خاصّ و عام اذن عامّ داد لاجرم مجلس او از حاضر و بادى (1) انجمن آکنده شد، آنگاه امر کرد تا سر حضرت سیّد الشهداء علیه السّلام را حاضر مجلس کنند، پس آن سر مقدّس را به نزد او گذاشتند، از دیدن آن سر مقدّس سخت شاد شد و تبسّم نمود، و او را قضیبى در دست بود که بعضى آن را چوبى گفته اند و جمعى تیغى رقیق دانسته اند، سر آن قضیب (2) را به دندان ثنایاى جناب امام حسین علیه السّلام مى زد و مى گفت: حسین را دندانهاى نیکو بوده.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٤ | ٧:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 دفن اجساد طاهره شهداء  چون عمر سعد از کربلا به سوى کوفه روان گشت جماعتى از بنى اسد که در اراضى غاضریّه مسکن داشتند، چون دانستند که لشکر ابن سعد از کربلا بیرون شدند به مقتل آن حضرت و اصحاب او آمدند و بر اجساد شهداء نماز گزاشتند و ایشان را دفن کردند به این طریق که امام حسین علیه السّلام را در همین موضعى که اکنون معروف است دفن نمودند و على بن الحسین علیه السّلام را در پایین پاى پدر به خاک سپردند، و از براى سایر شهداء و اصحابى که در اطراف آن حضرت شهید شده بودند حُفره اى در پایین پا کندند و ایشان را در آن حفره دفن نمودند، و حضرت عبّاس علیه السّلام را در راه غاضریّه در همین موضع که مرقد مطهّر او است دفن کردند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٤ | ۱:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 ورود اهل بیت علیهماالسّلام به دارالا ماره  عبیداللّه زیاد چون از ورود اهل بیت به کوفه آگه شد، مردم کوفه را از خاصّ و عام اذن عامّ داد لاجرم مجلس او از حاضر و بادى (1) انجمن آکنده شد، آنگاه امر کرد تا سر حضرت سیّد الشهداء علیه السّلام را حاضر مجلس کنند، پس آن سر مقدّس را به نزد او گذاشتند، از دیدن آن سر مقدّس سخت شاد شد و تبسّم نمود، و او را قضیبى در دست بود که بعضى آن را چوبى گفته اند و جمعى تیغى رقیق دانسته اند، سر آن قضیب (2) را به دندان ثنایاى جناب امام حسین علیه السّلام مى زد و مى گفت: حسین را دندانهاى نیکو بوده. زید بن ارقم که از اصحاب رسول خدا صلى اللّه علیه و آله و سلّم بوده در این وقت پیرمردى گشته در مجلس آن مَیْشوم حاضر بود، چون این بدید گفت: اى پسر زیاد! قضیب خود را از این لبهاى مبارک بردار، سوگند به خداوندى که جز او خداوندى نیست که من مکرّر دیدم رسول خدا صلى اللّه علیه و آله و سلّم را بر این لبها که موضع قضیب خود کرده اى بوسه مى زد، این بگفت و سخت بگریست. ابن زیاد گفت: خدا چشمهاى ترا بگریاند اى دشمن خدا، آیا گریه مى کنى که خدا به ما فتح و نصرت داده است؟ اگر نه این بود که پیر فرتوت (سالخورده و خرف شده) گشته اى وعقل تو زایل شده مى فرمودم تا سرت را از تن دور کنند. زید که چنین دید از جا برخاست و به سوى منزل خویش شتافت آنگاه عیالات جناب امام حسین علیه السّلام را چو اسیران روم در مجلس آن مَیْشوم وارد کردند.

راوى گفت: که داخل آن مجلس شد جناب زینب علیهاالسّلام خواهر امام حسین علیه السّلام متنکره و پوشیده بود پست ترین جامه هاى خود را و به کنارى از قصر الا ماره رفت و آنجا بنشست و کنیزکان در اطرافش در آمدند و او را احاطه کردند.

ابن زیاد گفت: این زن که بود که خود را کنارى کشید؟ کسى جوابش نداد، دیگر باره پرسید پاسخ نشنید، تا مرتبه سوّم یکى از کنیزان گفت: این زینب دختر فاطمه دختر رسول خدا صلى اللّه علیه و آله و سلم است! ابن زیاد چون این بشنید رو به سوى او کرد و گفت: حمد خداى را که رسوا کرد شما را و کشت شما را و ظاهر گردانید دروغ شما را. جناب زینب علیهاالسّلام فرمود: حمد خدا را که ما را گرامى داشت به محمّد صلى اللّه علیه و آله و سلّم پیغمبر خود و پاک و پاکیزه داشت ما را از هر رجسى و آلایشى همانا رسوا مى شود فاسق و دروغ مى گوید فاجر و ما بحمد اللّه از آنان نیستیم و آنها دیگرانند.

ابن زیاد گفت: چگونه دیدى کار خدا را با برادر و اهل بیت تو؟ جناب زینب علیهاالسّلام فرمود: ندیدم از خدا جز نیکى و جمیل را؛ چه آل رسول جماعتى بودند که خداوند از براى قربت محلّ و رفعت مقام حکم شهادت بر ایشان نگاشته بود لاجرم به آنچه خدا از براى ایشان اختیار کرده بود اقدام کردند و به جانب مضجع خویش شتاب کردند ولکن زود باشد که خداوند ترا و ایشان را در مقام پرسش باز دارد و ایشان با تو احتجاج و مخاصمت کنند، آن وقت ببین غلبه از براى کیست و رستگارى کراست، مادر تو بر تو بگرید اى پسر مرجانه.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٤ | ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سلام دوستان عزیز همشهری

دیرزمانی نبود که روستای زیبای اردیب(ارابه) با بروبچه های خوب و بامرام و دوست داشتنی اش -که الحق و الانصاف یکی از پاکترین و بهترین بروبچه های شهرستان خوروبیابانک هستند- در دنیای مجازی فعالیتی نداشتند و قدر و جایگاه قدرت این رسانه را نمی دانستند!

 اما بعد از گذشت مدتی که فقط بنده و یکی از دوستان به تنهایی در این فضای مجازی نام ارابه(اردیب) را می بردیم و از تمامیت آن در این دنیای مجازی دفاع می کردیم! یواش یواش دوستان و جوانان سرشاز از توانمندی و تفکر ارابه ای دست به کار شدند و یکی یکی پای به این عرصه نهادند، تا جایی که در حال حاضر حدود 30وبلاگ و سایت از روستای زیبایمان اردیب مشغول به فعالیت در فضای رسانه ای مجازی هستند و ما این را به فال نیک می گیریم.

همین الان هم قصد دارم جدیدترین وبلاگ با نام "طنین اردیب(ارابه)" را خدمت دوستان عزیز معرفی نمایم که ضمن خوشامدگویی این دوست عزیز اردیبی برای ایشان آرزوی توفیق و سربلندی در این دنیای مجازی می نماییم.

آدرس وبلاگ:

http://taninordib./موضوعات مرتبط: معرفی وبلاگ

تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۳ | ۸:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()