امام جعفر صادق علیه السلام:

عیسى بن مریم علیهماالسلام از جبرئیل علیه السلام پرسید: کى قیامت بر پا مى‏شود؟
جبرئیل چنان بیتاب و مضطرب شد که از هوش رفت و چون به هوش آمد، گفت: اى روح اللّه‏ ! من در این باره بیشتر از تو نمی دانم.
هر آن‏که در آسمانها و زمین است از آنِ خداست، قیامت جز ناگهانى و بى خبر بر شما وارد نمی شود.
 
 
متن حدیث:
 
الامامُ الصّادقُ علیه ‏السلام:

قالَ عیسَى بنُ‏ مریَمَ علیهماالسلام لِجَبرَئیلَ علیه السلام: مَتى قِیامُ السّاعَةِ ؟ فَانتَفَضَ جَبرَئیلُ انتِفاضَةً اُغمِیَ علَیهِ مِنها ، فلَمّا أفاقَ قالَ : یا روحَ اللّه‏ِ ، ما المَسؤولُ أعلَمُ بِها مِنَ السّائلِ ، ولَهُ مَن فی السَّماواتِ والأرضِ ، لا تَأتیکُم إلاّ بَغتَةً.

 

"قصص الأنبیاء: صفحه 271،  346 "


موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩٥/٧/٢٦ | ٧:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

ماه محرم که ایام عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) و اصحاب ایشان است، همواره مورد توجه امامان معصوم(ع) قرار داشت و شیعیان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) این سیره را نسل به نسل ادامه دادند تا جایی که عزاداری بر مصیبت امام حسین(ع) و سایر اهل عترت(ع) جزئی از فرهنگ شیعیان شد.

در کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی اعمال محرم را در دو بخش اعمال خاص و اعمال روزها تقسیم‎بندی کرده است که به شرح ذیل است:
حضرت امام رضا(ع) روایت است «وقتی ماه محرّم داخل می‎شد پدرم را کسی خندان نمی‎دید و اندوه و حُزن پیوسته  تا روز دهم بر او غالب می‎شد. چون روز عاشورا می‎شد آن روز، روز مصیبت و حزن و گریه او بود و می‎فرمود امروز روزی است که حسین علیه‎السلام شهید شده است؛ إنَ اَبی اِذا دَخَلَ شَهْرُ الْمُحَرَّمِ لا یُری ضاحِکاً وَ کانَتِ الْکِاَّبَةُ تَغْلِبُ عَلَیْهِ حَتّی یَمْضِیَ مِنْهُ عَشْرَةُ اَیّامٍ، فَاِذا کانَ الْیَوْمُ العْاشِرُ کانَ ذلِکَ الْیَوْمُ یَوْمَ مُصیبَتِهِ وَ حُزْنِهِ وَ بُکائِهِ

ادامه مطلب...موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , محرم
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٧/۱۱ | ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

سخن امام علی(ع) درباره شوخی کردن پیامبر(ص) با اصحاب

امیرالمومنین امام على علیه السلام فرمودند:

هرگاه رسول اکرم صلی الله علیه و آله یکى از اصحاب خود را غمگین مى دیدند، با شوخى او را خوشحال مى کردند و مى فرمودند: خداوند، کسى را که با برادران (دینى) اش با ترشرویى و چهره عبوس روبرو شود، دشمن مى دارد.
 
متن حدیث: 
 
کانَ رَسولُ اللّه ِ صلی الله علیه و آله لَیَسُرُّ الرَّجُلَ مِنْ اَصحابِهِ اِذا رَآهُ مَغْمومابِالْمُداعَبَةِ وَ کانَ صلی الله علیه و آله یقولُ: اِنَّ اللّه َ یُبْغِضُ الْمُعَبِّسَ فى وَجْهِ اِخْوانِهِ؛
 
 
"رسائل شهید ثانی، صفحه 326"


موضوعات مرتبط: حدیث هفته

تاريخ : ۱۳٩٥/٧/۱٠ | ٥:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

آبشکوه:

با سلام خدمت تمامی دوستان و همشهریان بزرگوار

مطلع شدیم امسال 5 نفر از جوانان عزیز اردیبی توانستند با همت و تلاش با رتبه های خوب در رشته های مهندسی ، زبان انگلیسی و هنر به دانشگاههای سراسری راه پیدا کنند.

ضمن عرض تبریک به این عزیزان، سلامتی ، تندرستی و توفیقات بیشتر آن ها را در عرصه علم و دانش اندوزی از درگاه خداوند متعال آرزومندیم.

اسامی قبول شدگان به شرح زیر است:

1-آقای حسن جعفری

2-آقای امیرمهدی جعفری

3-آقای حسین موبد

4-خانم اسد

5-خانم رفیعموضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٥/٧/۱٠ | ٥:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()
در واقع، اصل در سیاست خارجی با الهام از داستان و آیه مباهله وجود دارد و آن اینکه، پیروان دین اسلام و مسلمانان، تا جایی که می تواند با قدرت استدلال و منطق صلح آمیز، مخالفین را به اسلام دعوت نمایند و نیز این ظرفیت در داستان مباهله وجود دارد، در سطح جهانی، چهره واقعی اسلام را در برابر تبلیغات دروغین دنیای غرب، به نمایش گذارد؛ درست عکس آنچه اکنون و توسط داعش و رسانه های غربی از وارونه نشان دادن چهره اسلام، در حال انجام است. واقعه مباهله، صلح آمیز بودن سیره و رفتار پیامبر اسلام در برخورد با ادیان و مکاتب مختلف را به نمایش می‏‌گذارد.
 ابطال تثلیث مسیحیت در واقعه مباهله پیامبر/ پیام‌های مباهله در عصر معاصر به ادیان و مکاتب مختلف/ شرایط و آداب مباهله در عصر معاصر/ استدلال امام کاظم(ع) به آیه مباهله بر انتساب سیادت فرزندان از طریق مادر
 
 
 
در واقع، اصل در سیاست خارجی با الهام از داستان و آیه مباهله وجود دارد و آن اینکه، پیروان دین اسلام و مسلمانان، تا جایی که می تواند با قدرت استدلال و منطق صلح آمیز، مخالفین را به اسلام دعوت نمایند و نیز این ظرفیت در داستان مباهله وجود دارد، در سطح جهانی، چهره واقعی اسلام را در برابر تبلیغات دروغین دنیای غرب، به نمایش گذارد؛ درست عکس آنچه اکنون و توسط داعش و رسانه های غربی از وارونه نشان دادن چهره اسلام، در حال انجام است. واقعه مباهله، صلح آمیز بودن سیره و رفتار پیامبر اسلام در برخورد با ادیان و مکاتب مختلف را به نمایش می‏‌گذارد.
ادامه مطلب ...
 


موضوعات مرتبط: دانستنی , مناسبت , مباهله
ادامه مطلب

تاريخ : ۱۳٩٥/٧/٥ | ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

با توجه به نزدیک شدن به ایام محرم حدیثی از حضرت امام حسین (علیه السلام) در این هفته تقدیم عزیزان می شود.

سخن امام حسین(ع) درباره آماده شدن برای جنگ

امام حسین علیه السلام : بدانید که جنگ، شرّش شتابنده است و طعمش زشت و نفرت انگیز؛ پس، هر کس که خود را براى آن آماده کند و ساز و برگش را فراهم آورد و پیش از فرا رسیدن هنگامه جنگ، پیکر خود را از زخمهاى آن دردمند نکند، جنگ را برده است؛

اما آن که پیش از رسیدن فرصت و زمان جنگ و آگاه شدن از توانایى جنگى خود به آن مبادرت ورزد، مستحق آن است که سپاهیان خود را سودى نرساند و خویشتن را نیز به نابودى اندازد.
 

متن حدیث: الإمامُ الحسینُ علیه السلام: ألا إنَّ الحَربَ شَرُّهاذَریعٌ، وطَعْمُها فَظیعٌ، فمَن أخَذَ لَها اُهْبَتَها، و اسْتَعدَّلَها عُدَّتَها، ولَم یألَمْ کُلومَها قَبلَ حُلولِها، فذاکَ صاحِبُها، و مَن عاجَلَها قَبلَ أوانِ فُرْصَتِها، و اسْتِبْصارِ سَعیهِ فیها، فذاکَ قَمِنٌ ألّا یَنْفَعَ قَومَهُ، و أنْ یُهْلِکَ نَفْسَهُ.
 

«شرح نهج البلاغة؛ 3/186 »


موضوعات مرتبط: حدیث هفته

تاريخ : ۱۳٩٥/٧/٤ | ٥:۳٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()

پیام رهبر معظم انقلاب به ‌مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز (پنجشنبه) به ‌مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران، پیامی صادر کردند.

متن این پیام که همزمان با مراسم غبار روبی، عطرافشانی و گلباران مزار شهیدان در سراسر کشور از سوی حجت الاسلام و المسلمین شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران قرائت شد؛ به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند عزیز و رحیم را سپاس که در دوران ما، معنی و مضمون والای شهادت را، تجسم بخشید و دلهای پاک و روشنی را مشتاق آن ساخت. این نورافکن‌های فروزان، اکنون فضای زندگی را با معنویت خود روشن ساخته‌اند. چشم‌های بینا و دل‌های بیدار از آن بهره می‌برند و ذخیره‌ی معنوی که جان‌مایه‌ی حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی است، روز به روز افزایش می‌یابد و زندگی را روح و طراوت می‌بخشد. سلام خدا و اولیاء او بر این جانهای تابناک که هم زندگی و هم مرگشان مایه‌ی اعتلای جامعه اسلامی است، و همواره چنین باد ان‌شاء‌الله.

سیدعلی خامنه‌ای

یکم مهرماه 1395موضوعات مرتبط: خبر , مناسبت , دفاع مقدس

تاريخ : ۱۳٩٥/٧/۳ | ٦:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()