اعتراض کم درآمدها به خوشه بندی دهک های خانوار

به گزارش خبرگزاری فارس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بعد از یک سال و نیم از ارائه لایحه آن از سوی دولت به مجلس و رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان بالاخره تبدیل به قانون و برای اجرا از سوی رئیس مجلس ابلاغ شد.

حدود یک سال و نیم پیش عامه مردم که خود را مستحق دریافت یارانه نقدی قلمداد می‌کردند نسبت به پر کردن فرم اطلاعات اقتصاد خانوار و ابراز میانگین درآمد ماهانه خود اقدام کردند.

طبق اعلام مرکز آمار ایران از اول هفته جاری مردم از طریق ارسال شماره ملی سرپرست خانوار به پیامک 300.000 ، مراجعه به سایت مرکز آمار ایران به آدرس www.amar.org.ir ، از طریق دفاتر پستی سراسر کشور و شماره تلفن 8587 - 021 در 18 استان کشور نسبت به دسته بندی خود در خوشه‌های سه گانه تعریف شده توسط این مرکز مطلع می‌شدند.

بر اساس این گزارش قرار گرفتن در خوشه یک که 40 درصد دهک‌های جامعه را در برمی‌گیرد به معنای کم درآمدترین افراد قلمداد می‌شود که بیشترین یارانه نقدی را به خود اختصاص خواهند داد، قرار گرفتن در خوشه دو که 30 درصد دهک‌های جامعه را شامل شده و رقم میانگین یارانه‌ به آنها پرداخت می‌شود و نیز قرار گیری در خوشه سه به معنای سه دهک پردرآمد جامعه تلقی شده که کم ترین سهم یارانه نقدی به آنها تعلق خواهد گرفت.

گزارش فارس حاکی است، عمده کارمندان معمولی و سطح پایین ادارات دولتی و خصوصی و حتی کارگرانی مانند مشاغل آزاد، کارگران اصناف و حتی برخی از باربران بازار تهران درخوشه سه یعنی پردرآمدها قلمداد شده‌اند که در این زمینه نسبت خوشه بندی خود اعتراض دارند.

گرچه محمد مدد رئیس مرکز آمار ایران اعلام کرده از سوم تا 22 بهمن مردم صرفا از خوشه بندی خود آگاه می‌شوند و کسانی که نسبت به این تقسیم بندی اعتراض دارند، تعداد اعضای خانوار آنها به هر دلیلی تغییر پیدا کرده، یا اینکه اطلاعات اقتصادی آنها در این مدت متفاوت شده و یا کسانی که اصلا فرم اطلاعات اقتصاد خانوار را تکمیل نکرده‌اند، نسبت به اصلاح اطلاعات اقتصاد خانوار خود در اردیبهشت 1389 از طریق اطلاع رسانی مرکز آمار ایران اقدام کنند.

در این زمینه خبرنگار فارس به میان مردم رفته و نظر آنها را در مورد قرار گرفتن در خوشه سه یعنی خوشه پردرآمدی جامعه جویا شد.

*غلامحسین کارگر نهرو به همراه دوست خود که از تبریز به تهران آمدند خود را فرش فروش معرفی کرد و گفت: من از اجرای طرح هدفمندی یارانه راضی نیستم زیرا فکر می‌کنم با اجرای آن قیمت همه کالاها گران می‌شود.
وی افزود: دارای خانوار 4 نفره است و اطلاعات دقیقی از نحوه اجرای هدفمندی یارانه ندارد، زیرا اطلاع رسانی دقیقی انجام نشده است

* با 400 هزار تومان درآمد و 4 نفر عائله در خوشه مرفه هستم.
فرد دیگری که خود را محمد معرفی کرد گفت: فرم اطلاعات اقتصادی خانوار را پر کردم و دیروز از طریق پیامک متوجه شدم که در خوشه سه پردرآمد قرار گرفته‌ام در حالی که یک کارمند معمولی و خبرنگار یکی از روزنامه‌های کشور هستم که به طور میانگین 400 هزار تومان در ماه درآمد دارم، با خانوار 4 نفری که از این 400 هزار تومان ماهانه 300 هزار تومان اجاره‌خانه پرداخت می‌کنم و برای تامین سایر هزینه‌های زندگی مجبور هستم، شغل دوم داشته باشم.

* مستاجر خوشه سومی
وی افزود: به عنوان سرپرست خانوار 4 نفره خودرو و منزل شخصی ندارم و در خانه استیجاری زندگی می‌کنم اما در عین حال از طرف مرکز آمار جزء خوشه سه پردرآمد قرار گرفته‌ام.
محمد افزود: به نظر من اجرای هدفمند کردن یارانه نیاز به برنامه‌ریزی و دقت بیشتری دارد، زیرا اقشار پایین درآمدی با اجرای این طرح متضرر می‌شوند.
محمد اضافه کرد:در حالی که مسئولان اعلام می‌کنند خط فقر در مناطق شهری 720 هزار تومان است چگونه یک فرد کارمند با داشتن 400 هزار تومان در ماه و خانوار 4 نفره در خوشه سه یعنی پردرآمد قرار می‌گیرد.
محمد گفت: هنوز هدفمندی یارانه اجرا نشده اما افزایش قیمت آب، برق و گاز و بسیاری کالاهای ضروری شروع شده است.

*مشکل کم سوادها برای پیگیری
اکبر طالب‌پور فردی که خود را 53 ساله و کارگر خیاطی معرفی کرد گفت: فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده‌ام اما هنوز اطلاع ندارم در چه خوشه‌ای قرار گرفته‌ام، زیرا سواد آنچنانی نداشته وهنگام پر کردن فرم اطلاعات اقتصادی یک شماره‌ای برای پیگیری داده‌اند که نمی‌دانم چه کار کنم.
طالب‌پور افزود: ماهانه 200 هزار تومان دریافتی دارم در حالی که فرزندانم ازدواج کرده و اکنون با همسر زندگی می‌کنم و متاسفانه در سن پیری که انواع بیماری‌ها سراغ افراد می‌آید، دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی گره‌گشا نیست.

*ساکن پایتخت بدون کارت و شماره ملی
علی محمدی فرد میانسالی که خود را نقاش ساختمان و ساکن تهران معرفی کرد گفت: در حال حاضر مستاجرم و ماهیانه 150 هزار تومان کرایه دو اتاق به علاوه 3 میلیون تومان ودیعه پرداخت می‌کنم، اما هنوز فرم اطلاعات اقتصادی هدفمندی یارانه را پر نکرده‌ام، زیرا هنوز کارت ملی ندارم.

*کدام پر زورتر، قبض آب و برق یا یارانه
علی قنبری مرد جوانی که خود را دارای شغل آزاد معرفی کرد به خبرنگار فارس گفت: فرم اطلاعات اقتصادی خانوار را پر کرده‌ام و در حالی که دو روز از طرح اعلامی مرکز آمار می‌گذرد، هنوز متوجه نشدم، در چه خوشه‌ای قرار گرفته‌ام.
وی که سرپرستی یک خانوار سه نفره را برعهده دارد، گفت: هنوز مستاجر منزل پدرم هستم و به نظر من با میانگین درآمد 350 هزار تومان درماه باید در خوشه دوم یعنی میانگین درآمد قرار گیرم.

* مردم اطلاع ندارند
یک جوان دیگر نیز در پاسخ به سوال فارس گفت: متاسفانه از هدفمندی یارانه هیچ اطلاعی ندارم.
رمضان ویسانی که خود را کارمند دولت معرفی کرد گفت: فرم اطلاعات اقتصاد خانوار را پر کرده‌ام اما هنوز مطلب مشخص و روشنی از طرف مسئولان اعلام نشده و نمی‌دانیم، چقدر یارانه به هر کس تعلق می‌گیرد این شهروند گفت: به نظرم باید در خوشه دوم متوسط درآمد قرار گیرم، زیرا میانگین درآمد ماهانه 500 هزار تومان و خانوار 4 نفره هستم که مستاجر منزل سازمانی و دارای خودروی شخصی هستم.
ویسانی در مورد اطلاع رسانی در خصوص این طرح بزرگ گفت: اطلاع رسانی دقیقی انجام نشده و عامه مردم سرگردان هستند و هنوز میزان یارانه نقدی مشخص نشده است.
این شهروند از دولتمردان درخواست کرد: نسبت به کنترل گرانی و نظارت بر اجرای این طرح دقت داشته باشند.

* کارمندانی که فرم پرنکرده‌اند
کمال شفیعی فرد میانسالی که خود را کارمند معرفی کرد گفت: هنوز فرم اطلاعات اقتصادی خانوار را پر نکرده‌ام، زیرا معتقدم وقتی قوانین در کشور ما مقطعی و زودگذر است، چگونه به این طرح اعتماد کنم.

* مردم نمی‌دانند یارانه به کی تعلق می‌گیرد
شفیعی افزود: هنوز مردم نمی‌دانند یارانه نقدی به کدام اقشار تعلق می‌گیرد و نبود مبنای کارشناسی نقطه ضعف اجرای طرح هدفمندی یارانه‌هاست که مردم به آن بی‌اعتماد هستند.
این فرد افزود: در حالی که وزیر نیرو رسما اعلام می‌کند با حذف یارانه قیمت برق 4 برابر می‌شود می‌خواهند با چقدر یارانه نقدی این افزایش قیمت را جبران کنند.
شفیعی افزود: به نظر من حداکثر به هر نفر 20 هزار تومان یارانه می‌دهند و برای خانوار 4 نفره 80 هزار تومان در ماه نمی‌تواند حتی پول قبض گاز، آب و برق سایر خدمات شهری را که حدود 200 هزار تومان در ماه برآورد می‌شود جبران کند.
این شهروند گفت: در حال حاضر یک شکاف بزرگ بین هزینه‌ها و درآمد خانوارها ایجاد شده و خود طرح به اندازه کافی دقیق و گویا نیست.
شفیعی افزود: میانگین درآمد وی در ماه 630 هزار تومان برآورد می‌شود که 500 هزار تومان کرایه خانه و پرداخت 2 قسط در ماه خواهد بود.

* نظر مخاطبان و مردم:
برخی خوانندگان سایت فارس، نسبت به اخبار هدفمندی یارانه نظراتی اعلام کرده‌اند که به این قرار است:

* من جوانی هستم متاهل، خود و همسرم بیکار هستیم، در خانه ای محقر در شهرستانی دور افتاده مستأجریم، هیچ گونه مالکیت خودرو، مسکن و هیچ وسیله نقلیه ای نیز ندارم، بیش از ۱۵۰هزار تومان در ماه هم قسط وام ازدواجم را می دهم، هیچ گونه درآمدی هم ندارم و حتی همسرم دانشجو است، در خوشه ۳ قرار گرفته ام و عموی همسرم با داشتن ۲خودرو، ۲خانه بالای ۴۰۰متر و درآمد زن و شوهر از کار آزاد در خوشه ۲ قرار گرفته است؛ واقعا خنده دار است.

* من متاهل هستم و شاگرد یک برقکار در شهرستان، در ماه بیش از ۲۰۰هزار تومان درآمد ندارم و به همین میزان نیز قسط و اجاره می دهم، زمین، خانه، ماشین و حتی موتور هم ندارم و در خوشه سه قرار گرفته ام و صاحب کار من با داشتن شرکت، خودرو، زمین و خانه ۵۰۰متری در خوشه ۱ قرار گرفته است.

*مدت یک سال است که ازدواج کرده ام و در خانه اجاره زندگی می کنم و هنوز بیکار هستم و همسرم دانشجو و کلی هم قسط بانک دارم و در خوشه ۳ قرار گرفته ام و پدر و مادرم که هر دو کارمند هستند زمین و ملک و ماشین دارند نیز در خوشه ۳ قرار گرفته اند.

* 80 هزار تومان قسط بچه من آن موقع (زمان تکمیل فرم اطلاعات اقتصاد خانوار) قسط وامی را که برای تولد فرزندم گرفته‌ام نداشته‌ام، ولی الان باید ماهی 82 هزار تومان هم بابت آن پرداخت کنم به نظر من ساختار اقتصادی کشور باید اصلاح شود.

* من بیکارم و حقوق بیکاری می‌گیرم، یک پراید مدل 84 دارم، 5میلیون وام دارم، خانواده 3 نفره، در پایین ترین نقطه شهر مستاجرم و در خوشه 3 قرار گرفتم اما باجناق من مغازه لوازم الکترونیک (کلی فروشی) در بهترین نقطه شهر، خانه ثبت شده در بالا شهر، ماشین پروتون 87 دارد، 4 نفر هستند و در خوشه 1 قرار دارد.

* خواننده دیگر اخبار فارس نیز نوشت: دلیل نمی‌شه کسی که تا خرخره زیر قسط رفته تا یه خونه بخره بگیم خونه داره؟

* احمد: واقعا جای سوال دارد که عده ای با درآمد بالا حتی در خوشه یک قرار گرفته اند، اما عده ای با در آمد تقریبا صفر در خوشه سه.

* غلامرضا حبیبی احمد آبادی نیز نوشت: با سلام در زمان پرکردن فرم دو اتومبیل به نام بنده بوده، اما من مالک اتومبیلی نبودم، الان نیز صاحبان اتومبیل از به نام کردن آن ها سرباز می زنند تکلیف چیست؟

* محمد امین نیز نوشت: خوشه بندی که گفتی متعلق به آمار سال 86-87 بوده و قابل استناد نیست، آمار جدید باید در بیاد با حقوق 263 هزارتومان اجاره خونه خرج بالای زندگی من شامل خوشه 3 شدم.

* خانواده هائی که زن و مرد شاغل هستند را یک خانواده حساب کنید زیرا اگر مجبور نبودند که دو نفر کار نمی کردند، حالا اگر در این طرح بزرگ ملی درآمد این خانواده ها را دو برابر در نظر بگیرید، اشتباه است.

* قرارگرفتن کارگر و مدیرعامل در یک خوشه؛ مدیر عامل شرکتی که من در آن کار می‌کنم، جزء خوشه 3است و من کار گر باحقوق 150هزار تومان هم جزء خوشه 3 خودتان قضاوت کنید.

* بعد از مدت ها، ما کارمندان هم فهمیدیم که جز مرفهین جامعه هستیم.

* اعتراض دارم. چون نه وام های اینجانب درنظر گرفته شده و نه هزینه دانشگاه و نه اجاره منزل.

* من جوان 26 ساله متاهل که ماهیانه 170هزا تومان اجاره (خانه) می‌دهم و ماهی 30هزار تومان پول آب برق گاز و تلفن و حدود30هزار تومان هزینه کرایه ماشین، آیا به نظر شما جای من خوشه 3است.

* اینجانب کارمند دولت با ارسال پیامک به شماره 300،000 مطلع شدم خوشه 3 هستم،در صورتی که خوشه پدر خانم اینجانب با توجه به ثروت و درآمدی که دارد حدود 1.7 میلیارد تومان اموال و ماهانه حدود 2 میلیون تومان درآمد خوشه وی 2 بوده است.

* من کارگرم و درآمدم در ماه به 500 هزار تومان هم نمی‌رسد خانه و ماشین هم ندارم، ولی در خوشه سوم قرار گرفتم.

* پدر و مادر من هر دو بازنشسته هستند، اما در خوشه 3 قرار گرفته اند.

* وقتی فهمیدم اسم من، مدیرم و مدیران ارشد سازمان دریک خوشه درآمدی هست گفتم معاذالله از این شاخص ها روز حساب جهت سنجش اعمال استفاده نکنند.!!!

* الان من مستاجرم از طریق پیامک مطلع شدم در خوشه سه هستم، مستاجر هم می باشم همکارم با شرایط من در خوشه دو قرار گرفته و خانه شخصی هم دارد.

* خانوده من یک خانواده 3 نفره با حداقل حقوق تامین اجتماعی است، خانه ام اجاره ای است و جزو خوشه 3 هستم.

* جمشید؛سلام ،اگر واقعا عدالتی در کار است چرا به همه به یک چشم نگاه نمی‌کنند، یارانه حق هر ایرانی است، برای جبران اوضاع مالی دهک های پایین همه را بیمه کنند، به مرور زمان وضع همه خوب خواهد شد.

* من نه خانه دارم، نه ماشین، نه زمین، درحالی که 250 هزار تومان کرایه خانه می‌دهم و 55 هزار تومان قسط می دهم، ولی حقوق دریافتی ام 450 هزار تومان است و در خوشه سه قرار گرفته ام.

* من جزو کارمندان دولت هستم که در ردیف خوشه 3 قرار گرفتم در صورتی که برای خانه ای که در آن زندگی می کنیم، باید حدود 20سال قسط بدهیم.

* پرداخت یارانه چه ربطی به سرمایه شخصی افراد دارد که با هزاران مشکل و سختی که در حق خود و خانواده روا داشته‌ایم به دست آمده است، یا کارمندی که حاصل زحمت، تلاش و گذراندن سختیها و ضعیف شدن جسم و نتیجه 27 سال خدمتش حقوق و درآمدی است، فردی که از خوش حساب ترین اقشار جامعه بوده و قبل از دریافت حقوق مالیات آن کسر شده، باید محروم باشد و آیا از پرداخت یارانه که از درآمد نفت صورت گرفته و متعلق به تمام ملت ایران است نباید بهره مند شود.

* من و شوهرم یک سال است که ازدواج کرده‌ایم من بیکارم و در یک خانه مستاجریم با ماهی 200 هزار تومان، حقوق همسرم 300 هزار تومان است، یعنی در آخر بدون در نظر گرفتن قبوض و شارژ آپارتمان و خرج منزل 100 هزار تومان باقی می ماند.
با این وجود چرا ما باید در خوشه سه قرار بگیریم یعنی قشر پردرآمد جامعه؟ در صورتی که مردی که در همسایگی ماست و دارای 2دهنه مغازه و 2 منزل اجاره ای باید در خوشه یک یعنی قشر کم درآمد قرار گیرد.

*این آمار گیری برای سال گذشته بود و در سال گذشته در شهرستان محل زندگی من 13 دفترخانه وجود داشت و درآمد ما دفتریارها به ماهی 500هزار تومان می‌رسید نه امسال که 20 دفتر به دفاتر شهرستان اضافه شده و درآمد ما دفتریارها به متغیر نصف رسیده است.
جالب است که هم اکنون خوشه 3 ((ثروتمند)) برای من و خوانواده ام ثبت شده و سایت مرکز آمار هم برای دادن اعتراض قطع است.

*من شاگرد مغازه هستم. حتی خط موبایل هم ندارم. با 270 هزار تومان در ماه و متاهل بودن و نداشتن حتی یک سرپناه اجاره‌ای و هیچ گونه وسیله نقلیه من در خوشه 3 هستم.

* من کارمند با آپارتمان استیجاری و اتومبیل با اقساط و دارای دو فرزند که تنها قادر به گذران یر به یر زندگی هستم، در خوشه سه که قشر با درآمد بالا است قرار گرفتم، پس لا اقل دولت برای آنهایی که سانتافه سوار و ... هستند یک خوشه بالاتر بگذارد، تعداد آنها هم کم نیست. یعنی منی که فقط گذران زندگی می کنم با آنها در یک سطح باید باشم این عدالت است؟

*هادی از گناوه. اتفاقا من کارمند هم در خوشه سه قرار گرفته ام. نگران شده ام. در حالی که حقوق ماهیانه ام 550 هزار تومان است و مبالغ پرداختی قسط 407 هزار تومان.

*دانشجو هستم، یک رنو مدل 64 دارم، اجاره نشین هستم و ماهی 120 هزار تومان اجاره می دهم، نزدیک به 300 هزار تومان قسط معوق بانکی دارم که از این بانک گرفته و به آن بانک داده ام. من در خوشه 3 قرار گرفته ام.

*رنجبر؛ بنده کارمند و مستاجر هستم و در خوشه سوم قرار گرفته ام. جالب تر اینک مادر بنده که منبع در آمدی ندارد و هزینه ایشان بعهده و وظیفه اینجانب است هم در خوشه سوم قرار گرفته است.

*قیصوری؛ من خانه دار هستم و هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنم با این حال جزء دهک های بالای درآمد محسوب شده ام.

/ 0 نظر / 6 بازدید