بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ زَیِّنّى فیهِ بِالسَّتْرِ وَالْعَفافِ وَاسْتُرْنى فیهِ بِلِباسِ الْقُنُوعِ وَالْکِفافِ وَاحْمِلْنى فیهِ عَلَى الْعَدْلِ وَالاْنْصافِ وَ امِنّى فیهِ مِنْ کُلِّ ما اَخافُ بِعِصْمَتِکَ یا عِصْمَةَ الْخاَّئِفینَ

خدایا در این ماه مرا به زیور پوشش از گناه و پاکدامنى بیاراى و جامه قناعت و اکتفاى به مقدار حاجت را به برم کن و وادارم کن در این روز به عدالت و انصاف و ایمنیم بخش در آن از هر چه که از آن مى ترسم به نگهدارى خودت اى نگهدارنده ترسناکان

شرح دعا

اللّهمّ زَینّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ
خدایا روزی کن من را در ماه رمضان و به دو چیز زینت بده:

ستر و عفاف. ستر یعنی اینکه گناهان مردم را مخفی کنم. به ما چه ارتباطی دارد که فلانی عیب دارد؟ خوش به حال بنده‌ای که به عیب خودش می‌پردازد و به عیب دیگران کاری ندارد. اگر رفیقت هم عیب دارد به کسی نگو. غیبت حرام است و عمل چهل روز را از بین می‌برد و اعمال خوب غیبت کننده را در نامه اعمال شخص غیبت شونده می‌نویسند.

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: مناسبت , ماه رمضان
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٩ | ٧:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

بسم الله الرحمن الرحیم
اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ رَحْمَةَ الاْیْتامِ وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ وَاِفْشآءَ السَّلامِ وَصُحْبَةَ الْکِرامِ بِطَوْلِکَ یا مَلْجَاَ الاْمِلینَ

خدایا روزیم گردان در این ماه مهرورزى نسبت به یتیمان و خوراندن طعام و به آشکار کردن سلام و هم نشینى با کریمان به فضل و کرمت اى پناه آرزومندان

شرح فرازهای دعا

«اَللّهُمَّ ارْزُقْنی فیهِ رَحْمَةَ الاْیتامِ»

خدایا در ماه رمضان مهرورزی نسبت به یتیمان را روزی‌ام گردان. اگر قلب ما زنگ بزند، از چه دوایی می‌توان برای رفع آن استفاده کرد. برای این کار باید سحرها قرآن بخوانید تا قلبتان را جلا بدهید. همچنین جان انسان را استغفار سحر جلا می‌دهد و می‌توان با یتیم‌نوازی قلب را جلا داد.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: مناسبت , ماه رمضان
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٥ | ٦:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از تسنیم؛ در پی درگذشت شاعر نامدار و هنرمند ثابت قدم آقای حمید سبزواری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر  انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر کردند.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

با دریغ و تأسف خبر درگذشت شاعر نامدار معاصر جناب آقای حسین آقا ممتحنی معروف به حمید سبزواری را دریافت کردم. این نام ماندگار و پر افتخار، یادآور تلاش ارزنده ی هنرمندی سخت کوش و شجاع  در پشتیبانی از انقلاب در عرصه ی شعر و ادب است. حمید سبزواری، صریح و ثابت قدم و موقع شناس، هنر والا و فاخر خود را به خدمت گرفت تا انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن را از جنبه ی اثرگذار شعر روان و جذّّاب، تغذیه و تأمین کند. سرودها و منظومه های بلند و غزلها و قصیده های خوش ساخت و پر مضمون او، ثروت ادبیِ درخوری را تقدیم انقلاب کرد. با انقلاب زیست و برای اسلام و انقلاب سرود و وفادارانه در کنار انقلاب ماند. رحمت و رضوان خدا نصیب او باد. مصیبت درگذشت او را به خاندان گرامی و همه ی دوستداران بویژه همشهریان قدردان سبزواریش تسلیت عرض میکنم.

سید علی خامنه ای

23 خردادموضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٤ | ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

خطبه امیرالمومنین(ع) درباره ویژگی های قرآن

امیرالمومنین امام علی علیه السلام فرمودند: آگاه باشید! همانا این قرآن پنددهنده اى است که نمى فریبد، و هدایت کننده اى است که گمراه نمى سازد، و سخنگویى که هرگز دروغ نمى گوید. کسى با قرآن همنشین نشد مگر آنکه بر او افزود یا از او کاست، افزودن در هدایت و کاهش از کوردلى و گمراهى.

  آگاه باشید کسى با داشتن قرآن، نیازى ندارد، و بدون قرآن بى نیاز نخواهد بود، پس درمان خود را از قرآن بخواهید، و در سختیها از قرآن یارى بطلبید، که در قرآن درمان بزرگترین بیماریها یعنى کفر و نفاق و سرکشى و گمراهى است، پس به وسیله قرآن خواسته هاى خود را از خدا بخواهید، و با دوستى قرآن بخدا روى آورید، و به وسیله قرآن از خلق خدا چیزى نخواهید، زیرا وسیله اى براى تقرب بندگان بخدا، بهتر از قرآن وجود ندارد.
 
آگاه باشید، که شفاعت قرآن پذیرفته شده، و سخنش تصدیق مى گردد، آن کس که در قیامت، قرآن شفاعتش کند بخشوده مى شود، و آن کس که قرآن از او شکایت کند محکوم است، در روز قیامت ندادهنده اى بانگ مى زند که: (آگاه باشید امروز هر کس گرفتار بذرى است که کاشته و عملى است که انجام داده، جز اعمال منطبق با قرآن.)
 
پس شما در شمار عمل کنندگان به قرآن باشید، از قرآن پیروى کنید، با قرآن خد ا را بشناسید، و خویشتن را با قرآن اندرز دهید، و راى و نظر خود را برابر قرآن متهم کنید، و خواسته هاى خود را با قرآن نادرست بشمارید.
 
 
متن حدیث:
 
 
وَاعْلَمُوا اءَنَّ هَذا الْقُرْآنَ هُوَ النَّاصِحُ الَّذِی لا یَغُشُّ وَالْهادِی الَّذِی لا یُضِلُّ، وَالْمُحَدِّثُ الَّذِی لا یَکْذِبُ، وَ ما جالَسَ هَذا الْقُرْآنَ اءَحَدٌ إِلا قامَ عَنْهُ بِزِیادَةٍ اءَوْ نُقْصانٍ: زِیادَةٍ فِی هُدىً، وَ نُقْصَانٍ مِنْ عَمىً.وَاعْلَمُوا اءَنَّهُ لَیْسَ عَلى اءَحَدٍ بَعْدَ الْقُرْآنِ مِنْ فاقَةٍ، وَ لا لِاءَحَدٍ قَبْلَ الْقُرْآنِ مِنْ غِنىً، فاسْتَشْفُوهُ مِنْ اءَدْوائِکُمْ، وَاسْتَعِینُوا بِهِ عَلَى لَاءَوَائِکُمْ، فَإِنَّ فِیهِ شِفاءً مِنْ اءَکْبَرِ الدَّاءِ،وَ هُوَ الْکُفْرُ وَالنِّفاقُ وَالْغَیُّ وَالضَّلالُ، فَاسْاءَلُوا اللَّهَ بِهِ، وَ تَوَجَّهُوا إِلَیْهِ بِحُبِّهِ، وَ لا تَسْاءَلُوا بِهِ خَلْقَهُ، إِنَّهُ ما تَوَجَّهَ الْعِبادُ إِلَى اللَّهِ تَعالى بِمِثْلِهِ.وَاعْلَمُوا اءَنَّهُ شافِعٌ مُشَفَّعٌ، وَ قائِلٌ مُصَدَّقٌ، وَ اءَنَّهُ مَنْ شَفَعَ لَهُ الْقُرْآنُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ شُفِّعَ فِیهِ، وَ مَنْ مَحَلَ بِهِ الْقُرْآنُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ صُدِّقَ عَلَیْهِ، فَإِنَّهُ یُنادِی مُنادٍ یَوْمَ الْقِیَامَةِ:((اءَلا إِنَّ کُلَّ حارِثٍ مُبْتَلى فِی حَرْثِهِ وَ عاقِبَةِ عَمَلِهِ غَیْرَ حَرَثَةِ الْقُرْآنِ)) فَکُونُوا مِنْ حَرَثَتِهِ وَ اءَتْباعِهِ، وَاسْتَدِلُّوهُ عَلَى رَبِّکُمْ وَاسْتَنْصِحُوهُ عَلَى اءَنْفُسِکُمْ، وَاتَّهِمُوا عَلَیْهِ آرَاءَکُمْ، وَاسْتَغِشُّوا فِیهِ اءَهْوَاءَکُمْ.
 
 
«نهج البلاغه، خطبه 176»


موضوعات مرتبط: دانستنی , حدیث هفته

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢۳ | ۸:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان:

بسم الله الرحمن الرحیم
اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنی فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ وَلاتَضْرِبْنی بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ وَزَحْزِحْنی فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ یا مُنْتَهی رَغْبَةِ الرّاغِبینَ

خدایا در این ماه به خاطر دست زدن به نافرمانیت خوارم مساز و تازیانه‌های عذابت را بر من مزن و از موجبات خشمت دورم بدار با منت و بخششت بر من ببخشای ای نهایت آرزوی آرزومندان

شرح فرازهای دعا

«اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنی فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ»

هر انسانی هنگامی که معصیت پروردگار خویش را می‌نماید یقیناً با اصرار بر آن معصیت، روزی، خوار و ذلیل خواهد شد چرا که معصیت نمودن ذات اقدس الهی، به جنگ برخاستن با اوست. به طوری که خداوند امر به عملی می‌نماید و در مقابل بنده‌ای از آن سرپیچی می‌نماید که در آن هنگام است که آن بنده در مقابل قدرت پروردگار عالمیان خوار و ذلیل خواهد شد. اما آن رئوفیت و رحمانیت خداوند است که از بندگان خویش به سرعت راضی گشته و آن‌ها را عفو می‌نماید به طوری که در دعای ابوحمزه ثمالی می‌خوانیم که ”انت الهی وسع فضلا و اعظم حلما من ان تقایسنی بفعلی و خطیئتی و فالعفو، العفو، العفو”‌(1) ”(خدایا) تویی معبود من، فضل تو گسترده‌تر و حلم تو بزرگ‌تر از آن است که مرا با عمل و خطایم بسنجی پس (از تو طلب عفو و بخشش دارم) مرا ببخش، مرا ببخش، مرا ببخش”‌ پس در این روز ما هم از خداوند می‌خواهیم که ما را به واسطه گناهانی که در هر لحظه از عمرمان انجام می‌دهیم خوار و ذلیلمان ننماید و گناهان ما را بیامرزد.”‌

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢۳ | ٦:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان:

بسم الله الرحمن الرحیم

 اَللّهُمَّ اجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرینَ وَاجْعَلْنى فیهِ مِنْ عِبادِکَ الصّالِحینَ اْلقانِتینَ وَاجْعَلنى فیهِ مِنْ اَوْلِیاَّئِکَ الْمُقَرَّبینَ بِرَاءْفَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ

خدایا قرارم ده در این ماه از آمرزش خواهان و قرارم ده در آن از بندگان شایسته فرمانبردارت و بگردانم در این روز از اولیاء مقرب درگاهت به مهرت اى مهربانترین مهربانان

 شرح فرازهای دعا

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ

خدایا من را در این ماه رمضان جزو مستغفرین قرار بده، برای استغفار، باید شرایط استغفار را داشت. کسی که مال حرام خورده که با استغفار کارش درست نمی‌شود. باید برود و صاحبان مال را راضی کند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , دعا , ماه رمضان
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٢ | ٧:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از یورو اسپورت، یورو 2016 فرانسه تا ساعاتی دیگر آغاز می شود. در تاریخ این بازی‌ها اتفاقات مهم و جالبی افتاده است که در زیر به 40 مورد از آن ها اشاره می شود.

* میشل پلاتینی برترین گلزن تاریخ یورو  است. او 9 گل در 5 بازی یورو 1984 به ثمر رساند.

* آلمان کمترین کارت زرد را در میان تیم‌های حاضر در مرحله مقدماتی یورو 2016 دریافت کرد. شاگردان یوآخیم لوو 10 کارت زرد گرفتند.

* سوئیس 29 درصد گل‌های خود را از طریق نقطه کرنر به ثمر رساند. تعداد گل‌های سوئیس از روی نقطه کرنر 7 گل است.

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: دانستنی , ورزشی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٢ | ٧:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
  

امروز دنیا در خلأ معنوی و فکری است/ ابرقدرت‌ها و قدرت‌های صهیونیستی هیچ غلطی نمی‌توانند بکنندحضرت آیت‌الله خامنه‌ای : قرآن در دنیای امروز می‌تواند فعال ما یشاء باشد و ابرقدرت‌ها و قدرت‌های صهیونیستی هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه‌ای، عصر امروز و در اولین روز از ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن، به مدت بیش از سه ساعت محفل انس با قرآن در حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد.
در این محفل نورانی که آکنده از عطر و معنویت قرآن بود، ۸ نفر از حافظان، قاریان و اساتید قرآنی از سراسر کشور آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کردند و گروههای جمع خوانی نیز به مدح و ثنای پروردگار پرداختند.
ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٩ | ٥:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 
 
امسال مسلمانان ایسلند با ۲۲ ساعت و ۳۴ دقیقه طولانی‌ترین، و آرژانتین با ۸ ساعت و ۵۷ دقیقه کوتاه‌ترین روزهای ماه رمضان را تجربه می‌کنند.
  

 به نقل از مشرق، طول ساعات روزه‌داری در پایتخت‌های مهم جهان از این قرار است:

الجزیره: ۱۶ ساعت و ۴۵ دقیقه
تهران: ۱۶ ساعت و ۳۷ دقیقه
تونس: ۱۶ ساعت و ۳۳ دقیقه
طرابلس: ۱۶ ساعت و ۱۲ دقیقه
رباط: ۱۶ ساعت و ۱۰ دقیقه
دمشق: ۱۶ ساعت و ۱۰ دقیقه
بیروت: ۱۶ ساعت و ۱۰ دقیقه
بغداد: ۱۶ ساعت و ۵ دقیقه
امان: ۱۵ ساعت و ۵۸ دقیقه
قدس: ۱۵ ساعت و ۵۳ دقیقه
کویت: ۱۵ ساعت و ۴۰ دقیقه
منامه: ۱۵ ساعت و ۲۱ دقیقه
دوحه: ۱۵ ساعت و ۱۵ دقیقه
قاهره: ۱۵ ساعت و ۱۲ دقیقه
ابوظبی: ۱۵ ساعت و ۱۱ دقیقه
مسقط: ۱۵ ساعت و ۶ دقیقه
نواکشوت: ۱۴ ساعت و ۳۵ دقیقه
خارطوم: ۱۴ ساعت و ۳۱ دقیقه
صنعا: ۱۴ ساعت و ۲۲ دقیقه
جیبوتی: ۱۴ ساعت و ۷ دقیقه
موگادیشو: ۱۳ ساعت و ۲۹ دقیقه
بقیه کشورهای دنیا:
ایسلند: ۲۲ ساعت و ۳۴ دقیقه
سوئد: ۲۲ ساعت
سن پترزبورگ روسیه: ۲۱ ساعت
فرانسه، آلمان، انگلیس: حدود ۱۶ ساعت و ۳۰ دقیقه
آمریکا: بسته به ایالات مختلف حدود ۱۵ ساعت
استرالیا: ۱۲ ساعت در شمال و ۱۱ ساعت در جنوب
آرژانتین: ۸ ساعت و ۵۷ دقیقه
 

طولانی‌ترین و کوتاه‌ترین زمان روزه‌داری در جهان +نقشه
 

ساعات مندرج در نقشه میانگین ساعات روزه‌داری در کشورها برحسب اختلافات جغرافیایی را نشان می‌دهد.موضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱۸ | ٦:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
دعای روز اول ماه مبارک رمضان
 
اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّائِمِینَ وَ قِیَامِی فِیهِ قِیَامَ الْقَائِمِینَ وَ نَبِّهْنِی فِیهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِینَ وَ هَبْ لِی جُرْمِی فِیهِ یَا إِلَهَ الْعَالَمِینَ وَ اعْفُ عَنِّی یَا عَافِیاً عَنِ الْمُجْرِمِینَ

ترجمه دعا : 

خدایا روزه ام را در این ماه روزه - روزه داران قرار ده ، و شب زنده داری ام را شب زنده دارى شب زنده داران ، و بیدارم کن در آن از خواب بی خبران ، و ببخش گناهم را در آن اى معبود جهانیان ، و از من درگذر ، اى درگذرنده از گنهکاران .


موضوعات مرتبط: دانستنی , ماه رمضان

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱۸ | ٥:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 «رمضان» در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانیدن مى باشد. [1] چون در این ماه گناهان انسان بخشیده مى شود، به این ماه مبارک رمضان گفته اند.
پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: «انما سمى الرمضان لانه یرمض الذنوب; [2] ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را مى سوزاند.»
رمضان نام یکى از ماه هاى قمرى و تنها ماه قمرى است که نامش در قرآن آمده است.
در این ماه کتاب هاى آسمانى قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است. [3]
این ماه در روایات اسلامى ماه خدا و میهمانى امت پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانى پذیرایى مى کند; پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: «ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است، [4] هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگى و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.» [5]
ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: مناسبت , ماه رمضان
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱۸ | ٥:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

عکس مخصوص ماه رمضان الکریم lhi vlqhkموضوعات مرتبط: مناسبت

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱۸ | ٥:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

توصیه  رهبر معظم انقلاب اسلامی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 "انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن"

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس دهم با تأکید بر لزوم حفظ اقتدار، هیبت و جایگاه در رأس امور بودن مجلس شورای اسلامی، به الزامات قانونگذاری خوب در مجلس اشاره کردند و با برشمردن اولویت های کاری مجلس در عرصه های اقتصاد مقاومتی، فرهنگ و سیاستهای داخلی، منطقه ای و بین المللی، گفتند: مجلس شورای اسلامی باید ضمن دمیدن روح آرامش در کشور، «انقلابی» باشد و در قانونگذاری انقلابی عمل کند و به مواضع خصمانه و مغرضانه امریکا، واکنش نشان دهد و در مقابل سیاستهای استکبار ایستادگی کند.
ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٧ | ٦:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 
بازدید پوربافرانی در اولین برنامه کاری از بیمارستان نایین + عکسعباسعلی پوربافرانی در اولین بازدید کاری خود به عنوان نماینده مردم، به همراه فرماندار، رییس شورا و رییس شبکه بهداشت نایین، از بخش های مختلف بیمارستان حشمتیه نایین بازدید کرد.
 
 
به گزارش سایت خبری شرق اصفهان و به نقل از کویر نگین اصفهان، عباسعلی پوربافرانی، نماینده مردم شهرستان های نایین و خوروبیابانک در بازدید از بیمارستان حشمتیه حبیبیان نایین اظهار داشت: در راستای طرح تحول نظام سلامت، بازسازی بلوک زایمانی بیمارستان حشمتیه نایین، با هزینه ای افزون بر 3.5میلیارد ریال از محل اعتبارات هتلینگ بیمارستانی اواخر سال گذشته انجام گرفته که خوشبختانه این بخش درحال حاضر مشغول فعالیت است که جا دارد از تمامی عزیزانی که برای راه اندازی این بخش با این استانداردها تلاش کرده اند، تقدیر و تشکر نماییم.
ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٧ | ٥:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به مناسبت نزدیک شدن به آغاز ماه رمضان، ره‌توشه‌هایی ناب از بیانات و سبک زندگی پیر جماران، امام خمینی(ره) در این ماه مبارک تقدیم خوانندگان عزیز می‌شود.

ماه رمضان در بیانات و سبک زندگی امام خمینی(ره)ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الهی، بهار قرآن و ماه تزکیه روح و جان در راه است و به شرط توفیق و حیات و عافیت تا دو روز دیگر وارد این میهمانی عاشقانه می‌شویم. به همین مناسبت ره‌توشه‌هایی ناب از بیانات و سبک زندگی پیر جماران، امام خمینی(ره) در این ماه مبارک که در پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه انتشار یافته، تقدیم خوانندگان عزیز می‌شود.

 ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: مناسبت , ماه رمضان
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٦ | ٧:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

چهار نصیحت زیبا از امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: اى فرزند آدم! نسبت به محرّمات الهى عفیف و پاکدامن باش تا عابد و بنده خدا باشى.

راضى باش بر آنچه که خداوند سبحان برایت تقسیم و مقدّر نموده است، تا همیشه غنى و بى نیاز باشى.
نسبت به همسایگان، دوستان و همنشینان خود نیکى و احسان نما تا مسلمان محسوب شوى.
با افراد (مختلف) آنچنان برخورد کن که انتظار دارى دیگران همانگونه با تو بر خورد نمایند.
 
متن حدیث: 
 
قالَ الإمامُ الْحَسَنُ الْمُجتبى عَلَیْهِ‌السَّلام: یَا ابْنَ آدْم! عَفِّ عَنِ مَحارِمِ اللّهِ تَکُنْ عابِداً، وَ ارْضِ بِما قَسَّمَ اللّهُ سُبْحانَهُ لَکَ تَکُنْ غَنِیّاً، وَ أحْسِنْ جَوارَ مَنْ جاوَرَکَ تَکُنْ مُسْلِماً، وَ صاحِبِ النّاسَ بِمِثْلِ ما تُحبُّ أنْ یُصاحِبُوکَ بِهِ تَکُنْ عَدْلاً.
 
 
«تنبیه الخواطر، ص 79، ح 33- بحارالأنوار: ج 78، ص 11


موضوعات مرتبط: حدیث

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٦ | ٧:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 
 
رهبر معظم انقلاب: هر کسی به آمریکا اعتماد کند سیلی می‌خورد/ آمریکا در انجام تعهدات خود تاکنون دبه کرده/  امام، مسیر و ریل را به سمت هدف‌های بزرگ عوض کرد؛ این هدف‌ها خلاصه می‌شود در حاکمیت دین خدا رهبر معظم انقلاب: هر کسی به آمریکا اعتماد کند سیلی می‌خورد/ آمریکا در انجام تعهدات خود تاکنون دبه کرده/ امام، مسیر و ریل را به سمت هدف‌های بزرگ عوض کرد؛ این هدف‌ها خلاصه می‌شود در حاکمیت دین خدا
  

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (جمعه) در اجتماع عظیم و پرشکوه قشرهای مختلف مردم در حرم مطهر امام خمینی (ره)، امام راحل را شخصیت «مؤمنِ متعبدِ انقلابی» خواندند و با تأکید بر ادامه راه «امامِ انقلابیِ ملت» به عنوان تنها راه پیشرفت و تحقق اهداف مردم و نظام، پنج شاخص مهم «انقلابی گری» را تبیین کردند و افزودند: باید با استفاده از تجربه مذاکرات هسته ای یعنی اثبات ضرورت بی اعتمادی به امریکا، مسیر حرکت و پیشرفت کشور را ادامه داد.

 ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٦ | ٧:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ جعفر ابن ابی طالب ملقب به «ذوالجناحین» و مشهور به «جعفر طیار» از صحابه پیامبر گرامی اسلام(ص) و برادر امام علی(ع) بود که در غزوه «موته» دستانش توسط رومیان بریده شد و به شهادت رسید.
 
بیشتر ما نام جعفر طیار را به عنوان نمازی طولانی می‌شناسیم که از امام صادق(ع) نقل شده است، اما پپیشینه این نماز به کجا بر می‌گردد و خواندن آن چه ثوابی دارد؟
 
 این نماز در واقع هدیه‌ای از سوی پیامبر اسلام(ص) به جعفر بن ابی‌طالب است و در روایات آمده زمانی‌که جعفر در روز فتح خیبر، از «حبشه» به «مدینه» آمد، رسول خدا(ص) به استقبال او رفت و پیشانى او را بوسید آن‌گاه رو به مردم کرد و فرمود: «نمی‌دانم به کدام یک از این‌دو خوشحالی کنم، به فتح خیبر یا به برگشتن پسر عمویم جعفر؟» سپس این نماز را به او آموختند و فرمودند: «اگر توانستى این نماز را هر روز، و اگر نتوانستى هر هفته، و اگر نتوانستى هر ماه، و اگر نتوانستى هر سال، و اگر نتوانستى در عمر خود یک بار این نماز را بخوان. اگر این نماز را خواندى، خداوند گناهان بزرگ و کوچک، قدیم و جدید و گناه عمدى و اشتباهى تو را مى‌‏بخشد».
ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: دانستنی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٠ | ٦:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

     هفته ملی بدون دخانیات
هر سال روز 31 ماه می میلادی به عنوان روز جهانی بدون دخانیات در نظر گرفته می شود.

 از سوی مرکز سلامت محیط وکار معاونت بهداشت عناوین روزهای هفته ملی بدون دخانیات سال1395 اعلام شد.
به گزارش آوای سلامت، مصرف بی رویه محصولات دخانی به ویژه قلیان در جوانان، نوجوانان، زنان و متاسفانه در برخی از محافل خانوادگی بزرگترین دغدغه متولیان سلامت در این زمینه را فراهم آورده است. همچنین با توجه به اینکه میزان مواجهه با دود در هر وعده مصرف قلیان معادل استعمال 100-80 نخ سیگار بوده و آلودگی تنباکوهای معطر به ترکیبات سرطان زای قطعی همچون بنزن، فلزات سنگین و نگران کننده تر، آلودگی تنباکو ها حین آماده سازی به برخی از مواد روانگردان این دغدغه را دو چندان ساخته است
بنا به همین گزارش از این رو مقرر گردیده فعالیت ها و اقدامات روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات در سال جاری بر موضوع قلیان، عوارض ناشی از مصرف و راهکارهای کنترل و کاهش این محصول متمرکز شود.
با توجه به اهمیت موضوع شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات با عنوان (قلیان، سمی برای سلامت خانواده) و روزهای هفته با عناوین زیر نامگذاری شده است
سه شنبه 4/3/1395: جوانان علیه قلیان
چهارشنبه 5/3/1395: قانون علیه قلیان
پنجشنبه 6/3/1395: قلیان و سرطان
جمعه 7/3/1395: آموزه های دینی علیه قلیان
شنبه 8/3/1395: اماکن عمومی عاری از قلیان
یکشنبه 9/3/1395: خانواده علیه قلیان
دوشنبه 10/3/1395: بسته بندی ساده محصولات دخانی (روز جهانی بدون دخانیات)موضوعات مرتبط: خبر , مناسبت

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٠ | ٥:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 اقتصاد مقاوم و فرهنگ اسلامی، دو اولویت فوری مجلس دهم/ سنگری در برابر افزون‌خواهی گستاخانه استکبار بسازید 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای : وظیفه‌ی انقلابی و قانونی شما آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ استکبار و نقطه اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.

به نقل از فارس، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با سپاس از حضور حماسی مردم در انتخابات مجلس قانون‌گذاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دنبال کردن الزامات تحقق اقتصاد مقاوم و گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی، و همچنین پرهیز از سرگرم شدن به زایده‌های جناحی و غالب‌ساختن انگیزه‌های شخصی بر مصالح عمومی توصیه و خطاب به آنان تأکید کردند: وظیفه‌ی انقلابی و قانونی شما آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ی استکبار و نقطه‌ی اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که صبح امروز (شنبه) از سوی حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرائت شد را در ادامه می خوانید.

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٩ | ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

امیرالمومنین امام على علیه‌السلام: در زوال نعمت خدا و شتاب بخشیدن به خشم و انتقام او، چیزى کارگرتر از ستمگرى نیست.
زیرا خداوند دعاى ستمدیدگان را مى‌شنود و در کمین ستمگران است.

متن حدیث:

لیسَ شَیءٌ أدعى إلى تَغییرِ نِعمَةِ اللّه ِ و تَعجِیلِ نِقمَتِهِ مِن إقامَةٍ على ظُلمٍ، فإنَّ اللّه َ سَمیعٌ دَعوَةَ المُضطَهَدِینَ، و هُو للظَّالِمِینَ بِالمِرصادِ.

 

«نهج البلاغة، نامه 53»
 


موضوعات مرتبط: دانستنی , حدیث

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۸ | ٥:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 

آیت الله جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری شد/ موحدی کرمانی و شاهرودی، نایب رییس اول و دومآیت الله احمد جنتی در اولین جلسه مجلس خبرگان در دوره پنجم کاندیدای ریاست این مجلس شد که با کسب 51 رای توانست ریاست این مجلس را بر عهده بگیرد. همچنین آیت الله موحدی کرمانی با 65 رای به عنوان نایب رییس اول و آیت الله شاهرودی با 63 رای به عنوان نایب رییس دوم مجلس خبرگان در دوره پنجم انتخاب شدند.

در آغاز اولین جلسه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، پیام رهبر معظم انقلاب توسط حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، پس از استقرار هیئت رئیسه سنی قرائت شد. متن این پیام به این شرح است:

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٥ | ٥:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای : خرمشهرها در پیش است؛ نه در میدان جنگ نظامی، در میدانی که از جنگ نظامی سخت‌تر است.

فرمانده معظم کل قوا: خرمشهرها در پیش است؛ نه در میدان جنگ نظامی، در میدانی که از جنگ نظامی سخت‌تر است

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، همزمان با سوم خرداد سالروز عملیات افتخارآفرین بیت‌المقدس و فتح خرمشهر، صبح امروز(دوشنبه) مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام‌حسین(ع) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، یاد و خاطره شهیدان دفاع مقدس را گرامی داشتند و از خداوند متعال، علو درجات آنان را مسألت کردند.

فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان از جمله جانبازان فداکار مدافع حرم و چند تن از خانواده‌های معظم شهیدان را مورد تفقد قرار دادند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: خبر , دیدار مقام معظم رهبری
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٤ | ۸:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
کویرنگین: روستاهای جنوبی شهرستان خوروبیابانک به شبکه سراسری دیجیتال وصل خواهند شد

به گزارش کویرنگین، در آینده ای نزدیک روستاهای جنوبی شهرستان خوروبیابانک به شبکه سراسری دیجیتال متصل خواهند شد. همانگونه که از تصاویر پیداست و همچنین طبق اخبار کانال شهید براتعلی شمسایی، تجهیزات شبکه دیجیتالی برای انتقال به قله ی کوه، می بایست با بالگرد صورت می گرفت که این مهم با همت و تلاش جوانان مهرجانی صورت گرفت.
گرچه در بیشتر مواقع روستاهای جنوبی مورد بی مهری قرار می گیرند، امّا غیرت جوانانشان امید را در دل ساکنین این مناطق برای زندگانی بهتر، زنده نگاه می دارد.
مدیریت کویرنگین، ضمن تشکر و قدردانی از کلیه مسئولین مربوطه، از یکایک عزیزانی که با جان و دل این مسیر خطرناک کوهستانی را همراه با باری از سنگینی و حساسیت تجهیزات دیجیتالی بر دوش کشیدند، تشکر ویژه می نماید.

برادی دیدن تصاویر به سایت  کویرنگین به آدرس زیر بروید.

 kavirnegin.blog.ir

آبشکوه: ما نیز به عنوان یک "اردیبی" آرزو داریم که این خواسته به حق مردم زحمتکش روستاهای جنوبی بعد از چندین بار قول مسوولین محقق شود و مردم رنج کشده این روستا ها نیز از دیدن تصاویر شبکه های مختلف سیما و نیز صدای جمهوری اسلامی ایران لذت ببرند و انشالله گامی باشد در راستای کاهش استفاده از ماهواره در این منطقه.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱ | ٥:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()