ولادت با سعادت امام محمد تقی {جواد الائمه} (ع)
حضرت جواد الأئمه(ع) بنابر مشهور در دهم رجب سال 195هـ به دنیا آمده اند.

اقوال دیگر در ولادت آن حضرت چنین است: 17 ماه رمضان، 15 ماه رمضان و آخر ذی القعده. به قولی هم در 13 رجب ولادت آن حضرت واقع شده است.

پدر بزرگوار آن حضرت امام رضا(ع) و مادر آن حضرت جناب سبیکه یا دره است که حضرت رضا(ع) نام ایشان را "خیزران" نهادند.

نام آن حضرت محمد و کنیه ایشان ابوجعفر و مشهورترین القاب آن حضرت تقی و جواد است. حضرت رضا(ع) آن حضرت را با کنیه یاد می کردند و می فرمودند: "أبوجعفر به من نامه نوشته است" و نامه هایی که از آن حضرت می رسید در نهایت جلالت و زیبایی بود و هنگامی که امام(ع) می خواستند نامه برای امام جواد(ع) بنویسند آن حضرت را به بزرگی و احترام مورد خطاب قرار می دادند.

یک روز در ایام کودکی حضرت جواد(ع) آن حضرت را نزد پدر بزرگوارش امام رضا(ع) آوردند. آن حضرت فرمودند: "این مولودی است که برای شیعه مبارکتر از او بدنیا نیامده است"، چرا که چهل سال و چند ماه از سن مبارک امام رضا(ع) گذشته بود و آن حضرت هنوز اولادی نداشتند و برخی از شیعیان در امر امامت نگران بودند، هنگامیکه خداوند جواد الأئمه(ع) را به مولایمان حضرت رضا(ع) داد نگرانی و شک و تردید مردم بر طرف شد.

آن حضرت شش فرزند داشت: أبوالحسن حضرت هادی(ع)، أبوطالب جناب زید، أبوجعفر جناب موسی مبرقع، حکیمه خاتون، خدیجه خاتون، أم کلثوم.

ولادت حضرت علی اصغر(ع)

گفتنی است ولادت با سعادت حضرت باب الحوائج علی اصغر(ع) نیز در این روز واقع شده است.

بعضی روایات نیز ولادت این حضرت را در روز هشتم یا نهم رجب ثبت کرده اند.

چهل حدیث گهربار از امام جواد علیه السلام را در ادامه مطلب ملاحظه نمایید.


چهل حدیث گهربار از امام جواد علیه السلام  : 

1- امام جواد (ع) فرمودند : مؤمن در هر حال نیازمند به سه خصلت است : توفیق از طرف خداوند متعال ، واعظى از درون خود ، قبول و پذیرش نصیحت کسى که او را نصیحت نماید .

2- امام جواد (ع) فرمودند : ملاقات و دیدار با دوستان و برادران – خوب – ، موجب صفاى دل و نورانیّت آن مى گردد و سبب شکوفائى عقل و درایت خواهد گشت ، گرچه در مدّت زمانى کوتاه انجام پذیرد .

3- امام جواد (ع) فرمودند : مواظب باش از مصاحبت و دوستى با افراد شرور ، چون که او همانند شمشیرى زهرآلود ، برّاق است که ظاهرش زیبا و اثراتش زشت و خطرناک خواهد بود .

4- امام جواد (ع) فرمودند : چگونه گمراه و درمانده خواهد شد کسى که خداوند سَرپرست و متکفّل اوست . چطور نجات مى یابد کسى که خداوند طالبش مى باشد . هر که از خدا قطع امید کند و به غیر او پناهنده شود ، خداوند او را به همان شخص واگذار مى کند .

5- امام جواد (ع) فرمودند : هرکس موقعیّت شناس نباشد جریانات ، او را مى رباید و هلاک خواهد شد .

6- امام جواد (ع) فرمودند : سرزنش کردن دیگران بدون علّت و دلیل سبب ناراحتى و خشم خواهد گشت ، در حالى که رضایت آنان نیز کسب نخواهد کرد .

7- امام جواد (ع) فرمودند : با فضیلت ترین و ارزشمندترین عبادت ها آن است که خالص و بدون ریا باشد .

8- امام جواد (ع) فرمودند : زمان ولادت امام عصر علیه السلام بر مردم زمانش مخفى است ، و شخصش از شناخت افراد غایب و پنهان است . و حرام است که آن حضرت را نام ببرند ؛ و او همنام و هم کنیه رسول خدا صلى الله علیه و آله است .

9- امام جواد (ع) فرمودند : عزّت و شخصیّت مؤ من در بى نیازى و طمع نداشتن به مال و زندگى دیگران است .

10- امام جواد (ع) فرمودند : هرکس به شخصى سخنران علاقمند و متمایل باشد ، بنده اوست ، پس چنانچه سخنور براى خدا و از احکام و معارف خدا سخن بگوید ، بنده خداست ، و اگر از زبان شیطان و هوى و هوس و مادیات سخن بگوید، بنده شیطان خواهد بود .

11- امام جواد (ع) فرمودند : کسى که طالب رضایت خداوند متعال باشد ، دشمنى ستمگران ، او را زیان و ضرر نمى رساند .

12- امام جواد (ع) فرمودند : هر که به خواستگارى دختر شما آید و به تقوا و تدیّن و امانتدارى او مطمئن مى باشید با او موافقت کنید وگرنه شما سبب فتنه و فساد بزرگى در روى زمین خواهید شد .

13- امام جواد (ع) فرمودند : چنانچه افراد جاهل و بى تجربه ساکت باشند مردم دچار اختلافات و تشنّجات نمى شوند .

14- امام جواد (ع) فرمودند : هر که کار زشتى را تحسین و تأیید کند ، در عِقاب آن شریک مى باشد .

15- امام جواد (ع) فرمودند : هرکس بدون تفّکر و اطمینان نسبت به جوانب (هر کارى ، فرمانى ، حرکتى و…) مطیع و پذیراى آن شود ، خود را در معرض سقوط قرار داده ؛ و نتیجه اى جز خشم و عصبانیّت نخواهد گرفت.

16- امام جواد (ع) فرمودند : هر که خود را به وسیله خداوند بى نیاز بداند مردم محتاج او خواهند شد و هر که تقواى الهى را پیشه خود کند خواه ناخواه، مورد محبّت مردم قرار مى گیرد گرچه مردم خودشان اهل تقوا نباشند .

17- امام جواد (ع) فرمودند : حضرت رسول صلى الله علیه و آله ، یک هزار کلمه به امام علىّ علیه السلام تعلیم نمود که از هر کلمه اى هزار باب علم و مسأله فرعى باز مى شود .

18- امام جواد (ع) فرمودند : خدمت و نعمتى که مورد شکر و سپاس قرار نگیرد همانند خطائى است که غیرقابل بخشش باشد .

19- امام جواد (ع) فرمودند : فرارسیدن مرگ انسان ها ، به جهت معصیت و گناه ، بیشتر است تا مرگ طبیعى و عادى ، همچنین حیات و زندگى لذّت بخش به وسیله نیکى و إحسان به دیگران بیشتر و بهتر است از عمر بى نتیجه .

20- امام جواد (ع) فرمودند : بنده اى حقیقت ایمان را نمى یابد مگر آن که دین و احکام الهى را در همه جهات بر تمایلات و هواهاى نفسانى خود مقدّم دارد. و کسى هلاک و بدبخت نمى گردد مگر آن که هواها و خواسته هاى نفسانى خود را بر احکام إ لهى مقدّم نماید .

21- امام جواد (ع) فرمودند : بر شما باد به تحصیل علم و معرفت ، چون فراگیرى آن واجب و بحث پیرامون آن مستحبّ و پرفائده است . علم وسیله کمک به دوستان و برادران است ، دلیل و نشانه مروّت و جوانمردى است ، هدیه و سرگرمى در مجالس است ، همدم و رفیق انسان در مسافرت است ؛ و اءنیس و مونس انسان در تنهائى مى باشد .

22- امام جواد (ع) فرمودند : تواضع و فروتنى زینت بخش علم و دانش است ، ادب داشتن و اخلاق نیک زینت بخش عقل مى باشد ، خوش روئى با افراد زینت بخش حلم و بردبارى است .

23- امام جواد (ع) فرمودند : در زندگى، صبر را تکیه گاه خود ، فقر و تنگ دستى را همنشین خود قرار بده و با هواهاى نفسانى مخالفت کن . و بدان که هیچگاه از دیدگاه خداوند پنهان و مخفى نخواهى ماند ، پس مواظب باش که در چه حالتى خواهى بود .

24- امام جواد (ع) فرمودند : هرکس رکوع نمازش را به طور کامل و صحیح انجام دهد ، وحشت قبر بر او وارد نخواهد شد .

25- امام جواد (ع) فرمودند : خشوع و خضوع زینت بخش نماز خواهد بود ، ترک و رها کردن آنچه (براى دین و دنیا و آخرت ) سودمند نباشد زینت بخش ورع و تقواى انسان مى باشد .

26- امام جواد (ع) فرمودند : امر به معروف و نهى از منکر دو مخلوق الهى است ، هر که آن ها را یارى و اجراء کند مورد نصرت و رحمت خدا قرار مى گیرد و هر که آن ها را ترک و رها گرداند مورد خذلان و عِقاب قرار مى گیرد .

27- امام جواد (ع) فرمودند : همانا خداوند متعال بهترین و عزیزترین ثروت و فرزند مؤ من را مى گیرد (و هلاک و نابود مى گرداند) ، چون دنیا و متعلّقات آن بى ارزش است تا در قیامت پاداش عظیمى عطایش نماید .

28- شخصى به حضرت عرض کرد : مرا موعظه و نصیحتى کامل و مختصر عطا فرما ؟ امام علیه السلام فرمود: اعضاء و جوارح ظاهرى و باطنى خود را از ذلّت و ننگ سریع و زودرس ، همچنین از آتش و عذاب آخرت ، در اءمان و محفوظ بدار .

29- امام جواد (ع) فرمودند : معاشرت و همنشینى با بى خردان و افراد لااُبالى سبب فساد و تباهى اخلاق خواهد شد ؛ و معاشرت و رفاقت با خردمندان هوشیار ، موجب رشد و کمال اخلاق مى باشد .

30- امام جواد (ع) فرمودند : مفهوم و معناى ادب از نظر مردم، تنها خوب سخن گفتن است که رکیک و سبک نباشد، ولیکن این نظریّه قابل توجّه نیست تا مادامى که انسان را به خداوند متعال و بهشت نزدیک نگرداند .

بنابر این ادب یعنى رعایت احکام و مسائل دین، پس با عمل کردن به دستورات الهى و ائمّه اطهار علیهم السلام، ادب خود را آشکار سازید .

31- امام جواد (ع) فرمودند : سه خصلت جلب محبّت مى کند: انصاف در معاشرت با مردم، همدردى در مشکلات آن ها، همراه و همدم شدن با معنویات.

32- امام جواد (ع) فرمودند : شرایط پذیرش توبه چهار چیز است : پشیمانى قلبى، استغفار با زبان، جبران کردن گناه نسبت به همان گناه حقّاللّه و یا حقّالنّاس -، تصمیم جدّى بر اینکه دیگر مرتکب آن گناه نشود .

33- امام جواد (ع) فرمودند : سه چیز از کارهاى نیکان است : انجام واجبات الهى، ترک و دورى از گناهان، مواظبت و رعایت مسائل و احکام دین.

34- امام جواد (ع) فرمودند : حقیقت ادب و تربیت عبارت است از: دارا بودن خصلت هاى خوب، خالى بودن از صفات زشت و ناپسند .

انسان به وسیله اءدب – در دنیا و آخرت – به کمالات اخلاقى مى رسد؛ و نیز با رعایت اءدب نیل به بهشت مى یابد .

35- امام جواد (ع) فرمودند : همانا بین دو سمت شهر طوس قطعه اى مى باشد که از بهشت گرفته شده است، هر که داخل آن شود و با معرفت زیارت کند -، روز قیامت از آتش در اءمان خواهد بود .

36- امام جواد (ع) فرمودند : هرکس قبر عمّه ام حضرت معصومه سلام اللّه علیها را با علاقه و معرفت در قم زیارت کند ، أ هل بهشت خواهد بود .

37- امام جواد (ع) فرمودند : هرکس بر بالین قبر مؤ منى حضور یابد و رو به قبله بنشیند و دست خود را روى قبر بگذارد و هفت مرتبه سوره مبارکه(إنّا أنزلناه) را بخواند از شداید و سختیهاى صحراى محشر در اءمان قرار مى گیرد .

38- امام جواد (ع) فرمودند : سه چیز، سبب رسیدن به رضوان خداى متعال مى باشد :

1 – نسبت به گناهان و خطاها، زیاد استغفار و اظهار ندامت کردن .

2 – اهل تواضع کردن و فروتن بودن .

3 – صدقه و کارهاى خیر بسیار انجام دادن .

39- امام جواد (ع) فرمودند : انجام دهنده ظلم، کمک دهنده ظلم و کسى که راضى به ظلم باشد ، هر سه شریک خواهند بود .

40- امام جواد (ع) فرمودند : تواضع و فروتنى زینت بخش حسب و شرف، فصاحت زینت بخش کلام ، عدالت زینت بخش ایمان و اعتقادات ، وقار و ادب زینت بخش اعمال و عبادات ؛ و دقّت در ضبط و حفظ آن ، زینت بخش نقل روایت و سخن مى باشد .

 موضوعات مرتبط: ائمه اطهار , ولادت

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٠ | ٧:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()