توضیح افق اردیب: از این پس سعی داریم با یاری خداوند متعال و کمک و همراهی عزیزان و دوستان همشهری، هر هفته یکی از آثار تاریخی و زیبای روستای اردیب را برای اهالی گردشگری معرفی نماییم. در این راه دست یاری تمامی دوستان و عزیزان همولایتی را به گرمی می فشاریم.  

این هفته ؛ آب انبار اردیب :

این آب انبار در روستای زیبا و تاریخی اردیب از توابع شهرستان خور و یابانک واقع شده است.

بررسی هاو تحقیقات انجام گرفته نشان میدهد این بنا توسط  امیر اسماعیل خان عرب عامری و همراه با عمارت دیوان خانه بنیان نهاده شده است و متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل  قاجاریه است .همچنین این بنا قدیمی ترین آب انبار شهرستان نیز می باشد.

 

آب انبار اردیب دارای شعاعی معادل 43/8 متر و ارتفاع 5/7 متر می باشد .

مخزن آب انبار گنجایش حدود   1000 متر مکعب  لیتر آب را داراست و منبع آب جمعیت 250 نفری روستا را برای مدت یک سال کفایت میکرده است . مخزن از طریق قنات روستا تغذیه می شده و در حال حاضر دسترسی به آب از طریق پاشیری در شرق مخزن میسر می شود که دارای  32  پله به ارتفاع  30 سانتیمتر  باشد

آب انبار اردیب فاقد بادگیر است و جهت تهویه از روزنه های تعبیه شده در چهار جهت و بخش فوقانی استفاده شده است

 

بنا داخل میدانی است(این میدان در ایام عاشورای حسینی امسال به نام علمدار کربلا-حضرت ابالفضل العباس(ع)-نامگذاری گردید) که اطراﻑ آن دیوان خانه و خانه های ﻗﺪیمی است و حریم خاﺻﻰ ندارد .

 

مسدود کردن حفره هایی که جهت تهویه تعبیه شده بودند باعث نم گرﻓﺘﮕﻰ ﺳﻘﻒ بنا و تخریب قسمتی از سقف آن شده است  که با قول مساعد سازمان گردشگری شهرستان نایین قرار است مرمت و بازسازی شود.

در زیر عکسهایی از این آب انبار را مشاهده می کنید:

 

عکس از سایتhttp://pickhoor.blogfa.com/موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳۸۸/۱۱/۱۱ | ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()