لسان‌الحق طباطبایی، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ مردم، نگارش کتابی با عنوان «افسانه شاه عباس و ملانتربوق» را به پایان رسانده است. این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های عامیانه و قدیمی درباره شخصیتی به نام «ملا نتربوق» است.

لسان‌الحق طباطبایی، پژوهشگر فرهنگ مردم و مدیر انتشارات بهین، در این باره به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: افسانه‌ها و داستان‌های گردآوری شده در کتاب «افسانه شاه عباس و ملّا نَتَربوق» به گویش خوری بروایت آقای حسن سامعی گویشور اصیل خوری است که در سال 1376 در شهرستان خوروبیابانک گردآوری و به فارسی برگردانده شده‌ است. گردآوری داستان‌ها و نگارش این کتاب به پایان رسیده و مراحل نهایی تدوین را می‌گذراند.
طباطبایی افسانه «ملّا نتربوق» را یکی از داستان‌های قدیمی رایج در کشورمان دانست و درباره آن گفت: وی شخص دانایی بوده که در زمان شاه عباس و در اصفهان می‌زیسته و آن‌گونه که نقل شده است نظر شاه عباس را جلب کرده بوده و افسانه‌های ملانتربوق نیز پیرامون روابط وی با شاه است.
این پژوهشگر همچنین کتابی با عنوان «سلسله‌ الطباطباء نامه نسب، زندگی و آثار شاخه‌ای از طباطبایی‌های جندق» را آماده انتشار دارد. این کتاب چنان‌که از نامش برمی‌آید، درباره زندگی و تاریخ گروهی از خاندان طباطبایی‌ در اصفهان است.
طباطبایی در ادامه به کتاب «افسانه خشت طلا» که در دست نگارش دارد اشاره کرد و افزود: این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های فرهنگ مردم به روایت «علی گرامی جندقی» است که آن‌ها را گردآوری کرده‌ام و در مراحل پایانی تدوین است. این کتاب جلد دوم کتاب «حوض توتیا» محسوب می‌شود که سال گذشته منتشر شده است.
مدیر انتشارات «بهین» همچنین به کتاب‌های دیگری که در این موسسه آماده انتشار است، اشاره کرد و گفت: «کیلان» نام روستایی در حوالی دماوند است، داوود لاسمی کتابی درباره تاریخ، آداب و رسوم این روستا به رشته تحریر درآورده است.
این ناشر و پژوهشگر فرهنگ مردم، همچنین به کتابی با عنوان «بوستان پر گل و سیب: فرهنگ مردم اُردیب» اشاره کرد و افزود: این کتاب درباره تاریخ و فرهنگ روستای «اردیب» در استان اصفهان است. 
لسان‌الحق طباطبایی، پژوهشگر فرهنگ مردم است که تاکنون کتاب‌های متعددی از جمله «حوض توتیا»، «باغ کاکا؛ افسانه‌ها، قصه‌ها و لطیفه‌های مردم خور و بیابانک»، «سرو ایراج؛ ترانه‌هایی از جندق، خور و بیابانک» و «نخل امید؛ گزیده بومی سروده‌های شعرای خوری» از وی به چاپ رسیده است.

برگرفته از اردیب نگین کویر


موضوعات مرتبط: دانستنی , خبر

تاريخ : ۱۳٩۱/۳/۱۳ | ۸:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()