ضمن تبریک خجسته سالروز ولادت امام دهم حضرت امام علی النقی امام هادی عیله السلام حدیثی را از ایشان تقدیم منماییم.

امام هادی علیه السلام فرمودند: بگو مگو، دوستى طولانى را از بین مى بَرد و رابطه محکم را به جدایى مى کشاند وکمترین اثر بگو مگو این است که هر کدام از دو طرف، مى خواهد بر دیگرى پیروز شود وهمین در پى پیروزى بودن، مهم ترین عامل قطع رابطه است. 

 
متن حدیث: 
 
اَلمِراءُ یُفسِدُ الصَداقَةَ القَدیمةَ وَ یُحِلُ العُقدَةَ الوَ ثیقَةَ وَ اَقَلُ مافیهِ اَنتَـکونَ فیهِ المُغالَبَةُ وَ المُغالَبَةُ أمتَنُ اَسبابِ القَطیعَةِ؛
 
 
"نزهت الناطر،صفحه 139، ح14"


موضوعات مرتبط: مناسبت , ائمه اطهار , ولادت

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/٢٧ | ٦:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
 
 
رهبر معظم انقلاب: دستکاری در آمارها «گناهی کبیره» و اختلاف در آمارهای مراکز آماری «بلایی بزرگ» است  رهبر معظم انقلاب : دستکاری در آمارها «گناهی کبیره» و اختلاف در آمارهای مراکز آماری «بلایی بزرگ» است!
  

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در دیدار مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای‌عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران، «آمار و اطلاعات دقیق، متمرکز و علمی» را پایه اصلی در تصمیم‌گیری کارآمد برای کشور خواندند و با تأکید بر اهمیت طرح سرشماری عمومی، خطاب به مردم خاطرنشان کردند: همه مردم عزیز باید به طور جدی در این طرح مهم مشارکت کنند.

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: خبر , دیدار مقام معظم رهبری
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/٢٤ | ٥:٥۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سبکبار شوید تا برسید

امیرالمومنین امام علیعلیه‌السلام: 

 
قیامت پیش روى شما و مرگ در پشت سر، شما را مى‌راند.

سبکبار شوید تا برسید.

همانا آنان که رفتند در انتظار رسیدن شمایند.
 
متن حدیث:
 

من خطبة له (علیه السلام) و هی کلمة جامعة للعظة و الحکمة:

فَإِنَّ الْغَایَةَ أَمَامَکُمْ وَ إِنَّ وَرَاءَکُمُ السَّاعَةَ تَحْدُوکُمْ تَخَفَّفُوا تَلْحَقُوا فَإِنَّمَا یُنْتَظَرُ بِأَوَّلِکُمْ آخِرُکُمْ.
 
 
«نهج البلاغه، خطبه 21»


موضوعات مرتبط: دانستنی , حدیث هفته

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/٢٠ | ٧:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

امام محمد باقر علیه السلام: اى جابر! تقواپیشگان کم خرج و کم زحمت‏‌ترین مردم دنیایند و بیشترین یارى رسانندگان به تو هستند.
تذکّر(شان) مى‏‌دهى یاریت مى‏‌دهند، فراموش مى‏‌کنى به یادت مى‏‌آورند.

پیوسته امر خدا را مى‏‌گویند و همواره امر خدا را به پا مى‏‌دارند.

براى دوستى خدا، از هر دوستى و محبّتى دل کنده‏‌اند و به خاطر طاعت پادشاه خویش از دنیا گریخته‏‌اند.
و از صمیم دل به خداوند عز و جل و دوستى و محبّت او رو کرده‏‌اند و دانسته‏‌اند که منظور اصلى هموست چون شأن و مرتبى عظیم دارد.

 متن حدیث:

الإمامُ الباقرُ علیه‏‌السلام:
إنّ أهلَ التَّقوى أیسَرُ أهلِ الدُّنیا مَؤونَةً، وأکثَرُهُم لکَ مَعونَةً، تَذکُرُ فیُعِینونَکَ، و إن نَسِیتَ ذَکَّروکَ، قَوّالُونَ بأمرِ اللّه، قَوّامُونَ على أمرِ اللّه، قَطَعوا مَحَبَّتَهُم بمَحَبهِ رَبهِم، ووَحَّشوا الدُّنیا لِطاعَةِ مَلیکِهِم، ونَظَروا إلَى اللّه عز و جل وإلى مَحَبَّتِهِ بِقُلوبهِم، وعَلِموا أنّ ذلکَ هُو المَنظورُ إلَیهِ، لِعَظیمِ شَأنِهِ.

 

«اصول کافی، جلد 2 ، صفحه 133»


موضوعات مرتبط: دانستنی , حدیث هفته

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/۱٧ | ٦:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
اول ذی الحجه، سالروز ازدواج حضرت فاطمه و حضرت علی  ستاره های چشمک زن، ریسمان بسته اند آسمان کوچه هایی را که قرار است از امشب، مهربانی هایتان را در آنها قدم بزنید. کوچه هایی که هم قدم می شوند از امشب جاده های زندگی را با شما. دیوارهای مدینه کل می کشند پیوند خجسته ابر و باران را، دریا و موج را، رود و آبشار را و عشق و پرواز را که از امشب، پرندگی در نگاه های مهربانانه شما به اوج خواهد رسید.

صدای دست ابرها را که بر دف ماه می کوبند، نسیم در ردپایتان می ریزد تا خاک، لبخند بزند آرامش قدم های همراه و صمیمیتان را که زندگی را بر چشم های ناپیدای جاده های بی پایانش هم قدم شدید؛ آرام تر از صدای بال پرندگانی که بر ابرها راه می روند، شیرین تر از رودهایی که به دریا می ریزند. امشب، خانه ای محقر، آغوش گشوده رؤیای شیرین زندگی با ماه و خورشید را بی صبرانه دهان گشوده هلهله شادی فرشتگان را که پایکوبی نخلستان ها را به تماشا نشسته اند. خانه ای که آمدنتان را اسپند دود می کند تا دفع کند هر چه چشم شور را از این همه شور بی پایان برای آغاز؛ آغازی که پر از بوی لبخند پیامبر صلی الله علیه و آله است.

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/۱۳ | ٥:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

انتخاب سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر به عنوان هفته دولت در وهله نخست متأثر از خوی کوخ‌نشینی و ساده‌زیستی آن بزرگواران است. در میان صفات حمیده و ممدوحه این دو شهید انقلاب نظیر پشتکار، شجاعت و صداقت بی‌شک ساده‌زیستی نقطه برجسته زندگی سیاسی آنان محسوب می‌شود که در جای‌جای عمر کوتاه و بابرکت‌شان مانند خورشیدی بر آسمان انقلاب می‌درخشد. شیوه زندگی شهیدان بزرگوار ما و روش حکمرانی آنان ریشه در آرمان‌های والای انقلاب اسلامی و مهم‌تر از آن سبک زندگی و حکومت بزرگان دین مبین اسلام از پیامبر اکرم(ص) گرفته تا ائمه اطهار(ع) و تا امام خمینی(ره) منبعث می‌شود.

آن چیزی که شخصیت‌های سیاسی جهان نظیر فیدل کاسترو را نسبت به شخصیتی مثل حضرت امام خمینی(ره) به بهت و حیرت واداشت، ساده‌زیستی آن حضرت و پشت کردن به زخارف دنیا و مبارزه بی‌امان با خوی فاسد کاخ‌نشینی و اشرافی‌گری است. ساده‌زیستی جلوه‌ای بدیع و آشکار از شعار ماندگار و راهبردی شهید مظلوم بهشتی «ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت» است و در حقیقت فقط کسانی می‌توانند شیفته واقعی خدمت خالصانه به بندگان خدا باشند که زیستی ساده و مردمی و فارغ از خوی فاسد کاخ‌نشینی و زندگی اشرافی داشته باشند.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , هفته دولت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/۸ | ٦:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

روز ۲۵ ذیقعده مصادف با «دحو الارض» است که خشکی ها گسترده شده و زمین کعبه از زیر آب ها بیرون آمده است.

آیت الله جوادی آملی همواره بر اساس آیه شریفه ﴿وَمَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَی الْقُلُوبِ﴾، بر تعظیم شعایر الهی و گرامی داشت آنها، توصیه و تاکید می کند. وی روز «دحوالارض» را یکی از پربرکت ترین روزهای ایام سال می داند چرا که طبق برخی روایات زمین کعبه و حرم خدا، در این روز ظاهر گشته و گسترش یافته است.

شمّه‏ ای از تاریخ کعبه

آیت الله جوادی آملی در صفحه ۲۶۱  کتاب «صهبای حج» در این باره می نویسد: «کعبه اوّلین معبد مردمی و عبادتگاه توده انسان ها در روی زمین است: «إنّ أول بیت وضع للناس للذی ببکة...» که تعیین محل و نقشه ساختن آن به رهنمود و دستور خدای سبحان بود: «وإذ بوّأنا لإبراهیم مکان البیت...»

ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/٧ | ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

به نقل از مشرق، امروزه دستیابی به رشد اقتصادی از طریق بهره­وری از مهمترین هدف اقتصادی کشورها به شمار می ­رود. مصادیق بهره­وری به طور صریح و ضمنی در برنامه­های مختلف توسعه مدنظر قرار گرفته است.

با توجه به تاکید بسیار زیاد در برنامه­های توسعه، شناسایی و رفع موانع افزایش بهره­وری از اهمیت به سزایی برخوردار است. همچنین لازمه اجرایی شدن اهداف اقتصاد مقاومتی، استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود به‌منظور ارتقای تولید ملی و افزایش بهره‌وری در بخش‌های تولیدی کشور است.

در این مطالعه، به دلیل ضرورت توجه به مقوله بهره‌وری در راستای تحقق اهداف اقتصاد ‌مقاومتی، به نقش و اهمیت بهره­وری در اقتصاد پرداخته شده است. همچنین جایگاه بهره­وری در چارچوب اقتصاد مقاومتی نیز بررسی شده است.

1-بهره ­وری و جایگاه آن در اقتصاد

در چند دهه اخیر اهمیت بحث بهره‌وری به‌عنوان یکی از اصول برتری رقابت در عرصه‌های بین‌المللی شناخته شده است تا جایی که دست‌یابی و اشاعه بهره‌وری در تمام سطوح جامعه به‌مثابه یکی از ضرورت‌های توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته مطرح‌ شده است.

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , اقتصاد مقاومتی
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/٦ | ٧:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

توصیه امام علی(ع) به پزشکان

المصنّف: امام على علیه‏‌السلام براى مردم سخن گفت و در سخنان خویش فرمود: اى جماعت پزشکان، دام‏پزشکان و کسانى که به کار پزشکى دست مى‏‌یازید! هر کدام از شما که انسانى یا حیوانى را معالجه مى‏‌کند، باید براى خویش، برائت بگیرد؛ چرا که هر کس در حالى که براى خویش برائت نگرفته، به معالجه چیزى بپردازد و آن چیز هلاک شود، ضامن خواهد بود.

 
متن حدیث: 
 
المصنف عن الضحّاک بن مزاحم: خطبَ عَلِیٌّ علیه‏السلام النّاسَ فَقالَ: یا مَعشَرَ الأَطِبّاءِ البَیاطِرَةِ وَالمُتَطَبِّبینَ! مَن عالَجَ مِنکُم إنساناً أو دا بَّةً، فَلیَأخُذ لِنَفسِهِ البَراءَةَ؛ فَإِنَّهُ إن عالَجَ شَیئاً ولَم یَأخُذ لِنَفسِهِ البَراءَةَ فَعَطِبَ، فَهُوَ ضامِنٌ.
 
 
 
«المصنّف لعبد الرزّاق، ج 9 ، ص 471 -کنز العمّال، ج 15، ص 85 -دانش نامه احادیث پزشکی : 1 / 7»


موضوعات مرتبط: دانستنی , حدیث هفته

تاريخ : ۱۳٩٥/٦/٦ | ٧:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()