توضیحات آبشکوه:

سلام دوستان عزیز

در پی درج مطالبی خلاف واقع و بدن سند و مدرک و حتی ارایه مدرک جعلی  در وبلاگ بچه کویر -یکی از وبلاگهای به روز و فعال ایراج- در خصوص قرای سبعه و نیز منتسب نمودن نام ارابه به روستای ایراج بر اساس حرف و حدیث و شنیده ها و ... ، "وبلاگ اردیب نگین کویر "مستندات جدیدی از قرای سبعه و اختصاص نام زیبای ارابه به روستای اردیب منتشر نمودند که در ذیل عینا مشاهده می نمایید.

توضیحات زیر را علیرغم میل باطنی نوشته و منتشر می نمایم.

توضیح اینکه عده ای از همشهریان ایراجی و اردیبی به بنده و آقای ثابتی(مدیر محترم وبلاگ اردیب نگین کویر) معترض بوده و هستند که این چه کاری است که شما در فضای مجازی بر سر یک اسم راه انداختید. بیایید با اتحاد همدیگر این کار و فلان کار و بهمان کار را بکنیم. البته ما هم دنبال حاشیه و اختلاف نیستیم، اما برادران عزیز اردیبی همین تسامح و تساهل ها از ناحیه روستای اردیب از قدیم الایام تابحال باعث شده که روستای زیبای اردیب که روزی به عنوان دهستان شناخته می شد و دارای مدرسه و بهداری و ... بوده به این حال و روز درآمده است. یادتان هست همین چند صباح پیش شورا و دهیار قبلی روستای اردیب سر ندانم کاری و عدم مشورت با اهالی و مردم روستا خودسرانه، نامه بخش شدن روستای ایراج را سر وعده های هیچ و پوچ امضا نمودند و ایراجیها زیر قولشان زدند(البته ایراج بخش نشده هنوز اما ...-ومکرو و مکرالله و الله خیرالماکرین)... و یا در گذشته ای دورتر مردم ایراج سر مدرسه راهنمایی سر ما اردیبی ها کلاه گذاشتند و ... تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل ...!! و البته اینبار نمی گذاریم نام خلیج فارس را خلیج عربی بگذارند و ... این راه تا کوتاه نیامدن ایراجی ها و اذعان به انتساب نام ارابه به اردیب و قبول قدمت بیشتر اردیب نسبت به ایراج  ادامه دارد. والسلام.

اما مستندات جدید وبلاگ اردیب نگین کویر:

الف) قرای سبعه:

مطلب درج شده عینا برگرفته از سایت فرمانداری شهرستان خوروبیابانک می باشد. به نشانی ذیل :

http://www.khoorbiabanak.gov.ir/Default.aspx?tabid=3120

که در آن آمده است:  در دوره قاجاریه خوروبیابانک را قرای سبعه می گفتند و بنا به نوشته اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان این قراء عبارت بودند از :جندق - فرخی - خور- بیاضه - اردیب- مهرجان-گرمه .

بچه کویر عزیز این متن ارائه شد ه شما از نسخ اصلی مرآت البلدان اعتمادالسلطنه نیست  به شواهد ذیل لذا دنبال تحریف (مانند عربها-بلا تشبیه)نباشید.

واما مستندات موجود آن جهت استحضار خوانندگان عزیز وارجمند:

کتاب خور در آینه زمان صفحه  340

 همانگونه که مستحضرید درمتن تاکید نموده است قرا’سبعه هفت روستا:خور،بیاذه،گرمه،جندق،فرخی،مهرجان واردیب و درج شده است که نویسنده کتاب مرات البلدان از دیگر قصبات نامی نمی برد.

 کتاب برساحل کویرنمک  صفحه 57 به نقل ازنوشته اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان این قراء عبارتند از  جندق-فرخی -خور-بیاذه - اردیب -مهرجان وگرمه .

آبشکوه: عزیزان جهت مطالعه کامل مطلب فوق به لینک زیر متصل شوید:

http://navaieordib.persianblog.ir/post/1507/ 

 

 ب) نام ارابه متعلق به اردیب است و بس:

 1-درست است ایراج از "ایر "و "اِرا " "ائیرا" بمعنای محل زندگی قوم آریا می باشد .ولیکن هیچ ربطی به ارابه ندارد. چون ریشه کلمه آن متفاوت است.هر هجایی در زیان سانسکریت معنای متفاوت دارد اینکه دیگر ریشه اش متفاوت است.درضمن نقل شما  مستندی است از وبلاگ parsicwords

در ضمن  وفق شرح بیان شده کلمه ارابه را قدیمی تر ازکلمه ارا یا ایرا  دانسته ولی شرح کلمه ارابه را به زمان ورود اعراب به ایران دانسته که از نظر تسلسل زمانی درست نیست لذا یا ارا درست است ویا ارابه هر دو متضاد یکدیگر ومانعه الجمعند می باشند ومنطقی نیست.

 2-متن فوق در خصوص معرفی مزارع ایراج نادرست است.مزرعه ده محمد وچاه زین الدین ارثیه خانوادگی ماست (محمدرضابیک) ومزرعه هدیه هفت تومان (متعلق به هدیه همسر محمدرضابیک) هم به همین صورت می توانید به بزرگان روستا من جمله کربلایی محمدحسن موبد وجناب استاد مهرنوش جمشیدی رجوع نمایید.در موردمزرعه بهین هم که دیگر پر واضح است.درخصوص  بازیاب  وتقسیمات آن هم حتما به جناب استاد مهرنوش جمشیدی مراجعه نمایید.

3-نقل قول جناب رضا(مرتضی)هنری نیز گمان است ونظر قطعی ایشان نیست جهت اطلاع ایشان در مرکز مردم شناسی ایران نبوده ونیستند.

4- برای شناسایی بیشتر شمارابه کتاب آینه میراث جغرافیای جندق وبیابانک

نوشته ابراهیم دستان (یغمای ثانی)ومشعل کویر نوشته استادفرزین تابتی رهنمون می سازم .

بقول مرحوم یغما:    گوش اگرگوش تووناله اگر ناله ی من          

                                 البته آنچه به جایی نرسد فریاد است

 

در ذیل نیز چند مستند دیگر برای ( ارابه =اردیب )تقدیم حضور می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همشهریان عزیز  ایراجی واردیبی امیداست هر کجاهستید تنتان سلامت وشاد باشید.

آبشکوه: دوستان عزیز جهت مطالعه کامل مطلب فوق به لینک زیر متصل شوید:

http://navaieordib.persianblog.ir/post/1508/موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی , نقد

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٧ | ٧:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()