مطلب زیر برگرفته از سایت خورنیوز می باشد و انتشار آن دلیل بر تایید تمامی مطلب زیر توسط وبلاگ آبشکوه نمی باشد. اما بهر حال نقد خیلی جالبی بود که وبلاگ آبشکوه ضمن انتشار آن، بزودی در این ارتباط مطلب مفصلی را منتشر خواهد نمود و در آن از مسوولین سازمان میراث فرهنگی استان می خواهد که پاسخگوی مطالبات مردم شهرستان باشند.

خورنیوز:سرهای بدون روسری ومقنعه یا حتی یک شال خشک وخالی ،وآرایشهای آنچنانی نمونه ای از ترویج بی حجابی در بین کویر نشینان است .استعمال دخانیات بانوان در مکانهای عمومی روستا و ... طاقت روستانشینانی مانند مصر را به سر آورده است. حال از وضع روستاهای دیگر خبر ندارم که اگر دوستان وبلاگ نویس مایل بودند خبرهایی از روستاهای خود منتشر کنند.
شفاف ترین قسمت این موضوع وجود اقامتگاهایی در روستاهای مصر ،فرح زاد وشهرخور میباشد که بدون مجوز رسمی تشکیل شده که نمونه بارز آن در محل سابق بهداری خور است .مهمانسرا وخانه های محلی که هیچ نام ومشخصاتی ندارند وبدون گرفتن کارت شناسایی ویا شناسنامه اجازه اقامت میده
ند

استان پهناور اصفهان به دلیل مرکزیت کشوری وآب وهوایی از موقیت خوب جذب گردشگر داخلی وخارجی بهره جسته است ودر هر فصل از سال گردشگران زیادی را در خود مهمان کرده است .
گردشگران با بازدید از آثار تاریخی شهر هایی مثل اصفهان، نایین،اردستان،کاشان و...،آثارطبیعی مثل شهرستانهای سمیرم،چادگان فریدون شهر ،فلاورجان ،زرین شهر ،مبارکه ،خوروبیابانک و...خاطرات خوبی را در دفتر خاطرات خود ثبت کرده اند دفتری که در خانه های ما حداقل یک عدد خاک خورده پیدا میشود .ولی در آن به غیر از چند خاطره کوتاه چیز دیگری ثبت نشده یا اگر هم شده محرمانه نگه داری میشود تا مبادا کسی از خاطرات ما خبر دار گردد هرچند که بعضی از خاطره ها قابل طرح در خانواده ویا جامعه نیست .
خورنیوز در این گزارش به دنبال خاطرات خاک خورده مردم نمی گردد وتا به اینجای متن قصد انحراف ذهن خواننده را نداشته است ولی به هرحال باید از یک جا شروع کرد.
شهرستان زیبا ودیدنی خوروبیابانک چند سالی است که مکانی برای بازدید گردشگران داخلی وخارجی شده است مکانی که در دفترهای خاطرات گردشگران خارجی ثبت میشود تا شاید در آینده تجربیات آنها به صورت کتابی در آید ونام همیشه سرافراز خوروبیابانک در آن متجلی باشد گردشگرانی که خور را به عنوان یک جاذبه طبیعی نگاه میکنند و از دیدن کویر لذت می برند .
شاید این گردشگران از یک کشور اروپایی به ایران سفر کرده اند وبادیدن این کویر ولمس کردن خاک به جواب سوالات کتاب درسی جغرافیایی که داشته اند رسیده باشند زیرا بیش از 80 تا90در صد اروپا را جنگل ها وفضاهایی به صورت دشت تشکیل میدهد وکمتر توانسته اند غروب زیبای خورشید را در آنجا به صورت کامل مشاهده کنند.
آری این ایران است که با موقعیتی فوق العاده به صورت چهار فصل در کره زمین حک شده و استان اصفهان را همچون عروسی زیبا در خود جای داده است.
از این این رو شهرستان خوروبیابانک به عنوان زیبایی های کویری استان اصفهان شناخته شده وتورهای گردشگری از خارج وداخل کشور به این خطه طلایی ایران سفر میکنند.
باساخت فیلم سینمایی خیلی دور خیلی نزدیک که اولین تجربه سینمایی به سمت مناطق محروم ودور از دسترس دشمنان طبیعت بود کویر خور به بینندگان این فیلم موفق سینمایی شناخته شد و مردم دیدند که کویر ایران بسیار زیباست ،به دور از هر آلودگی و چیزهای دیگر که در شهر ها به عنوان بحث های سیاسی از یاد میشود .
مردم روستایی مثل مصر به دور از شهرهاو آلودگی هایش در کنار هم کارو زندگی میکنند،دامداری ،کشاورزی و... تا همین چند وقت پیش هم بدون وجود وسیله ای به نام تلفن همراه صفاو صمیمیت را داشته اند و دارند روستایی که شاید قدمت زیادی ندارد ولی مکان زیبایی برای جذب گردشگران داخلی وخارجی شده است اما به چه قیمت ؟
از زمان تشکیل فرمانداری شهرستان خوروبیابانک هم زیر ساختهای گردشگری به صورت گسترده در این شهرستان فراهم شده است ،ساخت هتل بالی به عنوان اولین هتل کویری ایران وپس از آن مهمانپذیرهایی که در روستاهای اطراف مانند ایراج ،عروسان گرمه،مهرجان،مصر،عروسان کوره گز و... گواهی بر این موضوع است.
ولی از این موضوع غافل نشویم که تنها مراکز خدمات به گزدشگران که دارای مجوز رسمی هستند هتل بالی در خور و هتل آتشونی در ایراج است وبقیه مراکزی که ایجاد شده بدون مجوز رسمی پایه ریزی شده اند اقامتگاهای که عمدتا در روستاهایی مصر وفرح زاد وحتی در شهر خور قرار دارند وبدون هیچ مجوزی به مسافران (بدون گرفتن کارت شناسای یا شناسنامه) اجازه اقامت میدهند . مسئله بعدی برگزار کنندگان تورهای کویر مصر است که معمولا هیچگونه مجوز آژانس وتور گردانی ندارندو با عنوان تورهای شاد شاد کویر در نیازمندیهای تهران یا اصفهان آگهی میدهند.و جذب گردشگر میکنند. متاسفانه سهل انگاری وچشم پوشی از بعضی اتفاقات که سر منشا آن در خود شهر خور هم بوده یکی از این دلایل است که شفاف ترین قسمت این موضوع وجود اقامتگاهی در محل سابق بهداری خور است .مهمانسرا وخانه های محلی که هیچ نام ومشخصاتی ندارند
حال سوال اصلی اینجاست چرابعضی از گردشگران داخلی از این مکان به عنوان مکان آرام دور از هرگونه مزاحمت وچشهایی که در شهر به آن قانون گفته میشود هرجور که میخواهند رفتار میکنند.
اصلا قصد دخالت در هیچ امور شخصی ندارم ونخواهم داشت چون امور شخصی این افراد مربوط به منازل و مکانهای عمومی خودشان است وبس .
طی یک سال گذشته یا بهتر بگویم از عید امسال گروههای مختلف گردشگران با اشکال مختلف به صورت تورهای گردشگری خانوادگی گرفته تا تور های مجردی برای گردش به خور آمده اند اما همانطور که همه مردم خور میدانند در ایام عید نوروز بعضی از این تورها که شامل دسته اول یعنی تورهای خانوادگی نمی شدند به عنوان گردشگر به این خطه سفر کردند که انگار فراموش کرده بودند اینجا هنوز ایران است با همان قانون خود .
نمی خوام امربه معروف یا نهی از منکر کنم که اگر هم بکنم وظیفه داشته ودارم مانند هر فرد مسلمان که باید این کار را انجام دهد. ولی انگار مسئولین خوری فراموش کرده اند که بعضی ازاینها گردشگر واقعی نبوده ونیستند ومیتوان نمونه بارز آن را در سفر دانشجویانی که سرویس آنها با حادثه روبه رو شد مشاهده کرد .
آن زمان از میان تمام دانشجویان زخمی شده حادثه به غیر از یک تا دو دانشجو، باقی آنها بدون اطلاع خانواده تن به این سفرداده ودر آن حادثه تمام خانواده ها از اینکه فرزند شان در خور زخمی شده است شوکه شده بودند که جای بسی تامل دارد وشاید این موضوع ربطی به خبر مانداشته باشد.
دانشجویان زیادی با عنوان اردوهای علمی به منطقه سفر میکنند وانگار با دیدن جاذبه های کویر از خود بی خود شده وفراموش میکنند برای چه به اینجا آمده اند وتنها به این فکر میکنند که اینجا کسی آنها را نمی شناسندوهرکاری که دلشان بخواهد میکنند.
از رقص وپای کوبی گرفته تا ارتباط های نامشروع وغیر اخلاقی که همه اینها باعث لکه دار شدن آبروی کویرو کویرنشینان می شود.
البته فراموش نشود خورنیوز فقط به بعضی از این گردشگران اشاره داشته ودارد شاید 5 درصد از 100در صد آنها ولی مگر این مکان منطقه آزاد گردشگری است .
بعضی از اهالی ساکن در روستای مصر علاوه بر اینکه میگویند با حضور گردشگران کارآنها رونق گرفته است ولی از طرفی به خاطر روابط غیر اخلاقی که از طریق همین تورها ایجاد شده ناراضی بوده اند .
سرهای بدون روسری ومقنعه یا حتی یک شال خشک وخالی ،وآرایشهای آنچنانی نمونه ای از ترویج بی حجابی در بین کویر نشینان است .استعمال دخانیات بانوان در مکانهای عمومی روستا و ... طاقت روستانشینانی مانند مصر را به سر آورده است. حال از وضع روستاهای دیگر خبر ندارم که اگر دوستان وبلاگ نویس مایل بودند خبرهایی از روستاهای خود منتشر کنند.
روی صحبت من با گردشگران داخلی بود یعنی کسانی که ایرانی هستند من از خارجی ها هیچ توقعی ندارم هرجور که دوست دارند تو هر شهری بگردن به من ربطی نداره اما ایرانی اگه ایرانی بود وغیرت داشت اجازه نمی داد این اتفاقات خیلی راحت توی روستایی به نام مصر رخ بده هرچند که بارها از مساجد شهر خور تذکراتی در این رابطه داده شد ولی آیا کسی به این مسائل توجه کرده است یا فقط بسیجان روز بسیج دورهم جمع میشوند ودر کوچه وخیابان خور مانور میدهد که ماهم هستیم آیا کسی به مسائل روستاها توجه کرده است ؟یا فقط در شورا برسرهم میزنیم که مبادا تکه زمینی از حقمان ضایع گردد ؟یا فقط میخواهیم مردم را سرگرم کنیم که بیایید ثبت نام کنید برای هئیت امنا وآخر خودمان رای به خودمان دهیم ؟یا فقط به فکر فروش منابع خود باشیم برای ...مردم تا شاید در دور بعد هم ...
خورنیوز از فرماندهی انتظامی شهرستان زیبای خور درخواست میکند با توجه به تشدید این موضوع در مناطق گردشگری شهرستان خوروبیابانک این موضوع را که درخواست واقعی اهالی روستای مصر می باشد نه فقط در مصر بلکه در تمامی روستاها ی شهرستان حل وفصل نماید تاشاید افرادی به خود بیایند وکمی بیشتر به دوروبر خود نگاه کنند.
کاش حقیقت را بتوان باور کردموضوعات مرتبط: نقد

تاريخ : ۱۳۸٩/٩/۸ | ۸:٢۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()