افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌ خور و بیابانک

وی ادامه داد: این نمایشگاه به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های نایین، اردستان و خور و بیابانک برگزار شده است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه رشته‌هایی چون عبابافی، معرق کاری، چرم، کار با چوب، حصیربافی، سفالگری، قلم‌زنی، مینیاتور و طراحی سنتی به نمایش در آمده است.

وی تصریح کرد: از جمله ویژگی‌های خاص این نمایشگاه اجرای زنده برخی از رشته‌های صنایع دستی در مقابل دید بازدید کنندگان از نمایشگاه است که جلوه خاصی به نمایشگاه بخشیده است.

ادیب در ادامه گفت: عرضه سفال و کار با چوب‌های زیبا از محصولات میراث فرهنگی اردستان و کار با الیاف نخل خرما و تهیه طناب، خورجین، سبد و زیرانداز و نیز حصیربافی از محصولات میراث فرهنگی خور و بیابانک است.

وی با اشاره به عرضه بیش از یک‌هزار اثر فرهنگی در این نمایشگاه گفت: حفظ و احیای صنایع دستی و گردشگری و آشنایی هر چه بیشتر مردم با آن و نیز زمینه برای درآمدزایی صاحبان این صنایع از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه بوده است.

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به شرایط مناسب و ظرفیت‌های منطقه محمدیه نایین در بحث صنایع دستی و گردشگری گفت: امر معرفی نایین و منطقه محمدیه به صورت جدی در حال پیگیری است و در این راستا چاپ بروشور به زبان فارسی و انگلیسی در حال انجام است.

وی اضافه کرد: همچنین مرمت و بازسازی عبابافی‌های محله محمدیه نایین با اعتباری بیش از ۲۲۰میلیون ریال در دستور کار قرار دارد.

ادیب افزود: در راستای انتقال فرهنگ عبابافی به نسل جوان نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که در نظر است این فرهنگ به صورت استاد و شاگردی به نسل جوان علاقه‌مند، منتقل شده و از بین رفتن این صنعت دیرینه و سنتی جلوگیری به عمل می‌آید.

/ 0 نظر / 7 بازدید