به مناسبت؛ شهادت نگین هشتم، حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام)

بدون شک نگین درخشان و سلطان بلامنازع ایران ، وجود پربرکت امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) هستند که کبوتر دل‌های ایرانیان بر فراز گنبد و بارگاه ایشان همیشه در پرواز است. ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت آن امام عزیز گوشه‌ای از اقیانوس بی‌انتهای فضائل آن حضرت را به مدد کتاب ارزشمند منتهی الآمال مرحوم قمی (ره) به امید آنکه سرلوحه زندگی‌مان قرار گیرد مرور می‌کنیم.

حضرت رضا علیه السلام هرگاه قصد تناول غذا داشتند ظرف بزرگی را کنار سفره گذاشته و ابتدا از بهترین غذاهای سفره گلچین می‌فرمودند و آن را به مساکین و فقرا می‌دادند و سپس مشغول صرف غذا می‌شدند. خداوند متعال هم در قرآن کریم (سوره مبارکه آل عمران ، آیه 92) رسیدن به مقام نیکوکاری را مشروط به انفاق از آنچه دوست داریم فرموده است. چه بسیار کمک‌هایی که البته دارای اجر است ولی از لباس و غذای غیرقابل مصرف برای خودمان صورت می‌گیرد. امید که به الگوی ارائه شده توسط امام رضا علیه السلام که ترجمان عملی این آیه شریفه است اقتدا کنیم.

در جایی دیگر موسی بن سیار نقل کرده که با حضرت رضا علیه السلام بودم و در راهی که می‎رفتیم صدای گریه و شیون شنیدیم. نزدیک که شدیم به جنازه‎ای برخوردیم. حضرت از اسب پیاده شدند و به تشییع پیکر پرداخته و فرمودند : ای موسی! هر که پیکر یکی از دوستان ما را مشایعت کند ، مانند روزی که از مادر متولد شده گناهانش آمرزیده می‎شود.

در پایگاه اینترنتی حوزه به نقل از کتاب مواعظ العددیه حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که در آن به حضرت علی علیه السلام فرمودند: جبرئیل در هفت مورد آرزو داشت (جای) آدم باشد که یکی از آنها تشییع جنازه است. این نکته نشانه اهمیت و فضیلت این عمل می‌باشد. امری که امروز در بین ایرانیان هم مرسوم است. با این حال برخی مواقع ، افرادی که دارای جایگاه اجتماعی بالایی در بین مردم هستند یا از تحصیلات بالایی برخوردارند ، تشییع جنازه را دون شأن خود می‎پندارند که با این توصیف، تفکری اشتباه است.

برای مشتاقان زیارت حضرت رضا علیه السلام هم نقلی از زبان مبارک آن حضرت و فرزند بزرگوارشان یادآوری می‌کنم که شوق را برای زیارت دو چندان می‎کند:

حضرت رضا علیه السلام فرموده‌اند : هر که مرا در غربت زیارت کند ، روز قیامت سه موقع به فریادش می‎رسم و از وحشت نجاتش می‌دهم. هنگام پرواز نامه‌های اعمال از چپ و راست ، در وقت عبور از (پل) صراط و موقع سنجش اعمال. (کامل الزیارات باب 101)

امام جواد علیه السلام هم فرموده‌اند : من از جانب خداوند متعال ضمانت بهشت می‌کنم برای کسی که قبر پدرم را در طوس زیارت کند در حالی که به حق آن حضرت معرفت داشته باشد. (بحارالانوار جلد 99)

هر چند که اشتیاق و ارادت مردم عزیز ایران به حضرت علی بن موسی الرضا (علیهما السلام) زایدالوصف و قابل تحسین است اما باید مراقب بود برای رسیدن به ضریح مطهر آن حضرت به هر قیمت ، حق الناسی را با آسیب‌رساندن به دیگران بر گردن خود نیندازیم.

ضمن آنکه توصیه حضرت رضا علیه السلام به همه بندگان خدا را به نقل از جلد دوم بحار الانوار زینت این نوشتار قرار می‌دهم، در پایان با هم صلوات مخصوص حضرت را به مدد کتاب شریف کامل الزیارات قرائت و به پیشگاه مطهرشان هدیه می‌کنیم.

امام رضا علیه السلام فرموده‌اند: خدا رحمت کند بنده‎ای را که امر ما را زنده کند. سؤال شد چگونه؟ حضرت فرمود : علوم ما را یاد بگیرد و به دیگران یاد دهد.

اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی الامام التقی النقی و حجتک علی مَن فوق الارض و مَن تحت الثری الصدیق الشهید صلاة کثیرة نامیة زاکیة متواصلة متواترة مترادفة کأفضل ما صلیت علی احد مِن اولیائک

( خدایا درود فرست بر علی بن موسی الرضا ، آن امام پسندیده با تقوای پاک و حجت تو بر هر که روی زمین و زیر زمین است ، آن راستگوی شهید ، درودی بسیار نمو یافته ، پاکیزه ، پیوسته و پی در پی و دنبال هم مانند بهترین درودی که بر یکی از دوستانت می‌فرستی)

دوست دارم نگات کنم  تو هم منو نگاه کنی
من تو رو صدا کنم تو هم منو صدا کنی
قربون صفات برم از راه دوری اومدم
جای دوری نمی ره اگر به من نگاه کنی
دل من زندونیه توئی که تنها می تونی
قفسو واکنی و پرنده رو رها کنی
میشه کنج حرمت گوشه‌ی قلب من باشه
میشه قلب منو مثل گنبدت طلا کنی
تو غریبی و منم غریبم اما چه میشه
این دل غریبه رو با خودت آشنا کنی
دوست دارم تو ایون مقصوره از صبح تا غروب
من با تو صفا کنم تو هم منو دعا کنی
دلمو گره زدم به پنجرت دارم میرم
دوست دارم تا من میام زود گره‌هامو واکنی
دوست دارم که از حالا تا صبح محشر همیشه
من رضا رضا بگم تو هم منو رضا کنی
محمد لطفی‌زاده
/ 4 نظر / 4 بازدید
سحر

هر ثانیه که میگذرد چیزی از تورا با خود میبرد زمان غارتگر غریبی است.... همه چیز را بدون اجازه ام میبرد وتنها یک چیز را همیشه فراموش میکند احساس دوست داشتن تورا....؟؟؟ سلام مهربون کلبه سراسر زیبات رو دیدم مهربونم....تبریک می گم..راستی شهادت مظلومانه امام عزیزمون امام رضا علیه السلام را به شما و خانواده محترمتون تسلیت می گم.دوست داشتی یه سربه کلبه من بزن با یه آپ جدید ویه حس تازه به روز کردم...منتظر قدمهای صمیمی شما هستم...روز خوش

خوربلاگ

با سلام و خسته نباشید وبلاگ خیلی خوب و به روزی داری به منم یه سری بزن راستی من شما را لینک کردم خوشحال میشم شما هم این کار را بکنی با تشکر مدیر خوربلاگ

خوربلاگ

سلام فکر می کنم فراموش کردی لینک کنی

خوربلاگ

سلام از این که نظرتون را در مورد وبلاگ دادین خیلی ممنونم راستی لینک خوربلاگ که نیست سر کاریم؟!