یادداشت هفته!

آبشکوه: سلام دوستان و همراهان همیشگی وبلاگ "آبشکوه"

از این هفته به بعد انشالله مطلبی را با عنوان "یادداشت هفته" منتشر خواهد شد. در این مطلب چنانچه مدیر و یا همکاران محترم وبلاگ در یک جلسه و یا همایش و یا .... شرکت کرده باشند که دستاوردی را بهمراه داشته باشد و یا نظرات خوانندگان محترمی که برای ما از طریق ایمیل و یا درج پیام مطالب جالب و آموزنده مرتبط با هفته گذشته را ارائه نمایند با نام خود آنها منتشر خواهد شد.

.............................................................

... و اما یادداشت این هفته:

هفته گذشته توام شده بود با 3 مناسبت مختلف و البته تعطیلات 3 روزه!! آنهایی که برنامه ریزی کرده بودند بار سفر را بستند و به دیار خودشان (همشهریان عزیز اردیبی) و یا به تفرجگاههای مختلف -که ایران ما پر است از سرزمینهای بکر و دیدنی-مسافرت نمودن و البته خوشا به حالشان...

بنده که توفیقی نداشتم تهران را به مقصد مسافرت ترک نمایم در تهران ماندگار شدم و سرنوشت خود و خانواده را سپردم به دست قضا...

جانم برایتان بگوید که یکی از مناسبت های ویژه این 3 روز بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد ارتحال خمینی کبیر (رحمه الله) بود. بنده به همراه خانواده عزم حرم مطهر را در روز 14 خرداد نمودیم. به محض رسیدن به حرم مطهر با انبوه جمعیت عزادار روبرو شدیم که از اقصی نقاط مختلف کشور تشریف فرما شده بودند و اولین درس را من گرفتم و آن اینکه خدا را شکر که مردم قدرشناسی داریم و یاد امام هنوز زنمده و پر رهرو است.

کمی گذشت و گذار کردیم تا جایی پیدا کنیم و لااقل با بچه کوچک در زیر آقتاب نباشیم اما به دلیل ازدحام جمعیت این کار میسر نشد و به ناچار در گرمای حدود 40 درجه تهران در زیر آفتاب بی صبرانه منتظر سخنان گهربار نایب برحق امام راحل مان -حضرت آیت الله امام خامنه ای(مدظله العالی) نشستیم. حوالی ساعت 30/10 معظم له سخنان خود را آغاز نمود.

سخنانی بسیار ارزشمند و گهربار. ایشان سخنان خود را با ذکر برخی از صفات خاصه حضرت امام آغاز نمودند و در ادامه مطلب بسیار گرانسنگی را فرمودند و در این خصوص مبسوط ارائه بیانات نمودند.سخن ایشان در خصوص بحث تحریف شخصیت امام خمینی(ره) بود. ایشان در این خصوص فرمودند:

"آنچه که امروز به شما عرض می‌کنم تحت عنوان "تحریف امام(ره)" است. تحریف شخصیت امام. آیا شخصیت‌ها هم قابل تحریف هستند؟ معمولاً عنوان تحریف را و این اصطلاح را درباره تحریف متون به کار می بریم. آیا شخصیت‌ها را هم می‌شود تحریف کرد؟ بله.  تحریف شخصیت‌ها به این است که ارکان اصلی شخصیت آن انسان بزرگ یا مجهول بماند یا غلط معنا شود یا به صورت انحرافی و سطحی معنی شود. همه اینها برمی‌گردد به تحریف شخصیت. شخصیتی که الگوست، امام و پیشواست و رفتارش برای نسلهای بعد از خود او راهنما و رهنمود است. اگر تحریف شود زیان بزرگی به وجود خواهد آمد. امام را نباید به عنوان صرفاً یک شخصیت محترم تاریخی مورد توجه قرار داد. بعضی اینجور می‌خواهند"

"امام یک شخصیت محترمی است در تاریخ این کشور، روزگاری بود، فعال بود، مفید بود و بعد هم از میان جمعیت رفت و روزگار او تمام شد. بعضی می خواهند امام را اینجور بشناسند و بشناسانند. این غلط است.

امام مظهر عینی حرکت عظیمی است که ملت ایران آغاز کرد و تاریخ خود را متحول کرد. امام بنیانگذار یک مکتب فکری و سیاسی و اجتماعی است. ملت ایران این مکتب را این راه را این نقشه را پذیرفت و در آن مشغول حرکت شد. ادامه این راه بستگی دارد به این که این نقشه راه درست شناخته شود. بدون اینکه امام را درست بشناسیم به معنای شناخت اصول امام، این نقشه راه شناخته نخواهد شد. بدیهی است بحث ما بر مبانی فکری امام است. بحث بر سر تصمیم‌های مقطعی و مربوط به زمان یا مکان نیست. بحث بر سر آن شاکله اصلی تفکر امام بزرگوار ماست. این را می خواهیم درست بشناسیم. 

امام البته یک فقیه بزرگ بود؛ هم فقیه بود، یک فقیه برجسته و بزرگ؛ هم فیلسوف بود و هم صاحب نظر در عرفان نظری بود. در این مسائل بخش‌های فنی و علمی یک سرآمد به حساب می آمد لکن شخصیت برجسته امام به هیچکدام از اینها وابسته نیست. بلکه شخصیت اصلی امام در تحقق مضمون آیه وجاهدوا فی الله حق جهاده است. امام بزرگوار با داشتند آن زمینه‌های برجسته‌ علمی وارد میدان مجاهدت فی سبیل الله شد و این مجاهدت را تا آخر عمر خود ادامه داد. و حرکت عظیمی را به وجود آورد، نه فقط در کشور خود بلکه در همه منطقه ما و در همه دنیای اسلام و به یک اعتبار در همه جهان. محصول این حرکت یک محصول بی نظیر بود.

دو کار بزرگ و بی سابقه در تاریخ کشور ما به وسیله امام تحقق پیدا کرد. یکی برانداختن بنای سلطنت موروثی ظالمانه و غیرعاقلانه؛ که چند هزار سال در کشور ما سابقه داشت؛ این بنای پوسیده کهنه غلط را که حکومت کشور به دست انسانهایی باشد و به صورت موروثی از کسی به کسی برسد، یا با شمشیر و زور نظامی حکومت به دست بیاید، و بعد نسل به نسل از یکی به دیگری به ارث برسد، این یک سنت غلط و بی منطق در کشور ما بود در طول چند هزار سال. کار اول امام این بود که این بنای غلط را برانداخت و کار را به دست مردم کشور سپرد. 

کار بزرگ دومی که امام بزرگوار انجام داد، ایجاد یک حکومت و نظام بر اساس اسلام بود، که این هم در تاریخ کشور ما بلکه بعد از صدر اسلام در تاریخ کل اسلام بی سابقه بود. این جهاد بزرگ امام بزرگوار ما یک چنین محصول ارزشمندی داشت و لذا جا دارد واقعا گفته شود که جاهدت فی الله حق جهاده. همچنانی که در قرآن هست که جاهدوا فی الله حق جهاده و همچنان که درباره اولیای دین گفته می شود، این مرد بزرگ هم مصداق جاهد فی الله حق جهاده است. البته در حاشیه این صحبت عرض کنم که جهاد این مرد بزرگ صرفاً جهاد سیاسی و اجتماعی یا جهاد فکری نبود، بلکه همراه با همه این جهادها، جهاد درونی، جهاد با نفس، پایبندی به ارتباط مستمر و دائم با خدای متعال هم بود. این هم درس است؛ اینجور نیست که اگر ما در میدان جهاد فکری یا علمی یا جهاد سیاسی یا نظامی وارد شدیم حق داشته باشیم که از این بخش از جهاد صرف نظر کنیم. امام بزرگوار اهل خشوع بود، اهل بکاء بود، اهل دعا و توسل و تضرع بود. در همین ماه مبارک شعبان مکرر این فقره مناجات شعبانیه را در سخنرانی خود تکرار می کرد. 

این رفتار او بود، گریه سحرگاهان او، مناجات و دعای او، ارتباط دائمی او که این  حالت پشتوانه معنوی تداوم و استمرار جهاد این مرد بزرگ را تشکیل می داد. این را هم در حاشیه جهاد فی سبیل الله امام بزرگوارمان به یاد داشته باشیم."

ایشان در ادامه در خصوص مکتب فکری امام نیز سخنان گهرباری را بیان فرمودند.

در ادامه در خصوص مبانی و اصول مهم مکتب فکری و انقلابی امام سخنانی بیان فرمودند.معظم له 7 اصل مبنایی مکتب امام را اینگونه برشمردن:

1- اثبات اسلام ناب محمدی(ص) است. و نفی اسلام آمریکایی

2-اتکال به کمک الهی، اعتماد به صدق وعده الهی، و نقطه مقابل، بی اعتمادی به قدرتهای مستکبر و زورگوی جهانی .

3-اعتقاد به اراده مردم و نیروی مردم. و مخالفت با تمرکزهای دولتی.

4-در بعد مسائل داخلی کشور، امام طرفدار جدی حمایت از محرومان و مستضعفان بود.

5-در بعد خارجی امام صریحا در جبهه مخالف قلدران بین المللی و مستکبران قرار داشت و هیچ ملاحظه ای نمی کرد.

6-استقلال و نفی سلطه پذیری.

7-وحدت ملی و اتحاد آحاد ملت.

در پایان اشان سخن مهم دیگری نیز بیان فرمودند:

"دشمن دنبال سلطه گری است و همه تلاش دشمن برای این است که جلوی حرکت اسلامی نظام جمهوری اسلامی را که مایه پیشرفت و ترقی و اوج این ملت است را بگیرد. یک کهنه سیاستمدار آمریکایی گفته بود که گروه های تروریست تکفیری برای ما غربی ها اهمیتی  ندارند. باشند عیب ندارد. آنچه برای ما مهم است ایران اسلامی است. چون ایران اسلامی در صدد ایجاد یک تمدن است البته او تعبیر امپراتوری به کار برده که غلط کرده است. 

او میگوید باید ایران اسلامی را دشمن مهم خود بدانیم. این حرف اهمیت امت سازی را هم به ما نشان می دهد."

معظم له سخنان خویش را  با دعا به پایان رساندند.

در این سخنان نکات مهمی نهفته است که با دقت در آنهخا می توان مسیر را تشخیص داد کافیست چند بار آنرا مرور نماییم.

و این گونه بود که تحمل حدود یک و نیم ساعت گرمای بی سابقه خرداد ماه برای من و خانواده ام بسیار راحت  و شیرین شد و لذت بردم از این حضور...

توضیح اینکه مطالب داخل "..." عین سخنان مقام معظم رهبری است که برگرفته از سایت ایشان است.

/ 0 نظر / 24 بازدید