محرم امسال پرشورتر از سالهای قبل

مراسم سوگواری و ماتم اباعبدالله و یارانش در روستایمان اردیب طبق سنوات قبل و حتی پرشورتر برگزارگردید با حضور اردیبیهای مقیم تهران و قرچک و اصفهان و ... و حضور آنها رنگ و بوی مراسم غنی تر و اتحاد و همدلی را بیشتر نمود. امسال مهمان نوازی اهالی اردیب از همشهریان مهمان خوددرحد اعلا صورت پذیرفت و مراسم منظم تر و یکدست تر برپا گردید.

 

در عصر روز جمعه مصادف با هشتم محرم الحرام پذیرای عزاداران روستای محترم گرمه بودیم و حضور این عزیزان باعث رونق محفل ماتم و سوگواری شد و مادحین هر دو قریحه به نوحه سرایی پرداختند. بیشتر جمعیت را جوانان تشکیل داده بودند. پس از بدرقه این عزیزان مانند هر شب مراسم سینه زنی و در پایان سخنرانی روحانی محترم روستایمان که ازجوانان بومی میباشد ادامه یافت. ایشان در سلسله بیانات خود در خصوص قیام عاشورا و روشنگری حقیقی نهضت حسینی سخنرانی نمودند. درساعت 9 آقای دکتر حسنی نماینده محترم نایین و هیئت همراه بطور سرزده به حسینیه آمدند و اهالی مهمان نواز و فهیم روستا پذیرای ایشان شدند.

در صبح روز تاسوعا دسته عزاداران اباعبدا... و یاران باوفایش بسوی روستای ایراج حرکت نمود طبق روال سنوات قبل این رفت وآمدها بین روستاهای مجاور باعث اتحاد و همدلی اهالی روستاها می شود. پس از حضور در قبرستان ایراج بسوی مسجد حرکت و در آنجا بامداحی و نوحه سرایی مراسم ادامه و در پایان روحانی روستای اردیب به ایراد بیانات ارزنده در مورد نهضت و قیام عاشورا پرداختند و پس از مراجعت به اردیب بعد از اقامه نماز جماعت و صرف ناهار مراسم پرسه زنی(1) شروع شد.

روز عاشورا حسب روال سالهای قبل جهت ادای احترام و عرض تسلیت، اهالی روستا (زن ومرد) بسوی مرقد شاهزاده ابراهیم در روستای آبگرم(2) عزیمت و با راه اندازی دسته زنجیرزنی در جوار آن امامزاده به عزاداری پرداخته و پس از مراجعه به روستا پس از اقامه نماز جماعت و پذیرایی از عزاداران حسینی راس ساعت 2 تمام اهالی روستا بسوی مزار اهل قبور حرکت نمودند. دراین مراسم بصورت دسته جمعی دم نوحه:

 

 چه کربلاست امروزچه پربلاست امروز         سرحسین مظلوم ازتن جداست امروز

 

 بسوی گودال قتلگاه(3) حرکت و هر چند متر توقف نموده و چاوشی میکنند تا بدین صورت مردم ده رامطلع نمایند. پس از رسیدن به آن  محل با خواندن نوحه:

 

حسین حسین حسین حسین        شهید   کربلا   حسین(4)

 

بسوی خاک تازه درگذشتگان رفته و با خواندن یک نوحه برای شادی روح وی طلب مغفرت و همچنین به بازماندگانش تسلیت عرض نمایند. سرانجام بر  سر خاک نماد شهیدان  روستا  (5) رفته و در پایان با ذکر نوحه:

 

جوانان بنی هاشم بیائید              علی رابردرخیمه رسانید       

 

خداداندکه من طاقت ندارم              علی رابردرخیمه رسانم

 

خود را به شبستان حسینیه رسانده و در آنجا با سخنرانی روحانی محترم روستاجناب حجت الاسلام حسین موبد به صاحبان عزا تسلیت عرض نموده و مراسم پاپان می یابد. شبها تا پایان ماه صفر مراسم عزاداری در حسینیه برپا میباشد.

 

در پایان به چند دستاورد حاصل از مراسم امسال اشاره می کنم:

 

-نامگذاری میدان قدیمی که آب انبار تاریخی اردیب در آن قراردارد بنام حضرت اباالفضل العباس (ع).

 

-مطرح نمودن انجام تعمیرات حسینیه و بسط و گسترش آن که مورد توجه کلیه اهالی قرارگرفت و درعرض دو روز مبلغ قابل توجهی جهت انجام آن جمع آوری شد که قابل تصور نبود.(6)

-اتحاد و همدلی مردم روستای اردیب و قرایح مجاور ایراج و گرمه.

-سخنرانی های ارزنده خطیب ارجمند جناب حجت الاسلام شیخ حسن موبد

- مداحی چند نوجوان که برای اولین با رصورت می گرفت

------------------------------------------------------

1-یکی از باشکوه ترین مراسمها که در بعد از ظهر روز تاسوعا در اردیب و قراء اطراف انجام می شود، می باشد که با بردن علمها به درخانه تک تک اهالی روستا با خواندن صد بند محتشم بصورت دسته جمعی انجام می شود. درضمن جهت عرض تسلیت به خانواده هایی که در آن سال عزیزی را از دست داده اند، به نوحه سرایی می پردازند.

2-روستای آبگرم در نزدیکی اردیب قرار دارد که مرقد شاهزاده ابراهیم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد و دارای بنای قدیمی در اطراف صحن امامزاده بوده که توسط ملاحسین ظفرقندی بناشده و چند سالی است آنراخراب کرده و از طرف آستان قدس رضوی و اداره اوقاف درحال ساخت می باشد.

3-محلی در بالای قبرستان (مزار)می باشد که نماد قتلگاه بوده واز قدیم در آنجا نوحه شروع مراسم را می خواندند.

4-درقدیم توسط مرحوم حاج حسین ثابتی و در حال حاضر فرزندش علی اصغرثابتی خوانده می شود.

5-روستای اردیب در دوران دفاع مقدس 4 تن از جوانان رشید خود را تقدیم صیانت ایران و انقلاب نموده است:احمد ثابتی ،علی محتشم، اسماعیل و محمد فریدونی.

6-بنای حسینیه و مسجد قدیمی حدودا به 180 سال قبل می رسد که واقف آن محمدرضابیک ظفرقندی بوده است و در آن زمان محوطه پشت آن بعنوان باغچه میدان (حسینیه ) وقف شده است و تا به حال در 2 مرحله مورد تعمیرومرمت  قرارگرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


-برگرفته از وبلاگ اردیب نگین کویر

/ 0 نظر / 5 بازدید