با سلام و احترام

بدینوسیله مراتب تشکر و قدردانی خود را از تشریک مساعی  تمامی عزیزان و دوستانی که در ایام عزاداری ابوالشهید آقای حاج جعفر رفیع به انحائ مختلف با حضور در مراسمات تغسیل، تدفین ، سوم و هفتم و یا با ارسال پیامک، تماس تلفنی، تاج گل و... ما را در این غم بزرگ یاری  نموده و ابراز همدیدی کرده اند اعلام می دارم.

این جانب ضمن آرزوی عمر با عزت و پربرکت برای تمامی دوستان و خانواده های محترم شان ، دوام توفیقات و سربلندی همگان و رحمت واسعه الهی برای تمامی درگذشتگان و اسیران خاک را از درگاه خداون متعال آرزومندم.

انشالله بتوانیم در شادی های عزیزان انجام وظیفه و خدمت کنیم.موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/٢۸ | ۸:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

عملی که دستور قبض روح "بنده" را عوض می‌کند

امام جعفر صادق علیه السلام : بیمارانتان را با صدقه درمان کنید، حتی طعام و قوت روزانه خود را صدقه دهید؛  گاه سندِ قبض روح بنده به فرشته مرگداده مى‌شود، اما آن بنده صدقه مى‌دهد و در نتیجه، به آن فرشته گفته مى‌شود: آن دستور پس گرفته شد.

 متن حدیث:
 عنه علیه السلام: داوُوا مَرضاکُم بِالصَّدَقَةِ، و ما على أحَدِکُم أن یَتَصَدَّقَ بِقُوتِ یَومِهِ ؟! إنَّ مَلَکَ المَوتِ یُدفَعُ إلَیهِ الصَّکُّ بِقَبضِ رُوحِ العَبدِ، فَیَتَصَدَّقُ فیقالُ لَهُ: رُدَّ علَیهِ الصَّکَّ.

 «مکارم الاخلاق، ص388- الدعوات،ص181»


موضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/٢٠ | ٦:۳٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
کارت پستال جدید تبریک عید سعید فطر ٩۵

 موضوعات مرتبط: خبر , مناسبت

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/۱٥ | ٧:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
عارف کامل میرزاجواد آقاملکی تبریزی(ره) در کتاب المراقبات فضیلت و اعمال شب آخر ماه مبارک رمضان را شرح می دهد.
  

 در آن شب برای مردمان صاحب دل و اشخاص بیدار، امور مهمّه است: از جمله، عمل شریفی است که برای قبولی اعمال شهر رمضان وارد شده است و آن را سید بن طاوس در «اقبال» از حضرت جعفر بن محمد دوریستی و از کتاب «الحسنی» به اسناد خود تا رسول خدا(ص) روایت کرده است که فرمود: هرکس در شب آخر ماه رمضان ده رکعت نماز کند و در هر رکعت یک مرتبه فاتحه الکتاب و ده مرتبه سوره قل هو الله احد بخواند و در هر رکوع و سجود ده مرتبه «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر» بخواند و در هر دو رکعت تشهد خوانده و سلام بدهد و چون از آخرین رکعت ده رکعت نماز فارغ شد و سلام داد، هزار مرتبه «استغفر الله و اتوب الیه» بگوید و چون از استغفار فراغت یافت، به سجده رود و در سجود خود بگوید:

«یا حیُّ یا قیومُ یا ذالجلالِ و الاکرام یا رحمن الدنیا وَ الاخِرَهِ وَ رَحیمَهُما یا اله الاولین و الاخرین و اغفر لَنا ذُنُوبنا و تقبل مِنا صلاتنا و صیامنا و قیامنا».

رسول خدا (ص) فرمود: قسم به آن کسی که مرا به حق، به پیامبری فرستاد جبرئیل(ع) به من خبر داد از اسرافیل از پروردگارش تبارک و تعالی که او سر از سجود بر نمی‌دارد مگر اینکه خداوند او را می‌آمرزد و ماه رمضان را از او می‌پذیرد و از گناهان او در می‌گذرد هرچند هفتاد گناه کرده باشد که هر گناه عظیم‌تر از گناهان بندگان باشد و از اهل تمام شهری که او در آن ساکن است قبول می‌فرماید: تا آنجا که فرمود: این نماز هدیه مخصوصه‌ای برای من وامت من است از مردان و زنان و خدای عزّ و جلّ آن را به احدی از پیامبران پیش از من و غیر آنها، عطا نفرموده است.

و من گویم: بر مومنی که او را عنایتی به اصلاح مردم و او را حظّی از رحمت رحمیمیه است می‌سزد که این عمل را که سود آن بر بندگان عظیم و بسیار است ترک نکند؛ چگونه ممکن است عالمی که خویشتن را در تمام طول ماه وقف هدایت مردم و موعظه آنها کرده و به تصحیح اعمال آنها پرداخته است و به علم قطعی می‌داند که وعظ او برای تمام کسانی که در مجلس وعظ او حضور داشته سودمند نبوده است چه رسد به اهل شهری که اهل آن متجاوز از کروری از مومان و نفع آنها نیز به معیار این نفعی که ما در روایت ذکر می‌کردیم از مغفرت و قوبل تمام اعمال ماه نمی‌رسد به این معنی که زحمت آن به مقدار زحمت وعظ یک روز هم نمی‌باشد اهتمام به این عمل نکند.

اگر گفته شود که این روایت قطعی نیست، گویم: فرض کن که روایت تضعیف هم باشد برای عامل به آن اخبار تسامح کفایت می‌کند و اگر بگوئی بر فرض که اخبار تسامح به منزله روایت قطعی قرار داده شود قطع قبول این عمل از کجاست؟ تا قطع به نفع مذکرو حاصل شود؟ گویم: این قضیه مشترک الورود است و در وعظ و عمل؛ و آن در عمل، سبکتر و آسانتر است از وعظ، زیرا در وعظ صحیح کردن نیت به جهاتی مشکل‌تر از صحیح کردن نیت در عبادات است و از همه روشنتر آنکه وعظ موافق با قوه حُبّ جاه است و جز در برابر جمعیتی از مردم صورت پذیر نیست.

کتاب ترجمه المراقبات – ص 311
تالیف: عارف کامل میرزاجواد آقاملکی تبریزی(ره)موضوعات مرتبط: دانستنی

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/۱٤ | ۸:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

امام جعفر صادق علیه‌السلام فرمودند: قاضیان چهار گروهند: سه گروه دوزخى‌اند و یک گروه بهشتى: مردى که، دانسته، حکم ناحق مى دهد، دوزخى است. مردى که ندانسته حکم ناحق دهد نیز دوزخى است. مردى که ندانسته حکم حق دهد نیز دوزخى است، و مردى که دانسته حکم به حق دهد، بهشتى است.

متن حدیث:

القُضاةُ أربَعَةٌ : ثَلاثَةٌ فِی النّارِ و واحِدٌ فِی الجَنَّةِ : رَجُلٌ قَضى بِجَورٍ و هُوَ یَعَلَمُ فَهُوَ فِی النّارِ ، و رَجُلٌ قَضى بِجَورٍ و هُوَ لایَعلَمُ فَهُوَ فِی النّارِ ، و رَجُلٌ قَضى بِالحَقِّ و هُوَ لایَعلَمُ فَهُو فِی النّارِ و رَ جُلٌ قضى بِالحَقِّ و هُوَ یَعلَمُ فَهُوَ فِی الجَنَّةِ
 

«اصول کافی،جلد7، صفحه407»


موضوعات مرتبط: دانستنی , حدیث

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/۱٢ | ٦:٢٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

 رهبر معظم انقلاب: داعش را برای شکست ایران ساختند/ عراق و شام مقدمه بود/ آنها را همان‌جا زمین‌گیر کردیم/ تعرض به شیخ عیسی قاسم حماقت است/ دیگر نمی‌توانند جوانان بحرینی را ساکت کنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای : عراق و شام مقدمه بود تا ایران را زمین‌گیر کنند اما قدرت جمهوری اسلامی آنها را در همان‌جا زمین‌گیر کرد.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای عصر امروز (شنبه) در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا از جمله خانواده شهدای هفتم تیر و خانواده‌هایی از شهدای مدافع حرم، ضمن تجلیل از «ایمان، مجاهدت، رشادت و معرفت والای شهدا» و «صبر و استقامت خانواده های معظم شهیدان»، آنان را پایه های اقتدار و توانمندی نظام جمهوری اسلامی ایران خواندند و تأکید کردند: تنها راه پیشرفت ایران اسلامی، احیای روحیه انقلابی و مجاهدت است.

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: خبر , مناسبت , سخنان رهبر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/٦ | ٦:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

شهادت امام على (علیه السلام), چگونگی شهادت امام على (علیه السلام), شب بیست‏ و یکم ماه رمضان

شهادت امام على (علیه السلام)   
علامه طبرسى گوید: على علیه‏ السلام شصت و سه سال زندگانى کرد، ده سال پیش از بعثت، و در سن ده سالگى اسلام آورد. و پس از بعثت‏ بیست و سه سال با رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم زندگانى کرد، سیزده سال در مکه پیش از هجرت در امتحان و گرفتارى به سر برد و سنگین‏ترین بارهاى رسالت آن حضرت را به دوش کشید.

 ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , شهادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/٥ | ۸:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
اعمال شب‌های قدر بر دو نوع است:
اعمالی که در هر سه شب انجام می‌ شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص هر یک از شب‌های مبارک نوزدهم، بیست و یکم و بیست ‌و سوم است.

اعمال مشترک:

۱) غسل کردن که بهتر است مقارن غروب آفتاب غسل کرده و نماز عشا با غسل خوانده شود.
ادامه مطلب...


موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , شب قدر
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/٥ | ۸:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

امیرالمومنین امام علی علیه‌السلام فرمودند:
اى بندگان خدا! همانا تقواى الهى دوستان خدا را از انجام محرمات باز مى دارد، و قلبهایشان را پر از ترس خدا مى سازد تا آنکه شبهاى آنان با بى خوابى، و روزهایشان با تحمل تشنگى، و روزه دارى، سپرى مى گردد، که آسایش آخرت را با رنج دنیا و سیراب شدن آنجا را با تحمل تشنگى دنیا به دست آوردند.
اجل و مرگ را نزدیک دیده و در اعمال نیکو شتاب کرده‌اند، آرزوهاى دنیایى را دروغ خواندند و مرگ را به درستى نگریستند.

آرى همانا دنیا خانه نابود شدن، رنج بردن از دگرگونیها، و عبرت گرفتن است.


متن حدیث:

عِبادَ اللَّهِ إِنَّ تَقْوَى اللَّهِ حَمَتْ اءَوْلِیَاءَ اللَّهِ مَحارِمَهُ، وَ اءَلْزَمَتْ قُلُوبَهُمْ مَخافَتَهُ حَتَّى اءَسْهَرَتْ لَیَالِیَهُمْ، وَ اءَظْمَاءَتْ هَواجِرَهُمْ، فَاءَخَذُوا الرَّاحَةَ بِالنَّصَبِ، وَ الرِّیَّ بِالظَّمَإِ، وَ اسْتَقْرَبُوا الْاءَجَلَ، فَبادَرُوا الْعَمَلَ، وَ کَذَّبُوا الْاءَمَلَ، فَلاَحَظُوا الْاءَجَلَ.
ثُمَّ إِنَّ الدُّنْیا دارُ فَناءٍ وَ غِیَرٍ وَ عِبَرٍ، فَمِنَ الْفَنَاءِ اءَنَّ الدَّهْرَ مُوتِرٌ قَوْسَهُ، لا تُخْطِئُ سِهامُهُ، وَ لا تُؤْسَى جِرَاحُهُ، یَرْمِی الْحَیَّ بِالْمَوْتِ، وَ الصَّحِیحَ بِالسَّقَمِ وَ النَّاجِیَ بِالْعَطَبِ، آکِلٌ لاَ یَشْبَعُ، وَ شارِبٌ لا یَنْقَعُ، وَ مِنَ الْعَناءِ اءَنَّ الْمَرْءَ یَجْمَعُ ما لا یَأْکُلُ، وَ یَبْنِی مَا لاَ یَسْکُنُ، ثُمَّ یَخْرُجُ إ لَى اللَّهِ تَعالى لا مالاً حَمَلَ، وَ لا بِنَاءً نَقَلَ.


 

«نهج‌البلاغه،خطبه 113»


موضوعات مرتبط: دانستنی , حدیث هفته

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/٢ | ٦:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

طلوع خورشید در خانه وحی

در سال سوم هجرت و در شب نیمه ماه رمضان ـ که بهترین ماه های خداست ـ خانه امیرالمؤمنین و فاطمه علیهماالسلام میزبان قدوم مولود مبارکی شد که شادی را با خود به خانه وحی آورد. در این شب فرخنده، سبط اکبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ، حضرت امام حسن علیه السلام چشم به جهان گشود و شهر مدینه را غرق نور کرد.

مژده میلاد

هنگامی که امام حسن علیه السلام به دنیا آمد رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در سفر بودند و امیرالمؤمنین و فاطمه علیه السلام چشم به راه بازگشت. ایشان پیامبر پس از مراجعت از سفر، طبق معمول ابتدا به خانه فاطمه علیهاالسلام وارد شد. هنگامی که خبر تولد نوزاد را به ایشان دادند، شادمانی وجود حضرت را فرا گرفت.

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , ولادت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/۱ | ٦:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) مبارکبادموضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , ولادت

تاريخ : ۱۳٩٥/٤/۱ | ٦:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()