اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان قرای سبعه را این ها می داند :

جندق - فرخی - خور- بیاضه - اردیب- مهرجان- گرمه

 خور مرکز شهرستان وسیع خوروبیابانک می باشد و در گویش آن واژه های اوستائی و کهن به فراوانی یافت می شود . خور ( آفتاب ) است و فرشته نگهبان آفتاب و نماینده کارهایی که در روز خور (روز یازدهم از هر ماه شمسی ) انجام می شود . تاریخ خور حداقل تا زمان صفویه روشن است . بر روی یکی از دو طوقه علم وقف بر حسینیه خور تاریخ 974 هجری حک شده است که مربوط به زمان شاه طهماسب است . قباله هایی از خرید و فروش آب و املاک و اسنادی نیز مربوط به ازدواج از دوره شاه سلطان حسین در دست می باشد . تصور بر این است که عامل ارتباط در پیدایش خور نقش مهمی داشته است و چشمه دریاشو در قله تین ( چشمه ای در نخلستان خور ) محل مناسبی برای اُتراق کاروانها بوده است و همین چشمه مردمی رابه سکونت در این محل کشانده است .

در دوره قاجاریه خوروبیابانک را قرای سبعه می گفتند و بنا به نوشته اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان این قراء عبارت بودند از : جندق - فرخی - خور- بیاضه - اردیب- مهرجان- گرمه .

زین العابدین شیروانی صاحب بستان السیاحه مردم این منطقه را قومی عرب و شیعی مذهب می داند که از قدیم در آنجا سکنی گزیده اند .از نوشته های مورخین و جغرافیدان چنین بر می آید که منطقه خور و بیابانک به تناوب جزیی از استان یزد ،خراسان ، قومس به شمار می رفته است . در قرن چهارم و پنجم هجری از توابع خراسان و یزد و در دوران صفویه و قاجاریه از توابع یزد و سمنان بوده است . اسناد راهگشا در این مورد ، سفرنامه ناصر  خسرو ، نزهه القلوب حمدالله مستوفی قزوینی ، احسن التقاسیم مقدسی ، المسالک و الممالک استخری ، معجم البلدان یاقوت حموی ، صوره الارض ابن حوقل و .... می باشد .

با تشکر از اردیب نگین کویر

توضیح آبشکوه:

چند روز پیش که سری به وبلاگهای فعال شهرستان خوروبیابانک می زدم به مطلبی از وبلاگ خوب و به روز "بچه کویر" -که نویسندگی و به روز رسانی آنرا یکی از دوستان ایراجی بنده بر عهده دارند- برخورد کردم با عنوان "مصاحبه دهیار محترم روستای ایراج با شبکه اصفهان". کنجکاو شدم ببینم آقای دهیار محترم روستای همسایه و دوست و برادر ایراج چه سخنانی بیان فرمودند. یکی از نکات جالب این مصاحبه بکار بردن نام "ارابه" برای روستای ایراج بود و نیز نکته دیگر اینکه تلویحا فرموده بودند که قدمت باستانی ایراج از تمامی روستاهای منطقه جنوب شهرستان خوروبیابانک بیشتر یا همردیف گرمه و بیاضه است.

 به بخش نظرات  مصاحبه فوق الذکر که رفتم دیدم شخصی با نام"ایراجیم" کامنتی گذاشته و اردیبی ها را متهم به ندانم کاری و کاهلی و ... کرده و به استناد کتابی در امامزاده بیاضه گفته است که "ایراج قدمتش بیشتر از اردیب است و نام ارابه مال ایراج است"!!!!

... القصه بنده بلادرنگ ضمن ارسال کامنتی پر محتوا جواب این بنده خدا را داده و در آن کامنت وعده کرده بودم که در این خصوص در آینده نزدیکی اسناد دیگری در خصوص قدمت بیشتر اردیب و تعلق نام ارابه به روستای زیبای اردیب مطالبی را منتشر می نماییم که این مطلب در این راستا و از وبلاگ برادر عزیز و ارزشی خودم آقای ثابتی(وبلاگ اردیب نگین کویر) برگرفته و تقدیم میشود.

یکبار دیگر اعلام می نماییم چنانچه برادران تاریخ نویس و تارخ دان ایراجی مدارکی دال بر قدمت بیشتر ایراج و نام ارابه دارند منتشر نمایند تا  ضمن آشنایی با آن، باب گفتگو با آنها را باز نماییم. همچنین از سایر عزیزان همشهری اردیبی نیز تقاضا داریم ما را یاری نمایند تا اثبات نماییم اردیب در قدیم الایام چه جایگاهی داشته و البته خداوند نگذر از کسانیکه اردیب را با آن جایگاه تحویل گرفتند و الان به این حال و روزش انداختند.موضوعات مرتبط: خبر , دانستنی

تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٢ | ٧:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمد هاشمی | نظرات ()