درج دوم

مقدمه:                                                                                       

روستای زیبا و تاریخی اردیب از روستاهای جنوبی و سرسبز منطقه خورو بیابانک است.فاصله این روستا تا اصفهان 370 کیلومتر ، تا نایین 230 کیلومتر و تا خوروبیابانک 37کیلومتر است.این روستا دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای منطقه است. دارای جاذب های توریستی فراوان از قبیل خانه نو، دیوان خانه، آب انبار قدیمی ، دشتی سرسبز و ... می باشد.

مشکل:

همه ی همشهریان عزیز اردیبی می دانند که روستای اردیب دارای دو منبع تامین آب می باشد 1- آب قنات و 2- آب چاه لرد. از قدیم الیام تا بحال آب قنات اردیب که اتفاقا آب بسیار شیرین و طعم گوارایی است برای آبیاری زمینهای کشاورزی است و بدینوسیله روستای اردیب دارای دشتی سرسبز همراه با انواع میوه ها و سیفی جات وسبزیجان و ... است که برخی از سیفی جات و میوه های آن نه تنها در منطقه خوروربیابانک بلکه در شهرهای بزرگ نیز دارای اسم و رسمی برای خود است ...بگذریم.. اما آب آشامیدنی مردمان روستا از قدیم از طریق لوله کشی و از چاهی که در بیرون آبادی قرار دارد تامین می شود که این آب نه تنها دارای طعم و مزه ی خوبی نیست بلکه از املاح زیادی نیز برخوردار است. به نحوی که علت بیشتر امراضی مثل سنگ کلیه و ... املاح اضافی آب شرب تشخیص داده شده است همجنین مردم هم از مصرف این آب ناراضی هستن.

... القصه برای رفع این مشکل در زمانهای دور، پیشینیانمان آب انباری درست کردند که اتفاقا یکی از بزرگترین آب انبارهای شهرستانهای نایین و خور محسوب می شود و روال کار این آب انبار اینگونه بود که آبهای هرز کشاورزی را در زمستان به این آب انبار وارد می کردند تا ذخیره ای باشد برای استفاده آشامیدین مردم. و در تابستان هم که آب برای زراعت عموما کم است هر کسی به نوبت مقداری از این آب کشاورزی خود را برای استفاده مردم به آب انبار سرازیر می کرد و مردم با استفاده از ظرفهای مخصوص (دبه، سطل و ...) این آب را به خانه هایشان می بردند برای مصرف روزانه. با تخریب بخشی از گنبد این آب انبار قدیمی و کم توجهی مسولان محلی و مخصوصا مسولان شهرستان خور این اب انبار خشک شد و مرد از ترس سقوط کسی به داخل آن و رخ دادن حادثه ای ناگوار قید آنرا برای استفاده بعنوان منبع آب شرب زده اند(البته امید به بازسازی آن جه حفظ آثار تاریخی روستا میرود).

در زمان شورای قبلی پیشنهاداتی برای رفع مشکل آب روستا داده شد که از آنجمله: 1-ساخت مخزنی بزرگ در قسمت جنوبی دشت و سرازیر نمودن آبهای هرز زمستان و نیز آبگیری آن در تابستان به نوبت و اتصال لوله آن منبع به منبع میان دشت(محل تامین آب شرب روستا) و جایگزینی آب آن منبع بجای منبع فعلی.2-جابجا کردن آب قنات با آب شرب فعلی و استفاده کشاورزان از آب چاه بجای آب قنات و استفاده مردم روستا از آب قنات بجای آب چاه و در همین راستا تعویض لوله های آب آشامیدنی و تعویض پمپ آبکش داخل چاه برای تقویت و آب دهی فراوان به کشاورزان.3- به جریان انداختن آب دوحلقه چاه میان روستا (چاه سرشیر و چاه پشت خونه مرحوم حمزه آذر) و آزمایش آب و دبی آبدهی این دو چاه و استفاده از آب آن برای کشاورزی و یا شرب در صورت مناسب بودن و نداشتن املاح.

تاکنون و علیرغم درخواستهای مکرر مردم روستا، بنا به دلایلی انجام هیچکدام از این راهکارها عملی نشده است و شوراهای گذشته و نمایندگان مجلس در ادوار گذشته و نیز مسوولین خوری هیچکدام قدمی در این خصوص برنداشته اند. لذا از تمامی دوستان عزیز همشهری مخصوصا اعضای شورا و دهیار جدید و نیز اعضای هیات متوسلین به حضرت مهدی(عج) اردیبی های مقیم تهران درخواست می شود نظزات و ایده های خود را جهت رفع این مشکل و البته مشکل فشار کم آب در تمامی فصول سال و نیز ترکیدگی لوله در اکثر کوچه ها به اعضای شورا ارایه نمایند و یا طی جلسه ای در ایام محرم و یا عید نوروز که اکثرا عازم روستا می شوند با هم اندیشی هم گامی در جهت رفع مشکل و آبادانی روستا برداریم انشالله. موضوعات مرتبط: خبر

تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٥ | ٩:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()