تازه‌ترین اخبار هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگوی فارس با فرزین؛
برآورد انصراف 15 درصد متقاضیان؛ یارانه نقدی قابل برداشت است

خبرگزاری فارس: سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی از پیش‌بینی انصراف 15 درصد از متقاضیان دریافت یارانه نقدی که در طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار مشارکت داشته‌اند، خبر داده و می‌گوید: یارانه نقدی واریز شده به حساب سرپرست خانوارها قابل برداشت خواهد بود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رئیس جمهور اخیرا در همدان از واریز یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوارها در مهرماه خبر داد، این در حالی است که همچنان در خصوص سرنوشت تشکیل سازمان هدفمندی یارانه‌ها، نحوه پرداخت یارانه نقدی و چگونگی رسیدن آن به دست مردم، اصلاح قیمتها و نحوه اطلاع رسانی مناسب در خصوص اجرای مهمترین پروژه اقتصادی کشور طی 30 سال گذشته پرسشهای زیادی مطرح است.
محمدرضا فرزین سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی روز گذشته به پرسشهای خبرنگار فارس درباره این مباحث پاسخ گفت، هر چند کما فی‌السابق پاسخ به برخی سوالات را به آینده احاله کرد.  ادامه مطلب...


فارس: رئیس جمهور اخیرا اعلام کرده‌اند یارانه نقدی مهرماه در حساب مردم است، با توجه به اینکه قبلا اعلام شده بود دو ماه قبل از اجرای طرح هدفمندی، یارانه به حساب مردم واریز خواهد شد، آیا این به معنای هدفمند کردن یارانه‌ها در آذرماه است؟
فرزین: این نتیجه‌گیری شماست. قرار نیست ما زمان را اعلام کنیم.


فارس: یعنی شما تأیید یا تکذیب نمی‌کنید؟
فرزین: خیر تأیید و تکذیب نمی‌کنم.


فارس: دولت گام به گام به اجرای طرح هدفمندی نزدیک می‌شود، اما خبری از تشکیل سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیست. تشکیل این سازمان به کجا رسیده است؟
فرزین: در تشکیل سازمان هدفمندی یارانه‌ها بحث قانون مطرح است، ما اساسنامه سازمان را به شورای نگهبان فرستادیم و شورا اشکال گرفت، مجددا اصلاحاتی که مد نظر شورای نگهبان بود انجام شد و اساسنامه به شورا داده شده است. یک بحث این است و بحث دیگر اینکه آیا چارچوب نظام هدفمندی یارانه‌ها شکل گرفته است؟ در حال حاضر وزارت رفاه معاونتی به نام هدفمندی یارانه‌ها دارد و عملا تمام کارهایی که سازمان باید انجام دهد در معاونت هدفمند کردن یارانه‌های وزارت رفاه در حال انجام است.


فارس: یعنی اگر سازمانی هم تشکیل نشود مغایرتی با قانون نخواهد داشت؟
فرزین: نه، طبق قانون سازمان قطعا تشکیل می شود، اقدامات اولیه هم انجام شده است ولی بحث این است که الان شاکله سازمان شکل گرفته و اقدامات انجام می‌شود، بخش عمده کارهای هدفمندی در معاونت وزارت رفاه انجام می‌شود.


فارس:سازمان هدفمندی یارانه‌ها کی تشکیل می‌شود؟
فرزین‌: ما منتظر قانون هستیم. اگر اساسنامه پیشنهادی سازمان تأیید شود سازمان تشکیل می‌شود. کارهای مربوط به افتتاح حساب هدفمندی یارانه‌ها باید توسط سازمان هدفمند کردن یارانه‌‌ها انجام می‌شد، اما عملا می‌بینیم که این کار توسط معاونت هدفمندی یارانه‌های وزارت رفاه در حال انجام است. اگر شورای نگهبان اساسنامه را تأیید کند سازمان تشکیل می‌شود.


فارس: ایراد اساسی شورا به اساسنامه چیست؟
فرزین:‌پس از اصلاح ایرادات اول اساسنامه مصاحبه کردم و همه را گفتم، الان دقیقا حضور ذهن ندارم.


فارس: یک ایراد شورا به حضور رئیس جمهور و وزرا در ترکیب هیئت مدیره سازمان بود؟
فرزین: اساسنامه از نظر شوران نگهبان چند ایراد شکلی داشت، قبلا دقیقا اعلام کردم ایرادات چیست و چگونه رفع کرده‌ایم.


فارس: یک بحث مهم اطلاع رسانی درباره هدفمندی یارانه‌ها است. به نظر می‌رسد شما نگرانید اطلاع رسانی در این باره سبب بروز تورم انتظاری شود، از طرفی هم احساس می‌شود کم توجهی به این کار تبعاتی چون عدم اقناع جامعه و واکنش به اجرای طرح را در پی داشته باشد. دولت قصد ندارد برای این کار یک سیاست درست اطلاع رسانی تدارک ببیند؟
فرزین: شورای اطلاع رسانی زیر نظر وزیر اقتصاد تشکیل شده است.


فارس: اما کار جدی مشاهده نمی‌شود. بسیاری از مردم هنوز اطلاع ندارند دقیقا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟
فرزین: قرار است شورا بحث اطلاع رسانی را تقویت کند. ما به طور منظم اخبار کار و پیشرفت مباحث کارگروه تحول اقتصادی را به مردم اعلام می‌کنیم. بحث‌های مربوط به فرهنگ سازی و تولید برنامه نیز زیر نظر شورا در صدا و سیما در حال انجام است شما می‌بینید بخش‌هایی از برنامه‌های رادیو و تلویزیون به این موضوع اختصاص دارد، بخشی از کار هم به خود دستگاه‌های مربوطه واگذار شده است، مثلا در مورد حاملهایی چون برق و گاز خود وزارتخانه‌های مربوط متولی اطلاع رسانی لازم و فرهنگ سازی هستند و باید اشکالات شرایط فعلی را برای مردم بازگو کنند. دبیرخانه کارگروه طرح تحول هم به طور دائم در شهرستان‌ها جلسات توجیهی دارد. خود من، مدیران معاونت اقتصادی و شخص آقای وزیر اقتصاد در این جلسات حضور پیدا می‌کنیم، این جلسات در حجم وسیعی در حال برگزاری است. شاید اخبار آنها خیلی منعکس نشود ولی ما در هر روز حداقل یکی دو جلسه و همایش توجیهی در کشور داریم، فردا هم با وزیر اقتصاد در قم و در جمع طلاب و روحانیون این نشست را برگزار می‌کنیم.


فارس: از آخرین تصمیمات کارگروه تحول اقتصادی چه خبر؟
فرزین: اوایل شهریور ماه کار ثبت نام برای افتتاح و اعلام حساب‌های سرپرست خانوار به منظور واریز یارانه نقدی به اتمام می‌رسد.


فارس:‌در کل کشور؟
فرزین: بله الان کار در 6 استان دیگر در حال انجام است و 25 مرداد افتتاح حساب در تهران، قزوین و قم انجام می‌شود. اگر کار در این سه استان هم تمام شود افتتاح حساب در کشور به پایان رسیده و مجددا زمانی را برای آن دسته از خانوارها که از مرحله افتتاح حساب جا مانده‌اند، اعلام می‌کنیم وقتی مرحله ثبت نام انجام شد تقریبا این آمادگی در دولت وجود دارد که یارانه نقدی را واریز کنیم .عملا این شرایط در شهریور ماه به وجود خواهد آمد.


فارس: منابع یارانه نقدی قرار است از کجا تأمین شود؟
فرزین: در قانون هدفمند سازی یارانه‌ها مجلس به ما اجازه داده از یک حساب تنخواه در سرجمع بودجه برداشت کنیم، ما یک تنخواه گرفته و پس از اصلاح قیمت‌ها آن را برمی‌گردانیم.


فارس: میزان یارانه نقدی و نحوه اصلاح قیمت‌ها در کارگروه مشخص شده است؟
فرزین: اینها مواردی است که فعلا بنا نداریم درباره آن اطلاع رسانی کنیم، ما در شهریورماه به طور دقیق به دست می‌آوریم که چند نفر متقاضی دریافت یارانه نقدی هستند.براساس برآوردهایی که از افراد متقاضی داشتیم به این جمع‌بندی‌ها رسیده‌ایم ولی رقم دقیق زمانی است که آمار کل متقاضیان را داشته باشیم. آخرین رقمی که آقای محصولی وزیر رفاه در کارگروه تحول اقتصادی اعلام کردند این است که تاکنون 82 درصد افرادی که فرم اطلاعات اقتصادی خانوار مرکز آمار را پر کرده بودند، افتتاح حساب کرده‌اند. پیش‌بینی وزارت رفاه این است که اگر یک بار دیگر مهلت برای افتتاح حساب اعلام شود، 85 درصد مشارکت کنندگان در طرح جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوار مرکز آمار ثبت نام خواهند کرد.


فارس: یعنی در شهرهایی که افتتاح حساب شده است؟
فرزین: بله. 68 میلیون نفر در طرح مرکز آمار مشارکت داشتند و پیش‌بینی ما این است که 85 درصد اینها مایلند یارانه نقدی دریافت کنند.


فارس:‌یعنی 15 درصد انصراف می‌دهند؟
فرزین: بله 15 درصد از کسانی که فرم را پر کرده بودند، اگر این امر محقق شود 85 درصد از 68 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت خواهند کرد. اگر آمار متقاضیان این رقم باشد یارانه نقدی یک رقم و اگر درصد آن تغییر کند رقم دیگری خواهد بود، ما باید در شهریورماه عدد نهایی را به دست آوریم و براساس قیمت گذاری حامل‌ها و برآوردهایمان بتوانیم به سمت عدد مشخص برویم.
فارس:‌ هنوز این سؤال مطرح است که کارت اعتباری یارانه نقدی که در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد صرف کسر و برداشت هزینه انرژی آنها می‌شود و یا وجوه آن به صورت نقد قابل برداشت است؟
فرزین: کارتی که برای واریز یارانه نقدی در اختیار مردم قرار داده می‌شود در مرحله اول محتوی پول نقد و قابل برداشت است.
فارس: بعد از 2 ماه از واریز یارانه نقدی؟
فرزین: زمان را اعلام نمی‌کنم.موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳۸٩/٥/۱٦ | ۸:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()